Daugelyje šaltinių Alexis Soyeris įvardijamas kaip pirmasis pasaulyje virėjas-garsenybė. Nors jis mirė būdamas ganėtinai jaunas – 48 metų – jo gyvenimas buvo įspūdingas ir įdomus, įskaitant Dubline praleistą laikotarpį, kuomet jis per badmetį vadovavo sriubų virtuvėms.
Virėjas
© Shutterstock nuotr.

A. Soyeris gimė 1810 metų vasario 4 dieną Prancūzijoje. Jo tėvas buvo bakalėjininkas, o Alexis - jauniausias iš penkių sūnų. Du iš jų pasimirė ir mama, manydama, kad Alexis yra jai Dievo siųsta dovana, tikėjosi, kad jis tarnaus bažnyčiai. Tačiau vaikis turėjo savo planų.

Kai jam buvo 11 metų, berniukas buvo pašalintas iš mokyklos ir persikraustė į Paryžių, kur gyveno su broliu Phillipe‘u. Mokytis virėjo amato jis pradėjo „G Rignon“ restorane netoli Versalio. Alexis greitai mokėsi ir vos sulaukęs devyniolikos tapo „Boulevard des Italians“ restorano vyriausiuoju virėju, kuriame vadovavo dvylikai virėjų. Iš šio restorano jis persikėlė dirbti į Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos virtuvę. 1830 m. revoliucijos Prancūzijoje metu jaunuolis pabėgo į Londoną, ir, kurį laiką padirbėjus ponams, jam buvo pasiūlytas darbas garsiajame „Reform Club“ (būtent jame Filias Fogas sumanė apkeliauti pasaulį per 80 dienų).

A. Soyeris padėjo kurti naujai įsteigto klubo virtuvės dizainą. Tai buvo pati moderniausia virtuvė, kurioje buvo tokios naujovės, kaip dujinės viryklės, vandeniu aušinami šaldytuvai ir orkaitės su reguliuojama temperatūra. Virtuvė taip išgarsėjo, kad joje lankėsi ekskursijos. 1838 metų birželio 28 dieną, kai buvo karūnuojama Karalienė Viktorija, A. Soyeris klube rengė pusryčius 2000 svečių. Jo „avienos kotletų reforma“ vis dar yra klubo meniu.

1837 metais Alexis vedė menininkę Elizabeth Emma Jones. Emma, kaip ji mėgo būti vadinama, buvo produktyvi tapytoja, tačiau praėjus penkeriems metams nuo santuokos ji mirė dėl gimdymo komplikacijų, kilusių tuomet, kai ją išgąsdino griaustinis.

A. Soyeris ir Airija

Dirbdamas „Reform Club“ Alexis išgirdo apie Airijos skurdžius užgriuvusius sunkumus dėl bulvių derliaus sunykimo. Tuomet jam kilo mintis, kad jis galėtų padėti skurdžiams virdamas jiems nebrangią ir maistingą sriubą. Vaikinas parašė skelbimą į laikraštį, prašantį padengti „bado sriubos“ virimo kaštus. 1847 metais jis išsirengė į Dubliną ir įsteigė sriubos virtuvę, kuri galėjo gaminti po 3700 litrų sriubos.

Pirmoji virtuvė buvo įsteigta Collinso barakuose. Mintis buvo tokia sėkminga, kad Pašalpos fondų atstovai pasiskolino jo idėją ir įsteigė kelias virtuves pagal A. Soyerio modelį. Šios virtuvės kasdien pamaitindavo po 5000 žmonių. Manoma, kad nuo 1847 m. balandžio 6 d iki rugpjūčio 14 d. A. Soyerio virtuvėse Dubline buvo išdalinta 1 147 278 porcijos sriubos ir duonos. Šis virėjo projektas neabejotinai išsaugojo tūkstančių skurdužiai gyvenusių Dublino gyventojų gyvybes.

Sriubos receptas sudarytas iš taukų, jautienos kumpio, svogūnų, ropių, salierų, miltų, perlinių kruopų, druskos, rudojo cukraus ir vandens. A. Soyeris atsisakė prieskonių, nes manė, kad jie „skatina apetitą ir verčia skrandį reikalauti daugiau maisto“. Prancūzas virėjas tvirtino, kad viena tokios sriubos porcija per dieną kartu su sausainiu ar duona buvo pakankama palaikyti sveiko stipraus vyro jėgas. Pradėjus steigti sriubos virtuves visoje Airijoje buvo kopijuojamas ir sriubos receptas.

