aA
Medikai žmonių kūnuose neretai aptinka ir išoperuoja neįtikėtinų dalykų: adatų, monetų, žiedų, vinių. Vieni daiktai į organizmą patenka netyčia, kiti praryjami ar įsivaromi sąmoningai.
© Shutterstock nuotr.

Gydytojams tenka svetimkūnius traukti iš stemplės, bronchų, kitų vidaus organų, taip pat „žvejoti“ ir kolegų po operacijų pilvuose paliktus tamponus, įrankius.

Praryja įvairius daiktus

Prieškariu Panevėžio ligoninės Ausų, nosies, gerklės skyriui vadovavęs gydytojas Jonas Statkevičius 1934 metais pradėjo rinkti iš pacientų kūnų ištrauktas monetas, ženklelius, adatas, kitus daiktus. Šioje keistoje kolekcijoje buvo net prarytų laikrodžių. Gydytojas visus eksponatus sutvarkydavo kaip tikrame muziejuje: užrašydavo ligonio pavardę, įvykio datą ir laikydavo stende po stiklu.

Ir šiais laikais medikams tenka traukti iš žmonių kūnų įvairius daiktus. Kaip visada, „populiarios“ monetos. Pasitaiko ne tik centų, bet ir gana didelių penkių litų vertės monetų. Dažnokai gydytojai gelbsti pacientus iš stemplės, bronchų, kitų vidaus organų traukdami prarytus žiedus, vinis, adatas. Nelaimės ištinka ir vaikus, ir suaugusiuosius.

Neretas atvejis, kai siuvėjos praryja adatas, trumpam įsidėjusios į burną tarp dantų, kad nepamestų. Tokių adatų, kartais net su siūlais, ištrauktų iš ligonių organizmo, ne vienas chirurgas yra išsaugojęs kaip unikalaus įvykio darbo praktikoje prisiminimą.

Prieš kelerius metus Kauno klinikose adata išoperuota iš 29-erių metų vyro krūtinės. Šakių rajone gyvenęs nelaimėlis pasakojo, kad atsigulė miegoti ant pagalvės, kurioje buvo palikta adata. Ji visa sulindo į krūtinę. Greitosios medicinos pagalbos automobiliu atgabentą vyrą apžiūrėję medikai nustatė, kad adata įsmigusi į krūtinės raumenį netoli širdies. Po valandą trukusios operacijos ji sėkmingai išimta.

Svetimkūniams iš organizmo pašalinti ne visada prireikia operacijos. Kai kuriais atvejais prarytus žiedus, vinis ar mėsos kaulą iš stemplės, bronchų įmanoma išimti endoskopu – specialiu aparatu, kuris įkištas į organizmą čiuptuvais apkabina įstrigusį svetimkūnį ir yra ištraukiamas.

Pilve – instrumentai

Svetimkūnių žmonių organizme atsiranda ne tik dėl jų pačių kaltės, bet ir dėl medikų klaidų. Lietuvoje nėra jokios statistikos, kiek ligonių nukenčia dėl medikų išsiblaškymo.

Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose suskaičiuota, kad kasmet chirurgai apie pusantro tūkstančio kartų „pamiršta“ ligonių kūnuose medicininius spaustuvus, tamponus, pincetus ir kitus daiktus.

Gana dažnai gydytojams tenka „žvejoti“ ligonių kraujagyslėse kolegų paliktus kateterius. 2004-aisiais Kauno klinikose chirurgai operavo keturiasdešimtmetį vyrą ir išėmė kateterį, kuris jo kūne prabuvo 25 metus.

Šešiolikmetis jis buvo sunkiai sužalotas avarijoje ir skubiai operuotas. Po operacijos į veną įstatytas kateteris, per kurį lašėjo vaistai, matyt, nutrūko ir kraujo srovė jį nunešė į širdį. Visus tuos metus vyras nežinojo, kodėl po lemtingos operacijos jo sveikata vis šlubuoja.

Galiausiai peršvietę rentgenu medikai širdyje aptiko svetimkūnį. Per dvidešimt penkerius metus kateteris priaugo prie širdies vožtuvo, todėl nukentėjo vyro širdis, pūtėsi skilvelis, sutriko inkstų veikla.

