aA
Esame nelinkę daug galvoti apie baisius eksperimentus su žmonėmis. Dažniausiai mums kalama į galvą, kokį neįtikėtiną progresą žmonija pasiekė per pastaruosius 150 metų. Pasiekimai tokiose srityse, kaip biomedicina ir psichologija reiškia, kad jau nebereikia jaudintis dėl daugumos mirtinų ligų arba kad polinkis masturbuotis nebelaikomas psichinio sutrikimo požymiu. Tačiau niekas kažkodėl nepasakoja apie tai, kiek vardan šio progreso buvo sužalota ar netgi pražudyta žmonių.
© Vida Press

Bestpsychologydegrees.com pasakoja apie vienus baisiausių eksperimentų žmonijos istorijoje.

Hepatitu užkrėsti psichiškai neįgalūs vaikai

Šeštajame dešimtmetyje Viloubruko valstybinėje mokykloje (Niujorko valstijoje veikusi įstaiga psichiškai neįgaliems vaikams) kilo hepatito protrūkių. Kadangi sanitarinės sąlygos mokykloje buvo prastos, vaikai neišvengiamai užsikrėsdavo hepatitu. Dr. Saulas Krugmanas, nusiųstas ištirti protrūkio, pasiūlė atlikti eksperimentą, kuris padėtų sukurti vakciną nuo šios ligos. Tačiau eksperimentas reikalavo tyčia užkrėsti vaikus hepatitu. Nors S. Krugmano eksperimentas nuo pat pradžių buvo abejotinas, jo kritikai buvo greit nutildyti sutikimo dokumentais, kuriuos pasirašė vaikų tėvai. Iš tiesų tėvai pasirašydavo dokumentą, leidžiantį jų vaiką naudoti eksperimentams, tik todėl, kad tai buvo vienintelis būdas pakliūti į perpildytą instituciją.

Eksperimentai su kaliniais

1951 m. dr. Albertas M. Kligmanas, dermatologas iš Pensilvanijos universiteto ir būsimasis „Retin–A“ išradėjas, pradėjo eksperimentus su Filadelfijos Holmsburgo kalėjimo kaliniais. Vėliau A. M. Kligmanas papasakojo laikraščio reporteriui: „Prieš save temačiau metrų metrus odos. Pasijutau kaip ūkininkas, pirmą kartą išvydęs savo laukus.“

Kaliniai 20 metų savo noru leido A. M. Kligmanui naudoti jų kūnus eksperimentuose, kuriuose buvo tiriamos dantų pastos, dezodorantai, šampūnai, odos kremai, prausikliai, akių lašai, kojų prakaitavimą mažinantys milteliai ir plaukų dažai. Nors eksperimentų metu buvo nuolat atliekamos biopsijos ir kitos skausmingos procedūros, nė vienas iš kalinių nepatyrė ilgalaikės žalos.

9 baisiausi eksperimentai su žmonėmis
© DELFI / Orestas Gurevičius

Maliarijos tyrimai kalėjime

Antrojo pasaulinio karo metu Amerikos kariuomenei Ramiojo vandenyno regione operacijas sklandžiai vykdyti trukdė maliarija ir kitos tropikų ligos. Siekiant sukontroliuoti padėtį, Ilinojaus valstijos kalėjime buvo pradėtas Maliarijos tyrimų projektas. Gydytojai iš Čikagos universiteto 441 savanorį kalinį užkrėtė maliarija. Vienas kalinys mirė nuo širdies smūgio, bet tyrėjai atkakliai tvirtino, kad jo mirtis su tyrimu nesusijusi. Plačiai liaupsinamas eksperimentas kalėjime buvo vykdomas 29 metus. Jo metu buvo atliktas pirmasis bandymas su žmonėmis, tiriant „Primaquine“ preparato poveikį. Šis preparatas iki šiol naudojamas gydant maliariją ir pneumocistinę pneumoniją.

