aA
Tarp Amerikos prezidentų yra asmenybių, palikusių pasaulio istorijoje reikšmingus pėdsakus. Vis dėlto, kai kurių JAV vadovų biografijos įspūdingos ne vien politiniu požiūriu. Kad ir „Vergės Izauros“ istoriją primenanti meilė, praėjusiame amžiuje šokiravusi itin konservatyvius amerikiečius.
Thomas Jeffersonas
© DELFI montažas

Apie tai, kad trečiasis JAV prezidentas Thomasas Jeffersonas įsimylėjo savo vergę ir susilaukė su ja vaikų, daugelis net neįtarė. Daugiau kaip pusantro šimto metų ši pikantiška jo biografijos detalė nuo visuomenės buvo slepiama.

Sąjunga, apie kurią žinojo nedaugelis

Amerikos prezidentas, talentingas diplomatas ir filosofas Th. Jeffersonas žinomas ir kaip vadinamasis Jungtinių Amerikos Valstijų tėvas, vienas iš 1776 metų Nepriklausomybės deklaracijos autorių. Kalbant apie asmeninį gyvenimą, oficialioje biografijoje jis įvardijamas našliu, tačiau realybėje viskas buvo kur kas sudėtingiau…

Thomas Jeffersonas
Thomas Jeffersonas
© Wikimedia Commons

Sally Sarah Hemings Th. Jeffersono namuose atsidūrė vos gimusi. Čia ji pateko kartu su savo motina Betty bei broliais ir seserimis.

Būdamas gana jaunas, turtingas amerikietis Th. Jeffersonas prarado žmoną ir iš velionės sutuoktinės Marthos paveldėjo vergus. Jai jie atiteko, savo ruožtu, iš plantacijas turėjusio tėvo Johno Wayleso. Mulatė (tiksliau, kvarteronė) S. Hemings buvo jauniausia iš šešių vergės Betty vaikų. Istorikai mano, kad visus savo palikuonis nelaisvėje gyvenusi Betty pagimdė nuo savo šeimininko, Marthos tėvo. Tokiu būdu per tėvo liniją Sally buvo savo šeimininkės sesuo.

150 metų nutylėta paslaptis: kaip vergė tapo JAV prezidento meiluže ir vaikų motina
© Vida Press

Tačiau grįžkime prie būsimo prezidento. Su Martha jis susituokė gerokai anksčiau, nei pradėjo lipti politinės karjeros laiptais. Tuo metu Th. Jeffersonas buvo pradedantis politikas, iš esmės – paprastas jaunas amerikietis plantatorius, kaip ir visi jo aplinkos vyrai, naudojęs vergų darbą. Pamažu jis tapo vis svarbesniu asmeniu, tačiau jo požiūris į afroamerikiečių išnaudojimą nesikeitė. Taip, jo namuose buvo vergų. Kai Th. Jeffersono žmona mirė, visi jos 135 vergai, įskaitant ir dar nedidelę Sally, tapo jo nuosavybe.

Tikėtina Sally išvaizda
Tikėtina Sally išvaizda
© Wikimedia Commons

1787 metais Th. Jeffersonas nurodė keturiolikmetei vergei Sally lydėti jo jauniausią ir vienintelę dukrą (kiti jo vaikai iki tol jau buvo mirę) į Londoną, paskui į Paryžių. Čia 44 metų politikas ėjo Amerikos pasiuntinio pareigas. Jo pažįstama europietė savo laiškuose rašė, kad Sally, kuriai Th. Jeffersonas patikėjo savo dukrą, pati dar buvo vaikas ir jai reikėjo globos. Taip pat yra žinoma, kad vergė Paryžiuje mokėsi prancūzų kalbos, buvo puikiai išauklėta ir gero būdo mergina.

Reikia pažymėti, kad pasak amžininkų prisiminimų, Sally turėjo gerokai šviesesnę odą nei kiti vergai, o jos plaukai buvo tiesūs. Manoma, kad visa tai dėl to, kad ji turėjo labai daug europietiško kraujo.