Kita kategorija svetimkūnių, liekančių paciento pilve operuojant, – tai marliniai tamponai, spaustukai, medicininės skarelės, skirtos kraujavimui sausinti. Kraujuota marlė panaši į žmogaus audinius, todėl kartais ir lieka nepastebėta. Svetimkūniai stipriame, infekcijoms atspariame žmogaus organizme gali išbūti metus ir ilgiau nekeldami jokių skausmų.

Būta atvejų, kai ligoniai net neįtarė, kad jų kūne esama kokių nors daiktų. Tai paaiškėdavo tik atliekant operacijas dėl kitų negalavimų.

Svetimkūnis dažniausiai aptinkamas, kai žmogų pradeda kankinti skausmai arba jo sveikata pablogėja dar labiau, nei buvo iki operacijos.

Prieš trejetą metų per operaciją 47-erių vilnietės pilve medikai paliko medicininę skarelę. Sveikatai vis blogėjant moteris buvo operuota dar kartą. Gydytojai rado kolegų paliktą chirurginę skarelę, kuri jau buvo supūdžiusi dalį žarnyno, todėl teko pašalinti dalį plonųjų žarnų.

Chirurgas gali nepastebėti paciento viduje paliekąs tamponą ar instrumentą, tačiau tai turi stebėti operacinės seselė. Visi instrumentai, skarelės, naudojami operuojant, prieš užsiuvant žaizdą turi būti suskaičiuoti, patikrinta, ar ko netrūksta, bet kartais kas nors vis tiek lieka. Būta atvejis, kai chirurgas paciento pilve užsiuvo net akinius.

Svetimkūnių dažniausiai paliekama, kai gydytojai dirba ekstremaliomis sąlygomis gelbėdami paciento gyvybę. Nors skaudžių klaidų pasitaiko ne tik sudėtingomis situacijomis. Visi prisimename atvejį, kai 2001 metais Marijampolės ligoninėje buvo apdeginti marijampoliečių Zdanių naujagimiai dvynukai.

Šiurpios klaidos

Medicinos, kuri daro stebuklus gelbėdama žmonių gyvybę, reputaciją gadina užuomaršos, neatsakingi gydytojai. Tokių yra visame pasaulyje.
Viena iranietė šešerius metus gyveno su ginekologo paliktomis žirklėmis ir keturiomis adatomis pilve.

Šiurpi istorija nutiko visai neseniai Australijoje. Melburno ligoninėje per klaidą dvynių besilaukiančiai moteriai vietoj sergančio vaisiaus buvo nutraukta sveikojo gyvybė. Vienas iš dviejų vaisių turėjo įgimtą širdies ydą ir jei būtų išgyvenęs per gimdymą, jo lauktų daug labai sunkių operacijų, todėl buvo nuspręsta nutraukti apsigimusio vaisiaus gyvybę.

Panašių tragedijų įvyksta kasmet. Pernai Peru gydytojai per klaidą vyrui amputavo sveiką koją. Paaiškėjus nesusipratimui, teko nupjauti ir kitą, nesveiką koją.

Kroatijos medikai per klaidą pašalino sveiką inkstą pacientei, laukusiai stuburo operacijos. Inkstas turėjo būti išoperuotas kitai ligonei tokia pačia pavarde ir panašiu vardu.

Vokietijos Reino regiono 57-erių metų gyventoją operavo dėl žarnyno vėžio. Medikai, pašalinę ligos pažeistą žarnos dalį, užsiūdami žaizdą pilve paliko 30 cm ilgio metalu dengtą mentę, kuri naudojama organams atskirti. Po operacijos vyrą kankino didžiuliai skausmai, jis vos galėjo pajudėti. Tik praėjus daugiau kaip dviem mėnesiams buvo padaryta rentgeno nuotrauka ir aptiktas paliktas instrumentas.

2007-aisiais JAV Kentukio valstijos gyventojas po operacijos atsibudo be lyties organo: planuotas apipjaustymas dėl uždegimo baigėsi varpos amputacija.

Japonijoje prieš kelerius metus medikai sveikai moteriai amputavo krūtį. Kraupi klaida įvyko dėl laboratorijos kaltės: keturiasdešimtmetės moters audinių mėginiai buvo sukeisti su vėžiu sergančios pacientės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (32)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (2)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnų (18)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (38)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (199)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (32)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (59)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2410)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (24)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (8)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...