aA
Įsibėgėjus šaltajam sezonui vis aktyviau mus ima atakuoti rekomendacijos ir reklamos, peršančios pačius įvairiausius vitaminus. Susidaro įspūdis, kad be sintetinių vitaminų mes žiemos neišgyventume... Ar tikrai?
© Shutterstock nuotr.

Gal „Goodlife” mitybos specialisto Artūro Sujetos pastabos padės atsakingiau žvelgti į vitaminų vartojimo įpročius.

Vitaminai: gerti ar negerti?
© GOODLIFE Akademija

- Artūrai, ar būtina savo mitybą, ypač šaltuoju metų laiku, papildyti vitaminais?

- Ne, tikrai nėra būtina. Pirma, slides ruošti reikia vasarą! Jei organizmas nusilpęs dėl ligų, prastos mitybos ar fizinio krūvio stokos vasaros metu, jokie vitaminai neapsaugos žmogaus žiemą. Tačiau tikrai dažnai tenka išgirsti – geriu vitaminus, nes atėjo ruduo/žiema. Taip ir norisi paklausti: o kam juos geri? Tikrai ne tam, kad atėjo ruduo arba žiema... Jei mityba buvo įvairi, o šiais laikais ji tokia gali likti kiaurus metus, tai dirbtiniais priedais galima sau tik pakenkti. Ypatingai pavojingi tirpūs riebaluose vitaminai.

- O gal sveikai ir pilnavertiškai maitinantis, papildomus vitaminus galime pamiršti? Ar aktyviai sportuojant vertėtų įtraukti į racioną papildomų vitaminų ar mineralų?

- Taip, sveika ir subalansuota mityba, saikingas fizinis krūvis, aktyvumas gryname ore gali leisti gyventi prabangiai – be vitaminų. Kita vertus aktyvus sportas, 4-5 kartai sporto salėje, 2-3 kartai aerobinio krūvio – tai jau daug ir žmogaus poreikis vitaminams bei mineralams, tikrai padidėja nuo kelių iki keliolikos kartų. Tokiais atvejais dažniausiai papildomos medžiagos rekomenduojamos specialisto. Kodėl būtent jo? Paprasta..., jei esate geras sportininkas, vadinasi esate Ferrari, o Ferrari juk patys neremontuosite.

- Ypatingai dažnai linksniuojamas C vitaminas – kur jo populiarumas? Kas atsitinka jo pristigus? Ar jis gali padėti išvengti peršalimo ligų? Ar verta jo griebtis susirgus?

- Vitaminas C – vienas stipriausių antioksidantų, netiesiogiai žinomų jau nuo senovės vikingų laikų. Būtent vitaminas C, esantis raugintuose kopūstuose, leisdavo jiems apsisaugoti nuo skorbuto. Trumpai tariant, tai būtinas vitaminas mūsų normaliai imuninės sistemos veiklai. Esant dideliam, ilgalaikiam jo trūkumui galima ne tik susirgti bet ir nepasveikti.

Nėra duomenų, kad vitaminas C apsaugo nuo jau prasidėjusios ligos, tačiau jo vartojimas gali sušvelninti ligos eigą ir paspartinti gijimą. Jei vartojame mažai antioksidantų turinčių daržovių, vaisių – blogai, vartokite vitaminą C papildomai. Beje, nekalta petražolė turi daugiau vitamino C, nei jo sinonimu tapusi citrina.

- Mūsuose išties labai stinga saulės, tad panašu, kad D vitamino atsargos, sukauptos per vasarą, ženkliai išsenka. Ar būtina vartoti vitaminą D, taip uoliai populiarinamą įvairių sveikos gyvensenos guru? Ar tiesiog ramiai laukti pavasario ir saulės sugrįžimo?

- D vitaminas yra labai svarbus riebaluose tirpus vitaminas. Reguliuodamas fosforo, kalcio apykaitą kauluose jis paspartina ilgųjų kaulų augimą – gijimą. Tad guru rekomendacijos, nors daugeliu atveju yra „aklos”, tačiau šiuo atveju neretam tautiečiui iš tiesų dvigubai ar net trigubai trūksta vitamino D3.

