aA
Agnė (29) ir Mykolas (57) Zobovai vasarai atėjus atostogauti nesirengia - neišleidžia augintiniai, kurių apstu ir namuose, ir darbe - jų vadovaujamoje įmonėje “Ąžuolyno meškučių cirkas”.
Cirko artistai
© Reuters/Scanpix

- Kaip atsirenkate augintinius scenai?

Agnė:  Vos tik paėmus gyvūną į rankas galima pasakyti, ar jis “talentingas”. Ypač, jeigu gyvūnėlis dar mažas. Jauti, ar jis stresuoja, ar atsigulė ant tavo rankų ir lyg sako: "Man gera". Tai požymis, kad iš karto galima pradėti darbą. Su linkusiais bendradarbiauti paprasčiau, o su kitokiais reikia paplušėti, arba, jeigu nesiseka, išsiskirti. Priversti paklusti galima bet kurį gyvūnėlį, bet ar to reikia?

- Kas lemia ugdomo gyvūno sveikatą, charakterį?

Mykolas: Su gyvūnais dirbu beveik keturis dešimtmečius. Stebint tos pačios veislės augintinius, atrodo, kad jie tampa vis silpnesni. Žmogus per savo gyvenimą gali stebėti kelias gyvūnų kartas. O jų sveikata, kaip ir mūsų, labai priklauso nuo maisto. Štai vieno ūkininko morkas graužia, o kito, matyt, iš lauko, kur panaudota daug chemikalų, - ne; vienos rūšies jogurtą suės, kito gamintojo - nepalies. O žmogus viską suvalgo.

Agnė:  Žmogus vis dėlto yra gajesnis, atsparesnis. Blogėja žmonių sveikata, taip pat ir gyvūnų. Patogesnio gyvenimo ir greitesnio maisto pasekmė - blogesnė sveikata. Sausas maistas tikrai nėra “jėga”. O gyvūnų charakterio tipai įvairūs, kaip ir žmonių: galimi ir psichikos sutrikimai, ir net isterijos.

- Ar, Jūsų nuomone, gyvūnai turi protą, ar tik instinktus?

Agnė:  Gyvūnų elgsenos tyrėjų nuomonė griežta - tik įgimti ir įgyti instinktai, jokio proto. Bet mes, dirbantys su gyvūnais, esame linkę augintinius laikyti protingais, vadiname juos savo draugais ir net vaikais.

Kai kartą stipriai susipešė dvi meškos ir Mykolas atsidūrė po jomis, išgelbėjo dogas - kito tokio Lietuvoje nebuvo, šuo svėrė 120 kilogramų; jis buvo pririštas, bet nutraukė grandinę ir nuvijo mešką.

Bendravimas su gyvūnais teigiamai veikia žmogaus nervų sistemą, ramina ir leidžia atsipalaiduoti. Į mūsų pasirodymus atvažiuoja neįgalių vaikų, ir jie čia gerai jaučiasi.

Iki šešerių metų aš sirgau astma, nors jokių gyvūnų namuose nebuvo (o aš labai troškau; dabar atsigriebiu - turiu jų kiek noriu!). O astmą ir alerginio pobūdžio sinusitą padėjo įveikti sportas, baseinas, galiausiai - atėjimas į cirką, buvimas tarp gyvūnų, jų šerių, seilių, pjuvenų ir dulkių...

- Ką Jums reiškia pasirodymai, scena?

Mykolas:  Be to, kaip be maisto negalėtume gyventi.

Agnė: Pasirodymas - viso darbo, kūrybos ir idėjų rezultatas, kuriuo pasidalini su kitais. Cirkas priverčia visapusiškai tobulėti.

Mykolas:  1972-aisiais pradėjau programas su meškomis. Patinka šunys, bet mylimiausios vis dėlto meškos. Pamenu kelionę su jomis iš Krasnojarsko... - 52 laipsniai lauke, vagone irgi šalta. Įlindau į narvą ir keliavau šiltai, meškutės apkabintas... Mano cirko numeris “Meškų reviu” savo laiku buvo Rusijos cirko atrakcionų dešimtuke. Atėjo metas, kai nebenorėjau važinėti, nors pasiūlymai įsigyti šapito (cirko palapinę) viliojo; šapito - šiandien yra, ryt gali ir nieko nebūti. Sukurti cirko mokyklą, teatrą ir turėti nuolatinį stogą buvo mano svajonė. Įgyvendindami ją ir darbuojamės, kartais ir po dvidešimt valandų per parą. Gyvūnėliai keliasi anksti.

- Kaip išnaudojate laiko sau valandėles?

Agnė:  Man kartais norėtųsi atitrūkti nuo namų, nuo darbo...

Mykolas:  ...o man ne. Nes gera visuomet jausti Agnės artumą ir supratimą.

