aA
Sekso simboliui ir turtuoliui Tomui Cruise‘ui kontrakto skaitymas kažkada buvo "neįvykdoma misija“. Neraštingumas? Ne. Tai disleksija.
Tomas Cruise'as su žmona Katie Holmes
Tomas Cruise'as su žmona Katie Holmes
© Reuters/Scanpix
Jis nuo pat vaikystės labai kompleksavo dėl savo pernelyg ilgo vardo – Tomas Cruise Mapoter IV-asis. Taip pat dėl to, kad tėvas užmiršo savo vaikus, nesusipratęs mokėti net alimentų, ir ketvertui vaikų teko net badauti. Tomas karpė kaimynų pieveles ir dėvėjo išaugtus pusbrolio drabužius.

Jis kompleksavo dėl mažo ūgio, ir, suprantama, kiekvienoje naujoje mokykloje (per 14 metų pakeitė 15 mokyklų) pirmiausiai jį norėdavo sumušti. Todėl Tomas pradėjo rimtai sportuoti, kad nesudarytų silpno vaikino įspūdžio ir mokėsi kaip apsiginti.

Jis kompleksavo ir dėl to, kad neturėjo draugų – kokia gali būti kompanija, kai šeima nuolat kraustydavosi ir jis net nespėdavo susipažinti su visais bendraklasiais!

 • Eilučių labirintai
 • Nevykėlio talentas
 • Kam reikalingas beraštis vyras?
 • Išvada: atpažinti ir išgydyti

  Eilučių labirintai

  Tačiau labiausiai Tomas išgyveno dėl to, kad jį vadino idiotu. Šią pravardę „prisegdavo“ kiekvienoje naujoje mokykloje. T.Cruise‘as skaitė skiemenimis ir praktiškai nemokėjo rašyti. Kaip ir jo motina, sūnus turėjo disleksijos negalią, kuri dar paūmėjo, kai jį – kairiarankį – privertė rašyti dešine ranka.

  Specialisto komentaras

  Disleksija (dažnai ją lydi ir disgrafija) neturi jokio ryšio su protiniais žmogaus gebėjimais. Ši pastebima negalia, trukdanti skaitymo įgūdžių susidarymui ir rašymui, džniausiai pasireiškia žmonėms, turintiems visavertį intelektą, klausą ir regėjimą.

  Vyrai kenčia dėl šio sutrikimo 4-5 kartus dažniau, negu moterys. Kai kurie mokslininkai mano, kad šis susirgimas tiesiogiai suijęs su kairiarankiais: kairiarankių tarp vyrų daugiau negu tarp moterų.

  Ypač didelė rizika kairiarankiams, mokytiems rašyti dešiniąja. Jiems vietoje kairiojo smegenų pusrutulio, kontroliuojančio kalbą, labiau aktyvus dešinysis. Jeigu vaikas vystosi pagal gamtos parinktą programą, ryšiai tarp smegenų pusrutulių atsiranda natūraliai ir būna stiprūs. Na, o permokant vaikus, smegenų veikla būna pažeidžiama, todėl smegenys duoda atsaką.

  Seniau tokius vaikus priskirdavo prie tinginių. Tuo metu nei tėvai, nei mokytojai nežinojo, kad tokių nesėkmių priežastis moksle – ne tingėjimas, o paveldimumas, neleidžiantis vaikui rišliai skaityti, kaip kitiems bendraklasiams.

  Įsivaizduokite, kad smegenų centrai, atsakingi už kalbą, klausą ir regėjimą, veikia nesuderintai, kaip pasakėčioje – gulbė, vėžys ir lydeka. Smegenys nesuvokia to, ką mato akys, o liežuvis neapsiverčia to pasakyti.

  Suprantama, tokie vaikai sunkiai prisiderina prie mokyklos reikalavimų ir dažniausiai laikomi tinginiais ir kvaileliais.

  Jeigu tuomet Tomui būtų pasakę, kad jis taps žymiu aktoriumi, sekso simboliu ir milijonieriumi, jis tikriausiai vėl būtų puolęs muštis. Taip, jam sekasi pasakoti visokias istorijas, kurias jis sukuria apie save. Na, o vadovėlio puslapiai jam – praktiškai neišsprendžiama problema.

  Mokytojai lyg pajuokai už bausmę palikdavo berniuką po pamokų ir versdavo skaityti garsiai. Net vienuoliams Šventojo Pranciškaus seminarijoje neužteko kantrybės su paaugliu, nuolat painiojančiu raides ir žodžius. Po metų jie patarė Tomo motinai pasiimti berniuką iš katalikiškos mokyklos.

