Pirmieji oro kondicionavimo sistemą namuose įsirengė senovės persai. Specialias šachtas užliejus lediniu vandeniu, po namus keliaudavo maloni vėsa. Panašiai ir senovės Romoje – ten būstą vėsindavo palei sienas akvedukais tekantis vanduo.
© Shutterstock

Amerikietis Willisas Havilandas Carrier 1902 m. sukūrė pirmąją kondicionavimo sistemą vienai Niujorko spaustuvių. Išradimas kontroliavo ne tik temperatūrą, bet ir oro drėgmę. Pirmuosius kondicionierius, kaip ir to laiko šaldytuvus, užpildydavo nuodingos amoniako ir metilchlorido dujos. Po kurio laiko jas pakeitė žmogui nepavojingi, tačiau atmosferos ozono sluoksnį ardantys freonai.

1939 m. pasirodė ir pirmasis automobilis su oro kondicionavimo sistema – šis didžiulis agregatas buvo įmontuotas bagažinėje. Prireikė 20 metų, kol oro kondicionierius automobilyje tapo standartine įrangos dalimi.

J. D. Salingeris nurodė griežtus reikalavimus knygos „Rugiuose prie bedugnės“ viršeliui

Nuo pirmojo leidimo 1951 m. amerikiečių rašytojo Jerome`o Davido Salingerio romano „Rugiuose prie bedugnės“ viršelio dizainas pakito tik keletą kartų. Pirmasis knygos leidimas JAV pasirodė su ugninio žirgo iliustracija ir autoriaus nuotrauka per visą galinio viršelio plotą. Toks pat buvo ir antrojo leidimo viršelis.

Tačiau, priartėjus trečiajam kūrinio leidimui, J. D. Salingeris nurodė leidėjui nuotrauką išimti. 1953 m. knygos leidimo viršelyje pavaizduotas pagrindinis kūrinio veikėjas Holdenas su lagaminu rankose. Viršelio piešinys J. D. Salingeriui nepatiko – jam atrodė nepriimtina, kad Holdeno vaizdinys būtų primetamas skaitytojui.

Po šio leidimo J. D. Salingeris pakoregavo sutartį su leidėju. Į naują sutartį buvo įtrauktas punktas, nurodantį griežtus reikalavimus kitų knygos leidimų viršeliams. Pagal sutartį viršelyje negalėjo būti naudojamos jokios nuotraukos, iliustracijos, citatos ar autoriaus biografijos epizodai – tik autoriaus pavardė ir kūrinio pavadinimas. J. D. Salingeris visada norėjo, kad knyga kalbėtų pati už save.

Indijoje galima rasti paminklą lietuviui

2015 m. Goa mieste Indijoje buvo atidengtas paminklas Andriui Rudaminai. Juo siekta pažymėti 390 metų lietuvio išsilaipinimo Indijoje sukaktį. Tai buvo jėzuitas misionierius, savo dideliu noru išvykęs skleisti krikščioniško tikėjimo į paslaptinguosius Rytus.

A. Rudamina buvo didelių gabumų kilmingasis, pasirinkęs vienuolio kelią. Įstojęs į jėzuitų noviciatą Vilniuje, jis pademonstravo didelius gabumus, todėl nuspręstą jį siųsti toliau mokytis į Romą. Ten jis vyko kartu su savo draugu žymiuoju poetu Mykolu Kazimieru Sarbievijumi, kuris kiek vėliau į Rytus išvykstančiam A. Rudaminai net dedikavo eiles.

Būtent studijuojant Romoje A. Rudaminai ir gimė idėja apie galimą misionierystę Indijoje arba Kinijoje. Jėzuitų vyresniesiems motyvuodamas savo pasiryžimą ir norą išvykti, A. Rudamina nurodė, kad tokiam likimui jį įkvėpė regėta vizija: esą žemės rutulį laiko besidarbuojantys jėzuitai, o sunkiausia našta tenka tiems, kurie laiko rytinę pusę; kita vertus, už tai jie yra labiausiai vertinami danguje.

Gavęs leidimą, A. Rudamina 1625 m. Lisabonoje paliko Europą ir po sekinančios kelionės išsilaipino Goa. Ten praleidęs kurį laiką ir gavęs leidimą, jis išsiruošė į uždarąją Kiniją, kur išmoko kinų kalbą, katechizavo vietinius, su savimi net buvo atsigabenęs teleskopą.

Deja, 1631 m. Fudžou mieste A. Rudamina mirė. Rašoma, kad specialiai jam buvo pastatyta koplyčia, kuri vėliau išaugo į katalikų bažnyčią, o dar kurį laiką vietiniai krikščionys jį garbino bene kaip šventąjį.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvoje bus karšta kaip pirtyje (8)

Visą savaitę Lietuvoje laikysis šilti, tvankūs ir lietingi orai

Kroatų treneris po finalo: leiskite man pasakyti vieną sakinį teisėjui Deschampsas: ar mes – gražūs čempionai? (341)

Kroatijos rinktinei nepavyko tapti devintąja pasaulio čempione istorijoje – išrinktųjų klube...

Dar viena Šaro pergalė: White'as lieka „Žalgiryje“ Toupane'o ateitis paaiškės greitu metu (7)

Amerikietis Aaronas White'as ir toliau rungtyniaus Kauno „Žalgirio“ komandoje. Praėjusią...

Oskaras Koršunovas Prancūzijos pergalę čempionate sutinka mylimosios šalyje: aplink tik džiaugsmas ir euforija (15)

Šiuo metu teatro festivalyje Pietų Prancūzijoje dalyvaujantys režisierius Oskaras Koršunovas ir...

Nežabota Kremliaus fantazija: NATO pajėgas Baltijos šalyse palygino su naciais (430)

Adažių poligone, Latvijoje, įsikurs tarptautinė NATO divizija „Šiaurė“, – tokia žinute...

Automobilių baterijų ateitis: ką naudosim ir kiek važiuosim? (13)

Pastarąjį dešimtmetį elektriniai automobiliai nebūtų galėję taip sparčiai tobulėti, jei...

Grenlandijoje mokslininkams pavyko užfiksuoti įspūdingą reginį (2)

Rytų Grenlandijoje mokslininkai vaizdo įraše užfiksavo neįtikėtiną įvykį: akimirką, kai...

Prinokę ir žali bananai turi skirtingą poveikį sveikatai: ką reikia žinoti? (20)

Vieni žmonės mėgsta pusžalius bananus, kiti – prinokusius iki rudumo. Tačiau ar tarp tokių...

Macronas šėlo VIP ložėje, Kroatijos prezidentė neatsiliko – dalijo bučinius ranką spaudė Putinas (164)

Pasaulio čempionato finale laimėjusios Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas nevaldė...

Kaip Izraelis per 3 minutes numušė 5 sovietų „MiG'us“ (348)

1970 metų liepos 30 dieną Izraelio karinės oro pajėgos iš dangaus nubloškė penkis sovietų...