aA
Daiva Schüppenhauer jau 20 metų gyvena Vokietijoje, jos vyras Lutzas dirba Maskvoje, sūnus Justinas šiuo metu pagal moksleivių mainų programą išlėkė į Ameriką dainuoti chore, vyresnėlis Gediminas dar nenusprendė, kur studijuos, bet tvirtai žino: Europoje jam per ankšta.
Daiva Schüppenhauer Maskvoje
© Asmeninio archyvo nuotr.

Istorijos ir meilės sūkuryje

Daiva su Lutzu, studijavusiu Maskvoje, susipažino tuo metu, kai griuvo Berlyno siena. Audringi istoriniai įvykiai jaunus studentus vertė jaudintis ir diskutuoti, o jų širdys prabilo sava kalba – po kelių pažinties dienų Lutzas įteikė lietuvaitei puokštę gėlių. Vokiškai nė žodžio nemokanti Daiva net negalvojo apie gyvenimą svetimoje šalyje. Prireikė dvejų metų įkalbinėjimų (ir Daivos mamos padrąsinimo), kol pagaliau žiedai buvo sumainyti gimtajame Pasvalyje.

Įteikę pareiškimus vizai gauti, jaunavedžiai išsiskyrė net trims mėnesiams – Lutzas grįžo į Drezdeną. Toks buvo medaus mėnuo – kiekvienas atskirai. Galų gale dokumentai buvo sutvarkyti, pora sėdo į keltą, o viduryje jūros per garsiakalbį išgirdo – Rusijoje įvyko pučas. Ar įleis Daivą į Vokietiją su tarybiniu pasu?

Namus pasiekė sėkmingai – Drezdene sutuoktiniai apsigyveno Lutzo močiutės bute. Anyta, pamačiusi, kaip marti jame padarė savo „tvarką“, įsižeidė. Prireikė nemažai laiko pelnyti jos meilei. Tik uošvis visada šypsosi – sūnui gerai, tai ir jis laimingas.

Po metų Drezdene gimė sūnus Gediminas, o po trejų su puse – Justinas. Inžinieriaus išsilavinimą turintis Lutzas apsigynė daktaro laipsnio disertaciją, gavo įdomų darbą Amerikos žemės ūkio mašinų firmoje. Jis dažnai vykdavo į Baltijos šalis ir Daivos mamą dažniau aplankydavo nei dukra.
Šeima iš Drezdeno persikėlė gyventi į Heidelbergą. Vaikai ūgtelėjo, Justinas pradėjo eiti į darželį ir Daiva nusprendė, kad užteks sėdėti namuose: ėmė ieškoti darbo ir iš karto (net pačiai netikėtai) rado. Jau beveik 10 metu dirba Heidelbergo pedagoginio universiteto bibliotekoje. Dabar ji Internetinio tarpbibliotekinio abonemento skyriaus steigėja ir vadovė.

Vardai – lietuviški, kalba – vokiečių

Namuose šventė, kai visa šeima kartu: (iš kairės): Lutzas, Daivos sesuo Asta (retkarčiais atvykstanti į svečius), Justinas, Daiva ir Gediminas.
Namuose šventė, kai visa šeima kartu: (iš kairės): Lutzas, Daivos sesuo Asta (retkarčiais atvykstanti į svečius), Justinas, Daiva ir Gediminas.
© Asmeninio archyvo nuotr.

„Nesuprantu, kas vyksta Lietuvoje. Kuo toliau, tuo labiau man svetima ir nesuprantama politika, ekonomika, žmonių tarpusavio santykiai. 20 metų praleidau Vokietijoje ir man labiau priimtinas atsakingas vokiečių požiūris į darbą, jų punktualumas, tikslumas, žmonių pagarba vienas kitam“, – lygina Daiva.

Jos teigimu, norint pritapti Vokietijoje, reikia labai gerai mokėti kalbą, nes priešingu atveju esi „ne savas“. Lietuvė užsispyrė – kalbą išmoks puikiai: lankė intensyvius kursus, žiūrėjo televizijos laidas. Taip pat moteris norėjo, kad jos vaikai gerai kalbėtų vokiškai. Kai gimė vaikas, prižiūrėdama jį namuose, Daiva stengėsi paprasčiausias buitines frazes garsiai tarti vokiškai. Taip ir išmoko kalbėti. O kartu ir sūnus, sulaukęs vienų metų, prabilo iš karto sakiniais.

Kai jis ūgtelėjo, mama nusprendė, kad jau laikas ir lietuviškai jį pamokyti. Tai tik pravirkdydavo vaiką, nes jis nieko nesuprasdavo, prašydavo kalbėti „žmoniškai“. Sunerimusi mama pasitarė su gydytoju, kuris pasiūlė palaukti iki trejų metų, nes Gediminas gabus, bet jautrus, jam gali susimaišyti dvi kalbos. Tačiau gimė antras sūnus Justinas, ir vėl istorija pasikartojo.

