aA
"Esate pasakiusi, kad viskas, visur ir visada yra teatras. O ar yra riba tarp teatro ir realaus gyvenimo?" - klausėme Panevėžio dramos teatro aktorės Astos Preidytės (49 m.)
Asta Preidytė
© "Panevėžio balsas"

Apie Astą: baigė Juozo Miltinio dramos studiją, po to – Lietuvos valstybinės konservatorijos aktorinio meistriškumo specialybę. 2005-aisiais už Margaritos vaidmenį to paties pavadinimo spektaklyje buvo apdovanota Auksiniu scenos kryžiumi. Tais pačiais metais buvo paskelbta Panevėžio garbės piliete. Išsiskyrusi. Augina 18 metų dukrą Brigitą, kurią laiko didžiausiu savo gyvenimo apdovanojimu. Kūdikio susilaukti jai pavyko tik iš šešto karto.

A.: Ribos nėra. Net gerbėjo ir aktoriaus santykis yra vaidyba. Aplinkui tiek daug kaukių, kad mums, aktoriams, sunku ir prisidėti. Vaidina visi: Seimo nariai, bankininkai, verslininkai, policininkai, stiuardesės, namų šeimininkės. Kiekvienas save nori pristatyti ryškiai ir gražiai. Žmogus niekuomet nėra patenkintas savo būtimi. Pacituosiu savo mokytoją, legendinį režisierių J.Miltinį, kuris sakė, kad kai žmogus nori pasikeisti iš tokio, koks yra, į tokį koks norėtų būti, tuomet prasideda teatras. Visi mes norime būti geresniais, gražesniais, protingesniais. 


- Pelnėte Auksinį teatro kryžių. Nors ir auksinis, bet ar jis Jūsų neprislėgė?

Tai didžiulė atsakomybė prieš žmones, kurie ateina pasižiūrėti „Margaritos“. Tai – fantastiškas spektaklis ir aš jam atiduodu visas jėgas. Abejingų po jo nebūna.

- Pristatykite spektaklį tiems, kurie neturėjo galimybės jo pamatyti?

Tai talentingos latvių dramaturgės Maros Zalitės interpretacija pagal W.Gėtės „Faustą“. Margarita yra Fausto mylimosios Gretchen prototipas. Mūsų Margarita turi sūnų. Ji 25-eris metus sėdi kalėjime ir yra kaltinama motinos, sūnaus nužudymu ir brolio žūties bendrininkavimu. Ją talkina advokatas, kuriam pavyksta įrodyti Margaritos nekaltumą, Galiausiai paaiškėja, kad tai jos sūnus.

- Šis įvertinimas Jums aukštai iškėlė meistriškumo kartelę. Ar nesunku ją išlaikyti?

Ne, nes ir iki apdovanojimo, ir po jo man kartelė yra viena – profesionalumas. Aktorius vaidindamas visuomet turi visiškai atsiduoti žiūrovams. Man buvo įdomiausias paauglių testas. „Margaritos“ klasėmis ateidavo žiūrėti mokiniai. Prieš spektaklį jie padaužiškai šurmuliuodavo, o po jo sėdėdavo nuščiuvę. Ta prasminga tyla – didelis įpareigojimas.

- Sunkiausia aktoriui nedirbti. Ar po 2005 metų triumfo ir dabar turite įdomių darbų?

Negaliu girtis, kad einu iš spektaklio į spektaklį. Kartais turiu nuolatinį, kurios vargina. Tokia mūsų – aktorių darbo specifika. J.Miltinis sakydavo, kad geras aktorius turi būti nuolat minkomas kaip molis. Kitaip, kaip ir nesitreniruojantis sportininkas, praras formą. Per šį laiką atradau komediją – tai vienas sunkiausių žanrų. Vaidinu prancūziškoje komedijoje „Beprotiškas savaitgalis“. Salė kvatoja, o aktorius suprakaitavęs dirba. Aš pati esu kito plano aktorė ir komedijose vaidinti man labai sunku. Jei atvirai – kurti dramos ir tragedijos personažus - kur kas lengviau.

