aA
Nustatyta, kad šiais laikais pasaulyje egzistuoja apie 28 000 dietų. Vien D.Britanijoje jų laikosi 17 milijonų žmonių. O naudos – beveik jokios. Niekas neskaičiuoja, kiek žmonių laikosi dietos mūsų kraštuose, bet tikriausiai nė kiek ne mažiau nei D.Britanijoje.
Moteris
Moteris
© Corbis
Todėl kyla klausimas: įvairiausių dietų prikuriama vis daugiau ir daugiau, bet ar jos apskritai yra bent kiek naudingos, nes apkūnių žmonių kiekis kaip buvo didelis, taip ir liko.

Kalbama ne apie medicinines dietas, specialiai sukurtas ir rekomenduotas medikų, o apie taip vadinamas madingas dietas, tas pačias, kurios žada idealią figūrą ir pasveikimą nuo visų ligų per vieną ar dvi savaites (jokiu būdu ne daugiau nei po mėnesio). Neatsitiktinai bendrovių, kurios užsiima kova su viršsvoriu, metinė apyvarta siekia apie 2 mlrd. dolerių, rašo žurnalas "Dobryje sovety"..

Dažniausiai visos šios dietos skirtos trumpam laikotarpiui, tai nėra nuolatinė savo mitybos kontrolė visą gyvenimą (vadinamoji ilga dieta). Nors būtent taisyklinga, subalansuota mityba išsaugo gerą figūrą. Trumpalaikių dietų didžiausias trūkumas yra tas, kad jos grindžiamos staigiu ir trumpalaikiu kokių nors produktų rūšių apribojimu. Tik žmogui su milžiniška valios jėga pavyksta įveikti save ir tokių dietų laikytis iki galo, o po dietos užbaigimo neapsiryti. Bet dažniausiai visos kančios dėl dietų baigiasi be jokių rezultatų.

Reikia aiškiai suvokti, kad dieta – tai bilietas į vieną pusę. Dėl to ir rinktis reikia tokią, kurios reikia laikytis visą gyvenimą. Tiesa, tai jau bus ne visai dieta, o mitybos įpročių keitimas.

Gražioji žmonijos pusė vis dar stengiasi įsisprausti į labiausiai pagarsėjusius ir absurdiškus mados standartus – 90-60-90. Būtent absurdiškus, nes egzistuoja elementarūs anatomijos dėsniai, kurie byloja, kad toli gražu ne visų moterų „gabaritai“ gali atitikti šiuo skaičius. Ir bet kokie bandymai „pritempti“ savo figūrą prie jai nebūdingų išmatavimų prieštarauja žmogaus prigimčiai. Be to, tai pavojinga.

Tuo tarpu dietų, žadančių stebuklingus figūros pokyčius, pasaulyje prigalvojama nesuskaičiuojama daugybė: taškinė, nekaloringa, baltyminė, šokolado, žalio maisto, japoniška, prancūziška, holivudinė, baletinė ir panašiai. Bet ar jos bent kiek veiksmingos? Kokių dietų reikėtų vengti, o kokios galėtų būti naudingos mūsų organizmui?

Atkinso dieta

Pagrindai: Dr. Robertas Atkinsas prieš 30 metų sukūrė lieknėjimo metodą, kuris ilgą laiką vadintas dietologijos srities revoliucija. Jo dietos pagrindas yra angliavandenių ribojimas maiste ir pirmenybės teikimas baltymams. Leidžiama valgyti bet kokį riebų maistą (mėsą, kiaušinius, riebius pieno produktus) neribotais kiekiais, bet rekomenduojama iki minimumo sumažinti vaisių ir daržovių vartojimą.

R.Atkinso manymu, esant angliavandenių trūkumui pradeda smarkiai mažėti riebalinio audinio, nes kepenyse ir raumenyse žymiai sumažėja glikogeno kiekis, o gliukozės, kuri paprastai susidaro iš maisto angliavandenių, stoka sukelia ketoninių kūnų kiekio mažėjimą, kas savo ruožtu dar labiau mažina riebalinio audinio atsargas.

Poveikis: Laikantis šios dietos niekada nejausite alkio. Jos laikantis pasiekiamas stulbinantis efektas per ne mažiau stulbinamai trumpą laiką. Bet tuo pačiu praėjus vos kelioms dienoms nuo šios dietos laikymosi pradžios žmogui gali pradėti svaigti ar skaudėti galva, pykinti.