  Jau būdamas žymus, T.Cruise‘as juokaudavo: „Būčiau tapęs vienuoliu, bet tie skaistybės įžadai..“ Tačiau tada vienuolių atsisakymas mokyti vaikiną labai nuliūdino: jam jau ne pirmą kartą pasirodė, kad jis yra tiesiog pats didžiausias nevykėlis... Ir Tomas pažadėjo įrodyti sau ir kitiems, kad yra vertas daugiau.

  Nevykėlio talentas

  Aktoriumi Tomas tapo beveik atsitiktinai. Užlipęs ant scenos mokykloje, jis staiga tapdavo pačiu savimi - tiesiog patraukliu vaikinu. Net vienas mokytojas, su kuriuo dėl suprantamų priežasčių santykiai buvo įtempti, buvo sužavėtas šio „nevykėlio“ talentu.

  Netikėtai spektaklį aplankęs teatro agentas patarė Tomui neslėpti savo talento. Ir 18-metis vaikinas, gavęs motinos palaiminimą, išvyko į Niujorką ieškoti laimės ir sėkmės.

  Jis vertėsi atsitiktiniais uždarbiais, nesibodėjo dirbti krovėjo darbo, dirbo indų plovėju restoranuose ir picų išnešiotoju. Jis skaitė reklaminius skelbimus ir iki sąmonės praradimo jaudindavosi atrankų metu.

  Taip prabėgo vieneri metai, kol Tomas gavo savo pirmąjį menkutį vaidmenį. Dar po dvejų metų po filmo „Rizikingas verslas“ jis pateko į talentingų naujokų grupę. Šis filmas jam atnešė ne tik „Auksinio gaublio“ nominaciją, bet ir pirmąjį rimtą romaną su aktore ir filmo partnere Rebecca De Mornay.

  Ji padėjo išmokti Tomui vaidmenį, garsiai sakitydama scenarijų, tačiau pasibaigus filmavimui Bekki jį tiesiog atstūmė.

  Žurnalistai visokiais būdais stengėsi gauti iš aktoriaus interviu, o jis kaip niekada anksčiau jautėsi nelaimingas ir niekam nereikalingas!

  Karjera klostėsi vis geriau – Tomas filmavosi kartu su Paulu Newmanu filme „Geriausias šaulys“, vėliau filme „Pinigų spalva“ su Martinu Scorsese. 1988-aisiais ekranuose pasirodė „Lietaus žmogus“.

  Filmo žvaigžde, suprantama, buvo Dustinas Hoffmanas, kuris nusipelnė savojo „Oskaro“ už geriausią vyro vaidmenį. Tačiau visi kritikai vieningai pastebėjo, kad ir jaunasis aktorius T. Cruise‘as savo žymiojo kolegos fone atrodė tikrai vertas dėmesio.

  Specialisto komentaras

  Teiginys, kad disleksikai yra labai talentingi – ganėtinai ginčytinas. Mokslininkai mano, kad tarp turinčių skaitymo sunkumų žmonių nėra daugiau talentingų, negu tarp kairiarankių ir blondinų. Tačiau britai apskaičiavo, kad 40% jų šalies milijonierių – disleksikai. Tarp jų ir Richardas Bransonas, multikorporacijos „Virgin“ įkūrėjas.

  Sudaryti net „didžiausių disleksikų“ sąrašai. Pasirodo, tarp jų buvo politikai Winstonas Churchillis ir Nikita Chruščiovas, pasakų kūrėjas Hansas Christianas Andersenas ir dailininkas Leonardo da Vincis, poetas Vladimiras Majakovskis, mokslininkas Albertas Ensteinas, išradėjas Tomas Edisonas ir finansininkas Johnas Davisonas Rockefelleris.

  Neginčytina, kad vaikai – disleksikai anksčiau už savo bendraamžius pradeda suprasti, kad jiems kai kurios profesijos, susijusios su skaitymu ir rašymu, yra nepasiekiamos. Todėl jie pradeda ieškoti tokios veiklos sferos, kurioje galėtų save realizuoti. Tiesa, būna ir išimčių.

  Agata Cristi ilgai negalėjo išmokti rašyti, o vėliau tapo visame pasaulyje garsia rašytoja. Sunkumų nugalėjimas ir įtemptas darbas duoda didžiulę kompensaciją, tačiau tiesioginės priklausomybės tarp disleksijos ir genialumo nėra nustatyta.

