aA
„Jei rytoj mirčiau, man nusispjaut – aš viską suspėjau...“, - kalbėjo grupės „Queen“ solistas Freddie Mercury, būdamas šlovės zenite. Tuomet dar niekas nežinojo, kad roko žvaigždė iš tikrųjų išeis per anksti – dėl AIDS, rašo žurnalas „Zdorovje“.
Freddie Mercury, grupė „Queen“ , ID: PN017282
Freddie Mercury, grupė „Queen“
© Corbis
Farrokhas Bulsara, arba, kaip nuo vaikystės jį vadino draugai anglai, Freddie, visada mėgo muziką. Ir muzikantu tapo paprastai, kaip šimtai ir tūkstančiai paauglių: koledže susidraugavo su Timu Staffellu, dainavusiu grupėje „Smile“, o kai šis paliko projektą, atėjo į jo vietą. Tik šiuo atveju gimė ne įprasta paauglių grupė, o vienas iškiliausių roko kolektyvų istorijoje.

Būtent Freddie pasiūlė pervadinti grupę į „Queen“, o pats pasirinko Mercury pseudonimą. Ir prasidėjo istorija, žinoma kiekvienam gerbėjui: koncertai, albumai, šlovė...

Jo svajonių moterys

Asmeninis žvaigždžių gyvenimas – visada audringas. Ir Mercury atvejis netapo išimtimi, nors viskas prasidėjo tyliai ir paprastai. 1970 metais Freddie susipažino su mėlynake blondine Mary Austin. Septynerius metus jie pragyveno susituokę, Mary netgi galvojo apie kūdikį, bet...

„Queen“ jau tapo kultine grupe, kone visą laiką Freddie praleisdavo gastrolėse. Gastrolių metu jis ne tik kad nepraktikuoja ištikimybės žmonai, bet ir visur demonstruoja netradicinę orientaciją. Mary ir Freddie nutarė išsiskirti, nors liko gerais draugais.

Mercury gyveno visu greičiu – nesibaigianti meilužių karuselė, beprotiškos linksmybės, ekstravagantiški poelgiai, dosnios dovanos draugams... Tačiau tai buvo ne persisotinusio ištvirkėlio įgeidžiai, bet pašėlusio gyvenimo troškimo apraiškos, visiškos laisvės siekis – ir vienatvės baimė, nenumaldomas dvasios ilgesys, taip būdingas nepaprastiems žmonėms.

1984 metais laikraščiuose pasirodė informacija apie „pacientą Nr. 0“, nuo kurio prasidėjo AIDS triumfo žygis per pasaulį. Esti spėlionių, kad būtent su šiuo žmogumi Freddie susipažino gastrolių metu. Tačiau Mercury jautėsi puikiai ir panašūs laikraščių pranešimai jo visiškai nedomino.

Tuo metu viename gėjų klubų jis susipažino su vokiečių aktore Barbara Valentine (ją dar vadino vokiškąja Brigitte Bardot). Ši pažintis peraugo į tvirtą ryšį: Barbara ilgai gyveno Freddie namuose.

„Mūsų su Barbara santykiai buvo tokie, kokių neturėjau pastaruosius šešerius metus. Galiu su ja kalbėtis apie absoliučiai viską ir tuo pat metu likti savimi. Taip man nutinka ypač retai...“ Jis išties liko pačiu savimi: kūrė muziką, dainavo, į dainas sudėdamas visą savo esybę, filmavo klipus. Klipe „It‘s a hard life“ dalyvavo ir Barbara Valentine, džiaugsmingai priimdama lovoje kartu su Freddie gausybę jo draugų.

Paslaptingas baisiojo viruso gyvenimas

„Užsikrėsti AIDS“ neįmanoma – užsikrečiama žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), kuris, patekęs į kraują, pradeda ardomąją veiklą. Iš pradžių jis niekaip nepasireiškia, ir tik po kurio laiko (nuo kelių savaičių iki metų, dažniausiai – 3 mėnesių) gali kilti aštri ŽIV infekcija. Simptomai panašūs į daugumos kitų ligų: padidėjusi temperatūra, gerklės skausmas, pykinimas, limfmazgių padidėjimas... Šis periodas tęsiasi nuo kelių dienų iki pusantro mėnesio – kuo jis ilgesnis ir sunkesnis, tuo blogesnės ateities prognozės.

