aA
Lietuviškos populiariosios muzikos grandui, grupės „Rondo“ lyderiui Aleksandrui Ivanauskui-Farai (58) sunki liga silpnybes pažabojo, tačiau tvirto stuburo nepalaužė. „Kiek trauks sveikata, tiek ir stengsiuos bendrauti su publika“, – sako patyręs muzikantas.
Aleksandras Ivanauskas-Fara
© DELFI archyvo nuotr.

„Kas tik turi galimybę pasportuoti, palakstyti, ant dviračio pavažinėti, kad ir į baseiną nueiti bent porą kartų per savaitę, būtinai turėtų taip daryti! Aš savo laiku to nepadariau, o tikrai būčiau galėjęs nutolinti ligą“, – sako grupės „Rondo“ lyderis Aleksandras Ivanauskas-Fara.

Cukrinio diabeto diagnozė nuskambėjo „kaip iš giedro dangaus“?

– Pagal tai, kokios kompleksijos buvau, nieko nuostabaus, kad cukraus kiekis kraujyje galėjo išaugti. Tad galbūt ir tokia diagnozė nebuvo labai netikėta. Be to, atlikdamas kasmetinę sveikatos patikrą jau buvau sulaukęs gydytojų įspėjimų, kad cukraus kiekis šiek tiek padidėjęs, kad reikėtų labiau prisilaikyti.

Tačiau kur tu prisilaikysi, jei labai norisi tų mėgstamų barbekiu šonkauliukų... Na, nežiūrėjau, ir yra, kaip yra. Aišku, prisidėjo ir judėjimo trūkumas. Kas tik turi galimybę pasportuoti, palakstyti, ant dviračio pavažinėti, kad ir į baseiną nueiti bent porą kartų per savaitę, būtinai turėtų taip daryti! Aš savo laiku to nepadariau, o tikrai būčiau galėjęs nutolinti ligą. Dabar, kiek leidžia raumenys ir laikas, sportuoju – kasdien paskiriu bent 15 min. Tačiau tai daugiau ne sportas, o fizinė kultūra.

Veiklų jūsų gyvenime nestinga – daug koncertuojate, ką tik sėdote ir į muzikinio projekto „Lietuvos balsas“ mokytojo kėdę. Liga neapriboja darbo?

– Tam jokios įtakos neturi, koncertų grafiko nepaveikė. Tik tenka laikytis tam tikro režimo, žiūrėti, ką ir kada valgau, laiku išgerti vaistus. Pavyzdžiui, vietoj šonkauliukų tenka krimsti garintą žuvytę. Neskani man ji, bet ką padarysi (šypsosi). Reikėjo atsisakyti ir daugelio kitų mėgstamų patiekalų: cepelinų, vėdarų, kepsnių, įvairių kepinių, skanumynų. Taip pat – spalvotų gėrimų su saldikliais.

Sugebėjote atsikratyti nemažai svorio – net 15 kilogramų.

– Tai įvyko dar anksčiau, ne dėl maisto reguliavimo. Užtenka sužinoti šokiruojančią, nemalonią naujieną, tuomet visiškai pradingsta apetitas, viskas tampa neįdomu, nesinori su niekuo bendrauti. Dėl to dažnam vos per mėnesį nukrenta nemažai svorio. O kai smegenys „aprimsta“, pamatai šviesą tunelio gale, viskas ima grįžti į savo vietas, pradedi domėtis, kodėl tau taip nutiko, imi ieškoti išeičių. Tada vėl atsiranda apetitas, kurį jau tenka kontroliuoti (šypteli).

Šeimos nariai neerzina prie jūsų akių kirsdami cepelinus?

– Aš kantrus tokiems dalykams. Šeima valgo, ką jie nori, aš valgau, ką man reikia. Visiems namuose atsiranda savas kąsnelis (šypsosi).

Su šeima įkūrėte verslą – gaminate natūralių vaisių bei daržovių su šarminiu vandeniu bei sėklų pamaišymais kokteilius. Idėja kilo sužinojus, kad sergate?