  Nuostabu, kad su D. Hoffmanu juos daug kas siejo: jis buvo mažo ūgio ir taip pat disleksikas. Darbas atliekant vaidmenį jiems buvo didelis išbandymas. Tikriausiai būtent dėl to jiems pavyko tapti tikrais broliais ekrane ir gerais draugais gyvenime.

  Stevenas Spielbergas ir Tomas Cruise'as
  © Reuters/Scanpix

  Po metų ir pats Tomas buvo tarp nominuotų Oskarui – už suluošinto karo veterano Vietname vaidmenį filme „Gimęs liepos ketvirtąją“. Na ir kas, kad prizas atiteko kitam – subrendęs Tomas kėlė gražaus, pasititikinčio savimi aktoriaus įspūdį – tikros žvaigždės, kuri papuoštų bet kurį filmą ar žurnalo viršelį...

  Tačiau vienuoliams jis taip ir neatleido. Palikęs katalikų bažnyčią, T.Cruise‘as tapo aktyviu scientologų bažnyčios garbintoju – viename interviu jis pareiškė, kad būtent Ronno Chabbardo mokymai jam padėjo atsikratyti skaitymo ir rašymo problemų.

  Medicininė visuomenė šiuo klausimu pateikė priešingą argumentą – negali abejotinos reputacijos sekta padaryti tai, ko nepajėgia atlikti oficialioji medicina.

  Specialisto komentarai

  Disleksiją galima ir būtina gydyti. Svarbiausia – laiku pastebėti pakitimus, surasti jų priežastis ir pradėti teisingą šios negalios korekciją. Medikai išskyrė 4 pagrindines šios problemos priežastis.

  Pirmoji – žodinis – kalbinis sutrikimas, kai vaikas blogai ištaria garsus ir iškraipo žodžius.

  Antroji – regėjimo sutrikimas, susijęs su regimosios informacijos suvokimo sutrikimu. Šis sutrikimas niekaip nepastebimas kasdienėse situacijose, tačiau kai tik žmogus paima į rankas spausdintą tekstą – prieš jo akis viskas pradeda mirguliuoti, raidės išsilieja, eilutės pavirsta į labirintus. Pradeda skaudėti akis, galvą, gali net pykinti. Tyrimai parodė, kad dauguma disleksikų turi net kitokį akių judėjimą, o tai gali sukelti regimojo suvokimo sutrikimą.

  Trečioji galima priežastis – minimali galvos smegenų disfunkcija – dėl vietinių galvos smegenų centrų pažeidimų vystymosi metu. Be to, genetiškai perduodama disleksija turi tą pačią priežastį: paveldint perduodama specifiškai nesubrendusi galvos smegenų žievė, kur centrai atsakingi už skaitymo suvokimą nesiformuoja arba vystosi netinkamai.

  Ketvirtoji – jungčių pažeidimai tarp galvos megenų pusrutulių. Tai nustatyti galima jau ankstyvoje vaikystėje: nuo bendraamžių atsilieka vaikų motorinis vystymasis, toks vaikutis ilgai nelaiko galvos, nešliaužioja. Tai atsitinka dėl to, kad galvos smegenų pusrutulių jungtys vystosi būtent tobulėjant motoriniams įgūdžiams ir atliekant juos iki automatizmo. Jeigu kuris nors iš paminėtų etapų praleidžiamas – laukia nemalonumai.

  Dar viena disleksijos priažastis – tėvų ambicijų perteklius. Pavyzdžiui, per ankstyvas kalbų mokymas (dvi ar daugiau) gali sukelti stiprų stresą vaiko galvos smegenims.

  Kam reikalingas beraštis vyras?

  Tuomet atrodė, kad 1990-ieji buvo patys sėkmingiausi metai T. Cruise‘o gyvenime. Jis parašė scenarijų filmui „Griaustinio dienos“, o filmavimo metu susipažino su rudaplauke australiete Nicol Kidman.

  Ji skyrėsi nuo ankstesniųjų jo merginų. Buvo jaunesnė negu Sher, sutiko nusiauti aukštakulnius, tuo labai skirdamasi nuo Rebbekos De Mur (toji niekaip negalėjo suprasti, kodėl Tomui nepatiko aukštesnės už jį merginos).

