aA
Niekas negali pasakyti, pagal kokius požymius šis negalavimas pasirenka auką. Tai gali būti sveiką gyvenimo būdą propaguojantys, o gali ir visai atvirkščiai, asocialiai, gyvenantys vyrai. Dažniausiai jauni ir brandaus amžiaus. Vyrus gana dažnai ištinka neįtikėtinai stiprūs klasteriniai arba, kaip paprastai sakoma, akis iš kaktos varantys galvos skausmo priepuoliai.
Vyras
Vyras
© Corbis

Neurologai tikina, jog vieną kartą tokią cefalogijos (galvos skausmo) ataką patyręs vyriškis jos neužmirš niekada. Dažniausiai skausmas apima pusę galvos, veido, vieną akį, kaktą. Tas pulsuojantis skausmas toks stiprus, kad žmogus negali nei stovėti, nei gulėti. Būdingi cefalogijos požymiai - skaudamoje pusėje akis paraudonuoja, ašaroja, rasoja kakta, užsikemša nosis. Dažniausiai tokie skausmai atsiranda naktį, tęsiasi nuo 30 minučių iki kelių valandų, dienų ar net savaičių. 

Klasteriniai galvos skausmai kamuoja tik vyrus. Kodėl, kol kas neaišku. Anksčiau manyta, jog tokie galvos skausmai vyrams prasideda nuo per didelio kiekio pasigaminusio histamino. Vėliau, kai buvo nustatyta, jog tokie priepuoliai dažniausiai prasideda naktį, imta manyti, jog jie susiję su kraujagyslėmis (dėl smegenų arterijų prasiplėtimo), nes miegant pakinta organizmo būsena.

Dėl vieno sutaria visi specialistai - klasterinių galvos skausmų priežastis dažniausiai yra hipotalamus - atskira galvos smegenų dalis, reguliuojanti organizmo bioritmus, kurie naktį kinta. Miegančiam žmogui pakinta kraujagyslių ir kvėpavimo centro veikla, hormonų išsiskyrimo ciklas, prislopinamas skausmo kontrolės mechanizmas. Tai sudaro palankias sąlygas minėtiems priepuoliams.

Nepakeliamą galvos skausmą provokuoja ir įprasto gyvenimo ritmo pakitimai (pvz., laiko kaitaliojimas sukant laikrodį žiemą ir vasarą, persikėlimas į kitą klimato juostą, taip pat piktnaudžiavimas alkoholiu (ypač alumi ir raudonuoju vynu). Gali priepuolį išprovokuoti ir kai kurie maisto produktai: olandiškas sūris, rūkyta dešra, citrusiniai vaisiai, riešutai, kava, šokoladas, net salierai.

Specialistai sako, jog ištikus priepuoliui vartoti nuskausminamųjų vaistų neverta, nes ne kiekvieni jų čia gali padėti. Vaistų gali skirti tik gydytojas. Dažniausiai tokiais atvejais skiriama analgetinių preparatų dar prieš prasidedant priepuoliui, nes skausmo piko metu vaistai nepasisavinami, taigi ir nepadeda.

Kartais to skausmo priežastis būna grynai vyriška: tai atvejai, kai jį dėl kintančio arterinio kraujospūdžio sukelia orgazmas. Tuomet skauda abi galvos puses, ir tai jau ne klasterinis skausmas, bet kai kuriems vyrams jis irgi būna toks stiprus, kad šie net atsisako intymių santykių.

Tačiau šis skausmas sėkmingai gydomas nuskausminamaisiais preparatais, vartojant juos prieš lytinį aktą, o esant būtinumui - ir vaistais, mažinančiais kraujospūdį venose.

Patarimai:

Kenčiantieji dėl klasterinio ar orgazminio galvos skausmo turi reguliuoti dienos režimą: miegoti jiems reikia ne mažiau nei 8 val., laiku gultis ir keltis, daugiau būti tyrame ore, nepersitempti, vengti ilgų komandiruočių, perskridimų iš vienos į kitą klimato juostą, laikytis nuolatinės gyvenamosios vietos, nekaitalioti darboviečių. 

Nereikia piktnaudžiauti vaistais savo nuožiūra, nes tokiais atvejais gali prisidėti dar vienas galvos sopėjimas - nuo medikamentų.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Rusijoje lietuvės sektą užgriuvo ginkluoti pareigūnai: įtaria išviliojus įspūdingas sumas (20)

Gulėjimas kapo duobėje, įvyniojimas į bintą, kitos egzoterinės procedūros ir apsauginis kupolas...

Lietuvos įmonės patiria spaudimą iš užsienio: prašo atidėti mokėjimus ir mažinti kainas

Nors analitikai teigia, kad 2019-aisiais bendri Lietuvos eksporto rodikliai siekė aukštumas,...

Laivai aplenkia Kiniją: prekyboje kyla sumaištis

2020 metų vasaris įsimins kaip istorinių trikdžių viso pasaulio tiekimo grandinėse laikotarpis,...

Philipp Ther

Susivienijimo kaina: Vokietijos šoko terapija po 1989-ųjų

Dažnai sakoma, kad Vokietijos ekonomikos stiprybę lėmė šoko terapija, taikyta praėjusio...

Tomas Sinickis. Atslūgus įtampai ir emocijoms po „Eurovizijos“, įvertinkime, kas vis dėlto įvyko

Savaitgalį įvyko du finalai. Vienas baigėsi kaip visada – laimėjo „Žalgiris“ . Kitais...

Specialistė papasakojo apie permanentinio makiažo tragedijas: viena medžiaga net gali sukelti vėžį (36)

Stovėdamas parduotuvėje nevalingai užsižiopsai į greta stovinčios moters veidą. Iš pradžių...

Kelionė su deportuojamu lietuviu – kaip siaubo trileris: kai kurie keleiviai net atsisakė skristi (131)

Keliaujant lėktuvu bendrakeleivių nepasirinksi ir vidury kelio neišlipsi, todėl orlaivyje...

Po konflikto namuose Agnė Zuokienė dalijasi keistais prisiminimais (446)

Antradienį į Agnės ir Artūro Zuokų namus vyko policija dėl buitinio smurto atvejo....

Gentvilas apie Bako pateiktą informaciją: situacija atrodo nuodinga kai kurių saugumo institucijų atžvilgiu (34)

Buvęs Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas pateikė naujos...

Šiluma nesitrauks – termometrų stulpeliai kils iki 7 laipsnių (13)

Naktį kritulius į daugelį šalies rajonų atnešę debesys pirmoje dienos pusėje dar išsilaikys...

|Maža didelių žinių kaina