Prancūzijoje amerikietis politikas praleido daugiau kaip dvejus metus ir kai kurie istorikai mano, kad būtent čia jis užmezgė seksualinį ryšį su jaunute Sally. Pagal užrašus, kuriuos po daugelio metų publikavo vienas jos suaugęs sūnus, galima spręsti, kad jo motina pirmą kartą pastojo būtent Paryžiuje, būdama vos šešiolikos. Deja, savo pirmagimio ji neteko.

Karikatūra, vaizduojanti Th. Jeffersoną ir Sally, 1804 m.
Karikatūra, vaizduojanti Th. Jeffersoną ir Sally, 1804 m.
© Wikimedia Commons

Nėra žinoma, Th. Jeffersono ir Sally ryšys buvo prievartinis ar jaunoji vergė tikrai jautė stiprius jausmus savo šeimininkui, tačiau faktas lieka faktu: 1789 metais jie grįžo į Ameriką, po dvylikos metų Th. Jeffersonas tapo JAV prezidentu, dar po aštuonerių neteko šio posto, gyvenimo pabaigoje bankrutavo, ir visą šį laiką S. Hemings buvo šalia jo.

Reikia pasakyti, kad tais laikais neretai pasitaikydavo situacijų, kai turtingi amerikiečiai vergvaldžiai, tapę našliais, nuspręsdavo nebesituokti ir užmegzdavo ilgalaikius meilės ryšius su savo vergėmis. Tiesiog tokie faktai visuomenėje nebuvo afišuojami.

Th. Jeffersono namas
Th. Jeffersono namas
© Wikimedia Commons

Maždaug prieš metus, atliekant archeologinius Th. Jeffersono namo Monticello darbus, specialistai po pietine terasa aptiko kambarį, kuris susisiekia su šeimininko miegamuoju. Manoma, kad būtent čia ir gyveno Sally. Dabar šiame istoriniame pastate įkurtas nedidelis muziejus.

Prezidento vaikai

Visus savo šešis (kitais duomenimis – aštuonis) vaikus Sally pagimdė neturėdama oficialaus vyro. Savo užrašuose, kuriuose buvo registruojami vergų naujagimiai, „tėvo“ grafoje prie visų Sally vaikų Th. Jeffersonas dėjo brūkšnį. Nesunku suprasti, kad jis pats ir buvo tas tėvas. Beje, šis faktas ilgus metus kėlė istorikų nesutarimus, dėl ko mokslo pasaulyje atsirado toks terminas kaip „Jeffersono-Hemings ginčas“.

Apie Th. Jeffersono meilės ryšį su verge pirmą kartą atvirai buvo prabilta 1802 metais – tai padarė jo priešas, politikos žurnalistas Jamesas Thomsonas Callenderis. Tuo metu Th. Jeffersonas jau buvo prezidentu. Vis dėlto, šį išpuolį prieš JAV prezidentą dauguma istorikų galiausiai pripažino šmeižtu ir artimiausius 150 metų klausimas apie Amerikos prezidento įpėdinių rasinę priklausomybę garsiai nebuvo keliamas.

Tačiau praėjusio amžiaus pabaigoje atlikus kruopščią istorinę analizę ir DNR tyrimus, kurie nustatė sutapimus tarp Th. Jeffersono vyriškosios linijos ir paskutinio Sally sūnaus Estono Hemingso, tapo aišku, kad Amerikos prezidentas buvo Estono ir, labai tikėtina, visų šios vergės vaikų, tėvas.

Iki mūsų laikų išliko 1820 metais datuojama senovinė miniatiūra, kurioje vaizduojama S. Hemings dukra Harriet. Joje akivaizdžiai matyti, kad be juodaodžiams būdingų bruožų jos veidas turi ir europietiškų ypatumų.

