Jos gyvenimas – idealus melodramos scenarijus: nuopuoliai ir pakilimai, galvą susukanti sėkmė ir kartūs nusivylimai, visuotinis pripažinimas ir vidinė vienatvė. Nelaiminga vaikystė juodaodžių gete – ir po keturiasdešimt ketverių metų vieniša mirtis ligoninės palatoje...
Billie Holiday ir Louisas Armstrongas.
© Corbis
O tarp viso šito – pasirodymai geriausiose Amerikos koncertų salėse, gerbėjų minios ir geriausios džiazo dainininkės šlovė, keli teistumai, skandalingas asmeninis gyvenimas, užsitęsusios depresijos ir pastanga išsiveržti iš užburto rato padedant alkoholiui ir narkotikams, rašo shkolazhizni.ru.

Billie Holiday, neprilygstamoji Ledi Dei, dainininkė, kurios pritrenkiantis balsas buvo tik jos turtingo vidinio pasaulio atspindys. Moteris, džiazo istorijoje tapusi ištisa epocha.

Būsimoji žvaigždė gimė Filadelfijoje 1915 m. Apie vaikystę galima papasakoti labai trumpai: Eleonora Fagan (toks jos tikrasis vardas) vaikystės neturėjo. Tėvas paliko šeimą netrukus po dukros gimimo, ir kol jos trylikametė mama blaškėsi po šalį ieškodama geresnio gyvenimo, mažoji Eleonora buvo palikta globoti tolimiems giminaičiams.

Ji pradėjo dirbti šešerių metų, o vienuolikos ją išprievartavo kaimynas. Tada ji buvo pripažinta beviltiškai sugadintu vaiku ir atiduota į katalikų mokyklą sunkiai auklėjamoms mergaitėms.

Tarp šios prieglaudos sienų Eleonora turėjo likti iki pilnametystės, bet motina po dvejų metų pasiėmė dukrą į Niujorką. Bet ir čia šviesios vaikystės nesimatė. Norėdama padėti mamai, Eleonora pradėjo dirbti valytoja viename Niujorko viešnamių. Teistumas dėl prostitucijos ir artima pažintis su Louisu Armstrongu ir Bessie Smith, kurių plokštelių leisdavo klausytis viešnamio savininkė – tokie buvo pirmųjų jos „darbinės veiklos“ metų minėtoje įstaigoje rezultatai.

Kada būsimoji Ledi Dei ėmė dainuoti? Ji dainavo visuomet. Dainavo nesudėtingas gatvės daineles ir improvizavo, dainuodama to paties L.Armstrongo hitus. Ji buvo neįtikėtinai muzikali, bet to net neįtarė. Legenda byloja, kad jos vokalinis talentas visai netikėtai buvo atrastas, kai aštuoniolikmetė Eleonora, ieškodama mirtinai reikalingo uždarbio, atėjo darbintis šokėja bare.

Bet kokiu atveju būtent taip ji vėliau parašė autobiografijoje: „Tai buvo pasigailėtinas vaizdas; nespėjau padaryti nė dviejų pasisukimų, kai Jeris kiauktelėjo, kad veltui nešvaistyčiau laiko. Bet nesustodama zyziau, kad man mirtinai reikia darbo. Galiausiai manęs pasigailėjo pianistas.

Jis sekundei išėmė iš burnos cigaretę ir paklausė: „Gal tu dainuoji?“ Pasakiau, kad dainuoju, žinoma, o negi už tai moka? Dainavau visuomet, kai tik save atsiminiau, bet tai buvo toks malonumas, kad juokinga buvo net galvoti, jog man gali už tai mokėti“.

Beje, kai kurie biografai tikina, kad tuo metu būsimoji žvaigždė jau kelerius metus pragyvenimui užsidirbdavo dainuodama. Kad ir kaip būtų, 1933 m. galima vadinti jos muzikinės karjeros pradžia.

Billie Holiday talento žinovai negalėjo neįvertinti. Ši naivi, beraštė mergaitė iš juodaodžių kvartalų meistriškai valdė balsą ir nebijojo improvizuoti. Net atlikdama primityvias bulvarines daineles, kokias ji, pradedančioji juodaodė dainininkė, tik ir galėjo atlikti, Billie mokėjo perteikti sudėtingą emocijų žaismę, nuo pirmųjų žodžių užburti klausytoją.

Jos balsas persmelkdavo sielą. Ko tik neišdarinėjo Ledi Dei su dainomis, kurias atlikdavo! Bet įgimtas muzikinis jausmas ir nepriekaištinga, pačios gamtos nugludinta iki tobulybės technika niekad nenuvildavo. Visa, ką ji dainuodavo, virsdavo šedevru. Billie Holiday neretai lyginama su Edith Piaf – taip pat, kaip ir žymioji prancūzė, Billie kiekvieną savo dainą išgyvendavo scenoje, jausdavo ją ir stengdavosi perteikti savo jausmus klausytojams.