- O kaip Jūs išgyvenate prastovas, kaip palaikote formą?

Skaitau poeziją, deklamuoju, bandau rašyti pati.

- Kaip atsigaunate po sunkių spektaklių?

Sunkiai, nes dar ilgai kremtuosi, kad galėjau suvaidinti ir geriau.

- Kaip Jūsų sveikata?

Kol kas, ačiū Dievui, nesiskundžiu.

- Tačiau labai sunkiai pavyko sulaukti dukters Brigitos, kuriai dabar 18-lika. Kai ji gimė, buvo vadinama Panevėžio vaiku.

Patyriau penkis persileidimus. Ir visus nelemtą 11-ą savaitę. Aš ją pavadinau savo motinystės kryžiaus savaite. Esu labai dėkinga savo gydytojai Reginai Brazienei – Žilevičienei. Ji prancūzų spaudoje perskaitė neįprastą metodą ir išbandė su manimi. Medikė ant mano nugaros implantavo nedidelį lopinėlį vyro odos. Reakcija buvo teigiama. Stebėjausi, nes net dantų plombas mano organizmas priima nenoriai. Procedūrą pakartojome du kartus. Nugalėjo stipresnė – pirmoji mano kraujo grupė. Vyro yra trečioji. Belaukdama Brigitos ligoninėje išgulėjau penkis mėnesius ir šešias dienas.

- Iš kur sėmėtės ryžto ir atkaklumo žūtbūt tapti motina?

Tai natūralu. Man buvo skausminga žiūrėti į laimingas motinas su kūdikiais. Motinystė nėra jokia auka. Tai kiekvienos moters teisė.

- Ar tokia ilga ir atkakli kova dėl noro turėti savo kūdikį nesukėlė depresijos?

Mane nuo jos visuomet gelbėjo teatras.

- Labai anksti susipažinote su teatro korifėjumi J. Miltiniu ir patekote į tikrą teatro legendų žvaigždyną.

Į J.Miltinio studiją atėjau būdama 15-likos. Čia buvo aukščiausia klasė. Teatro metras buvo tikras chameleonas ir savo legendinį kreipinį „Mano miela“ sugebėdavo ištarti šimtais intonacijų. Iš to kreipinio galėjai įtarti, kokia režisieriaus nuotaika ir ko gali laukti.

- Legendos legendomis, tačiau Jūsų mama į studiją Jus išlydėjo raudodama?

Tuo metu buvau silpnos sveikatos. Labai staiga ištįsau iki 1,78 ūgio. Atrodžiau paliegusi. Tačiau teatras mane išgydė: tempas, disciplina, įtampos, iškrovos.

- Ar esate sulaukusi iš J.Miltinio profesinių komplimentų?

Jo mokykla buvo labai griežta ir asketiška. Bet kartą aš iš jo išgirdau nepaprastą įvertinimą. Režisierius jau nebedirbo, tačiau stebėjo mūsų gastrolinį spektaklį – A.Čechovo „Tris seseris“ Kaune. Aš vaidinau Iriną. Po jo J.Miltinis priėjo prie manęs ir pasakė: „Taip, mano miela, dabar tu galėtum suvaidinti Hedą“ (H.Ibseno „Heda Habler“). Tai buvo toks komplimentas! Juolab, kad man tuomet buvo tik 24-eri, o herojei – 28-eri metai.

- Ar J.Miltinis leido teatre jaustis žvaigždėmis?

Niekada. Ir labai gerai. Jo principas: šiandien kažką pasiekei, o rytoj vėl viską įrodinėk iš naujo. Kai Donatas Banionis gavo TSRS nusipelniusio artisto vardą, tai buvo Lietuvos įvykis. O J.Miltinis jau po kelių dienų per repeticiją jam pasakė: „Donatai, įrodyk, kad esi nusipelnęs artistas“.

- Ar nebūdavo apmaudu, ar kur nors pakampėse nešurmuliuodavote?