Vėliau savijauta normalizuojasi, ŽIV pereina į latentinę stadiją, kuri tęsiasi nuo 3 iki 15 metų. Žmogus jaučiasi visiškai sveikas, bet virusas ardo imuninės sistemos ląsteles, ne visas iš karto, bet tik tam tikras – CD4 limfocitus. Kai jų kiekis sumažėja iki kritinio lygio, gali pasireikšti simptomai, bylojantys apie imunodeficitą: burnos kandidozė, dėl neaiškių priežasčių padidėjusi temperatūra, žymus svorio sumažėjimas, dažnos skausmingos respiratorinės infekcijos ir herpesas. Jei nuo šio momento pacientui nesuteikiama specifinio gydymo, infekcija vystysis toliau ir po kurio laiko prasidės paskutinė stadija – AIDS.

Šou turi tęstis

1987 metais Mercury interviu prisipažins: „Gyvenau dėl sekso. Baisu pagalvoti, kaip mane paveikė informacija apie AIDS. Ėmiau mąstyti visiškai kitaip. Buvau visiškai nerūpestingas, o dabar tapau kone vienuolis. Kiekvienam ištvirkėliui patarčiau pasidaryti ŽIV testą. Laimei, man su tuo viskas tvarkoje...“

Muzikantas nepataikė: labai greitai paaiškėjo, kad viskas yra ne taip. Iki to laiko Freddie išties žymiai pakeitė savo gyvenimo būdą, jo namuose jau nebeknibždėjo atsitiktinių pažįstamų. Jis visa galva pasinėrė į kūrybą, vydamasis prarastą laiką.

1988 metų spalio 8 dieną Freddie pasirodo kartu su operos deive Montserrat Caballé. „Barselona...“ Sukrečiantis, pasaulį sužavėjęs duetas... Ir kaip čia pateko rokeris? O jis labai norėjo išbandyti save kitur, mėgautis viskuo, ką tik jam galėjo atverti jo mylima muzika. Jis norėjo padaryti daugiau, nei iš jo buvo laukta, nes kvapą gniaužė jausmas, jog laiko mažai, daug mažiau nei galėjo įsivaizduoti sujaudinta ir sužavėta publika...

Tai buvo paskutinis jo pasirodymas scenoje. Niekas nežinojo, kad dainininkas serga neseniai pasirodžiusia paslaptinga, nepagydoma liga. Visiškas netikėtumas gerbėjams buvo visų „Queen“ koncertų atšaukimas. Beje, oficialiuose pranešimuose spaudai buvo kalbama, kad grupės nariai dirba ties savo soliniais projektais – taip būdavo ir anksčiau.

Keista, bet Freddie niekam nieko nekalbėjo apie savo ligą. Trys likę „Queen“ nariai apie tai galėjo tik nuspėti. Kai 1991 metais po ilgos pertraukos jie susibūrė klipo „I‘m going slightly mad“ filmavimui, visi buvo nustėrę dėl to, kaip stipriai sulyso Freddie. Vėl pasklido kalbos, kad Mercury šlubuoja sveikata. Be to, jo veide ryškėjo dėmės, primenančios dideles mėlynes – vienas paslaptingos ligos požymių.

Oficialiai kaip ir seniau buvo tvirtinama, kad „Queen“ solistas turi problemų su keliu (versija neatlaikė kritikos – viename klipo epizodų Freddie stojasi ant „ligoto“ kelio).

Visa Mercury kūryba, o ir visas jo gyvenimas buvo fantastiškas fejerverkas, grandiozinis ryškus spektaklis, ir jis visada puikiai vaidino savo vaidmenį. Viena paskutinių grupės „Queen“ dainų, išleista likus mėnesiui iki Freddie mirties ir akimirksniu tapusi kartos himnu – „The show must go on“ („Šou turi tęstis“). Jos žodžiuose „Greitai man ateis išeiti... Mano širdis plyšta, bet šypsausi kaip ir anksčiau...“ Freddie draugai ir nedraugai ne veltui ieškojo slaptos prasmės.

Tai buvo jo pasirinkimas

1991 metų lapkričio 6 dieną „Queen“ muzikantai paskelbė savo gęstančio solisto valią: perleisti milžiniško populiarumo susilaukusį singlą „Bohemian Rhapsody“ ir visas gautas lėšas perduoti kovos su AIDS labdaros fondams Anglijoje ir Amerikoje.

