Endokrininę sistemą išbalansuojantys chemikalai trikdo hormonų pusiausvyrą, sukelia ligas, tačiau jų yra daugybėje kasdien naudojamų gaminių – pradedant plastikiniais ir metaliniais indais, baigiant plovikliais, žaislais ir kosmetika, informuoja dailymail.co.uk.

Dažniausios minėtų chemikalų sukeliamos ligos – autizmas, aktyvumo ir dėmesio sutrikimas. Nematomi, pavojingi chemikalai skatina nutukimą, diabetą, kai kurias vėžio rūšis, vyrų nevaisingumą ir endometriozę.

Amerikiečių mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad dėl šių chemikalų daromos žalos kasmet Amerikos BVP lieka 2 proc. spraga.

„Mūsų tyrimas pateikia daugiau įrodymų apie didžiulę endokrininę sistemą trikdančių chemikalų žalą ekonomikai ir žmonių sveikatai, – teigė tyrimui vadovavęs profesorius Leonardo Trasande‘as. – Jei nebus imtasi priemonių, tai gali virsti kur kas didesne sveikatos ir ekonomikos problema.“

Kai kurios medžiagos, pvz., plastiko buteliuose esantys ftalatai, Europos Sąjungoje (ES) uždrausti, tačiau panašus pernai atliktas tyrimas parodė, kad ir ES sveikatos apsaugos sistemai chemikalų daroma žala yra 271 mln. dolerių (246,5 mln. eurų).

Cheminės medžiagos veikia organizmo endokrininę sistemą, gaminančią hormonus, kurie reguliuoja energijos lygį, vaisingumą, augimą, vystymąsi, taip pat reakciją į stresą ir sužalojimus.

Amerikoje didžiausi kaltininkai yra polibromuoto difenilo eteriai (PBDE), kurie vartojami kaip ugnies lėtikliai. Bisfenolis A, kurio yra alaviniuose induose, kartu su ftalatais, kurių yra plastikiniuose induose ir daugelyje kosmetikos gaminių, kasmet padaro žalos žmonių sveikatai.

Pagrindiniai ligų sukėlėjai JAV ir ES skiriasi. „JAV išlaidos (sveikatai) didesnės, nes čia paplitę bromo ugnies lėtikliai, kurie ES buvo uždrausti dar 2008 m.“

Tačiau išlaidos sveikatai dėl pesticidų maiste ES buvo 10 kartų didesnės nei JAV. Tyrėjai išanalizavo 5 000 savanorių sveikatos duomenis nuo 2009 m. Norėta išsiaiškinti, kokia cheminių medžiagų įtakai 15-ai ligų ir kiek tai kainavo sveikatos apsaugos sistemai.

Tyrimas aprašytas leidinyje „The Lancet Diabetes & Endocrinology“. Žinoma, kad ugnies lėtikliai ir pesticidai trikdo smegenų vystymąsi ir gali sumažinti IQ.

„Kiekvienas prarastas IQ taškas atitinka maždaug 2 proc. prarasto produktyvumo“, – aiškino L. Trasande‘as.

Šių metų birželį ES buvo nustatyti išsamesni kriterijai identifikuoti potencialiai endokrininei sistemai žalingus chemikalus, tačiau vartotojai ir aplinkosaugininkai teigia, kad to toli gražu nepakanka.

DELFI jau yra rašęs, kad visi plastikiniai indai yra kruopščiai ženklinami tam tikrais ženklais (dažniausiai ženklą rasime ant gaminio dugno, apatinėje pakuotės dalyje), į kuriuos reikia atkreipti dėmesį.

PET arba PETE – polietileno tereftalatas

Gaivių gėrimų, vandens, sulčių, skalbimo priemonių, valiklių pakuotė.

HDP or HDPE – didelio tankio polietilenas

Nepermatoma pieno, vandens, baliklių, šampūnų pakuotė, gali būti pagaminti kai kurie plastikiniai maišeliai.

PVC arba 3V – polivinilchloridas

Pakavimo plėvelė, plastikiniai buteliai, aliejaus, skalbimo priemonių, langų valiklių buteliai. PVC, dar vadinamas polivinilchloridu ar vinilu, yra ypač pavojingas žmonių sveikatai ir aplinkai. Įrodyta, kad PVC sukelia vėžį žmonėms, kurie su juo dirba. PVC yra daug chloro.

Gaminant PVC yra naudojami įvairūs priedai ir stabilizatoriai pavyzdžiui, švinas, plastifikatoriai. PVC yra sunkiausiai perdirbamas plastikas dėl didelio chloro ir priedų kiekio.

Gaminant ir deginant PVC susidaro dioksinai, kurių net nedideli kiekiai mažina kūdikių svorį, sukelia vystymosi problemas, silpnina imunitetą ir ardo hormonų sistemą.

LDPE – mažo tankio polietilenas

Maišeliai ir dauguma plėvelių maistui pakuoti, buteliai.

PP – polipropilenas

Sriubų, sultinių, sirupų, jogurtų pakuotė, tamsinta pakuotė, buteliukai kūdikiams.

PS – polistirenas (vengtinas)

Polistirolo indai maistui, dėžutės kiaušiniams, vienkartiniai puodeliai, vienkartiniai indai išsinešti, nepermatomi plastikiniai stalo įrankiai. Iš polistireno gali išsiskirti stirenas, kuris neigiamai veikia smegenis ir nervų sistemą.

Kiti (OTHER) – dažniausiai tai yra polikarbonatas (vengtinas)

Buteliukų kūdikiams, skardinių vidinis sluoksnis, kai kurie permatomi plastikai, didelės talpos buteliai vandeniui. Nauji bioplastikai taip pat gali būti žymimi skaičiumi „7“. Polikarbonatinio plastiko gamyboje naudojamas bisfenolis A, kuris imituoja žmogaus organizmo gaminamo hormono estrogeno veiklą ir iškreipia į įvairius organus siunčiamą gyvybiškai svarbią informaciją. Jis skatina vėžinių susirgimų atsiradimą, įrodyta, kad gali sukelti įvairius genetinius pakitimus, „klaidas“ chromosomų grandinėje, sukeliančias persileidimus.

Geriausia naudoti stiklinę, daugkartinio naudojimo pakuotę. Jei vis dėlto renkatės plastikinę pakuotę, atminkite, kad saugiausia maistui naudoti PETE (1), HDPE (2), LDPE (4) ir PP (5) plastikus. OTHER (7) geras pasirinkimas tik tuo atveju, jei tai yra bioplastikas. Buteliuko dugną patikrinti užtruks tik keletą akimirkų, rinkitės saugiausią.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (51)