aA
Medžiaga, randama apelsinuose, saldžiosiose paprikose ir kai kuriuose kituose vaisiuose bei daržovėse, gali sumažinti su rūkymu susijusio plaučių vėžio išsivystymo riziką, – skelbia medicalnewstoday.com.
© Shutterstock nuotr.

Studijoje, publikuotoje žurnale „Cancer Prevention Research“, nagrinėjama, kaip pigmentas beta-kriptoksantinas (BCX) sumažina receptorių, svarbių su nikotinu susijusiam augliui formuotis, skaičių.

Tyrimo autoriai teigia, kad gauti rezultatai patvirtina, jog vaisių ir daržovių, turinčių daug BCX, vartojimas galėtų sumažinti rūkančiųjų riziką susirgti plaučių vėžiu.

O ši liga tampa vis opesne problema: praėjusiais metais JAV diagnozuota beveik 222 500 naujų atvejų, statistiškai tai turėtų nulemti daugiau nei 155000 mirčių.

Rūkymas yra pirmoje vietoje tarp plaučių vėžio etiologijos ir rizikos veiksnių, po jo seka pasyvus rūkymas (nusinešantis beveik 7330 gyvybių kasmet), profesiniai bei genetiniai veiksniai, gretutinės plaučių ligos.

The American Lung Association duomenimis, rūkantys vyrai turi 23 kartus didesnę riziką susirgti plaučių vėžiu negu nerūkantieji, o rūkančios moterys – 13 kartų didesnę riziką nei nerūkančiosios. Taip yra todėl, kad tabako dūmuose randama daugiau nei 7000 medžiagų, kurios yra pripažintos kancerogenais, ar galinčiomis sukelti vėžį; jų įkvėpus pažeidžiamos plaučių ląstelių sienelės.

Nors nikotinas nelaikomas tiesioginiu vėžio sukėlėju, tyrimai rodo, kad jis gali būti auglio vystymąsi paskatinantis veiksnys: aktyvinti nikotino receptoriai, α7-nAChR, paleidžia signalinę kaskadą, lemiančią ląstelių proliferaciją ir naujų kraujagyslių formavimąsi – procesus, susijusius su vėžio augimu. Be to, nikotinas skatina naujų receptorių susidarymą.

Taigi mokslininkai sugalvojo patikrinti, ar įmanoma sumažinti šių receptorių skaičių, o kartu – ir vėžinių ląstelių formavimosi tikimybę. Tyrimas atskleidė, kad BCX beveik 63 proc. sumažino auglio vystymąsi pelių organizme.

Kriptoksantinas (BCX) savo sandara labai artimas beta karotinui (skiriasi tik viena hidroksilo grupe). Žmogaus kūne jis taip pat virsta vitaminu A. Kaip ir kiti karotinoidai, BCX yra antioksidantas: apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų, taip pat stimuliuoja genetinės medžiagos oksidacinių pažeidimų taisymą.

Daugiausia šios medžiagos randama geltonos ir oranžinės spalvos vaisiuose ir daržovėse, pavyzdžiui, apelsinuose ar moliūguose. Kriptoksantino vaisiuose yra tiek daug, kad beta kriptoksantinas, nustatytas žmogaus kraujo serume, yra laikomas požymiu, jog vartojama pakankamai vaisių.

Naujausiame tyrime pabandyta atskleisti mechanizmus, lemiančius teigiamą šios medžiagos poveikį. Dėl to laboratorinės pelės buvo paskirstytos į dvi grupes ir gaudavo kasdienę kancerogeno, išvesto iš nikotino, injekciją. Viena pelių grupė taip pat kaskart prieš ir po šios injekcijos gaudavo ir BCX dozę.

Mokslininkai pastebėjo, kad graužikai, gavę BCX injekcijas, 52-63 proc. sumažino plaučio vėžio augimą. Jiems skirta 870 mikrogramų dozė atitinka BCX kiekį, kurį žmogus gauna suvalgęs vieną saldžiąją papriką ar 2 mandarinus, ir yra pakankamai efektyvi kovojant su plaučių vėžio rizika.

Vėliau mokslininkai ištyrė ir žmogaus plaučių ląsteles, turinčias minėtus nikotino receptorius. Pastebėta, kad šios ląstelės, paveiktos BCX, ėmė lėčiau daugintis lyginant su tomis, kurios receptorių neturėjo.

Nors dar bus atliekami išsamesni tyrimai, mokslininkai neabejoja, kad rūkantiesiems vartoti daug BCX turinčių produktų būtų naudinga.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Etikos sargų darbo užkulisiuose – politikų šantažas, slapta įrašyti pokalbiai ir kiti nešvarūs skalbiniai (87)

„ Moli , tu savo noru rašysi“, – taip iš darbo siūloma išeiti Vyriausioje tarnybinės etikos...

Oro uoste suniokoto „Audi“ savininkai šokiruoti: tikėjosi saugumo, gavo 40 tūkst. eurų nuostolių (167)

Vilniečių šeimynos atostogos netikėtai apkarto. Iš Kauno oro uosto pailsėti į užsienį...

Suskaičiavo, kiek kartų mėginta supirkti daugiau kaip 500 hektarų žemės (97)

Nacionalinė žemės tarnyba suskaičiavo, kiek šiemet buvo atvejų, kai fiziniai ir juridiniai...

Naktį Plungę sudrebino sprogimas: trys suaugusieji ir mažametė mergaitė išvežti į ligoninę (5)

Spalio 17-osios naktį, 1.51 val., ugniagesiai gavo pranešimą, kad Plungėje, name, sprogo dujų...

Sunku patikėti, bet Vokietija švenčia geriausią pralaimėjimą šiais metais Lowas abejoja 11 m baudiniu (5)

„Gaila, tai buvo geriausias pralaimėjimas šiais metais“, – tokiomis antraštėmis Vokietijos...

Jaunas mokytojas: pedagogo profesija pasiekė dugną (3)

Vilniuje dirbantis jaunas mokytojas Dalius Miknevičius tiki savo profesijos ateitimi, tačiau jis...

CNN: Saudo Arabijos žurnalistas po nužudymo buvo sukapotas papildyta (39)

Saudo Arabijos žurnalistas Jamalas Khashoggi buvo nužudytas ir po to sukapotas Saudo Arabijos...

Produktai, kurie negenda metų metus (4)

Druska, žvakės ir degtukai – šių būtiniausių dalykų yra visuose namuose, nes jie ilgai...

Pataria treneris Česnauskas: kodėl niekaip nekrenta svoris? (28)

Įvairiomis priemonėmis bandote atsikratyti svorio , tačiau jis niekur nedingsta? Asmeninis...