Visko buvo. Kartais jautėmės neįvertinti, trūko dėmesio. Tačiau visada laimėdavo teatras.

- Esate Panevėžio miesto garbės pilietė. Kodėl šis miestas, į kurį kadaise plūsdavo teatralai iš visos SSRS, buvo tapęs banditiška Lietuvos Čikaga?

Netiesa, kad teatras gali išauklėti žmogų. Manau, kad daugelis Panevėžio nusikaltėlių net nežinojo, kad čia yra toks legendinis teatras. O jei ir žinojo, tai niekuomet nebuvo peržengę jo slenksčio. Atsimenu, kai po dekretinių atostogų grįžau vaidinti – salėje sėdėjo vos trys eilės žiūrovų. Prasidėjo video era su filmais, kur tik šaudo ir gaudo. Tačiau ilgainiui kultūra ėmė atsigauti. Man taip paglostė širdį nugirsta frazė: „Va šitaip apsirengusi galėtumei eiti į teatrą“.

- Ar normalus sostinės ir provincijos kultūros santykis?

Ne. Nes beveik viskas vyksta Vilniuje, čia cirkuliuoja didžiausi pinigai. Gaila, kad įsisukę į darbų karuselę mes ir patys neturime galimybės pasižiūrėti kolegų darbų.

- Kitąmet švęsite 50-metį, o atrodote gerokai jauniau. Išduokite savo jaunystės išsaugojimo paslaptis.

Kuo daugiau juoktis. Ir ne tik juoktis, bet ir kvatotis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Išskirtinis interviu su Veryga ir kodėl prezidentę sustabdė sugedęs lėktuvas (10)

Išskirtinis sveikatos apsaugos ministro interviu „DELFI Dienai“: kurios ligoninės bus...

Šimašiaus sprendimas užminė mįslę: liko tuščiomis kišenėmis ar išlošė aukso puodą? (64)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius priėmė gan rizikingą sprendimą – likus visai mažai...

Aušra Maldeikienė ir Gitanas Nausėda turėjo ką pasakyti vienas kitam: jūs „durninate“ tautą (52)

Pirmadienio LNK laidoje „Yra, kaip yra“ 17 val. 35 min - pirmoji kandidatų į Lietuvos...

Trumpo komentarai sukėlė internautų pašaipų bangą (8)

Socialinių tinklų vartotojai Suomijoje pirmadienį neslėpė nuostabos dėl Jungtinių Valstijų...

Lietuviai pasidalino į dvi stovyklas: ar brangtų prekės, jei prekybos tinklai sekmadieniais nedirbtų? (147)

Prekybos tinklų darbo laikas sekmadieniais – vis dar neišspręstas klausimas. Seime sprendimas...

Dramų šeimose grimasos: prestižiniame sostinės rajone praskeltos galvos, kraujas ir be galo išsigandęs aštuonmetis (473)

Į iškvietimus vykstanti vaiko teisių apsaugos specialistė su DELFI sutiko pasidalinti istorijomis,...

Žiemos ar vasaros laikas: kurį pasirinks Lietuva? apklausa (751)

Sveikatos apsaugos ir švietimo ekspertai sutaria, kad praktikos sukioti laiką kiekvieną pavasarį...

Miške surado įtartinai sužymėtus medžius: ką visa tai reiškia? (32)

Vaikštinėjant miške, dažniausiai grožimasi natūralia gamta, mėgaujamasi grynu oru. Vasaros...

Paviešintos mįslingai dingusio povandeninio laivo liekanų nuotraukos (1)

Manoma, kad Argentinos karinių pajėgų laivas, prieš metus mįslingai pradingęs su 44 įgulos...

Išsigydžiusi depresiją Monika Šalčiūtė grįžo į viešumą: iš savo žinomumo esu uždirbusi 7 tūkstančius eurų per mėnesį (38)

Ilgi efektingos spalvos plaukai, priaugintos blakstienos, ryškus makiažas ir džemperis vietoj...