– Šiuo verslu daugiau rūpinasi mano šeima. Tačiau, aišku, tai šiek tiek susiję ir su mano liga, kadangi dabar man reikia vartoti daugiau daržovių, vaisių. Pagalvojau, kodėl siekiant būti sveikesniam tuo džiaugsmu nepasidalinti ir su kitais.

Ugdote jaunus talentus, o pats kelio pradžioje daug kritikos sulaukdavote?

– Daug sulaukdavau, ir dabar dar sulaukiu. Tačiau tai – daugiau draugiški patarimai. Man jie ypač svarbūs, kai girdžiu juos iš nusimanančių žmonių. Bet kažkada užteko kvailumo skaityti komentarus internete... Jei sako, kad „jis per daug plikas ar storas“, „kaip jis gali išvis gyventi, su tiek mažai plaukų, kaip jį ir žemė nešioja“, to tikrai nelaikau kritika (juokiasi).

Prieš keletą metų pasidarėte plastinę veido operaciją. Norėtumėt pažaboti laiką?

– Tai buvo televizijos projektas, pasiūlė ir sutikau. Maniau, jei nepasiseks, vis tiek nėra ko pagadinti. Priėmiau kaip avantiūrą – esu imlus visokioms naujovėms. Šiaip mintis ką nors koreguoti į galvą nebūtų net šovusi, bet, kai pasiūlė, buvo įdomu, kas jei... Gal po to likusį gyvenimą svarstysiu, kodėl tąkart nepabandžiau.

Vyrui grožis – tikrai ne pirmoje vietoje. Tačiau su amžiumi atsiranda raukšlių, užkrenta vokai, o žmogus nori atrodyti jaunas ir žvalus. Juk smagu, kai esi 58-erių, o tau sako, kad atrodai kaip 57-erių su puse (juokiasi).

Ko pačiam vis dar tenka mokytis?

– Norėčiau daugiau išlavinti aktorinius gebėjimus. Neatrodyti lyg užsuktam žaisliukui, bet būti pasitikinčiu savimi ir kartu nuoširdžiu. O to reikia mokytis visą gyvenimą – tikro aktorinio meno, kurį turėjo ir turi mūsų senosios kartos aktoriai: Zelčius, Adomaitis, Budraitis... Man atrodo, kad jiems ir vaidinti nereikia, kad jie visada namuose.

Negi išties nesijaučiate scenoje kaip namuose?

– Kai groji, viskas gerai, tačiau be to yra ir kiti dalykai, kurie sudaro pusę pasirodymo sėkmės. Tai ir žvilgsnis, šypsena, laikysena, kurie labai papildo muziką.

Atrodo, muzikuoti man neblogai sekasi, ko nors keisti jau nebesinori. Dabar pagrindinė svajonė – kuo ilgiau išlikti rikiuotėje, būti reikalingam. Kiek trauks sveikata, tiek ir stengsiuos bendrauti su publika.

Diabeto varginamos įžymybės

Larry King

82-ejų metų sukaktį atšventęs garsus televizijos laidų vedėjas Larry Kingas serga 2 tipo cukriniu diabetu. Iki tol, kai 1995-aisias metais išgirdo šią diagnozę, jis nejautė jokių ligos simptomų. Tačiau prieš tai jau buvo patyręs širdies smūgį ir šuntavimo operaciją. Anksčiau dūminęs kaip kaminas, visai nesportavęs, nesirūpinęs tuo, ką valgo, L.Kingas, išgirdęs diabeto diagnozę, labai nustebo, kadangi jau buvo pakeitęs gyvenimo būdą. „Diabetas gąsdina. Mano gydytojas sako, kad sergantieji šia liga labiau linkę turėti ir širdies problemų“, – pasakoja laidų vedėjas. T

aigi diabetu sirgti vyras galėjo jau dar prieš patirdamas širdies smūgį. Dabar šoumenas laikosi griežto gyvenimo grafiko: reguliuoja mitybą, geria daug vitaminų, kiekvieną dieną sportuoja, taip pat – vartoja vaistus, nuolatos tikrinasi sveikatą. Tačiau kartu L.Kingas džiaugiasi, kad jaučiasi gerai ir neturi kuo skųstis.

