Dar visai neseniai būsimos mamytės stengdavosi slėpti sparčiai apvalėjantį pilvuką ir reta kuri išdrįsdavo vasarą paplūdimy pasirodyti vien su maudymosi kostiumėliu. Keičiasi laikai, požiūriai ir mados. Jau nenustembame gatvėje pamatę besilaukiančią moterį, įsispraudusią į džinsus ar apnuoginusią pilvuką, nieko jau nešokiruoja ir apsinuoginusių nėščiųjų fotosesijos. Tad nėra ko stebėtis, jei būsimos mamos mankštinasi sporto salėje ar baseine.
Pasak kineziterapeutės Jolantos Černiauskienės, besilaukiančioms moterims ir anksčiau buvo rekomenduojama mankštintis, bet spartus gyvenimo tempas pakoregavo ir šią sritį.

Lengvesni nėštumo mėnesiai

Besilaukiančios moters organizme vyksta daug pokyčių, keičiasi daugelio organizmo funkcijų veikla. Pirmiausia suintensyvėja medžiagų apykaita, sustiprėja virškinimo sistema, padidėja deguonies poreikis, didesnis krūvis tenka širdies ir kraujagyslių sistemai, bet sulėtėja organizmo skysčių šalinimo funkcija. Didėjant svoriui ir kūno apimčiai keičiasi kūno svorio centras, todėl kinta ir nėščiosios laikysena, eisena; darosi sunkiau judėti ir išlaikyti pusiausvyrą.

"Moteris pradeda kamuoti įvairūs skausmai nugaros srityje. Be to, natūraliai daugėjant tam tikrų hormonų minkštėja dubens kaulų jungtys ir raiščiai", - sakė Černiauskienė. Anot jos, skausmai nugaros srityje ypač gresia toms moterims, kurios stuburo problemų turėjo iki nėštumo. "Būtent todėl besilaukiančioms moterims rekomenduojama mankšta. Mankštinantis mažėja nugaros skausmai, mažiau tinsta kojos, išmokstama taisyklingai kvėpuoti", - tvirtino specialistė. Fiziniai pratimai, atliekami nėštumo metu, turi teigiamo poveikio ir gimdymui bei pogimdyminei būsenai.

Pagulėkime ant pilvo

Pasak Černiauskienės, mankšta vandenyje - ne tik puikios emocijos mamai, bet ir būsimam kūdikiui. "Kodėl rekomenduojama mankšta vandenyje? Tiesiog vandenyje sumažėja žmogaus kūno svoris, jis tampa net 10 kartų lengvesnis. Moteris nejaučia savo svorio, todėl atlikdama pratimus ji tuo pačiu metu ir ilsisi, ir stiprėja". Darant pratimus vandenyje neapkraunamos kojos, lengviau atsipalaiduoja raumenys, daug mažesnė ir traumų tikimybė.

Besilaukiančios moterys praranda galimybę pagulėti ant pilvo, ir vienintelė vieta, kur jos tai gali daryti - baseinas. "Moteriai, kuri iki nėštumo mėgdavo gulėti ant pilvo, baseinas tampa didžiausia palaima. Todėl labai dažnai būsimos mamos plūsteli į baseinus, kai pradeda smarkiau augti svoris", - šypsosi kineziterapeutė.

Sportuoti rekomenduoja gydytojas

Mankšta vandenyje puikiai veikia būsimų mamyčių savijautą, tačiau nereikėtų skubėti ir pačioms spręsti, ar reikia mankštintis, ar ne. Černiauskienė sakė, kad tai turėtų rekomenduoti jus prižiūrintis gydytojas ginekologas. Jei nėra sutrikimų ir gydytojas leidžia, galima pradėti sportuoti. Be to, sportuoti tinka ne visą nėštumo laikotarpį. Ypač atsargiai mankštintis reikia pirmuosius tris nėštumo mėnesius: nuo pirmos iki šešioliktos savaitės. "Šiuo laikotarpiu rekomenduojama atsisakyti mankštos tomis dienomis, kuriomis turėtų būti menstruacijos", - patarė kineziterapeutė.