Tačiau prieš pradedant vartoti pastarąjį vitaminą, rekomenduočiau atlikti kraujo tyrimą. Šiais laikais medicina labai lengvai geba nustatyti jo koncentraciją kraujyje. Tiesa, visažiniai patarėjai dažnai pamiršta vitaminą K – jis ne mažiau svarbus, tirpus riebaluose vitaminas.

- Kokie vitaminai mums dar gyvybiškai būtini ir kurių atsargas sunku papildyti vien tik iš mitybos?

- Būtini visi vitaminai, tačiau pildyti atsargas neatsižvelgus į medikų rekomendacijas – neracionalu. Lietuvoje yra didelis savigydos lygis, dėl jo didėja bakterijų atsparumas antibiotikams. Tad neverta užsiimti papildoma profilaktika tam, kad vėliau reiktų gydytis, kai organizmas negebės sintetinti ir pasisavinti vitaminų iš maisto pats.

- Gal tada rinktis įvairius multivitaminų kompleksus? Į ką atkreipti dėmesį juos renkantis ir bandant išsirinkti sau tinkamiausius?

- Ne! Multivitaminai yra universalūs, tačiau nėra tinkami vartoti nežinant, ko jums tikrai reikia. JAV ir Australijos mokslininkų atliktos studijos rodo, kad ilgą laiką vartojusios multivitaminus, moterys gyveno vidutiniškai trumpiau, nei nevartojusios (tirtas kontingentas nuo 60-65 metų).

Dar geresnis pavyzdys – tarkime moteris ir vyras (šeima) vartoja tuos pačius multivitaminus, tačiau vyrui trūksta B grupės vitamino (b12) – simptomas gana dažnai pasitaikantis prastas miegas, o moteriai trūksta geležies. Ir štai vartojamas maisto papildas vienam jų padeda atsikratyti prasto miego, tačiau staiga abiems pasireiškia virškinamojo trakto problemos. Kodėl? Atsakymas paprastas – vienas perdozavo b12 (ciankobalamino), o kitas FE (geležies).

Būkite geri (ir protingi), atkreipkite dėmesį į specialistus, būtent jie gali surinkę jūsų nusiskundimų anamnezę išskirti ir patarti tai, kas ko gero jums yra reikalinga. Niekada neieškokite ligų „Google”, nes jei nesate medikas, tikrai jų rasite.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dar vienas skandalas Kaune: medikus šokiravo motinos elgesys su mažyliu – skubiai iškvietė vaikų teises (101)

Motina meta kaltinimus Kauno klinikų medikams . Anot jos, šie galimai per stipriai suspaudė vaiką.

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (38)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Negailestingą onkologinės ligos kirtį patyrusiam Stano – jautrios kolegų emocijos (1)

Dainininkas Stanislavas Stavickis -Stano patvirtino jau gerą pusmetį pramogų pasaulio...

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (116)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...

Betoninės sienos po žeme slėpė neregėtos prabangos rūmus ir didžiausią LSD fabriką istorijoje (7)

Paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje praktiškai visos LSD siuntos atkeliaudavo iš...

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti (16)

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Albumą pristačiusi Monika Pundziūtė-Monique scenoje išgirdo asmeninį prisipažinimą (3)

Atlikėja Monika Pundziūtė- Monique iš jaudulio žibančiomis akimis pristato antrąjį solinį...

Gyvai / „Hero's & KOK World series 2018“ turnyre Vilniuje – iššūkis Maslobojevui ir Vikšraičiui (tiesiogiai)

Šiandien, lapkričio 17 dieną, 19 valandą Vilniaus „Siemens“ arenoje startuoja tradiciniu...

Kodėl vyrai neveda meilužių

Pirmiausia turiu pasakyt, kad nesu nei meilužė, nei kažkurio meilužio žmona, jei netyčia turit...

Gėrimo, šildžiusio Pirmojo pasaulinio karo karius, paskutinė stotelė – Indijoje (6)

Gerą šimtmetį šeimos savo vaikus Indijoje girdė salyklo skonio pieno gėrimais, kurie, kaip kad...