  Nicol nekreipė jokio dėmesio į gandus apie Tomo homoseksualinius ryšius. Ji palaikė aktoriaus susidomėjimą scientologija ir net atliko medicininius tyrimus, kurie patvirtino, kad ji gali susilaukti vaikų (Mimi Rodgers, pirmoji Tomo žmona, kaltino jį nevaisingumu). Po filmo „Griaustinio dienos“ filmavimo, T. Cruise‘as pareikalavo Mimi skyrybų ir vedė N. Kidman.

  Iš pradžių viskas klostėsi idealiai. Tiesa, savo vaikų jie vis dar nesusilaukė, todėl įsisūnijo du mažylius. Tačiau Tomo charakteris nuolat blogėjo. Jam atrodė, kad jis susidorojo su pagrindine savo gyvenimo problema ir idioto bei nevykėlio dėmė jam daugiau nebegresia.

  Vaidmenys jam buvo siūlomi kaip iš gausybės rago. Be to, atsiskleidė ir T. Cruise‘o prodiuserio talentas. Jo debiutas šioje srityje – filmas „Misija neįmanoma“ – atnešė jam daugiau negu 70 milijonų dolerių!

  Tačiau nevaisingumas jį gąsdino panašiai taip, kaip vyriškumo neturėjimas. O misis Cruise Mapoter vis labiau tekdavo „antraplanis vaidmuo“. Nicolė nervinosi, visa galva pasinerdavo į darbą ir vis labiau tolo nuo jo...

  T. Cruise‘as taip pat nelikdavo skolingas ir pradėjo intrigą su filmo „Vanilinis dangus“ partnere, karšta ispane Penelope Cruz. Gaila, kad jo galimybė tapti tėvu išryškėjo pavėluotai – tuo momentu, kai Tomas paprašė skyrybų, Nicolę ištiko persileidimas: ji laukėsi taip ilgai lauktojo vaikelio.

  Specialisto komentaras

  Disleksija neigiamai įtakoja žmogaus asmenybės augimą, daro jį nepasitikinčiu savimi, pažeidžiamu ar priešingai – agresyviu ir skaudinančiu.

  Specialistų manymu, maždaug kas 10-as vaikas – disleksikas ir/arba disgrafikas.

  Rašomosios kalbos mokymas susijęs su pačios kalbos ypatumais. Manoma, kad daugiausiai disleksikų yra tarp kalbančiųjų angliškai. Kas mokėsi šios kalbos, žino, kaip skiriasi tarimas ir teisinga rašyba. Tačiau Kinijoje, Vietname ir Japonijoje tokių žmonių daug kartų mažiau. Ir tai tiesiogiai susiję su šių šalių kalbos ypatumais.

  T. Cruise‘as ir N. Kidman išsiskyrė, nuvildami milijonus savo gerbėjų. Atrodė, kad Tomas nugrimzdo į gilią depresiją ir padėjo kryžių tolimesniems šeimyninio gyvenimo bandymams.

  Tačiau 2005-ųjų birželio 17-ąją pasaulį apskriejo žinia: kino žvaigždė susižadėjo su jauna aktore Katie Holms. O 2006-ųjų balandžio 18-ąją išsipildė viso gyvenimo svajonė – Katie pagimdė dukrytę Suri.

  Jam 45-eri, jis gražuolis kaip ir seniau bei vienas populiariausių JAV aktorių. Žurnalas „People“ tris kartus jį išrinko gražiausiu pasaulio vyru, o žurnalas „Empair“ atidavė 3-ąją vietą, rinkdamas „Šimtą visų laikų kino žvaigždžių“.

  Katie Holmes ir Tomas Cruise
  © Reuters/Scanpix

  Su Tomu Cruise'u susijęs didžiausias naujienų skaičius apie Holivudo kiną. O jis iki šiol skaito scenarijus skiemenimis. Tačiau jo honorarai peržengė 10 milijonų ribą, o už tokius pinigus galima nusisamdyti tuzinus skaitovų.

  Išvada: atpažinti ir išgydyti

  Labai svarbu šią problemą pastebėti kuo anksčiau. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip vaikas elgiasi, kalba, reaguoja, atlieka vaikiškas užduotis, atitinkančias jo amžių. Jeigu jis iki trejų metų dar nekalba, nemėgsta klausytis, kai jūs skaitote, blogai įsimena eilėraščius, sunkiai sekasi išvardinti iš eilės savaitės dienas, mėnesius, jam nesiseka nupiešti suprantamo piešinėlio – tai jau požymiai, kad jis gali turėti problemų su skaitymu ir rašymu.

