Prieš pat Naujuosius knygynuose pasirodęs debiutinis buvusios klaipėdietės Jolitos Herlyn kūrinys „Trys mano vieninteliai“ iškart pateko į populiariausių knygų dešimtuką. Leidyklos „Alma littera“ išleista knyga pasakoja nuoširdžią, intymią ir labai gyvenimišką istoriją apie moterį ir lemtingus jos pasirinkimus.
© U.Kraniauskaitės nuotr.

Šiuo metu Hamburge gyvenanti rašytoja savo kūrinį pristato kaip skirtą visiems, kas kažkada mylėjo, ilgėjosi, kankinosi, buvo išduoti ar patys išdavė.

Knygos veiksmas prasideda 1994 m. Tai – laikotarpis, kai užsieniečiai pradeda atrasti nepriklausomą Lietuvą, jos moteris, o lietuvėms atsidaro durys keliauti į vakarus. Pagrindinė istorijos herojė Kamilė, ieškodama tikros meilės, susižavi Ali iš Jordanijos, kuris pakviečia moterį į Stambulą.

Čia ir prasideda moters kelionė į save. Romanas apžvelgia tris moters brandos etapus, kurie sutampa su Kamilės kelionėmis ir meilės išgyvenimais Graikijos salose, Rio de Žaneiro karnavale ir net už Poliarinio rato.

„Mus dažniausiai jaudina tos skaitomų knygų vietos, kuriose intuityviai atpažįstame situacijas, emocijas ar mintis, su kuriomis susidūrėme asmeniškai. Nors kartais atrodo, kad kiekvieno mūsų gyvenimas – vienintelis ir nepakartojamas, tiesa yra ta, kad ir kiti žmonės išgyvena tą pačią patirtį, tik skirtingomis aplinkybėmis. Atpažinę ją, mes nebesijaučiame vieniši“, – teigia knygos autorė J. Herlyn.

Debiutinėje emigrantės knygoje – skausmingos meilės paieškos
© S.Jokužio nuotr.

Pasak rašytojos, kiekviena prie penkiasdešimtmečio artėjanti moteris yra sukaupusi pakankamai patirties, kad parašytų bent vieną knygą. J. Herlyn juokauja, kad šis amžius paskatino ir ją įgyvendinti ilgai brandintą idėją.

„Draugės ilgą laiką įkalbinėjo parašyti knygą, tačiau aš vis atsikalbinėjau, nors rašymas nebuvo man svetimas. Nuo vaikystės augau tarp knygų, nes mama dirbo bibliotekininke, mėgau rašyti ir skaityti, o kai man buvo devyneri „Lietuvos pionierius“ išspausdino pirmąją mano žinutę. Vis dėlto, galutinį apsisprendimą nulėmė vyro klausimas, ką žadu nuveikti per ateinančius dvidešimt metų. Pasijutau tarsi jis būtų užmynęs mano ambicijas. Kitą dieną atsisėdau ir pradėjau rašyti romaną“, – savo patirtimi dalinosi Jolita Herlyn.

Knygos autorės teigimu, dar viena svari priežastis nebeatidėlioti knygos rašymo buvo nykstantis ryšys su gimtąja lietuvių kalba.

„Gyvendamas užsienyje ir labai ribotai bendraudamas su tautiečiais, imi pamiršti gimtosios kalbos subtilybes: blanksta žodynas, keičiasi sakinių struktūra. Pajutau, kad jei noriu parašyti romaną lietuvių kalba – tai paskutinis mano šansas. Taip pat norėjau suspėti į laikmetį, kol neišnyko popierinės knygos, kurias galima liesti, braukyti pieštuku, o ne tik skaityti monitoriaus ekrane“, ­– pasakojo knygos „Trys mano vieninteliai“ autorė.

Jolita Herlyn (Kraniauskaitė) gimė 1966 m., studijavo filosofiją Maskvos Lomonosovo universitete, dėstė filosofiją ir logiką Klaipėdos universitete, dirbo Klaipėdos miesto savivaldybės tarptautinių ryšių skyriuje, porą metų „Balticum“ televizijoje vedė diskusijų laidą „Proto aistros“.

J. Herlyn yra parašiusi daugiau nei du šimtus straipsnių dienraščiui „Klaipėda“, o „Vakarų ekspresas“ spausdino jos interviu ciklą su užsieniečiais, apsilankiusiais ar gyvenančiais Lietuvoje. 2006 m. Jolita Herlyn persikėlė į Daniją, kur vadovavo banko rinkodaros skyriui. Šiuo metu rašytoja gyvena Hamburge.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Galimi pretendentai į D. Grybauskaitės vietą pradėjo kalbėti netikėtus dalykus (323)

Galimi kandidatai prezidento rinkimuose pradėjo kalbėti apie socialinę atskirtį ir regionų...

Nemaloni staigmena degalinėje: už daugiau nei 30 prekių negalima mokėti kortele (86)

Į degalinę „Circle K“ užsukęs būrys užsieniečių susidūrė su nemalonia problema. Visiems...

Lietuviai išnaudoja nemokamas keliones į Suvalkus: važiuoja ne tik apsipirkti (9)

Alkoholio prekybai taikomus valdžios draudimus galima lengvai apeiti. Tokią tiesą atskleidžia...

Vėl smogė meningokokinė infekcija – staiga užgeso berniuko gyvybė (43)

Sekmadienį – nauja meningokoko auka. Kauno klinikų atstovė ryšiams su visuomene Eglė...

Savo sprendimą D. Šakalienė aiškina siekiu Lietuvoje įtvirtinti tikrąją socialdemokratiją (161)

Lietuvos socialdemokratų partija ( LSDP ) pirmadienį paskelbė sukūrusi frakciją Seime –...

K. Pūkas su žmona susilaukė dešimto vaikelio: tai – gyvenimo prasmė (77)

Seimo narys ir žinomas populiarios Kauno televizijos įkūrėjas Kęstutis Pūkas sulaukė...

Energetikos pokyčiai šalyje palies kiekvieną (1)

Lietuvos energetinės nepriklausomybės strategijoje numatoma, jog iki 2050 m. Lietuva elektros ir...

A. Mamontovo idėja Lietuvai - didesnė už Cheopso piramidę (3)

„Aš visuomet galvoju, kodėl žmonės iš viso pasaulio važiuoja į Egiptą? Suveža ten savo...

Kelionių naujovės: nuo neatrastų Italijos klodų iki Turkijos – ne tik paplūdimio malonumų pasisemti

Neseniai atliktas poilsiautojų iš Lietuvos elgsenos tyrimas atskleidė, jog lietuvių susidomėjimas...