aA
Karolis Petryla (28) - Lietuvos epilepsija sergančiųjų sąjungos EPILĖ prezidentas. Jis dirba verslo konsultantu ir gyvena kokybišką socialinį gyvenimą. Prieš metus vyras nusprendė viešai prisipažinti, jog serga epilepsija, ir paneigti apie ligą susidariusius mitus.
Apie epilepsiją prisipažinęs vyras kitiems to daryti nepataria
© Asm. albumo nuotr.

Niekas neįtarė epilepsijos

Karoliui buvo šešeri metai, kai jis patyrė galvos traumą – smilkiniu atsitrenkė į vinį. Tačiau epilepsija jam buvo diagnozuota tik sulaukus dvidešimties. „Per visą tą laiką turėjau šimtus priepuolių. Niekas negalėjo pasakyti, kad sergu epilepsija. Gydytojai kartodavo, kad man yra sutrikusi smegenų kraujotaka, todėl skirdavo plečiamuosius vaistus“, – pasakojo vilnietis.

Vyras pamena, kad ištikus priepuoliui kelioms sekundėms sustingdavo ir nesiorientuodavo aplinkoje. Jis patirdavo aurą, kuri pasireikšdavo deža vu pojūčiu ir perspėdavo apie artėjantį priepuolį. K.Petryla po priepuolio neatsimindavo, kas nutiko per kelias sutingimo sekundes. Net jo artimieji, matydami penkis kartus per dieną besikartojančius priepuolius, neįtarė tokios ligos.

Mažieji priepuoliai yra lengvesnė epilepsijos forma. Jie dažniausiai pasireiškia jauniems žmonėms, vėliau tai arba išaugama, arba virsta sunkesne forma. Taip nutiko ir Karoliui. „Vieną kartą patyriau sunkų priepuolį, trukusį net valandą. Kritau ant žemės, mane ištiko generalizuoti toniniai-kloniniai traukuliai, vėmiau, o greitoji labai ilgai neatvažiavo. Valandą prabuvau be sąmonės. Po šio įvykio Santariškėse greitai diagnozavo epilepsiją“, – pamena vyras.

Pradėtas gydymas vaistais priepuolius sušvelnino: nuo penkių per dieną jų sumažėjo iki vieno per tris mėnesius. Kai vilniečio liga perėjo į naktinę formą, pažįstami net nežinojo, kad jis kuo nors serga. Žinoma, kol nepradėjo apie tai garsiai kalbėti.

„Jeigu būčiau pasakęs, kad sergu epilepsija, manau, kad daugelis žmonių mane būtų atstūmę. Kai buvau mokinys, galvojau, kad nenorėčiau būti šalia epilepsija sergančių žmonių. Daugelis įsivaizduoja, jog epilepsijos ištiktas žmogus krenta ant žemės, jį ištinka traukuliai, iš burnos veržiasi putos. Tačiau ligos formų yra kur kas daugiau“, – aiškino vyras.

Atvirauti nepataria

Šiuo metu Karolio priepuoliai yra trumpi: naktį pabunda, pajaučia įsitempimą ir dusulį, sąmoningai suvokia, kas vyksta, bet greitai ir vėl užmiega. Būna akimirkų, kai jis netenka sąmonės, bet traukulių nebepatiria. Vilnietis pajaučia dešimties sekundžių perspėjimo apie artėjantį priepuolį periodą.

„Kai turėdavau mokymus, išbėgdavau iš auditorijos, netekdavau sąmonės ir tada atsigavęs grįždavau. Turėdavau rasti pasiteisinimą. Būdavo nemalonu, kai prabusdavau traukinyje ir visi žiūrėdavo į mane, nes matė priepuolį. Kai žmonės tai pamatydavo, iš jų reakcijos suprasdavau, kad jie nebenori su manimi būti“, – apie viešumoje patiriamas problemas sakė K.Petryla.

Daugumai sergančiųjų ši liga neatrodo tokia baisi kaip likusiai visuomenei. Kas šimtasis serga ir stengiasi niekam to neatskleisti. K. Petryla pradėjo viešai apie tai kalbėti, nes yra susikūręs gyvenimą ir gali rizikuoti. Tačiau kitiems pataria to nedaryti.

„Atlikau tyrimą: eidamas darbintis pokalbio pabaigoje pasakydavau, kad sergu epilepsija. Nors pokalbis būdavo sėkmingas, dauguma darbdavių nepriimdavo vien dėl to. Tiesa, kur desperatiškai reikia nekvalifikuotų darbuotojų, priims sergantįjį bet kokia liga“, – apie sunkumus ieškant darbo pasakojo vilnietis.

Ne vienerius metus užtruko atrasti tinkamiausius vaistų derinius ir dozes, kad Karolio būklė būtų stabilizuota. Nuo anksčiau vartotų vaistų vyras patyrė šalutinį poveikį: rankų drebėjimą, bipolinį afektinį sutrikimą. Šiuo metu vienintelis šalutinis poveikis, kurį K. Petryla jaučia, yra energijos stoka ir atminties sutrikimas. Dabar liga, pasak vyrą prižiūrinčių neurologų, kontroliuojama 70 proc.

Vaistus jam reikės vartoti visą likusį gyvenimą. Vyras nė dienos negali be jų apsieiti, antraip ištiks stiprus priepuolis arba išliks sumišimas ir nedarbingumas kelias dienas. Įdomiausia tai, kad pasunkėjus būklei padidėjo Karolio kūrybiškumas - vyras neseniai išleido knygą ir neketina sustoti.

Interviu

Kalbamės su Vilniaus Universiteto docente, Santariškių klinikų Epilepsijos centro vadove med. m. dr. Rūta Mameniškiene

- Kuo išskirtinė Karolio ligos istorija?

