Naujas didelis vyresnio amžiaus žmonių tyrimas nustatė, kad vitamino D trūkumas gali būti siejamas su senatvine silpnaprotyste. Ištyrus beveik 2000 britų, kurie buvo vyresni nei 65 metai, pirmą kartą kartą nustatytas ryšys, kuris tyrėjus skatina rekomenduoti vitamino D papildus kaip galimą priemonę senatvinės silpnaprotystės rizikai sumažinti.
© Corbis/Scanpix
Britų ir amerikiečių mokslininkai daro išvadą, kad palyginti su optimaliais vitamino D kiekiais, tie asmenys, kurių vitamino D kiekiai buvo mažiausi, turėjo dukart didesnę tikimybę susirgti senatvine silpnaprotyste.

D yra vienas geriausiai ištirtų vitaminų, ir moksliškai pagrįsta daug jo vertingų savybių sveikatai, praneša nutraingredients.com.

Suaugusių žmonių vitamino D trūkumas siejamas su osteoporoze, kaulų lūžiais, kaulų ir raumenų nykimu, imuniteto, infekcinėmis ir širdies kraujagyslių ligomis. Taip pat esama duomenų, kad šis vitaminas gali sumažinti tikimybę susirgti tam tikros rūšies vėžiu ir pirmojo tipo diabetu.

Vitaminą D sintetina žmogaus oda, veikiama ultravioletinių spindulių, taip pat jo gaunama su žuvimi ir kitu šiuo vitaminu praturtintu maistu. Vyresniojo amžiaus žmonėms yra didesnė rizika patirti vitamino D nepakankamumą, kadangi su amžiumi mažėja odos sugebėjimas sintetinti vitaminą D.

Tyrime dalyvavo 708 vyrai ir 1058 moterys, jo rezultatus netrukus paskelbs žurnalas „Journal of Geriatric Psychology and Neurology“. Mokslininkai stebėjo, kiek tiriamųjų kraujyje esama 25-hidroksivitamino D [25(OH)D] , o silpnaprotystė buvo nustatoma pagal įprastinį testą. Buvo atsižvelgta į tiriamųjų amžių, lytį, išsilavinimą ir rasę.

Tyrimo laikotarpiu silpnaprotystė išsivystė kiek daugiau nei 200 žmonių.

Tyrimo rezultatai parodė, kad normalią psichinę sveikatą išlaikę asmenys turėjo didesnius 25(OH)D kiekius palyginti su tais, kam išsivystė silpnaprotystė.

Mokslininkai pažymi, jog šio tyrimo modelis neleidžia teigti, jog būtent 25(OH)D nepakankamumas iš tikrųjų lemia senatvinę silpnaprotystę, tačiau kartu teigia, jog šie rezultatai prisideda prie tų duomenų, kurie patvirtina „anksčiau nežinotą vitamino D vaidmenį smegenų vystymuisi ir neuroapsaugai“.

Mokslininkai daro išvadą, jog reikia atlikti daugiau tyrimų, ar vitamino D papildai išlaidų požiūriu yra vertingas ir saugus būdas sumažinti senatvinės silpnaprotystės tikimybę visame pasaulyje daugėjant senų žmonių,

Didžiosios Britanijos Alzheimerio draugijos duomenimis, senatvine silpnaprotyste Jungtinėje Karalystėje serga 700000 žmonių ir manoma, kad iki 2025 metų šis skaičius išaugs iki 1 milijono. Du trečdaliai sergančiųjų yra moterys, o ši liga yra maždaug 60 tūkstančių mirčių per metus priežastis. Laikoma, kad senatvinė silpnaprotystė Jungtinei Karalystei kasmet kainuoja per 17 milijardų svarų.

Savigydos pramonės asociacija
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Matelis nurodė, kokie žaidimai vyksta Seime (162)

Šią savaitę Seime ir aplink jį – karšta. Bene šeši tūkstančiai mitinguotojų pareikalavo...

Sužinojusi kainą avalynės taisykloje panoro griebti batus meistrui iš rankų ir bėgti (244)

Pirkdami naujus batus dažnai nepagalvojame, kad kaina, kurią sumokame už naują pirkinį,...

Misija „Išsilaikyti aštuntuke“: kiek pergalių trūksta „Žalgiriui“ ir kokia vieta gresia? penki scenarijai, apklausa (59)

Iki Eurolygos reguliariojo sezono pabaigos liko viso labo trys savaitės arba keturi turai. Tačiau ir...

Rusijos santykiai su JK: Putinas nebijo, o be reikalo (369)

Greita Jungtinės Karalystės ministrės pirmininkės Theresos May reakcija į mėginimą Solsberyje...

Konservatoriai bandys atgaut Kauną: ėmėsi Liudo Mažylio (703)

Vasario 16 aktą suradęs ir visos Lietuvos žvaigžde tapęs profesorius Liudas Mažylis sulaukia...

Jazzu papasakojo apie tikrąją išsiskyrimo su Somovu priežastį ir nuskustus plaukus: neberandi vietos ten, kur visada buvo tavo namai (131)

Po grandiozinių atsisveikinimo koncertų į Tailandą išskridusi atlikėja Justė Arlauskaitė –...

Siekia, kad kompensacijos būtų mokamos ne tik už vėluojantį ar atšauktą skrydį

Nors visose Europos sąjungos valstybėse dar nuo 2004-ųjų oro keleivių teises saugo Europos...

Atšilus orams, tyko didelis pavojus: neapsisaugojus gresia baisios pasekmės (5)

Atėjus pavasariui vis daugiau laiko leidžiame lauke, gamta atbunda, o su ja – ir erkės. Vilniaus...

Tyrimas: kurie vitaminai beverčiai ar net pavojingi sveikatai, o kurie būtini? (15)

Po kelis dešimtmečius trukusių tyrimų nerasta svarių įrodymų, kad vitaminai ir papildai yra...

Turtingos amerikietės pagrobimas sukrėtė visą šalį, tačiau mįslingiausi įvykiai prasidėjo po to (32)

Tai Patty Hearst. Buvo 1975 metų rugsėjis, Federalinis tyrimų biuras ( FTB ) ką tik buvo ją...