Po trijų savaičių, lapkričio 23 dieną Mercury spaudos atstovė pateikė oficialų dainininko pareiškimą: „Taip, mano ŽIV testas buvo teigiamas. Aš sergu AIDS. Iki šiol laikiau šią informaciją paslaptyje, kad nepakenkčiau artimiesiems, bet dabar atėjo laikas tai pasakyti. Tikiuosi, kad mano gerbėjai visame pasaulyje palaikys mane, mano gydytojus ir visus, kurie kovoja su šia baisia liga. Niekas iš draugų ir gerbėjų apie tai iki šiol nežinojo, ir prašau suprasti mane teisingai: nenorėjau, kad mano asmeninis gyvenimas taptų kalbų objektu. Ir toliau tęsiu tokią politiką.“

„Tęsti“ neprireikė: kitą dieną Freddie mirė nuo sunkiausios pneumonijos, su kuria organizmas, iškankintas viruso, nepajėgė kovoti. Jam buvo 45 metai. Didis menininkas ir didis meilužis, jis gyveno taip, lyg degintų žvakę iš abiejų pusių – ir štai žvakė užgeso visam laikui. Jo numylėtinės persiškos katės tyliai nušoko nuo prabangios lovos, talpinusios, Freddie žodžiais, šešis žmones... Gydytojas ir patys artimiausi draugai, buvę šalia jo visą likusį jam laiką, išėjo iš kambario. Ištikimoji Mary Austin, kuri atsidavusi jį slaugė, raudodama pabučiavo. Uždanga nusileido.

Bet šou tęsėsi. Po keturių dienų įvyko laidotuvės, kurių scenarijų Freddie pats rašė kelias savaites, sujungdamas roko muzikos pasaulį su savo Irano protėvių zoroastrinės religijos pasauliu...

Po laidotuvių likusių grupės narių adresu pažiro priekaištai: neva Freddie turėjo pasielgti kaip Magic‘as Johnsonas ir išnaudoti savo kaip žvaigždės statusą kovai su AIDS. „Queen“ gitaristas Brianas May‘us teatsakydavo, kad toks buvo Freddie pasirinkimas ir niekas negalėjo jam nurodinėti.

Mitai apie AIDS

Mitas Nr. 1. Diagnozė „ŽIV infekuotasis“ – mirties nuosprendis. AIDS išsivysto tik nedidelei daliai ŽIV infekuotųjų. Bet net jei žmogus ne tik viruso nešiotojas, jam šiandien jau įmanoma padėti. Vaistų, naikinančių ŽIV, dar nėra, bet jau 1996 metais Vakaruose imta taikyti labai aktyvi antiretrovirusinė terapija. Preparatai slopina viruso dauginimąsi ir praktiškai iki nulio sumažina jo kiekį kraujyje. Žmogus gyvena, normaliai jaučiasi, dirba, augina vaikus. Tokio gydymo efektyvumas – 90% procentų su sąlyga, kad ligoniai tiksliai laikosi vaistų vartojimo taisyklių, nepraleisdami nė vienos tabletės.

Mitas Nr. 2. ŽIV infekuotųjų tėvų vaikas būtinai sirgs. Jei netgi vyro kraujyje aptiktas virusas, jis neperduos jo kūdikiui. Deja, jis gali užkrėsti būsimąją motiną. Tačiau šiuolaikinė terapija leidžia išvalyti kraują ir spermą nuo ŽIV, o po to atlikti dirbtinį apvaisinimą. Jei motina pati infekuota, rizika naujagimiui yra apie 30-40%. Virusas nepatenka per placentą – mama daugiausia „dalijasi“ juo gimdymo metu arba maitindama krūtimi (piene jo koncentracija labai didelė). Bet jei moteris nėštumo metu ir vaikas iškart po gimimo gauna profilaktinį gydymą, gimdymui (saugesnis šiuo atveju Cezario pjūvis) sudaromos specialios sąlygos, kūdikis nemaitinamas krūtimi – naujagimio infekavimo rizika sumažėja iki 1-2%. Ir tokių sveikų vaikų jau nemažai.

Mitas Nr. 3. ŽIV nešiotojas neturi teisės į seksualinį gyvenimą. Kokybiškas prezervatyvas praktiškai 100 procentų garantuoja saugumą. Jei vis dėlto įvyko vienkartinis kontaktas be prezervatyvo arba prezervatyvas suplyšo, viruso perdavimo tikimybė (jei nepažeista gleivinė!) sudaro tik 2%. Nenorintiems žaisti rusiškos ruletės reikia būtinai imtis profilaktinių priemonių – per tris paras, kol virusas dar nepateko į ląsteles, pradėti specialių preparatų kursą, kurį parekomenduos kovos su AIDS centre.

