aA
Medikai pastebi, jog kai žinomas žmogus prabyla apie jį užklupusią ligą, visuomenė tarsi suklūsta. Vienas kitas net ima varstyti gydytojų kabineto duris.
© Reuters / Scanpix

Štai kuomet JAV žurnalistė Katie Couric prabilo apie vyro mirties priežastį – storosios žarnos vėžį – per televiziją, imta kalbėti apie kolonoskopijos tyrimus ir per metus jų JAV atlikta žymiai daugiau. Katie Couric, viešai prabilusi, parodė, jog tai nėra taip sunku ir baisu, kaip atrodo.

Sulaukia palaikymo

Po aktorės Angelinos Jolie viešo kalbėjimo apie dėl vėžio rizikos jai atliktą mastektomiją, tyrimų, nustatančių BRCA genų mutacijas, skaičius taip pat itin išaugo.

Kad viešas kalbėjimas apie sunkias ir kartais nepagydomas ligas suteikia vilties ir paguodos, pripažįsta ir garsūs Lietuvos žmonės. Prieš dvejus su puse metų apie klastingą ligą prabilusi Kauno menininkė Monika Vilčinskienė sulaukė neregėtos paramos. Pranešusi, kad jau trejus metus kovoja su skrandžio vėžiu ir paprašiusi Lietuvos žmonių paaukoti pinigų brangiai operacijai, per kelias valandas surinko beveik 20 tūkst. eurų. Deja, bet po operacijos ji išgyveno vos mėnesį, tačiau, kol buvo gyva, teigė supratusi, kad ligos slėpti nereikia, priešingai – reikia dalintis, nes tik tokiu būdu ji sulaukė gausybės patarimų, naudingos informacijos ir tiesiog žmogiško palaikymo. Moteris tikėjo, kad tylos sugriovimas įkvepia kitiems žmonėms drąsos nebijoti, kreiptis pagalbos.

Monika Vilčinskienė su šeima
Monika Vilčinskienė su šeima

Žurnalistė ir TV laidų vedėja Rūta Janutienė apie krūties vėžį paskelbė savo pačios laidoje. Žurnalistė ligą įveikė ir drąsiai ragino kitas moteris nebijoti tikrintis, nes ankstyvos stadijos vėžys yra išgydomas.

Į Onkologinės ligas mūsų šalyje imama žiūrėti pozityviau, skatinant daugiau domėtis, tirtis ir padėti sergantiesiems. Prie to prisideda žiniasklaida ir įvairūs žinomi žmonės, ragindami nebijoti ligos, nepasiduoti jai. Siekiant padėti sergantiesiems vyksta įvairios pramos akcijos, pavyzdžiui, „Gerumo diena“, kuri skiriama kovai su vėžiu. Prie jos prisidėjo ir kitus aktyviai kvietė žymusis aktorius Dalius Mertinas, kuris praėjusiais metais mirė nuo šios ligos.

Viešumas padeda priimti ligą

Pasak psichologės Vitos Mikuličiūtės, sunkios ligos paviešinimas parodo, kad tarsi tinkama apie tai kalbėti. Apskritai, dalinimasis sunkumais sumažina įtampą ir nerimą. Dar didesnę įtaką daro viešo asmens pasisakymas apie sėkmingą ligos įveikimą arba gyvenimą su liga, nes įkvėpia optimizmo ir gali paskatinti kitus drąsiau, atviriau apie tai kalbėti.

Kol kas nors viešai neprabyla, žmonės vengia temų apie sunkias ligas. Psichologės teigimu, taip yra todėl, kad taip siekiama išlaikyti savigarbą ir norima, kad aplinkiniai juos vertintų gerai. Žmonės nenori pasirodyti prieštaraujantys sau, silpni ir pažeidžiami. O ir aplinkiniai ne visada nori bei moka klausyti kai ligonis kalba apie sunkius, skaudžius dalykus. Jie dažnai puola patarinėti, mokyti, kaip verta ar vertėjo elgtis, nors sergančiajam to mažiausiai reikia.

Sužinojęs apie jį ištikusią ligą žmogus išgyvena daug sudėtingų jausmų ir neretai ligą slepia. Tad tylos sugriovimas išlaisvina jį patį. Anot psichologės, viešas kalbėjimas padeda lengviau priimti diagnozę. „Labai dažnai sergantys žmonės jaučiasi vieniši ir mano, kad tik jiems vieniems taip, o visi kiti nerūpestingai džiaugiasi gyvenimu. Matymas, kad yra žmonių, patiriančių panašių sunkumų, sumažina vienišumą, neigiama išskirtinumą bei gali paskatinti konstruktyviau reaguoti į situaciją. Pavyzdžiui, imtis gydymo, sveikesnio gyvenimo būdo, ypač jei matoma, kad tai padėjo kitiems“, - sako psichologė.

