aA
Druskininkietis Svajūnas Jonavičius (28) kasmet su nerimu laukdavo šiltojo sezono. Vyras alergiškas vabzdžių įgėlimams, kurie jam sukelia anafilaksiją. Tačiau Svajūnas rado būdą, kaip pasveikti ir nebesibaiminti bičių dūzgimo.
© Shutterstock nuotr.

Įgėlus bitei svarbiausia nepanikuoti

„Pirmą kartą alergija pasireiškė kaime, kai buvau ketverių metų. Tada man įgėlė širšė. Per neapdairumą pajudinau širšių lizdą, o po to teko gulėti karščiuojant. Kartą net vežė į Druskinininkų ligoninę, kad suleistų vaistus. Pradėdavau dusti, imdavo niežėti tam tikrose kūno vietose, net vemdavau, gerklė ištindavo“, – pasakojo S.Jonavičius.

Vaikystėje jam teko ne kartą kęsti sunkias alergines reakcijas vien todėl, kad netoli jo namo giminaitis bitininkas pajudindavo bičių šeimas aviliuose. Vėliau paauglystėje tokių problemų nebebuvo, nes druskininkietis stengdavosi akylai saugotis bet kokio kontakto su vabzdžiais. Visgi būdavo tokių atvejų, kai užmynus, kad ir negyvą širšę, tekdavo skubiai griebtis vaistų.

Paklaustas, ar ištikus alerginei reakcijai nesukaustydavo baimė, vyras sako: „Apie baimę nėra kada mąstyti. Svarbiausia, kad aplinkiniai žinotų apie alergiją ir kaip elgtis tokiu atveju. Kaip ir bet kurioje situacijoje būtina nepanikuoti. Sunkiausias atvejis buvo, kai anafilaksinio šoko būklės teko sėsti už vairo. Važiavau penkis kilometrus iki artimiausios vaistinės, kad galėčiau nusipirkti adrenalino.

Neturėjau kitos išeities, nes iki artimiausios ligoninės buvo dvidešimt kilometrų. Adrenalino gavau, bet vaistininkė negalėjo man jo suleisti. Pagal jos nurodymus pats susileidau vaistus į raumenį. Viskas baigėsi gerai“, – prisiminė druskininkietis. Po adrenalino injekcijos organizmas atsigauna gana greitai, tačiau sugelta vieta kurį laiką dar lieka ištinusi.

Būdas išgydyti anafilaksiją

Vyras dirba statybininku, todėl jam dažnai tenka vykti į kokį nors kaimą, kur nėra vaistinės ir negali atvykti greitoji pagalba. Kai tenka darbuotis bitėms dūzgiant, S.Jonavičių visada kamuoja baimingos mintys – o jeigu įgels. Todėl pasitaręs su šeimos nariais nusprendė, kad reikia gydytis, nes pavojus sveikatai didelis. Svajūnas ėmė ieškoti informacijos, kreipėsi į įvairiausius gydytojus.

„Man taikoma imunoterapija bičių nuodais. Gydausi maždaug devynis mėnesius. Pradžioje teko tris dienas gulėti ligoninėje, per kurias darė tyrimus, kam tiksliai esu alergiškas. Kitą dieną ėmė leisti vaistus nuo pačios mažiausios iki didžiausios dozės. Buvo stebima mano organizmo reakcija, kiek nuodų ištveriu. Dabar kas mėnesį važiuoju į klinikas ir tęsiu terapiją.

Organizmas pripratinimas prie bičių nuodų, kad įgėlus nebeištiktų anafilaksinis šokas“, – apie galimybę pasveikti kalbėjo S.Jonavičius. Pradėjus imunoterapiją pacientui dar neteko susidurti su vabzdžiais.

Kalbamės su Kauno klinikų Pulmonologijos ir imunologijos klinikos gydytoja alergologe ir klinikine imunologe dr. Ieva Bajoriūniene:

- Kokius simptomus jaučia žmogus, kurį ištiko anafilaksija?

- Anafilaksija – imuninės sistemos liga, per daug didelis ir greitas imuninės sistemos atsakas į aplinkoje natūraliai esančias medžiagas. Simptomai yra labai įvairūs, ūmūs ir pavojingi sveikatai bei gyvybei.

Pagrindiniai alergijos simptomai: sloga, akių perštėjimas, odos raudimas ir bėrimas, sunkumas kvėpuoti, krūtinės veržimas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmai, kraujospūdžio sumažėjimas, apsvaigimas arba traukuliai, net sąmonės netekimas. Jeigu reakcija yra audringa ir negydoma, atsiradus komplikacijoms žmogus gali mirti. Anafilaksija yra pati sunkiausia reakcija į alergeną.