Ir Eleonora sulaukė pripažinimo. Pirmasis jos įrašas buvo padarytas 1938, o vėliau per vos šešerius metus dienos šviesą išvydo daugiau nei keturiasdešimt plokštelių. Billy dainavo su garsiausiais džiazmenais, jos pasirodymai prestižiniuose naktiniuose klubuose suburia tikruosius džiazo vertintojus, ji globojama, jai žadama šviesi ateitis.

1944 metais Holiday surengia solinį koncertą Metropolitan operoje. 1954 metais ji pirmą kartą atvažiuoja į Europą ir vos ne kasdien kirsdama vis naujos valstybės sienas visur sutinka minias gerbėjų. Jos gyvenimas panašus į Pelenės pasaką, bet... Billie visai nesijaučia laiminga. Jos kelias į viršūnę nebuvo rožėmis klotas. Galvą susukančią sėkmę keitė kartūs nusivylimai. Keturi teistumai, polinkis į alkoholį ir narkotikus, audringas temperamentas, neretai išsiliejantis į viešus skandalus, netramdomas charakteris, nemokėjimas pasakyti „ne“ nesuskaičiuojamiems „draugams“ ir „globėjams“, ištraukiantiems iš dosnios Billie honorarų liūto dalį; nesusiklostantis asmeninis gyvenimas, iš vaikystės išlikusi vyrų baimė ir tuo pat metu vienatvės baimė – dainininkės gyvenime visko buvo su kaupu.

Ją supo ne tie žmonės, ji jautėsi nereikalinga ir puldavo į gilias depresijas. „Geradariai“ atnešdavo jai narkotikų ir perparduodavo dešimt kartų brangiau. Billie buvo vis vien: ji niekad nesirūpindavo pinigais, o narkotinis svaigulys leisdavo nors neilgam pamiršti tai, kaip aplinkinis pasaulis nesutampa su vidiniu pažeidžiamos ir trapios moters pasauliu – moters, kuri mokėjo kiekvieną savo dainos meilės istoriją vėl ir vėl išgyventi naujai, nesuskaičiuojamą gausybę kartų sužeisti savo širdį tik tam, kad savo klausytojams padovanotų kelias minutės pasimėgavimo tikruoju menu.

Bildie Holiday mirė nuo kepenų cirozės, kai jai buvo vos keturiasdešimt ketveri. Paskutiniuosius savo gyvenimo mėnesius ji praleido ligoninėje, vieniša ir kenčianti. Po jos mirties gydytojai ant jos klubo aptiko priklijuotus 750 dolerių: Billie niekam nenorėjo būti našta ir atidėjo pinigų savo laidotuvėms. Jai iš šio pasaulio nieko nereikėjo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apie slaptą programą prabilti išdrįsusio sovietų mokslininko laukė siaubingas likimas valdžia iš jo tikėjosi vienintelio dalyko – tylos (88)

Kovo 4 dieną ant suolelio Solsberyje sukniubo buvęs dvigubas Rusijos šnipas Sergejus Skripalis...

Darbdaviams baimę kelianti Z karta ateina dirbti: kaip susitvarkyti (92)

Žmonės, gimę praėjusio šimtmečio pabaigoje ir šio pradžioje – vadinamoji Z karta – jau...

Baisisi klastingu NATO narės planu: priešus šįkart užsimojo įveikti iš pagrindų (413)

Sėkminga operacija „Alyvos šakelė“ ir kurdų anklavo Afrino užėmimas tėra pradžia. Turkijos...

Ne tik juodas, alinantis darbas: kaip emigravusios lietuvės užsidirba papildomai (127)

Ką veikia į Jungtinę Karalystę (JK) gyventi ir dirbti išvykę lietuviai? Toks klausimas kyla ne...

Nepamirškite: jau šiąnakt Lietuvoje įvedamas vasaros laikas (201)

Jau šiąnakt Lietuvoje bus įvedamas vasaros laikas – miegosime valanda trumpiau, tačiau...

Pažeminimą patyręs Jankauskas: tai buvo blogiausias kėlinys rinktinės istorijoje (188)

Lietuvos futbolo rinktinės vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas paaiškino, kodėl jo...

Prisiminė „mirties žygį“: nebuvo galima nė akimirkai sustoti ar atsilikti (89)

Okupuotoje Lenkijoje išaušo žvarbi diena, ir Shmuelis Belleris žinojo tik tiek, kad ji gali...

LSDDP pirmininko pavaduotoju patvirtintas Elvinas Jankevičius vadina tai nesusipratimu (142)

Šeštadienį steigiamajame Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) suvažiavime pirmininko...

Seimo sprendimas pasileisti: kokie motyvai skambėjo prieš 26 metus (63)

Pirmą ir vienintelį kartą sprendimą pasileisti 1992-ųjų liepos 9 dieną priėmė gilią krizę...

Įsiminkite 5 mitybos mitus, kurie gali pakenkti jūsų sveikatai (24)

Kai moksliniai tyrimai nuolat prieina naujų išvadų, sunku susigaudyti, ką reikėtų valgyti, o ko...