  Dažnai pasikartojančios specifinės klaidos vaiko sąsiuvinyje turėtų atkreipti jūsų dėmesį. Jiems tokios klaidos atleistinos pačioje mokslo pradžioje, tačiau įprastų gabumų vaikai jas greitai išsitaiso, o štai disleksikai kapanojasi toje pačioje vietoje.

  Raidžių painiojimas, reiškiančių susiliejančius garsus (b-p, r-l, g-k), optinės klaidos (raidės, parašytos veidrodiniu būdu (atvirkščiai R-Я), netikslus garso ir raidės suvokimas, balsių ir priebalsių praleidinėjimas (kambarys – kmbarys, skristi – kristi), garsų pridėjimas ir sukeitimas (meilė- mielė, klasė-kalsė..), skiemenų sukeitimas...

  Kuo sunkesnė disleksijos ir disgrafijos forma, kuo sunkesni skaitomi tekstai, tuo gausesnės ir įvairesnės klaidos. Pakeičiamas skaitomo teksto supratimas ne tik pavieniams žodžiams, bet pats tekstas suvokiamas klaidingai. Vieni žodžiai pakeičiami panašiais (išskrido – įskrido), daiktavardžiai ir būdvardžiai nesuderinami, kaip ir linksniai.

  Jeigu atsirado kalbos problemos vaikystėje ikimokykliniame amžiuje, pirmasis specialistas, į kurį reikėtų kreiptis – logopedas. Jis padės ištaisyti kalbos defektus. Jeigu tai ne kalbėjimo problema, logopedas nukreips vaiką kitų specialistų konsultacijai – pavyzdžiui, pas psichoneurologą.

  Vizito pas logopedą nereikėtų atidėlioti, jeigu normaliai besivystantis vaikas iki pirmųjų mokslo metų vidurio nepadarė pastebimos pažangos skaitymo ir rašymo srityje. Kuo anksčiau specialistas pradės korekcinį darbą, tuo greičiau bus pastebimos vaiko sėkmės.

 • www.DELFI.lt
  Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
  Įvertink šį straipsnį
  Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  (2 žmonės įvertino)
  5.0000

  Top naujienos

  Nuo karo bėgusiam ukrainiečiui – nemalonumai Lietuvoje: užpuolė, nes nekariauja prieš rusus

  Į Lietuvą nuo Ukrainoje vykstančio karo pabėgę ukrainiečiai sulaukia ne tik užuojautos...

  Pragaras Kauno kalėjime: nepilnametį su kitu kaliniu vertė užsiimti seksu (7)

  Kauno kalėjime (buvusiame tardymo izoliatoriuje) – nuo visuomenės nuslėptas skandalas: du...

  Kaime darbymetis, bet lietuviai į laukus neina, ūkininkai ieško indų ir pakistaniečių kiek moka už dieną

  Jau netrukus prasidės svarbiausi pavasario darbai, o Panevėžio rajono žemės ūkio sektoriaus...

  Tragedija Šiaurės Italijos slidinėjimo kurorte: pranešama apie žuvusią lietuvę ir jos draugą italą (atnaujinta)

  Pranešama apie sekmadienį nutikusią tragediją, kurios metu Italijoje žuvo ir lietuvė moteris....

  Rimvydas Valatka. Švogerių ir pusseserių Lietuva (3)

  Šeštadienį po Palangą slampinėjo bebras. Sako, visai nesibaidė žmonių. Turseno kaip savas....

  Iškilmingoje ceremonijoje įteikiami „Auksiniai scenos kryžiai“ pildoma

  Sekmadienio vakarą iškilmingoje ceremonijoje Lietuvos nacionaliniame dramos teatre įteikiami...

  Įspūdingai atsitiesęs Berankis triumfavo finale Prancūzijoje

  Pajėgiausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis ( ATP 235) triumfavo Sen Brijė,...

  Danielius Bunkus tituluotai gražuolei Samantai pažėrė šūsnį komplimentų: tu mano nuostabiausio grožio moteris (1)

  Verslininkas Danielius Bunkus socialiniuose tinkluose pasidalijo keliomis žinutėmis, kur atvirai...

  Parengė Laurynas Butkauskas

  Su Drakula lyginamas treneris čempiones ugdė beveik kaip koncentracijos stovykloje: „gimnasčių fabrikuose“ badas ir teroras buvo kasdienybė

  Devynmečių mergaičių skirstymas į grupes „pagal storumą“, joms skiriamos dešimties...