 Harriet, Sally dukra, 1820 m.
Harriet, Sally dukra, 1820 m.
© Wikimedia Commons

S. Hemings vaikai Th. Jeffersono namuose gyveno kaip vergai ir buvo mokomi rašto, amatų ir groti smuiku, ką mokėjo ir jų tėvas. Šeimininkas neskyrė jiems sunkių darbų. Kai jie sulaukė pilnametystės, visus juos – Beverly, Harriet, Madisoną ir Estoną (kiti mirė ankstyvame amžiuje) – šeimininkas išlaisvino. Kaip ir dar kelis Sally giminaičius. Jaunieji Hemingsai buvo vienintelė vergų šeima, kuriai Th. Jeffersonas suteikė laisvę, o tai dar kartą patvirtina, kad jis buvo jų tėvas.

Pasak amžininkų prisiminimų, trys iš keturių Sally vaikų buvo europietiškos išvaizdos ir suaugę priklausė „baltųjų bendruomenei“. Jų atžalas amerikiečiai jau priėmė kaip grynai baltos rasės atstovus ir niekas jau neprisiminė (greičiausiai net neįtarė) apie jų etninę kilmę.

Po Th. Jeffersono mirties S. Hemings pagaliau įgijo laisvę – paskutiniuosius devynerius savo gyvenimo metus ji kartu su savo dviem jauniausiais sūnumis gyveno Virdžinijos valstijoje esančiame Šarlotsvilyje ir dar pamatė savo anūką. Nors moteris oficialaus rašto apie paleidimą iš vergovės neturėjo, buvusio prezidento dukra, iš bankrutavusio tėvo paveldėjusi dideles skolas, pardavė visą turtą, žemes ir daugybę vergų, tačiau senajai vergei Sally ji leido su vaikais laisvai išvykti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(159 žmonės įvertino)
4.2767
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorija, kuri, deja, nesugalvota: biurokratai įkalino vyrą oro uoste 18-ai metų (62)

Jei praėję metai jums atrodo nesėkmingi, ko gero vertėtų pažvelgti į savo gyvenimą su didesniu...

Perspėjo: bankomate paliktų svetimų pinigų paėmimas prilygsta vagystei (112)

Policija sako, kad bankomate paliktų svetimų paėmimas prilygsta vagystei.

Pavasaris aplankys Lietuvą: žada virš 10 laipsnių šilumos (44)

Savaitgalį Lietuva džiaugsis ne tik Vasario 16 -ąją, bet ir nuostabiais orais, žada sinoptikai....

Miestai Sibire nusidažė juodai: socialiniuose tinkluose – siurrealistiniai vaizdai (197)

Kemerovo srities (pietvakarių Sibire) prokuratūra ėmėsi tikrinti pranešimus apie juodą sniegą...

Politinių reklamų perliukai: kai kurių lietuviai pamiršti negali iki šiol (68)

Politinė reklama, kurioje TS-LKD kandidatė į Vilniaus miesto savivaldybę Goda Karazijaitė...

Naujo tyrimo rezultatai nustebino: moterų smegenys keleriais metais jaunesnės už vyrų (51)

Kaip rodo JAV mokslininkų atlikti skenografijos tyrimai, pagal tai, kaip degina kurą, moterų...

Po incidento oro uoste – skandalingas teisėjo nutarimas: pareigūnės peržengė visas ribas (375)

Tarptautiniame Vilniaus oro uoste dirbantys muitinės pareigūnai gali specialiai provokuoti į...

Ispanijoje – neregėtas Laprovittolos pasirodymas, nuskalpavęs „Baskonią“ (1)

Madride tęsiasi lemiamos Ispanijos Karaliaus taurės krepšinio turnyro batalijos. Penktadienio...

Trumpas ryžosi istoriniam žingsniui: pasirašė įsaką dėl nepaprastosios padėties papildyta (152)

Penktadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė paskelbsiąs nacionalinę nepaprastąją...

Kodėl smegenys net ir po kelių dešimtmečių atsimena amputuotas galūnes? (1)

Žmogaus smegenys yra įspūdingas gamtos kūrinys. Tik pažiūrėkite, kiek daug veiksmų atliekate...