aA
Dusulys – pasunkėjusio kvėpavimo arba kvėpavimo nepatogumo jutimas. Dažniausiai žmogus gali jausti dusulį didesnio fizinio krūvio metu, bet pailsėjus dusulys paprastai išnyksta.
© Shutterstock nuotr.


Mane jau apie mėnesį dusina. Anksčiau galėdavau be vargo apibėgti mokyklos stadioną. Dabar padūstu jau po kelių žingsnių. Jokių problemų su širdimi ar plaučiais nesu turėjęs, nerūkau, alkoholį vartoju saikingai. Tiesa, dirbu sėdimą darbą, o fizinis krūvis nereguliarus. Dažniausiai bėgioju. Ar tas dusulys gali būti kokios nors ligos požymis? Kokius tyrimus man reikėtų atlikti?
Lina, 39 metai

Nustatant dusulio priežastis, kritiškai įvertinami simptomai, dusulio trukmė, atidžiai išsiaiškinami jį sukeliantys ar sustiprinantys veiksniai.

Dusulys, atsirandantis gulint ant nugaros, būdingas sergant širdies nepakankamumu, rečiau – dėl abipusio diafragmos paralyžiaus. Dusulys, atsirandantis gulint ant šono taip pat dažniausiai atsiranda širdies nepakankamumo atveju. 

O pasireiškiantis stovint arba sėdint dažniausiai susijęs su intrakardiniais ir intrapulmoniniais šuntais bei krūtinės raumenų neuroraumeninėmis ligomis. Dusulio priežasties nustatymas palengvėja suklasifikuojant dusulį į ūmų, pasikartojantį ar lėtinį.

Atsako specialistas
VšĮ Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytojas Dargiris Beresnevičius:

- Dusulys - itin nespecifinis simptomas. Juo pasireiškia beveik visos kvėpavimo takų ligos: nuo lengvesnių peršalimų iki lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, astmos, taip pat didelė dalis širdies ligų. Pavyzdžiui, širdies nepakankamumas, širdies ritmo sutrikimai ir kitos. Tačiau ir kitų sistemų sutrikimai galėtų sukelti dusulį ar pabloginti fizinio krūvio toleravimą: kraujo ligos, pavyzdžiui, mažakraujystė, endokrininės ligos: nutukimas, cukrinis diabetas ir kitos. Yra ir kitų retesnių ligų. Kartais dusulio priežastis lieka nesustatyta.

Bet kuriuo atveju naujai atsiradusį arba sustiprėjusį iki tol buvusį dusimą reikėtų tirti. Patarčiau kreiptis į šeimos gydytoją, su kuriuo aptartumėte tyrimų ir gydymo planą. Dažniausiai pradedama nuo paprastesnių, pigesnių tyrimų ir, išliekant neaiškiai diagnozei arba būklei negerėjant, einama prie visi sudėtingesnių, retesnių ir dažniausiai brangesnių tyrimų. Ištyrimas priklauso ir nuo gautų anksčiau atliktų tyrimų rezultatų bei individualių paciento poreikių. Taip pat reikėtų apsvarstyti ir specialistų, tokių kaip pulmonologas (plaučių ligų gydytojas) ar kardiologas reikalingumą.

Įprastiniai tyrimai galėtų būti - bendras kraujo tyrimas, siekiant atmesti mažakraujystę, cukraus kiekio kraujyje ištyrimas – atmesti cukrinį diabetą, elektrokardiograma - atmesti kai kurias širdies ligas, širdies ritmo ir laidumo sutrikimus, plaučių rentgeno nuotrauka – atmesti dažniausias plaučių ligas, infekcijas. Rekomenduočiau atlikti ir cholesteriolio kiekio kraujyje bei jo frakcijų tyrimą (vienas aterosklerozės žymenų).
Šie standartiniai tyrimai turėtų būti atliekami visose pirminės sveikatos priežiūros įstaigose.

Tolesnis ištyrimas priklauso nuo ligos, ankstesnių tyrimų rezultatų. Detaliau įvertinti širdies ir kraujagyslių sistemą galėtų būti atliekami fizinio krūvio mėginiai, 24 valandų kraujospūdžio matavimas, 24 valandų širdies ritmo (elektrokardiogramos) rašymas, specifišikesni aterosklerozės žymenys - didelio jautrumo C reaktyvinis baltymas, homocisteinas, širdies echoskopinis ištyrimas, širdies nepakankamumo rodiklis - beta natriouretinis faktorius; plaučių funkcijai vertinti dažniausiai atliekama spirometrija – matuojamas iškvepiamo oro srovės greitis. Didelė dalis išvardintų tyrimų nėra pigūs ir turėtų būti parenkami individualiai. Gydymas priklauso nuo gautų tyrimų rezultatų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ryšių su Rusijos diplomatais tyrimo akiratyje - ne tik Rozova: nori kastis daug giliau (243)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tikslas turi būti ne tik Irinos Rozovos atvejo...

Vaikus žudyti raginęs Putino šalininkas: mano batalionas užvirė tikrą pragarą (209)

Ne vieną apdovanojimą gavęs Rusijos bestselerių autorius Zacharas Prilepinas sakė, kad karinis...

„Ekskursija“ teroristų takais, arba kaip ieškojau alaus „ISIS inkubatoriuje“ (36)

Pastaraisiais metais Briuselis garsėja ne tik Sisiojančiu berniuku, belgiškomis bulvytėmis ar...

Karjerą baigęs Sneijderis drebina socialinius tinklus: per dvi savaites užsiaugino pilvą (10)

Buvusi Olandijos rinktinės žvaigždė sekmadienį drebina socialinius tinklus. Futbolo gerbėjus...

Mergaitę pražudžiusi avarija Varėnos rajone: duomenys keičiasi, išvados - ne (167)

Alytaus apylinkės teismo Varėnos rūmuose nagrinėjama byla dėl beveik prieš penkis metus...

Rinktinė valosi orbitą aplink NBA duetą nuo taktinių šiukšlių specialiai Krepšinis.lt iš Seulo (15)

Lietuvos rinktinė ketvirtą kartą pasirengimo ciklo metu pradėjo rungtynes su Domantu Saboniu ir...

Jie į pensiją išėjo 31-ių: sako, kad ir jūs galite pasekti pavyzdžiu (153)

Rašytojai Kristy Shen ir Bryce‘as Leungas priklauso judėjimui „Fire“, kuris skatina žmones...

Orai: šils iki 29 laipsnių (1)

Lietuvoje toliau tęsis vasaros pokylis, su kaitrius spindulius per dieną žeriančia saule, tykiu...

Norite ilgo gyvenimo – išnaudokite kiekvieną minutę: lietuvių kilmės JAV mokslininkė patarimus žarsto visam pasauliui (73)

Shirley A. Sahrmann yra neabejotina pasaulinio lygio kineziterapijos srities mokslininkė ir...

Mokslininkai įspėja, kad prisižaidėme: dėl klimato kaitos artėjame prie piktų vorų apokalipsės (39)

Stipriai ir sparčiai besikeičiantis klimatas turės didelį neigiamą poveikį, kurio iki šiol...