„Žinoma, gaila, kad anūkai su močiute nesusikalba“, – apgailestauja Daiva. Jau suaugęs vyresnysis sūnus priekaištauja mamai, kad jo neišmokė lietuviškai.

Dabar Gediminas pradėjo domėtis mamos tėvyne. O kai dar susirado draugę iš Estijos, visos Baltijos šalys pasidarė įdomios. Justinas gerai žaidžia krepšinį ir teigia, kad taip yra dėl jo lietuviškų genų. Jis taip pat dainuoja chore, muša būgnais. Gediminas skambina bosine gitara. Namų rūsyje įsirengė net studiją... Jis turi daug gabumų: traukia ir matematika, ir kalbos, ir psichologija, ir režisūra, ir architektūra... Tad nežinia, ką baigęs gimnaziją rinksis studijuoti toliau. Aišku tik viena, kad jam Europoje jau per ankšta. Nuvažiavęs pagyventi pas tėvą į Maskvą, sakė: „Čia tai bent metropolis...“

Uošviai ir bulviniai blynai

Daivos anyta stebėjosi, kad marti moka ir virti, ir megzti, ir nerti. Iš jos gavusi dovanų įvairiausių nėrinių (nes pati moka tik megzti) vos spėdavo kaimynėms rodyti ir didžiuotis marčia iš Lietuvos. „O kai gimė Gediminas, pirmas anūkas, o dar gražus, o dar ir protingas“, – juokiasi Daiva, tapusi mylima marčia.

Dabar su vyro tėvais matosi rečiau, nes jie gyvena Drezdene. Uošviai atvažiuoja per Kalėdas, kurias jau 18 metų kartu švenčia pagal lietuviškas tradicijas.

„Man buvo keista, kad per Kūčias vokiečiai valgo bulvių salotas su pieniškomis dešrelėmis. Vakarienė be jokio šventiškumo, todėl negalėjau su tuo susitaikyti. Padariau 12 patiekalų, prisiminėm mirusiuosius, apžvelgėm praeitus metus, palinkėjom vienas kitam gerų kitų metų. Uošviai net susigraudino, taip jiems viskas pasirodė gražu, skanu ir egzotiška“, – prisimena Daiva.

Lutzui labai patinka žmonos gaminamas maistas, nors, kaip ji pati sako, mokėjo virti ir kepti tik tai, ką mama išmokė. O vokiškų patiekalų paslaptis atskleidė anyta. Kiekvieną ketvirtadienį jos užsidarydavo virtuvėje, vaikų priežiūrą patikėjusios seneliui.

Uošvis labai mėgsta marčios kepamus bulvinius blynus su mėsos įdaru. Jis sako, kad nors tokiais lepina ir jo žmona, bet vis tiek ne tokio skonio...

Vokiečiai šiltesni nei lietuviai

Iš pradžių tautiečiai Daivą gąsdino, kad bus sunku gyventi, nes vokiečiai uždari ir šalti žmonės. Moteris sako, kad jai susidarė priešingas įspūdis. Kai atvyko į namus Drezdene, kur kaimynai dar prisiminė 50 metų čia pragyvenusią Lutzo močiutę, jauną porą sutiko su šampanu ir plojo, kai vyras nešė žmoną per slenkstį. Nors Daiva visiškai nemokėjo kalbos, jai nuoširdžiai padėdavo, jei iškildavo buitinių sunkumų. Su kai kuriais kaimynais palaiko santykius iki šiol. Vienas 86-erių senolis pasiūlė kreiptis vienas į kitą „tu“, bendrauti be jokių barjerų.

„Apibūdinti vokiečių nacionalinį charakterį gana sunku, nes yra įvairių žmonių. Nemažai netvarkingų, isteriškų, nepunktualių. Tačiau daugelis preciziški, labai patikimi, nuoširdūs, linksmi, net impulsyvūs. Dabar man atrodo, kad lietuviai daug šaltesni. Kai atvažiuoja mano sesuo, supažindinu ją su kuo nors, vokiečiai iškart klausinėja, kaip sekasi (ir jie tikrai domisi, o ne formaliai klausia, kaip amerikiečiai). O Lietuvoje atrodo, kad sutiktas žmogus kažko pyksta“, – pasakoja Daiva.

Po langais auga pomidorai

Daiva su šeima gyvena nuosavame name. Tiesa, sklypas nedidelis, nes žemė Pietvakarių Vokietijoje brangi. Kaimynai draugiški, palaisto gėles, iš pašto dėžutės išima korespondenciją, jei šeima išvyksta atostogauti.

Daiva, kaip tikra lietuvė, prie namo ne tik gėles puoselėja (ypač mėgsta pietų šalių augalus), bet ir kelias lysves susikasė: augina pomidorus, agurkus. Turi ir aviečių, serbentų, ir obelį, jau net keturis obuolius šiais metais nuraškė. Lutzas juokauja, kad žmona kaip Ivanas Mičiurinas darbuojasi. Kaimynės negalėjo atsistebėti: „Ir ką tu čia darai?“ O po kiek laiko viena taip pat savo alpinariumą sukasė – pasodino pomidorų ir džiaugiasi, kad lietuvė tokią gerą idėją pasiūlė.