Pats tinkamiausias sportui laikotarpis - nuo 17 iki 32 savaitės. Anot Jolantos, tada galima stiprinti visas raumenų grupes. Tačiau nuo 33 savaitės reikėtų mažinti krūvį, kad nebūtų apsunkinama širdies ir kraujagyslių veikla. Nėštumo pabaigoje - nuo 33 iki 40 savaitės taip pat nereikėtų aktyviai sportuoti, geriau pagulėti vandenyje, atsipalaiduoti. "Tai priklauso nuo moters fizinių galimybių, tačiau kiekvienai tuo laiku geriau tik laisvai paplaukioti ar paplūduriuoti", perspėja pašnekovė.

Individualūs pratimai

Lietuvos vaikų ir jaunimo centre esančiame vaikų baseine grupelė besilaukiančių moterų renkasi du kartus per savaitę: vieną dieną rytą, kita - po pietų. Pasak Jolantos, ji nepastebėjo, kad moterų aktyvumas priklausytų nuo paros laiko. "Viena moteris intensyviau dirba rytą, o po pietų būna apsnūdusi, kita - atvirkščiai. Tai labai individualu", - tikino Černiauskienė. Moterys esą mankštinasi skirtingai: viena gali padaryti daugiau pratimų, kita - mažiau. Per mankštas, kai stiprinami būsimos mamos raumenys, svarbiausia vengti pratimų, kurie staigiai keistų judesio kryptį, nėščiosios neturėtų ir rungtyniauti.

"Mankštinantis moteriai negali trūkti oro, visą mankštos laiką ji turėtų laisvai šnekučiuoti. Labai dažnai klausiu, kaip jos jaučiasi, tačiau dar dažniau - kaip jaučiasi jų mažylis. Visos moterys tvirtina, jog per mažiau nei valandą trunkantį užsiėmimą jų mažyliai būna labai ramūs", - sakė Černiauskienė.

Bendri patarimai. Pasimankštinus baseine pulsas neturi viršyti 140 tvinksnių per minutę, o praėjus 5 minutėms - 100 tvinksnių. Rekomenduojama baseino vandens temperatūra - nuo 29 iki 32 laipsnių. "Jei moteris mankštinasi protingai, ši mankšta gerina ne tik jos savijautą, bet ir kūdikio vystymąsi. Pratimai vandenyje turi įtakos ir taisyklingai kūdikio padėčiai gimdoje", - sakė kineziterapeutė. Be to, jei moteris mankštinosi būdama nėščia, po gimdymo organizmas lengviau atsigauna.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Valstybinį istorijos egzaminą laikę abiturientai liko gerokai nustebinti (39)

Pirmieji abiturientai iš valstybinio istorijos egzamino Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijoje...

Kam Lietuvoje priklauso žiniasklaida? (21)

Ar žiniasklaidai Lietuvoje pakanka skaidrumo? M360 kalbinti ekspertai neslėpė, kad šioje srityje...

Dėl gaisrų pavojaus ribojamas patekimas į miškus (6)

Dėl daugelyje rajonų vyraujančio 4 arba 5 klasės miškų gaisringumo uždraustas arba ribojamas...

Perduoda svarbią žinią emigrantams: jei norite gydytis Lietuvoje, turite tai žinote

Legaliai užsienyje dirbantys emigrantai, privalomuoju sveikatos draudimu ( PSD ) apsidraudžia ir...

Nuo liepos Vilniaus svečiams bus taikomas naujas mokestis (9)

Nuo kito mėnesio Vilniuje įsigalioja miesto tarybos sprendimas dėl turisto rinkliavos. Nuo liepos...

Savaitės orai: progų atsikvėpti bus mažai (11)

Savaitės pradžia šalyje – labai šilta, pirmadienį oras kai kur kais iki 30 laipsnių, tačiau...

Goda ir Rolandas Alijevai išgyvena santykių krizę? (7)

Dainininkė, drabužių kūrėja Goda Alijeva ir buvęs krepšininkas, o dabar verslininkas Rolandas...

Lobis miško glūdumoje: net patys darbuotojai nežino, ką iš tiesų turi (6)

Druskininkuose yra vieta, kurią žino visi vietiniai. Tačiau jeigu kurio nors iš jų paklausite,...

5 geriausi vasaros užkandžiai, arba Kodėl teks pamiršti arbūzą (12)

Poilsis prie jūros ar ilgai laukta kelionė gali tapti tikru iššūkiu, jei pritrūks energijos ar...