Be to, liga jam niekada netrukdė aktyviai dirbti. Kaip jis pats pastebi, tai būtent vienas veiksnių, padėjusių jam išsilaikyti tokios pagirtinos formos.

Tomas Hanks

Dar viena šio tipo diabeto auka – dviejų Oskarų laimėtojas, pernai žurnalo „Forbes“ išrinktas patikimiausia metų įžymybe aktorius Tomas Hanksas (59 m.). Anksčiau vyras dažnai imdavosi vaidmenų, kurie pareikalaudavo stiprių svorio permainų. Aktorius pasakojo, kad prieš tai, kai 2013-aisais metais išgirdo diagnozę, jis jau kurį laiką jautė ligos simptomus.

„Kai nuėjau pas gydytoją, jis tepasakė: „Žinojote savo cukraus kiekio kraujyje rodiklius jau nuo 36-erių? Taigi sveikinu, sergate 2 tipo diabetu, jaunuoli“, – prisimena T.Hanksas.

Tačiau aktorius sako, kad liga yra kontroliuojama ir ironiškai tarsteli, kad nuo ko nors visi vis tiek gaus galą.

Halle Berry

Oskaro laimėtoja aktorė Halle Berry (49 m.) taip pat serga 2 tipo diabetu. Moteriai liga diagnozuota, kai jai tebuvo 19-lika metų. Tai privertė būsimą aktorę performuoti mitybos įpročius.

„Kai sužinojau, kad sergu, buvau sukrėsta. Bet dabar jaučiuosi kur kas sveikesnė. Manau, kad tai leido man tapti ir geresne mama – aš puikiai žinau, kiek cukraus mes suvartojame, atidžiai prižiūriu vaikų mitybą. Žmonės mano, kad atsisakyti cukraus yra sunku, bet tai tikrai įmanoma, tereikia įdėti kiek pastangų“, – sakė H.Berry.

Aktorei sveikatą išlaikyti padeda ir fizinis aktyvumas. Tai, kaip sako moteris, yra neatsiejama sergančiojo diabetu kasdienybės dalis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
2.0000

Top naujienos

Kaip lietuvis ruošiasi transformuoti didžiųjų iššūkių drebinamą NATO? (130)

Būrio vadas, vieno didžiausio tarptautinio banko viceprezidentas, viceministras, o dabar vienas...

Lietuviai atsakė, kokį nekilnojamo turto mokestį mokėtų (210)

Gyventojai sako nepritariantys visuotiniam nekilnojamo turto (NT) mokesčio įvedimui ir tikina, kad...

Artinasi žiema: jau šią savaitę prasidės orų permainos (39)

Pirmadienio dieną Lietuva pateks į šiltąjį ciklono sektorių. Padangė išliks debesuota, tik...

Vertingi Sujetos patarimai mitybai: jais pasinaudoję būsite kur kas sveikesni (18)

Jeigu žmogus per visą parą negali surasti nei vienos valandos sportui – kažkas tikrai yra labai...

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (193)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

Viktorijos Jakučinskaitės interviu: po straipsnių apie mane pirmą kartą buvau priversta kreiptis į teismą (2)

„Buvo peržengtos visos ribos, ir aš tikrai neleisiu taip elgtis nei su manimi, nei su mano šeima....

Serbų sėkmė: rinktinės vairą sutiko perimti Europos čempionas

Serbijos rinktinę ateinančią vasarą Belgrade vyksiančiame olimpinės atrankos turnyre turėtų...

Atsuko nugarą: „Raptors“ Valančiūnui pagailėjo NBA čempiono žiedo (49)

Nors Jonas Valančiūnas tikėjosi gauti NBA čempiono žiedą, buvusi ilgametė jo komanda...

Rinkimai Baltarusijoje: į parlamentą pateko ir grožio karalienė opozicija neteko paskutinių turėtų dviejų mandatų (25)

Baltarusijos Centrinė rinkimų komisija turi duomenis iš beveik visų apygardų, pirmadienį...

Justinas Jarutis – atvirai apie alkoholio sukeltas bėdas ir psichologo pagalbą: po visko man būdavo žiauriai gėda (11)

Dainininkas, roko grupės „ Freaks on Floor“ lyderis Justinas Jarutis džiaugiasi sėkminga...