Mitas Nr. 4. Virusas gali būti perduotas buitiniu keliu, bučiuojantis, oralinio sekso metu. Apsikabinti, bučiuotis ir gerti iš vieno puodelio su ŽIV infekuotaisiais yra visiškai saugu. Seilėse viruso kiekis yra minimalus, nepakankamas užsikrėsti. Bet jei viruso nešiotojo burnoje esti žaizdelių, bučiniai ar oralinis seksas gali būti rizikingi.

Mitas Nr. 5. ŽIV lengva užsikrėsti medicininių procedūrų metu. Dabar tai kone neįmanoma. Vienkartinių instrumentų esti visose poliklinikose ir ligoninėse. Tie, kurie negali būti vienkartiniai, kruopščiai sterilizuojami. Beje, ŽIV gan lengva užmušti – pavyzdžiui, hepatito virusas triskart atsparesnis.

Užkrėsto kraujo perpylimo rizika taip pat minimali. ŽIV analizė atliekama dviem etapais ir gauti neteisingą rezultatą visiškai neįmanoma (klaidų gali būti tik į priešingą pusę – virusas randamas ten, kur jo nėra). Kyla sunkumų, jei donoras užsikrėtė mažiau nei prieš tris mėnesius iki analizės ir jo kraujyje dar nėra antikūnų.

Bet dabar jau išmokta atpažinti patį ŽIV antigeną, o jis atsiranda per dvi savaites. Norint garantuoti saugumą, dabar vis plačiau taikomas karantino metodas: visas iš donoro paimtas kraujas saugomas ir naudojamas tik praėjus trims mėnesiams, kai donoras pakartotinai duoda kraujo ir rezultatas taip pat būna neigiamas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dar vienas taršos skandalas Klaipėdoje: nevalytos nuotekos keliauja ir iš daugiabučių (25)

Taršos ir smarvės skandalas Klaipėdoje netyla: prokuratūra surado AB „ Grigeo Klaipėda “...

Žinia apie pareigūno pasiūlymą išžagintai merginai pasiekė ir Vilniaus policijos viršininką papildyta 12.06 (351)

Vilniaus „Metelicos“ klube naktį iš penktadienio į šeštadienį buvo įvykdytas žiaurus...

Aplinkos ministras apie skandalingos medžioklės dalyvius: aš tų žmonių kai nepažįstu, tai mano tos pavardės nieko nesako (4)

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sako, kad nepažinojo įtakingų verslininkų, dalyvavusių...

Povilas Mačiulis: Nausėda nesiremia nė viena politine partija pildoma

Prezidentas Gitanas Nausėda nesiremia nei į vieną politinę partiją, šalies vadovo pagrindinė...

Prorusiški separatistai puolė Ukrainos pajėgas, šaudyta Minsko susitarimais uždraustais ginklais sureagavo Zelenskis (302)

Vasario 18 d. ryte prorusiški separatistai puolė Ukrainos kariuomenės pozicijas, esančias netoli...

Koronavirusas miesto gyvenimą pakeitė neatpažįstamai: gyventojai mokosi kitaip pirkti ir dirbti (7)

Pagal Johns Hopkins universiteto tyrėjų parengtą žemėlapį, šiuo metu yra žinoma, kad pasaulyje...

KT padėjo tašką dėl atliekų deginimo jėgainių: statybų ribojimai prieštarauja Konstitucijai (67)

Konstitucinis teismas (KT) antradienį paskelbė sprendimą dėl valdančiųjų priimtų Atliekų...

„Maximos“ tragedijos Latvijoje atomazga: nuteistas tik vienas žmogus (29)

Rygos Pardaugavos teismas, išnagrinėjęs Zolitūdės tragedijos baudžiamąją bylą, kaltu...

Policija pateikė 7 miestų gatvių sąrašą, kur stovės „trikojai“: Vilniuje jų – per 30 (230)

Keliuose atsiradus „trikojais“ pramintiems mobiliems greičio matavimo įrenginiams vairuotojai...

Statybininkams Kaune moka ir per 4 tūkstančius eurų: yra dvi priežastys (50)

Kauno miesto savivaldybės administracijos vykdyto viešojo pirkimo konkurse kapitaliniams lopšelio...

|Maža didelių žinių kaina