Labiau rūpinasi sveikata

Gydytoja akušerė ginekologė Birutė Intaitė pasidalino profesinės patirties istorija, kuomet į ją kreipėsi jau trečios stadijos vulvos vėžiu serganti moteris. B.Intaitė pasakojo, kad šioji ilgai kentėjo ir niekur nesikreipė. Vulvos vėžys nėra dažna liga Lietuvoje, bet moterys nedrįsta prašyti pagalbos, nes jaučia gėdą. Gydytojos manymu, jos galvoja, kad vyresniame amžiuje, po menopauzės, apskritai jokios ginekologinės ligos neegzistuoja. Ir paklausus, kodėl tiek laiko kentėjo, tvirtina galvojusios, kad čia nieko tokio ir praeis. Bet nepraeina, o liga tik progresuoja. „Tuomet mums kilo mintis apie tai kalbėti plačiau. Po šios istorijos paviešinimo sulaukiau daug skambučių iš moterų. Jos taip stipriai sureagavo, nes apie šią ligą yra pernelyg mažai kalbama“, – teigė B.Intaitė.

Gydytoja pasakojo, kad šiuolaikinės moterys ima labiau rūpintis savo sveikata. Tam didelę įtaką daro žiniasklaida, kuri viešina panašias istorijas. Pasak B.Intaitės, visuomenė dabar turi didesnį supratimą apie onkologines ligas, įsitraukia į įvairias patikros programas, kaip kad gimdos kaklelio. Taip formuojasi natūralus rūpestis savo sveikata. Šiandien moterys jau pačios netgi sugeba atrasti savo ligą arba žino kaip jos išvengti. Gydytoja džiaugėsi, kad pagaliau atsiranda moterų, kurios išdrįsta kreiptis į specialistą, nes anksčiau iš visų sergančiųjų 70-80 proc. net nekreipdavo dėmesio.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prakalbino žmones apie seksą sovietmečiu: tai buvo labiau panašu į pilietinį karą nei į revoliuciją (125)

Seksas, malonumas, meilė ir šeima – požiūrio į šiuos dalykus raidą sovietmečiu ėmėsi tirti...

Skraidančių automobilių eros besitikintys kūrėjai žvalgosi į Lietuvą (23)

Skraidančių automobilių era turėtų prasidėti per artimiausius penkerius metus – to tikisi bent...

Medeina Čijauskaitė. Esame auklėjamos būti neįgaliomis princesėmis (208)

Man be proto gaila neišnaudoto moterų potencialo. Man gaila kiekvienos, kuri žiojėjančią...

Lietuvio gyvenimas primena pasakojimą apie Odisėją: į jūrą išplaukė trims mėnesiams, o grįžo po metų – neatpažino net sūnus (71)

Kone dešimtmetis praleistas jūroje gaudant vėją, trijų mėnesių plaukimas virtęs metus trukusia...

Populiariausia pasaulyje operacinė sistema tuoj neatpažįstamai pasikeis (17)

Populiariausia pasaulyje mobiliųjų įrenginių operacinė sistema „Android“ jau greitai taps...

Kaip suprasti šiuolaikinį meną? Iš MO muziejaus atidarymo (10)

Suprasti šiuolaikinį meną – nelengva užduotis net profesionalams, net nekalbant apie tuos, kurie...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Krizė atrieda atidunda (1)

Negalima taip rašyti, todėl parašysiu. Nes politikai mus ir vėl, kaip 2008-aisiais, bandys palikti...

Naujas Kremliaus statytinis Europos pašonėje kėsinasi įsiūbuoti konfliktą Balkanuose kyla grėsmė visam regionui (387)

Bosnijos prezidiumo narys pasisakė už nepriklausomą Serbų respubliką. Ar V. Putinas išpildys...

Prezidentiniuose reitinguose – neįtikėtini pokyčiai: atsiskleidė Šimonytės fenomenas (2563)

Gyventojams vardinant pretendentus į prezidentus, populiariausiųjų trejetukas keičiasi – į...

Andriaus Šedžiaus teisininkė atvertė visas kortas: kas iš tiesų stabdo skandalingas garsiosios poros skyrybas? (126)

Šiuo metu besiskiriantis verslininkas ir politikas Andrius Šedžius parengiamuosiuose...