Emma Eckstein ir Sigmundas Freudas

Sigmundas Freudas
Sigmundas Freudas
© Wikipedia.org


27 m. Emma Eckstein kreipėsi į Sigmundą Freudą dėl neaiškių simptomų, tokių kaip pilvo skausmai ir nesunki depresija. Tačiau garsusis vokietis gydytojas ėmėsi ją gydyti nuo isterijos ir per didelio polinkio masturbuotis – pastarasis įprotis tais laikais buvo laikomas pavojingu, galinčiu sutrikdyti psichinę sveikatą. Emai buvo atlikta eksperimentinė operacija – nuskausminus vien tik vietine nejautra ir kokainu, jai buvo atliktas nosies gleivinės prideginimas. Nenuostabu, kad operacijos pasekmės buvo baisios. S. Freudas „gydė“ Emą trejus metus.

Elektrošoko terapija vaikams

Septintajame dešimtmetyje dr. Lauretta Bender Niujorko Kridmūro ligoninėje pradėjo taikyti, jos manymu, revoliucinę terapiją, kuri, kaip ji tikėjo, turėjo išgydyti bendravimo sunkumų turinčius vaikus. Ji ėmė juos gydyti elektrošoku. L. Bender apklausdavo ir išanalizuodavo jautrų vaiką prieš didelę grupę, tada nestipriai suspausdavo vaiko galvą. Buvo manoma, kad vaikas, kuris nuo spaudimo sujudėdavo, turi ankstyvų šizofrenijos simptomų. Pačios L. Bender vaikystė buvo nelaiminga, ir buvo kalbama, kad ji visiškai nejautė empatijos gydomiems vaikams. Per tą laiką, kol jos eksperimentai nebuvo uždrausti, elektrošoko terapiją ji taikė daugiau nei 100 vaikų, jauniausiam kurių buvo vos 3 m.

„Monstro tyrimas“

Mokykla
Mokykla
© Shutterstock


1939 m. Davenporte (Ajovos valstijoje, JAV) du Ajovos universiteto mokslininkai – Wendellis Johnsonas ir Mary Tudor – atliko eksperimentą su 22 našlaičiais vaikais. Vaikai buvo padalinti į dvi grupes, pirmajai kurių buvo atlikta pozityvioji kalbos terapija – jie buvo giriami už sklandų kalbėjimą. Vaikai iš antrosios grupės buvo žeminami ir kritikuojami dėl kiekvieno kalbos trūkumo. Antrojoje grupėje net tiems vaikams, kurių kalbos raida buvo normali, išsivystė kalbos problemos, kurios kankino juos visą likusį gyvenimą.

Vis dėlto W. Johnsonas ir M. Tudor niekada taip ir nepaskelbė savo tyrimų rezultatų, nes išsigando visuomenės reakcijos, kurios sulaukė naujienos apie nacių vykdytus eksperimentus su žmonėmis.

Homoseksualų „atvertimo“ projektas

9 baisiausi eksperimentai su žmonėmis
© Vida Press


1969 m., kai Pietų Afrikoje buvo vykdoma Apartheido politika, tūkstančiai homoseksualių asmenų buvo perduoti į dr. Aubrey Levino rankas. Karininkas ir psichologas dr. A. Levinas buvo įsitikinęs, kad sugebės „išgydyti“ homoseksualus. „Voortrekkerhoogte“ karinėje bazėje netoli Pretorijos A. Levinas taikė elektrokonvulsinę terapiją, siekdamas pakeisti savo pacientų orientaciją. Prie pacientų rankos prijungus laidus, jiems buvo rodomos nuogų vyrų nuotraukos ir jie buvo skatinami leistis į seksualines fantazijas. Tuo metu jie gaudavo stiprų elektros smūgį. Kai A. Levinas buvo įspėtas, jog jam gali būti pateikti kaltinimai dėl žmogaus teisių pažeidimo, jis emigravo į Kanadą, kur gyvena ir šiuo metu bei dėsto medicinos mokykloje.

