aA
Uostamiestyje gyvenančios Vidos Miškinytės namuose visada buvo vietos gyvūnijai. Pastaruoju metu čia gyvena žiurkė ir šuniukas, akvariume plaukioja žuvytės. Meilė jiems, pasak jaunatviškos moters, ją atvedė į Klaipėdos universitetą studijuoti biologijos bei skatino svajoti dirbti su gyvūnais.
Vida Miškinytė su delfinais
© Asmeninio archyvo nuotr.

Užsiminusi apie dienas, kai sprendėsi specialybės pasirinkimo klausimas, Vida, jau trejus metus Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume treniruojanti delfinus, sakė: „Nors visada norėjau dirbti su gyvūnais, niekada neįsivaizdavau, kad teks dirbti su TOKIAIS sutvėrimais.“

Darbo strategija

Su ypatinga pagarba Vida pasakotų apie kiekvieną savo treniruojamą delfiną, taip liudydama, pabrėždama meilę jiems, prisirišimą, jų išskirtinumą ir ne kiekvienam suteiktą galimybę pažinti protingiausio žinduolio charakterį ir būdą. Vida Miškinytė net iš miego pabudinta išpyškintų: Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo baseine dominuoja Argas.

Jis – rimtas tėtis, labai mėgsta ramybę ir treniruotes, per kurias reikia atlikti ypač sunkius triukus. Tačiau mokslai jam labai lėtai lenda į galvą. Tuo tarpu Gabijai su Premija – mamai ir dukrai – tik leisk mokytis. Greitai visko išmoksta, nes yra labai iniciatyvios ir be galo aktyvios. Be to, visada ir visur mėgsta atkreipti į save dėmesį. Gabija savarankiškai išmoksta juokingų triukų, kad treneriai neliūdėtų ir žuvies netrūktų. Vyriausia baseino gyventoja Glorija – labai uždara ir retai bendraujanti su svetimais žmonėmis. Ji pasitiki tik vienu žmogumi – savo treneriu. Juo pasikliauja ir beveik dvejų metų Gabijos jauniklė. Išdykusi paauglė – labai judri, gyva ir linksma. Tik treniruotės (pamokos) vis dar sunkiai sekasi.

Į jas Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo gyventojai renkasi kasdien. Užsiėmimai, trunkantys maždaug po valandą, vyksta tris kartus – ryte, priešpiet ir pavakare. Žiemos sezonu treniruočių daugiau, nes pasirodymų mažiau. Vasarą atvirkščiai. Pasak Vidos Miškinytės, delfinai lengvai pasiduoda treniruojami, nes treniruotės jiems primena žaidimą, jiems patinka mokytis naujų dalykų. Žinoma, delfinariume, kaip ir kiekvienoje mokykloje, būna kaprizų. Jie, pašnekovės žodžiais, pašalinami labai paprastai. Kelioms minutėms dingstama iš gyvūnų akiračio, nes delfinams labai nepatinka, kai jie staiga, nors ir trumpai, paliekami be dėmesio. Kalbėdama apie treniruotes, delfinų trenerė atviravo: gyvūnas atsisako dirbti, kai jam norisi patingėti. Kitais atvejais su jais lengva susitarti, mat delfinai labai nori parodyti, ką jie moka geriausiai.

V. Miškinytės teigimu, delfinai mokyti pradedami nuo pat gimimo. Iš pradžių mokoma paprastų dalykų. Mamos prašoma jauniklį atvesti kuo arčiau trenerio, po truputį jis pratinamas žaisti su kamuoliu. Rimtai delfinai į mokslus kimba atšventę pirmąjį savo gimtadienį. Tuomet jie mokosi stovėti reikiamoje vietoje, pakviesti ateiti, pagal komandą iššokti iš vandens. Dažniausiai jaunikliai, kad greičiau pasiektų rezultatų, treniruojasi kartu su mama.

Vida Miškinytė tvirtina, kad delfinai lengvai treniruojami

Darbas ne kiekvienam

Kiekvienas delfinas naujų triukų mokosi tik su savo treneriu, kurių delfinariume šiuo metu dirba šešetas. Jo, Vidos žodžiais, delfinai laukia, net jei jo nėra darbe. Užsiminusi apie laukimą, biologijos mokslų trečiakursė atkreipė dėmesį – delfinai pažįsta ir laukia visų trenerių. Pasiilgimas geriausiai matomas sugrįžus iš atostogų, po savaitgalių. Tuomet savo mokytoją delfinai bando pabučiuoti, pasveikinti džiaugsmingais šūksniais, aukštais šuoliais. Norėdami pralinksminti jais besirūpinančius, su jais dirbančius žmones, delfinai neretai iškrečia išdaigų. „Dažnai jie tyko iš pasalų, norėdami aptaškyti, netikėčiausioje situacijoje atkiša pilvą, kad pakasytumėm“, - darbo niuansus atskleidė delfinų trenerė.

Įsidarbinti Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume Vida nusprendė perskaičiusi skelbimą laikraštyje. Ji atitiko visus nurodytus reikalavimus: mylėjo gyvūnus, mokėjo plaukti, turėjo greitą reakciją. Tačiau šiame darbe, jos žodžiais, to tikrai nepakanka. Treneriai turi turėti stiprų imunitetą, nes vandens temperatūra baseine apie +18 oC, žiemą nukrenta iki +16 oC. Be to, dažnai tenka ir šlapiais drabužiais pavaikščioti, nes delfinai, kaip minėta, mėgsta aptaškyti vandeniu.