Pats R.Atkinsas manė, kad šie simptomai pradiniame dietos laikymosi etape yra visiškai natūralus dalykas ir rekomendavo, nepaisant tokių simptomų, toliau laikytis dietos taisyklių. Visgi tokia dieta negali nesukelti rimtus šalutinius poveikius ir medžiagų apykaitos pokyčius. Organizmas iš tikrųjų persitvarko, bet ne į gerąją pusę. Be to, nustojus laikytis dietos ir į mitybą sugrąžinus angliavandenius kūno masė taps didesnė nei buvo iki dietos.

Trūkumai: Dauguma gydytojų-dietologų yra šios „stebuklingos dietos“ oponentai ir mano, kad ją praktiškai galima vadinti „lėta, nepastebima mirtimi“. Kaip ir visos kūno masės mažinimo dietos, reikalaujančios vartoti mažai angliavandenių, ši yra nesuderinama su sveika mityba, didina krūvį inkstams, sutrikdo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą organizme, o tai gali paskatinti mineralų išplovimą iš kaulinio audinio, kas savo ruožtu padidina kaulų lūžių riziką.

Šios dietos pasekmės, iš pradžių pastebimos tik lieknėjimo pavidalu, po kelių metų gali visiškai sutrikdyti inkstų ir kepenų veiklą, sukelti anoreksiją, širdies ir kraujagyslių sistemos veiklos sutrikimus ir netgi padidinti vėžinių susirgimų išsivystymo riziką.

Kremliaus dieta

Pagrindai: Kremliaus dieta, kaip ir Dr. R.Atkinso baltyminė dieta, grindžiama angliavandenių vartojimo ribojimu. Jos veikimo principas paprastas: organizmas, negaudamas angliavandenių, būtinų energijai gaminti, yra priverstas pats juos sintetinti iš riebalų.

Laikantis šios dietos valgyti galima daug ir, kas stebėtina, taip valgant lieknėjama. Suvalgytas maistas vertinamas ne gramais ir kalorijomis, o taškais (santykiniais vienetais). Kiekvienas produktas turi tam tikrą taškų kiekį. Pats lengviausias maistas pagal šią dietą yra žuvis ir mėsa. Tokį maistą galima valgyti ir ryte, ir per pietus, ir vakarienei. Tai aiškinama tuo, jog šių produktų „vertė“ yra nulis taškų. O štai vaisiai, daržovės, uogos ir sultys „kainuoja“ labai brangiai.

Poveikis: Didžiulis Kremliaus dietos privalumas yra tai, kad žmogus nejaučia alkio jausmo. Svarbiausia – teisingai susitvarkyti savo racioną. Bendra jo vertė neturi viršyti 40 vienetų per dieną. Tokiu atveju per dvi savaites galima numesti 4-5 kg. Jei norite išsaugoti savo masę pradiniame lygyje – galite per dieną „suvalgyti“ iki 60 taškų. O jei šis skaičius viršijamas, tai jūsų svoris didės.

Ši dieta daugeliu atvejų tikrai padeda pasiekti pastebimų rezultatų ir juos išlaikyti nejaučiant alkio ir per daug savęs nekankinant fiziniais krūviais, todėl ji turi daug šalininkų.

Trūkumai: Kremliaus dietoje, kaip ir visose kitose dietose, smarkiai ribojančiose angliavandenių suvartojimą, slypi daug nematomų pavojų. Ji gali sukelti rimtus virškinimo sutrikimus, aterosklerozę (dėl piktnaudžiavimo sočiaisiais riebalais), inkstų nepakankamumą (dėl baltymų pertekliaus maiste), mineralų išplovimą iš kaulinio audinio, staigų smegenų funkcijos pablogėjimą (kad smegenys veiktų efektyviai, joms būtina gliukozė, gaunama skaidant angliavandenius) ir darbingumo sumažėjimą. Be to, staigus angliavandenių kiekio maiste sumažinimas gali paskatinti žarnyno vėžio vystymąsi.