- Priepuoliai Karolį kamuoja nuo vaikystės iki šiol, bet jis puikiai sugeba plėtoti savo socialinį gyvenimą ir netgi išleido knygą. Jo liga dar nėra visiškai suvaldyta medikamentais. Jeigu pavyktų nustatyti priepuolio kilmės vietą, - galėtume pasiūlyti operacinį gydymą, tačiau, deja, tikslios židinio vietos kol kas nežinome. Nepaisant pasikartojančių priepuolių, Karolis yra pavyzdys, kad sergantieji epilepsija gali gyventi normalų gyvenimą.

- Epilepsija sergantiems žmonėms gyvenime tikriausiai tenka paisyti įvairiausių apribojimų?

- Pirmiausia reikia laikytis režimo: laiku gulti ir keltis, miegoti pakankamai valandų per parą, kad pailsėtų smegenys. Reikia visiškai nevartoti alkoholio, nes jis sukelia priepuolius. Yra tam tikros epilepsijos formos, kai rekomenduojama vengti fizinio krūvio, gilaus kvėpavimo.

Epilepsija sergantiesiems nerekomenduojama dirbti aplinkoje, susijusioje su rizika patirti traumą netikėto priepuolio metu. Pavyzdžiui, stogdengiais ar narais. Jiems nepatariama vieniems maudytis atviruose vandens telkiniuose ar gulėti užsirakinus vonioje. Taip pat negalima laikytis bado dietų, nes kritęs gliukozės kiekis kraujyje gali išprovokuoti priepuolį. Epilepsija sergantiesiems draudžiama vairuoti.

- Kokį poveikį organizmui gali sukelti epilepsija? Kaip sukontroliuoti ligą?

- Jeigu priepuolių yra išties daug, liga trukdo susikaupti ir įsisavinti informaciją. Tad atsiranda atminties problemų. Nors iš tiesų tai yra dėmesio stoka. Žmogus gali nejausti ir nė nežinoti turįs epilepsijos priepuolių. Ypač kai priepuoliai kartojasi nakties metu ir pacientas miegas vienas. Tuomet dėl besikartojančių priepuolių dienos metu asmuo gali jausti nepailsėjęs, pavargęs, mieguistas.

Vaistus pirmiausiai skiriame atsižvelgdami į patiriamų priepuolių rūšį ir kartu esančias liga. Jeigu pacientas jų netoleruoja, tuomet ieškome kito medikamento. Bet nuspėti, kaip bus – neįmanoma. Nauji gydymo metodai be vaistų yra chirurginiai, išpjaunant epilepsijos priepuolių židinį, stimuliuojant tam tikras giliąsias smegenų struktūras arba klajoklį nervą.

Įmanomas dar vienas gydymo metodas – dieta. Ketogeninė dieta dažniau taikoma epilepsija sergantiems vaikams. Kita, švelnesnė dieta - modifikuota Atkinso, taip pat naudojama ir svorio mažinimui. Toks mitybos režimas kai kuriems pacientams yra labai naudingas, nes retina priepuolius.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

ES ambasadorius: panašu, kad skrydžiai iš Irako į Minską kuriam laikui atšaukiami papildyta 22.23 val. (536)

Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Irake Martinas Huthas sako, kad skrydžiai iš šios šalies į...

Lašas: dar vienas karantinas – ir galėsime dėti kryžių ant Vyriausybės (1113)

Naujų atvejų skaičiams kylant, šalies savivaldybėms vis raudonuojant ir po truputį artėjant...

Po kritikuojamų valdžios sprendimų kreipėsi į Dalią Grybauskaitę: šitai jums pasakyti nori daugelis (380)

Kai šalyje kyla neramumai ne tik dėl pandemijos, bet ir dėl situacijos, kuri vyksta šalies...

Miglė Rakauskaitė | D+

Vokiečiai patys sukūrė monstrą, kuris juos pribaigė: po cheminio ginklo atakos juos pasitiko „numirėlių armija“ (1)

Kruvinas mūšis, nuodingosios dujos, numirėliais virtę kariai ir pūliuojančios žaizdos – visa...

Kauniečiai už 6 tūkst. eurų įsigijo ir įsirengė automobilinį namelį: derinant darbą ir keliones galima net ir sutaupyti (38)

Gabija Cvilikaitė ir Tomas Bikuličius – labai aktyvi ir vietoje nenustygstanti pora, kuriai...

Nausėda: pasienyje su Baltarusija dalis tvoros galėtų atsirasti iki pavasario (100)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad sprendžiant migrantų krizę dalis tvoros pasienyje su...

Kovido skaičiai auga: Veryga parašė tris patarimus valdžiai (223)

Augant susirgusiųjų koronavirusu ( COVID-19 ) skaičiams, buvęs sveikatos apsaugos ministras,...

Lukašenkos režimas nesustoja: tariasi dėl paprastesnių kelionių iš Pakistano, Afrikos valstybių (1253)

Aliaksandro Lukašenkos režimas tariasi dėl vizų liberalizavimo su Pakistanu, derasi dėl naujų...

JAV miestas paslaugų neskiepytiems nuo COVID-19 jau nebeteikia (52)

Kol JAV prezidentas Joe Bidenas ir kiti politiniai lyderiai rungtyniauja vakcinacijos varžybose,...

„Dzūkų jūra“ vadinamas ežeras nuo poilsiautojų antplūdžio ginasi versdamas juos kasytis (27)

„Dzūkų jūra“ pravardžiuojamas Dusios ežeras šią savaitę svečius pasitinka pašiaušęs...