Pasak Vidos Miškinytės, treneriams reikia ne tik bendrauti su delfinais, bet ir vesti edukacines programas, dirbti terapinį darbą su vaikais. Per edukacinius užsiėmimus delfinariumo darbuotojai vaikus ir suaugusiuosius supažindina su delfinų fiziologija, mityba, gyvenimu. Teorinėje programos dalyje pasakojama, iš kokių gyvūnų kilę delfinai, kaip vyko jų evoliucija – kaip jie keitėsi, kaip bendrauja, veda jauniklius. Praktinė dalis skirta parodyti gyvūnų galimybes.

Edukacinius užsiėmimus pavadinusi „smagiu bendravimu su žiūrovais ir gyvūnais“, Vida Miškinytė neslėpė: dirbti terapinį darbą nepalyginamai sunkiau. „Reikia labai daug kantrybės, lankstumo, žinių, nes kiekvieno vaiko negalia skirtinga, nevienodus reikalavimus kelia ir tėveliai“, - sakė pašnekovė, kuriai gydymo seanse tenka būti tarpininke tarp sergančio vaiko ir gyvūno.

Delfinų trenerio pareigybės numato ir daugiau darbų darbelių. Didžiausiems delfinų draugams patiems tenka valyti patalpas, gimus jaunikliams budėti naktimis, ruošti žuvį. Dideli ir labai protingi gyvūnai šeriami silke, skumbre, strimele, perpele, stauride. Delfinų „valgiaraščius“ sudaro veterinaras, atsižvelgdamas į jų amžių, aktyvumą, lytį. Vidutiniškai vienas delfinas gauna per dieną po 7-11 kilogramų skirtingos žuvies. Jei patelė vaikinga, žindo jauniklį, per dieną sušeriama net 20 kilogramų žuvies.

Sugrįžusią po atostogų savo trenerę delfinai bando pabučiuoti, pasveikinti džiaugsmingais šūksniais

Įdomumo dėlei reikia paminėti, kad delfinės laukiasi 12 mėnesių. Jauniklius veda kas 2-4 metus. Delfiniukai gimsta apie metrą ilgio, sveria per 30 kilogramų. Ypač riebiu pienu jie maitinami iki metų ir ilgiau. Aštuntą-devintą mėnesį jų racioną paįvairina žuvis.

Delfinariume atsiradus naujam gyventojui, darbo padaugėja treneriams, nes jie mažuosius turi prižiūrėti visą parą. Pakaitomis stebi, ar reguliariai delfiniukai žindomi, skaičiuoja kvėpavimo dažnį, o duomenis suveda į kompiuterį. Naktį keletą kartų reikia šerti ir jų mamas. Anot Vidos Miškinytės, sunkiausia, kai gimsta keturi jaunikliai. Taip buvo praėjusią vasarą. 2009 metais delfinariume buvo itin „karšta“, nes du jauniklius atsivedė ir Kalifornijos jūrų liūtės.

Kalbėdama apie savo darbą, Vida džiaugėsi – diena delfinariume prabėga akimirksniu ir kiekviena vis kitokia nei vakarykštė: „Svarbiausia, ji suteikia galimybę kasdien išmokti ir sužinoti ką nors naujo.“

Daugiau kaip dvejus metus treniruodama delfinus Vida sužinojo, kad jie neturi uoslės, o „šneka“ per kvėpavimo angą. Prieš pradėdama dirbti, trejų metukų sūnų auginanti moteris net nenutuokė, kad per savaitę į baseiną būtina supilti dvi tonas druskos. Tai reikia daryti, nes Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo baseinas pildomas Baltijos jūros vandeniu. Tuo tarpu delfinai kilę iš Juodosios jūros, kurios druskingumas daug didesnis. Dvi tonos druskos tą skirtumą ir išlygina.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pramonės stebuklas šalia Kauno: 2020 metais čia dirbs 5 tūkst. darbuotojų, grįžta daug emigrantų (533)

Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) išgyvena aukso amžių. Čia įsikūrė ne tik Lietuvos...

Gyvai / DELFI 11. Kaip ateityje skaičiuosime minimalų atlyginimą: tvarka gali keistis iš esmės (3)

Praėjusią savaitę Europos Komisija pradėjo konsultacijas su ES šalimis dėl planų suvienodinti...

Nelengvas pasirinkimas: Nausėda seka kaimynų pėdomis – į Izraelį nevyks (152)

Prezidentas Gitanas Nausėda persigalvojo – nevyks į Izraelyje vyksiantį renginį, skirtą...

Paaiškėjo naujų detalių apie netikėtą vaiko mirtį Ukmergėje (45)

Sekmadienį Policijos departamentas informavo, kad Ukmergės ligoninėje dėl vangumo ir vėmimo mirė...

Kuodis įspėja apie pajamų spąstus: gali būti, kad Europos vidurkio nepasieksime ir 2042 metais (62)

Pragyvenimo lygio atotrūkį nuo Europos Sąjungos vidurkio Lietuva per pastaruosius du dešimtmečius...

Putinas pažadėjo „užčiaupti dvokiančią burną“ kai kuriems „užsienyje“ (273)

Per susitikimą su veteranais ir patriotinių organizacijų atstovais Sankt Peterburge Rusijos...

Mačiulis: krizė Lietuvai negresia, nepagrįstos euforijos nėra (23)

„Swedbank“ ekonomistai padidino šių metų bendrojo vidaus produkto ( BVP ) augimo prognozę 0,6...

Krepšininkas Ignas Brazdeikis Prezidentūrai įteikė dokumentus dėl Lietuvos pilietybės (49)

Krepšininkas Ignas Brazdeikis Lietuvos Prezidentūrai oficialiai įteikė visus reikalingus...

Nuo pavasario iš Vilniaus oro uosto – dar platesnis skrydžių pasirinkimas (2)

Nors vis dar esame apgaubti kalendorinės žiemos, pats laikas pasvajoti ir planuoti šiltojo sezono...