Sriubų dieta

Pagrindai: sriubinės dietos principai yra labai nesudėtingi. Verdama neriebi, bet maistinga daržovių sriuba, kuri valgoma visą dieną be duonos ir nedidelėmis porcijomis (6-7 kartus per dieną). Kitą dieną dėl įvairovės galima virti kitokią sriubą. Tinka bet kokios daržovės – kopūstai, morkos, svogūnai, burokai ir kt. (išskyrus bulves). Laikantis šios dietos negalima vartoti jokių alkoholinių gėrimų, nes tai sutrikdys riebalų šalinimo iš organizmo procesą. Alkoholį leidžiama gerti tik praėjus 24 valandoms po dietos laikymosi pabaigos.

Poveikis: Lengvų daržovių sriubų, skirtų lieknėti, idėja jau reklamuota visame pasaulyje. Dėl savo sudėties tokios sriubos yra akivaizdus lieknumo garantas. Galite gaminti bet kokią sriubą, kokios tik užsigeis širdis: barščius, kopūstienę, morkienę, svogūnienę. Dažniausiai verdant šias sriubas naudojamos skirtingos daržovės ir prieskoniai, kurie po savaitės be ypatingų sunkumų padės numesti iki 4 kg. Šių sriubų kaloringumas yra labai žemas, ir kiek jų bevalgytumėte, tikrai nesustorėsite. Lėkštėje sriubos būna vos 35 kcal.

Trūkumai: Sriubinėje dietoje yra nedaug sudėtingų angliavandenių, baltymų, vitaminų ir mineralų, todėl jų laikytis derėtų ne ilgiau nei vieną savaitę (o geriau – vos kelias dienas), po to būtina bent dvi savaites maitintis normaliai, bet nepersivalgyti, kitaip vėl greitai susigrąžinsite numestą svorį. Tokias dietas galima rekomenduoti tik suaugusiems asmenims, jos kategoriškai draudžiamos vaikams ir paaugliams.

Kopūstų sriubos dieta

Pagrindai: Tai yra sriubinės dietos porūšis. Dietos pagrindas yra įvairių kopūstų sriubų vartojimas. Į šias kopūstienes pagal skonį galima pridėti salotų, grybų, pomidorų sulčių. Kartais leidžiama į sriubą įdėti jautienos ar bulvių. Taip pat rekomenduojama vartoti neribotus kiekius skysčių. Sriubos galima valgyti kiek norite.

Poveikis: Dieta priskiriama labai nekaloringoms, jos laikantis per dieną žmogaus organizmas gauna ne daugiau 800 kcal. Iš esmės tokia dieta padeda mesti svorį kur kas greičiau nei net kuri kita. Laukiamas rezultatas per pirmą savaitę – apie 3 kg. Tačiau jau antrą savaitę svorio mažėjimo greitis smarkiai kris, nes dieta yra labai nesubalansuota.

Trūkumai: Alpimai iš alkio, dėmesio sutelkimo silpnėjimas, galvos svaigimas, depresija. Pavojingai mažas sudėtingų angliavandenių, baltymų, vitaminų ir mineralų kiekis maiste sukelia ne riebalų, o raumenų masės mažėjimą. Sutrikdoma natūrali medžiagų apykaita. Nepageidaujami poveikiai yra nuovargis, vidurių užkietėjimas, pykinimas, viduriavimas, šlapimo pūslės akmenligė. Šią dietą galima vertinti tik kaip iškrovos dienos variantą.

Žalio maisto dieta

Pagrindai: Termiškai neparuošto valgymas šiais laikais yra madingas. Tikriausiai visi žino suši, sašimi ir rolmopsus. Gurmanai taip pat mėgsta seviče – lotynų amerikietišką užkandį iš žalios žuvies su citrinos sultimis, tartarą – žalią maltą mėsą ar žuvį, karpačio – ne mažiau populiarų žalios mėsos patiekalą ir, galų gale, visoms šiaurės tautoms būdingą klasikinę lašišą.

Poveikis: Žalias maistas virškinasi „pats“, praktiškai neeikvojant vartotojo organizmo resursų, todėl atitinkamai tokio maisto pasisavinimas bus efektyvesnis. Tuo tarpu termiškai apdoroto maisto virškinimui mūsų organizmas priverstas naudoti savus fermentus – maistas tampa pernelyg „sunkiu“. Būtent šie argumentai suteikia žaliems produktams pirmenybę lyginant su virtais ar keptais.

