Kai 82–ejų metų panevėžietė Elvyra Šileikienė eina gatve, ją visada palydi susidomėjusių praeivių žvilgsniai. Drabužių, kokiais puošiasi ši daili garbaus amžiaus moteris, niekas kitas neturi – megztos skraistės, siuvinėti paltai, skrybėlaitės, nerti sijonai, originalūs papuošalai. Mat visas šias grožybes ji sukūrė savo rankomis, o suderino širdimi.
© "Panevėžio balsas"
Už atvirukus - televizorius

Nėra rankdarbių, kurių nesugebėtų sukurti Elvyra Šileikienė. Nuo mažens panirusi į kūrybos džiaugsmus moteris apgailestauja, kad mamytė, buvusi garsi Kupiškio krašto siuvėja, nespėjo jos to išmokyti. Viską sužinoti, išmokti, suprasti teko pačiai – juk vos dvejus metus turėjo Elvyrutė, kai mama iškeliavo Anapilin. Ne tik ją, bet ir nė metukų nesulaukusį sūnelį paliko.

Į kūrybą, mano Elvyra Šileikienė, ją pastūmėjo prigimtis – su mamos krauju atsineštas grožio supratimas, darbštumas, siekis kurti, tobulėti. Visą gyvenimą ponia Elvyra mezgė, nėrė, siuvo, siuvinėjo, audė juostas, kūrė suvenyrus, atvirukus. Ypač jai sekėsi meniški atvirukai iš sudžiovintų gėlių žiedų, šimtai jų parodose eksponuoti, dovanoti, parduoti.

„Vien tik už atvirukus nusipirkau gerą televizorių“, – prisipažįsta menininkė. Dažnai jai kūrybai dienos neužtekdavo, tekdavo pasėdėti ir naktimis. Bet niekada nebuvo sunku ir sudėtinga, o labai įdomu ir jai būtina.

"Aš būsiu mokytoja"

Prieš porą metų Elvyra Šileikienė išleido savo prisiminimų knygą „Aš būsiu mokytoja“. Dviejuose šimtuose puslapių išklotas visas energingos ir kūrybingos moters gyvenimas, papasakota apie sutiktus žmones, nuveiktus darbus, patirtus įspūdžius, publikuojama gausybė nuotraukų. „Dešimt metų rašiau šiuos prisiminimus ir esu labai laiminga, kad juos pavyko išleisti“, – sako knygos autorė.

Pirmoji 1948 metais baigusios Panevėžio mokytojų seminariją mokytojos darbovietė buvo Kučgalio septynmetė mokykla. Paskui dirbta Kupiškyje, Joniškėlyje, Saločiuose, Anykščiuose, kitose mokyklose. Vėliau – Panevėžyje, Jotainių pensione. Mokytoja apdovanota daugybe garbės, padėkos raštų, diplomų.

„Dar kūdikystėje svajojau tapti mokytoja ir džiaugiuosi, kad nugalėjus daugybę sunkumų tai padaryti man pavyko“, – sako E.Šileikienė.

Meniška prigimtis

Buvusi mokytoja, įvairių saviveiklos būrelių vadovė, režisierė E.Šileikienė sako, jog viso jos darbo ir kūrybos viršūnė buvo jubiliejinis koncertas, skirtas jos kūrybinės veiklos 60-mečiui. „Jau buvau atšventusi 80-mečio jubiliejų, pristačiusi knygą, kai pernai lapkričio mėnesį buvo surengtas šis koncertas“, – įspūdingą savo gyvenimo įvykį prisimena moteris. Ji džiaugiasi, jog renginyje dalyvavo daug jos mokinių, draugų, bendraminčių. Ir pati sukaktuvininkė koncerte padainavo keletą dainų.

Juk E.Šileikienė dar ir puiki dainininkė. Ji pasakoja, jog ir jos tėvai buvo puikūs dainorėliai. Mama dar garsėjo kaip geriausia bažnyčios choro solistė.

Meniškos prigimties E.Šileikienė turi ir daugiau pomėgių. Tarp jų – ir aplinkos puoselėjimas. „Visą gyvenimą prie savo namų ar darboviečių įrengdavau ir prižiūrėdavau gėlynus. Sodindavau gėles, įrengdavau alpinariumus. Man patinka, kai aplinka graži, tvarkinga“, – sako moteris. Ir dabar, garbaus amžiaus sulaukusi, ji tvarko darželį prie namų, mėgsta puošti aplinką.

Saikas ir mankšta

Tik štai savo materialine padėtimi mokytoja pensininkė labai nepatenkinta. „Negaliu iš mažos pensijos nusipirkti to, ko noriu valgyti. Negaliu kada noriu nei į teatrą, nei į koncertą nueiti. O aprangai, bateliams pinigiukų visai nelieka, tenka juos iš „skudurynų“ rinktis“, – neišvaizdžiai apsirengusi ponia Elvyra niekada neišeina į gatvę. Tad jai kartais tenka ilgai rinkti, kol sukomplektuoja vieną su kitais derančius drabužius, aksesuarus.

Liekna moteris sako ir dabar neleidžianti sau storėti – visada sveria 50-52 kilogramus. „Paisau saiko. Net kai pasigaminu pati ar esu vaišinama labiausiai mėgiamais patiekalais, nepersivalgau. Įsidedu truputį, paskanauju ir sakau sau: „Užteks, Elvyrute, gana“. Ir nebevalgau“.

Moteris ne tik saikingai maitinasi, bet ir mankštą kiekvieną dieną po 45 minutes daro. Tik ne rytais, o vakarais, kartais net naktį, jei patogu. „Svarbu, kad nė dienos nepraleisčiau“, – sako ji. Mankšta gydomoji, garsaus gydytojo išmokyta – ne tik figūrai, bet ir sveikatai padeda.

Pataria nenusiminti

Svarbiausi metų naštai nepasiduodančios mokytojos gyvenimo principai: nenusiminti, nepykti, nors ir labai esi įskaudintas, užmiršti blogį. „Šypsena turi būti kiekvieno žmogaus gyvenimo palydovas. Būtina šypsotis ir draugams, ir priešams. Pastariesiems ypač. Tik taip galėsi būti stipresnis už juos. Taip pat labai svarbu nekreipti dėmesio į pavyduolius ir, žinoma, niekada nieko nepavydėti kitiems“, – E.Šileikienė sako taip ir gyvenanti.

Iki šiol prisimena ir tėvelio, kurio taip pat jau seniai nėra, žodžius: pasitikėti galima ne visais žmonėmis. „Jei išgirsi kalbant įtartinai – netikėk, išgirsi savo ausimis – netikėk, pamatysi savo akimis – nepulk į paniką. Niekada neskubėk daryti išvadų, kol neišsiaiškinsi tiesos“, – dukrą mokė tėvas, prisipažindamas jai, jog pats yra gyvenime padaręs keletą skaudžių klaidų per daug kitais pasitikėdamas.

Ji mena ir kitus tėvo, švelniai tėtyte vadinto, žodžius: „Visada kiek galėdama pagelbėk kitiems žmonėms, ypač – skurstantiems ir seniems. Juk senatvė ateina taip greitai ir netikėtai, kaip sniegas iš giedro dangaus – vieną rytą atsikeli ir žiūrėk jau balta visur. O kol būsi gyva, niekada neprarask vilties. Jei visada galvosi apie gėrį, tai ir nelaimės atsitrauks.“

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1166)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (167)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (33)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (6)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (13)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (47)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (7)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (562)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (3)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (29)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...