Agnė:  Draugės man vis primena, kad skirčiau laiko sau. Bet gal ir gerai, kad jo nerandu, nes nėra kada naudoti kosmetiką, beveik nesilankau soliariume ir odai nuo to tik geriau. Aš dažniau jaučiu emocinį, ne fizinį nuovargį. Kai noriu pailsėti, skambinu draugei: “Ateinu pas tave į kirpyklą, patikėsiu plaukus, padarysi manikiūrą ir t.t.”

Mykolas:  Rodyti, mokyti, bendrauti su jaunimu - labai stipriai išsikrauni emociškai. “Žvėrelių teatro” studiją lankantys vaikai mokomi choreografijos, gimnastikos, nes rengiant cirko numerį reikia padirbėti su savo kūnu. Taisyklingai vaikščioti, važiuoti vienračiu - viską reikalaujame atlikti grakščiai, gražiai. Ir akys turi spindėti.

Agnė:  Dirbant išmokstama ir bendrauti su žmonėmis, o vaidinant scenoje - ir žvilgsniu kontaktuoti su žiūrovais. Tai labai praverčia vėliau, kokį darbą ar profesiją pasirinktum. Monika Balčiūnaitė, lankiusi mūsų studiją, laimėjo “Talentų” titulą konkurse “Mis Žemė”.

- Kas Jums yra sveikata?

Agnė: Apie gyvūno sveikatą man lengva pasakyti: blizga kailis, žvitrios akys, kiekvienas judesys kalba apie gyvenimo džiaugsmą. O man? Gera sveikata turbūt reiškia tą patį, ką ir gera savijauta.

Mykolas:  Gera sveikata, kai norisi gyventi. Kai nėra sveikatos - nieko nesinori. Aš jaučiuosi lyg 35-erių. Tik nugara nuo įvairių fizinių darbų, statybų ir meistrysčių gal kiek vyresnė...

Agnė:  Esu sulaukusi klausimėlio: “Kiek gi dar metų pusnuogė šoksi scenoje?” Ne, nelauksiu, kol tai išgirsiu kaip užuominą. Galbūt pakeisiu aprangą, o kai ir “rimtesnis” įvaizdis negelbės - būsiu tik mokytoja.

Manau, kad žmogaus išorę lemia prigimtis, charakteris, asmeninis noras atrodyti patraukliai. Kas manęs nepažįsta, pirmą kartą matydami negali patikėti, kad esu dviejų vaikų - sūnaus ir dukros - mama. Nesvarbu, ar tu pasirodai scenoje, ar ne, tik noras lemia, ar pasižiūrėjęs į veidrodį sau pasakysi: “Okay!”

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: lietų ir šlapdribą pakeis sniego pusnys (7)

Pirmadienį orus lems ciklonas keliaujantis nuo Atlanto vandenyno . Dangumi plauks niūrūs,...

„Paskutinis skambutis“ praėjo ramiai, tačiau tuo viskas dar nesibaigia (557)

Sekmadienį Vilniuje vykusioje masinėje protesto akcijoje „Paskutinis skambutis“ susirinko apie 6...

Kad pritrauktumėte šio milijardieriaus dėmesį, jums reikia iškristi iš mokyklos (40)

Kadaise sėdėjęs kalėjime už automobilių vagystę, Tally Fofana dabar sulaukia paramos iš...

Ir Jasikevičius, ir Adomaitis turi prastų naujienų (68)

Sunku prisiminti, kada paskutinį kartą mūšis tarp Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Ryto“...

Kaunietis pasipiktino ligoninės darbu: numirėliui juk nėra kur skubėti (24)

„ Kas vyksta Kaune “ redakciją pasiekė Kauno klinikinės ligoninės administracijos darbu...

Pro šalį šaudęs Valančiūnas ir „Raptors“ nervų kare antrą kartą krito prieš „Bucks“

NBA pirmenybėse dar vieną nesėkmę patyrė lygos lyderiai Toronto „Raptors“ (21-7). Kanados...

Šapoka: bandoma pažadinti Marxo šmėklą priešinsis bet kokiam pinigų mokytojams didinimui (520)

Finansų ministras Vilius Šapoka LRT TELEVIZIJOS laidos „ Savaitė “ studijoje teigė, kad...

Karieta su žirgais ir žiedlapiai iš sraigtasparnio: ištaigingos mafijos vadeivos laidotuvės pagaliau atvėrė akis namai – prabangūs iki absurdo (77)

Romos policija ėmėsi griauti aštuonis prabangius namus, pastatytus, kaip įtariama, mafijos klano,...

Vilniaus priemiestyje, magistralėje, žuvo mikroautobuso partrenktas jaunuolis (30)

Sekmadienio vakarą, apie 20.20 val., Vilniaus r., sostinės priemiestyje Raisteniškėse,...

Apžvalgininkas: premjeras nesuvokia, kad jis nėra Venesuelos policijos generolas (790)

Vargu, ar premjeras Saulius Skvernelis tikėjosi, kad nepatenkintų dėl etatinio apmokėjimo...