Sunkiomis ligomis užkrėsti uodai miestuose

9 baisiausi eksperimentai su žmonėmis
© Shutterstock


1956 ir 1957 m. Jungtinės Amerikos Valstijos atliko biologinio karo tyrimus ir eksperimentus Savanos, Džordžijos ir Eivon Parko (Floridos valstija) miestuose. Vykdant vieną iš eksperimentų dviejuose miestuose buvo paleista milijonai užkrėstų uodų siekiant patikrinti, ar šie vabzdžiai perneš geltonąją karštligę ir dengės karštligę. Nenuostabu, kad šiomis ligomis, tarp kurių simptomų yra karščiavimas, kvėpavimo problemos, negyvo kūdikio gimimas, encefalitas ir vidurių šiltinė, užsikrėtė šimtai žmonių. Tam, kad nufotografuotų savo eksperimentų rezultatus, Ginkluotųjų pajėgų tyrėjai apsimetė medicinos darbuotojais. Dėl šių eksperimentų keli žmonės mirė.

Radioaktyvios medžiagos nėščioms moterims

Radioaktyvių medžiagų eksperimentas
Radioaktyvių medžiagų eksperimentas
© Wikimedia Commons


Iškart po Antrojo pasaulinio karo, amerikiečiams gyvenant Šaltojo karo nuotaikomis, daug medicinos tyrėjų domėjosi radioaktyvumo ir cheminio karo temomis. Vanderbilto universiteto surengtame eksperimente 829 nėščioms moterims buvo duota „vitamininių gėrimų“, kurie, kaip joms buvo pasakyta, neva pagerins jų kūdikių sveikatą. Iš tiesų tuose gėrimuose buvo radioaktyvios geležies, ir tyrėjai norėjo patikrinti, kaip greit radioaktyvieji izotopai pereina per placentą. Ne mažiau nei septyni kūdikiai mirė nuo įvairių onkologinių ligų ir leukemijos, o pačios moterys patyrė išbėrimus, mėlynes, anemiją, joms iškrito dantys ir plaukai, kai kurios susirgo vėžiu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Anglijoje išžagintos ir nužudytos 14-metės byloje – motinos liudijimas: ji kėlė labai daug rūpesčių (24)

14-metės iš Lietuvos, kuri buvo nužudyta Vulverhamptone, Jungtinėje Karalystėje, motina...

Ekspertai įvertino Statkevičiaus ir Janus rietenas: kažkas turi pasakyti, kad karalius nuogas (173)

Pirmadienio vakarą viešai skalbinius džiaustę dizaineriai Juozas Statkevičius ir Julija Janus...

Vėžiu susirgusi Vaiva pinigų negauna: kovoja ne tik su liga, bet ir su draudimo bendrove (101)

Kaip ir daugeliui vėžio diagnozė Vaivai Mickuvienei buvo tarsi žaibas iš giedro dangaus. „Man...

Įvertino „Barclays“ pasitraukimą: taip gerai Lietuvoje jau seniai nebuvo – bus dar daug kitų (67)

Daliai žmonių pradėjus skambinti pavojaus varpais, kad „ Barclays “ – tik pirmoji kregždė,...

Amerikos naftos renesansas: pirmą kartą per septynis dešimtmečius JAV – gryna naftos eksportuotoja (10)

Jungtinės Valstijos praėjusią savaitę tapo grynąja naftos eksportuotoja, nutraukdama beveik...

Netoli Lietuvos atrado tikrą rojų: tiek maisto nepajėgia suvalgyti net patys alkaniausi (28)

Jeigu esate didieji Kalėdų fanai – privalote iš Lietuvos nuplaukti į pietų Švediją. Tame...

Naujas tyrimas parodė, kad smegenų ląstelės gali keisti savo genus

Mokslininkai atrado, kad kitaip nei dauguma kūno ląstelių, smegenų neuronai gali kaitalioti savo...

Kauniečiai Kručinskai atsisako įsileisti socialinius darbuotojus

Vaikus atgavę kauniečiai Eglė ir Gintaras Kručinskai atsisako toliau lankyti pozityvios tėvystės...

Smūgis naudotų automobilių pardavėjams: neparduoda net pigiausių mašinų (217)

Milžiniškus protestus rengę, gatves blokavę ukrainiečiai palankesnių muito sąlygų...