Būdamas Airijoje A. Soyeris parašė knygą „Soyerio labdaringoji kulinarija“. Grįžęs į Londoną jis atidarė meno galeriją („Soyer’s Philanthropic Gallery“), kurioje buvo eksponuojami jo mirusios žmonos darbai. Iš knygos ir galerijos gautas pelnas buvo naudojamas finansuojant sriubos virtives, įsteigtas Londono skurdžiams.

Po Airijos

Iš Airijos A. Soyeris grįžo į „Reform Club“ ir toliau rašė kulinarijos knygas. Jis išrado „stebuklingą viryklę“. Tai buvo nešiojama viryklė, suteikusi žmonėms galimybę gaminti maistą ribotoje erdvėje. 1850 metais jis paliko klubą ir atidarė nuostabų restoraną toje vietoje, kur dabar yra „Albert Hall“. Jis tikėjosi kasdien pamaitinti po kelis tūkstančius žmonių, kurie turėjo lankytis 1851 metų Didžiojoje parodoje, tačiau restoraną teko uždaryti praėjus vos trims mėnesiams ir įklimpus į 7000 svarų dydžio skolą.

1855 metais į laikraštį „Times“ jis parašė pasisiūlymą prisijungti prie Krymo karo ir padėti maitinti karius. A. Soyeris savo lėšomis nuvyko į Rusijai priklausiusį pusiasalį. Ten jis prisijungė prie Florence Nightingale ir gerino karių gyvenimo sąlygas. Jis suorganizavo maitinimą taip, kad kiekvienas pulkas turėtų po apmokytą virėją, kuris gamintų maistą naudodamas Soyerio lauko viryklę. Su šia virykle maistas galėjo būti ruošiamas nepriklausomai nuo oro sąlygų, jo buvo naudojama iki pat Persijos įlankos karo. Jis taip pat organizavo ir valdė ligoninių virtuves. Vienas Anglijos laikraštis rašė, kad A. Soyeris savo virtuvėmis išgelbėjo tiek pat gyvybių, kiek ir Florence Nightingale savo palatomis.

Deja, kelionė į Krymą nepraėjo be pasekmių – grįžus namo A. Soyerio sveikata buvo pašlijusi. Jis mirė 1958 metais, sulaukęs vos 48 metų ir buvo palaidotas Kensal Green kapinėse, greta savo žmonos. Šis prieš du šimtmečius gimęs žmogus iki šiol turi įtakos mūsų gyvenimams, nes trys iš aštuonių jo parašytų knygų iki šiol yra spausdinamos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amžiaus energetikos mįslė: kas yra energetikos pilkieji kardinolai (26)

Šių metų kovo gale premjeras Saulius Skvernelis staiga atleido savo patarėją energetikai Tomą...

Savaitės orai: progų atsikvėpti bus mažai

Savaitės pradžia šalyje – labai šilta, pirmadienį oras kai kur kais iki 30 laipsnių, tačiau...

Lobis miško glūdumoje: viešėdami kurorte tikrai turite tai aplankyti

Druskininkuose yra vieta, kurią žino visi vietiniai. Tačiau jeigu kurio nors iš jų paklausite,...

Kruvinas užpuolimas sostinėje: ankstyvą rytą vyriškis buvo subadytas peiliu (21)

Policija informavo, kad Vilniuje, Loretos Asanavičiūtės g., prie įėjimo į barą, buvo užpultas...

„The Guardian“: Rusijos itin saugomame objekte prie Lietuvos sienų – drastiški pokyčiai (59)

Palydovo darytos nuotraukos iš Kaliningrado, kur vyksta Pasaulio futbolo čempionatas – naujausias...

„Gazprom“ čiuptuvai sėkmingai raizgo Europą: likęs potencialus saugiklis – figos lapelis? (28)

Švedijai suteikus leidimą tiesti „Nord Stream 2“ dujotiekį jos teritoriniuose vandenyse,...

Pažvelgus, kaip abiturientams sekėsi lietuvių kalba, norisi griebtis už galvos: tačiau ekspertai kaltina tikrai ne mokinius (66)

Naujausiais „TaMo“ dienyno duomenimis, susirūpinimą abiturientų ateitimi kelia ne tik tikslieji...

Kaip nekaltas pokštas su Maradona virto neeiliniu Ivanausko karjeros šansu tiki vokiečių šansais (13)

Šiuo metu Argentinos futbolo ikona Diego Maradona mėgaujasi Rusijoje vykstančia pasaulio futbolo...

STT vadas teisinasi dėl subliuškusių bylų ir pokalbių klausymosi (51)

Naujasis Specialiųjų tyrimų tarnybos ( STT ) direktorius Žydrūnas Bartkus sako, kad politinės...