Gražiausiai besirengianti bibliotekininkė

Vokietijoje kitoks požiūris ir į rankdarbius. „Mano anyta, kilusi iš Rytų Vokietijos, prisimena laikus, kai sunku buvo ką nors gražaus nusipirkti, todėl moka megzti ir siūti. O jauni žmonės net nesuprasdavo tokių dalykų. Kam? Nuėjai ir nusipirkai. Net audinio nebuvo galima gauti. Dabar rankdarbiai vėl atgimsta, – pastebi lietuvė. – Jau maždaug dešimt metų, kai pasikeitė moterų požiūris į savo išvaizdą: pradėjo puošniai rengtis, tapo elegantiškesnės. O manęs anksčiau nesuprasdavo – ko čia taip išsipuošei? Atsakydavau, kad kasdien einu į teatrą.“

Kartą lietuvę pasikvietė bibliotekos direktorius: „Man reikia jums kai ką pasakyti.“ Daivai pasidarė neramu, gal iš darbo atleis? O jis sako: „Esate gražiausiai besirengianti bibliotekininkė, kokią iki šiol esu sutikęs.“

Keista šeima

Jau trejus metus Lutzas dirba Maskvoje, į namus grįžta savaitgalį, žinoma, ne kiekvieną. „Mes keista šeima. Praeitais metais skridome atostogauti į Majamį. Su vyru susitikome Madrido oro uoste. Amerikoje patikrino mano lietuvišką pasą, kuriame pavardė parašyta lietuviškai. Reikėjo užpildyti deklaraciją, kokios šalies pilietis esi ir per kokią šalį atskridai. Parašiau, kad esu lietuvė, gyvenu Vokietijoje. O vyras – vokietis, bet gyvena Rusijoje. Atskridome per Ispaniją. Pasienietis nustebo, kad esame vyras ir žmona“, – juokiasi lietuvė.

Visas pasaulis po kojomis. O kaip Lietuva? „Apie tai negaliu net pagalvoti. Abu su vyru turime darbus ir tai svarbiausia. O Vokietijoje dabar į pensiją išeinama 67-erių. Tokio amžiaus kur nors persikelti gyventi? Kažin...“ – abejoja Daiva Schüppenhauer.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Landsbergis: Venckienės ir kitose garsiose bylose uždėtas „kalpokas“, apie ką galima kalbėti, o apie ką – ne (50)

Daugybė neatsakytų klausimų jau dešimtmetį besitęsiančioje Garliavos istorijoje bei panašiose...

Gyvai / Eurolygos dvigubos savaitės pradžia Kaune: „Žalgiris“ – „Panathinaikos“ (165)

Kauno „Žalgirio“ (3-5) krepšininkų pirmą kartą laukia dviguba Eurolygos reguliariojo sezono...

Lietuva seka Melanios Trump pramintu keliu: ar pakaks tik vieno skonio cigarečių? DELFI specialiai iš Londono (21)

Seimo narys Mykolas Majauskas siūlo uždrausti elektroninių cigarečių skystį, kuriame yra...

Šiurpūs liudininkų pasakojimai apie dvaruose klaidžiojančias mirusiųjų sielas: nuo kankinimų iki nelaimingos meilės

Lietuvos dvarininkų gyvenimas XIII-XIX a. apipintas pasakojimais ir paslaptimis. Sklando ne tik...

Tragedija Rusijoje: duobėje su verdančiu vandeniu žuvo du vyrai (44)

Rusijos Penzos mieste lengvasis automobilis įkrito į smegduobę, žuvo du vyrai, pradėtas...

Šiuose namuose jau spėjo pagyventi du garsūs aktoriai: žvilgtelėkite, kaip atrodo

Kultinio serialo „Bręstantis blogis“ žvaigždė Aaron Paul kartu su savo žmona bei kūdikiu...

Geriame šiuos vaistus net tada, kai tikrai nereikia: gydytojai įspėja apie didžiulę grėsmę (1)

Antibiotikai vadinami vienu didžiausių praėjusio amžiaus medicinos laimėjimų, tačiau kyla...

Jūs tik paragaukit: baklažanų ir mocarelos sūrio suktinukai (2)

DELFI TV laidų vedėjas Arnas Mazėtis specialiame projekte „Italija namuose“ tęsia kulinarines...

Girtutėlis „Audi“ vairuotojas Kupiškyje sukėlė avariją – rėžėsi į stovintį automobilį (11)

Antradienį neblaivus vairuotojas sukėlė avariją. Pirminiais duomenimis, vyras į alkoholio...

Po Venckienės paleidimo lieka svarbiausias neatsakytas klausimas: koks jos vaidmuo kitose bylose (299)

Antradienį buvusi teisėja ir parlamentarė Neringa Venckienė išleista į laisvę. Jai skirtos...