- Koks gydymas nuo anafilaksijos taikomas šiam pacientui?

- Pacientas gydomas specifine imunoterapija bitės nuodų alergenais, nes patyrė išplitusią ir sveikatai bei gyvybei pavojingą alerginę reakciją įgėlus bitei. Tai nėra naujas metodas, tačiau nepelnytai užmirštamas, nes jis reikalauja tiek paciento, tiek gydytojo pastangų. Įvadinė gydymo fazė paprastai skiriama ligoninėje, kad pacientas būtų prižiūrimas gydytojo.

Būtina kiekvieną mėnesį atvažiuoti į gydymo įstaigą, kad suleistų vaistą, o specialistai galėtų stebėti pacientą. Pacientas pats moka už gydymą, nes kol kas tai nėra kompensuojama. Specifinė imunoterapija vabzdžių nuodų alergenais - vienintelis saugus ir efektyvus gydymo būdas, galintis sumažinti pakartotinos anafilaksijos tikimybę nuo 75 procentų iki mažiau nei 5 procentų.

- Kaip turėtų elgtis alergiškas žmogus, kuriam įgėlė vabzdys?

- Žmogus privalo visada su savimi turėti skubios pagalbos priemones – adrenalino autoinjektorių. Pajutęs pirmuosius simptomus, jis turėtų mokėti susileisti vaistą į raumenis ir kviesti greitąją pagalbą. Be to, pacientams, sergantiems šia liga, patariame visais įmanomais būdais vengti vabzdžio įgėlimo.

Galima užsidaryti automobilio langus važiuojant, elgtis atsargiai šalia bičių avilių. Tačiau tai dar negarantuoja apsaugos. Kitų alergenų, pavyzdžiui, vaistų ar maisto produktų galima sąmoningai nevartoti, nes pacientas tiksliai žino, kas jam sukelia alergiją. Tokiu atveju dar įmanoma apsisaugoti. O esant vabzdžių alergijai – sudėtinga.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po Venckienės paleidimo lieka svarbiausias neatsakytas klausimas: koks jos vaidmuo kitose bylose (36)

Antradienį buvusi teisėja ir parlamentarė Neringa Venckienė išleista į laisvę. Jai skirtos...

„Žalgiris“ nutrauks sutartį: Perezas neregistruojamas rungtynėms su „Panathinaikos“ (29)

Kauno „Žalgirio“ komanda antradienį Eurolygos devintojo turo susitikime rungtyniaus be Alexo...

Mamadienis už 1 vaiką: Nausėdos pasiūlymas sulaukė palaikymo, bet atsitrenkė į sieną (150)

Iš Vyriausybės, darbdavių ir profsąjungų atstovų sudaryta Trišalė taryba antradienį aptarė...

Šiurpi viduramžių laikų mirties bausmė: moterims jos netaikė dėl labai keistos priežasties (22)

Mirties bausmė yra mirties bausmė – ar yra skirtumas, ar ji taikoma vyrui ar moteriai? Pasirodo,...

Ministerija giriasi didėjančiais medikų atlyginimais, tačiau gydytoja papasakojo, kas jiems labiausiai kelia nerimą (4)

Skelbiama, kad šių metų rugsėjį vieno mėnesio vieno etato gydytojo vidutinis darbo užmokestis...

Skundą dėl suėmimo nagrinėjęs teisėjas Cininas: Venckienė iš Lietuvos išvyko, nepažeisdama jokių draudimų (217)

Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija antradienį nusprendė panaikinti Kauno miesto apylinkės...

Turkija grasina atnaujinti karinę operaciją: Rusija nevykdo pažadų (137)

Turkijos užsienio reikalų ministro Mevluto Cavusoglu pareiškimas, kad esą Rusija nevykdo...

Ypač griežta kardomoji priemonė Venckienei: su apykoje nuo namų negalės nutolti toliau nei 500 m Venckienė šypsojosi, bet buvo nekalbi; papildyta (903)

Antradienį Vilniaus apygardos teismas panaikino Kauno miesto apylinkės teismo sprendimą pratęsti...

Į Belgiją vyko tikėdamasi palmių, bet atrado ką kitą: sutikta moteris pakeitė jos gyvenimą

Sandra Meilūnaitė būdama Lietuvoje niekada nesusimąstė apie dailininkės kelią. Moteris sako...

Iki skausmo pabodo jūsų šukuosena? Štai, kokie plaukų dažymai bus ant bangos šį sezoną TOP 3

Jeigu ombré, sombre, balayage, flamboyage ir kitos ne kartą girdėtos plaukų dažymo technikos...