Trūkumai: Žalio maisto valgymui prieštarauja didžioji dauguma medikų. Reikia prisiminti, kad valgant žalią mėsą galima užsikrėsti ne tik kirmėlinėmis ligomis, bet ir salmonelioze, toksoplazmoze, pasiutlige ir dar bent dešimtimi įvairaus pavojingumo ligų. Be to, toks maistas gali sukelti pykinimą, silpnumą, vidurių pūtimą ir kitus virškinimo trakto veiklos sutrikimus.

Grikių dieta

Pagrindai: Grikių kruopos, kurios ne verdamos, o iš vakaro užpilamos verdančiu vandeniu ir paliekamos brinkti per naktį. Vandens ir kruopų proporcijos standartinės: stiklinei kruopų – dvi stiklinės vandens. Rytą galima pradėti nuo grikių košės be druskos ir prieskonių. Kad maistas nebūtų visiškai prėskas, galima įpilti šiek tiek kefyro. Patikrinkite kefyro riebumą – jis neturėtų būti pats žemiausias. Per dieną leidžiama suvartoti ne daugiau 1 l kefyro. Dar grikius galima pagardinti sojos padažu – taip maistas bus malonesnis. Skysčių riboti nereikia.

Poveikis: Kai kuriose lieknėti skirtose dietose kruopos yra griežtai draudžiamos. Grikių kruopos – maloni išimtis, nes per dvi grikių košės vartojimo savaites galima numesti iki 10 kg svorio pertekliaus. Ir tai – ne riba.

Trūkumas: Kad ir kokie naudingi bebūtų grikiai, po kurio laiko juos valgant krenta nuotaika ir akyse darosi tamsu, vien tik pamačius grikius. Šios dietos nerekomenduojama laikytis ilgiau nei dvi savaites – padarykite pertrauką. Pertrauka iki kito tos pačios dietos laikymosi turėtų trukti ne mažiau mėnesio.

Bus tęsinys

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Buvęs komunistas, viešai atsiprašęs Lietuvos: apie vaikystę „ant ribos“ ir manevrus dėl nepriklausomybės (70)

Česlovas Juršėnas gyvenime juokauja nekeitęs trijų dalykų – žmonos, partijos ir buto....

Rinktinės lyderius apėmė gėdos jausmas: tokį beviltišką pralaimėjimą sunku prisiminti specialiai Krepšinis.lt iš Monso (119)

Donatas Motiejūnas po pustrečių metų pertraukos grįžo į Lietuvos rinktinę bei iškart tapo...

Koronavirusas kirto verslams regionuose: prarasti klientai, kroviniai ir augantys nuostoliai (51)

Nors nuo mirtis sėjančio naujojo koronaviruso židinio Kinijoje , Hubėjaus provincijoje, iki...

Epidemija artėja: nuo koronaviruso mirė pirmasis europietis (34)

Praėjus vos kelioms valandoms po to, kai 10-yje Italijos miestų dėl koronaviruso protrūkio buvo...

Šiurpą kelianti tiesa apie kitą Mao Dzedongo veidą: atviri jo gydytojo pasakojimai – ne jautraus skrandžio savininkams (87)

2013 metais portale „ Business Insider “ buvo rašoma, kad Kinijos diktatorius ir komunizmo...

Palikta iškart po vestuvių: įsismarkavusi nuotaka nesuvaldė ir kumščių (2)

Planuojant vestuves negailima nei laiko, nei energijos, todėl išaušus iškilmių dienai pagrįstai...

Įtempti santykiai su prezidentu kirto per Skvernelio reitingus (28)

Tęsiantis įtampai tarp prezidento Gitano Nausėdos ir premjero Sauliaus Skvernelio , pastarojo...

Atsiprašinėjęs Maskoliūnas: apsigėdinome, sudegėme visi kartu specialiai Krepšinis.lt iš Monso (204)

Dariaus Maskoliūno debiutas Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vyriausiojo trenerio pareigose...

Socialdemokratai vejasi „valstiečius“ – pasiekė aukščiausią reitingą per dvejus metus (55)

Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija ( LSDP ) sustiprino savo pozicijas visuomenės palankumo...

Niujorke rezultatyvus ir naudingas Sabonis lemiamu metu komandos nenuvylė (6)

Po „Visų žvaigždžių“ savaitgalio į NBA rungtynių ritmą pergalingai grįžo Indianos...

|Maža didelių žinių kaina