Jau kurį laiką būdamas tyloje girdžiu nedidelį ūžesį ausyse. Ar dėl to reikėtų susirūpinti? Gintas, 45 metai.
Klausymasis
© Shutterstock

Vakarų šalyse atliktas tyrimas parodė, kad šiandien klausos sutrikimų turi trisdešimt procentų daugiau paauglių nei prieš penkerius metus. Ir tai yra siejama su triukšmingos aplinkos poveikiu, daugiausiai – ausinių naudojimu.

Dažnas šiuolaikinis miesto žmogus jau praktiškai pamiršo, ką reiškia visiška tyla. O būtent jos kasdien reikia aštriai klausai išsaugoti.

Pataria specialistė

Gydytoja otorinolaringologė, surdologė Alina Kuzminienė:

– Šiandien išties gyvename labai triukšmingoje aplinkoje. Garso intensyvumas stipriai padidėjo dėl besivystančios pramonės, mus supa daug įvairiausių buities įrenginių, daugėja transporto priemonių. Ir visa tai itin neigiamai veikia žmonių klausą. Tokių nuo kasdienybės neatsiejamų priemonių kaip telefono, ausinukų, laisvų rankų įrangos žala jau įrodyta moksliškai. Vakarų šalyse atliktas tyrimas parodė, kad šiandien klausos sutrikimų turi trisdešimt procentų daugiau paauglių nei prieš penkerius metus. Ir tai yra siejama su triukšmingos aplinkos poveikiu, daugiausiai – ausinių naudojimu.

Aišku, jei žmogus dirba tylioje aplinkoje ir triukšmą patiria tik eidamas gatve, kur nors važiuodamas, didelio poveikio nebus. Ypač nukenčia žmonės, dirbantys triukšmingoje aplinkoje – pramonėje, fabrikuose, gatvėje, kur garsas viršija 75 decibelų ribą. Tuomet nenaudojant apsaugos priemonių ilgainiui klausa ima blogėti. Naudojant ausinukus decibelų kiekis nėra toks svarbus, nes net ir vidutinio didumo garsas per tam tikrą laiką gali negrįžtamai pabloginti klausą.

Norint išsaugoti klausą, būtina daryti kuo ilgesnes tylos pertraukas, kad klausos ląstelės galėtų pailsėti. Stengtis bent vakare, naktį pabūti visiškoje tyloje. Problema ta, kad šiais laikais žmonės nebemoka būti tyloje. Įjungiama daug buities prietaisų, atrodo, jie neskleidžia didelio triukšmo, bet susumavus poveikį daroma reikšminga įtaka. Taip pat fone nuolat veikia įvairūs garso šaltiniai, įprantama užmigti prie televizoriaus, paliekamas nakčiai įjungtas kompiuteris, kuris irgi skleidžia triukšmą. Nakčiai reikėtų įprasti išjungti visus prietaisus.

Jei žmogus pradeda jausti, kad prastėja klausėja, atsiranda ūžesys galvoje ar ausyse, ima greičiau nei įprastai pavargti, tai gali būti susiję su ilgalaikiu triukšmo poveikiu ir reikėtų apsilankyti pas gydytoją. Jeigu nustatoma, kad klausos prastėjimas susijęs su triukšmo poveikiu, skiriamas atitinkamas gydymas, tylos terapija. Jei pacientai kreipiasi laiku, per vieną mėnesį nuo pirmų simptomų atsiradimo, apie 70 procentų pacientų įmanoma grąžinti klausą, sumažinti simptomų intensyvumą, panaikinti juos. Bet jei delsiama, laukiama kelis mėnesius, tikimybė padėti mažėja. Žuvus klausos ląstelėms jos nebeatsinaujina ir taip tik artinamos klausos problemas. Netekus klausos labai pablogėja gyvenimo kokybė. Gerai, kad šiais laikais klausą „sugrąžinti“ padeda klausos aparatai.

Verta žinoti

Triukšmo žala sveikatai neapsiriboja tik klausos pažeidimais. Ilgai veikiant intensyviam triukšmui, formuojasi centrinės ir vegetacinės nervų sistemos funkciniai sutrikimai. Triukšmas sukelia galvos skausmus, svaigimą, cypimą ausyse, nemigą, pablogėja atmintis, dėmesys, orientacija. Veikdamas centrinę nervų sistemą triukšmas gali sąlygoti įvairias ligas: hipertoninę ir išeminę širdies ligą, aterosklerozę, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos lėtinius uždegimus, opaliges bei įvairių neurozių išsivystymą.

Tausodami klausą daugiau laiko leiskite gamtoje. Medžio lapų šlamėjimas, nesmarkus vėjo ūžavimas, iš arbatinuko besiveržiančių garų triukšmas – tai baltasis triukšmas. Jis padeda užmigti, eliminuoja pašalinius triukšmus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paulius Motiejūnas – apie Jasikevičių ir „Žalgirio“ planus: gerai, kai kampų nereikia gludinti iš naujo (6)

„Hipotetiškai galvokime, kad Šarūnas Jasikevičius lieka ir mes dirbsime toliau“, –...

Dėl šių susirgimų vos telpa į ligonines: pats metas į kebabus ir šašlykus pažiūrėti kitomis akimis (9)

Vasaros metu poliklinikose – apsinuodijusių žmonių antplūdis. Dėl netinkamo temperatūrinio...

Lietuvoje paslaugų kainos kilo triskart greičiau nei ES ir neketina sustoti (7)

Paslaugų kainos Lietuvoje šių metų sausio–gegužės mėnesiais augo triskart greičiau nei ES,...

Ekspertas apie dar vieną atostogautojų fiasko Vilniaus oro uoste: šių oro linijų skrydžiai – lyg tiksinčios bombos (100)

Sekmadienio rytą, birželio 24 d. Vilniaus oro uoste daugiau nei 14 valandų įstrigę keleiviai...

Po santykių krizės – Raimondos Masiulytės ir jos vyro meilės triumfas: apie mūsų istoriją galėčiau parašyti ne vieną knygą

Airijoje gyvenanti ir dirbanti dainininkė Raimonda Masiulytė neslepia, kad jos santykiai su vyru...

Už biudžeto lėšų švaistymą FNNT siūlo skirti tūkstantines baudas (22)

Pavasarį registruotos Administracinių nusižengimų kodekso pataisos Finansinių nusikaltimų...

Vadina cinišku susidorojimu: priežastis atimti darbą – teatro dulkės (42)

Skandalas Nacionaliniame Kauno dramos teatre. Informavęs apie 45 proc. nedarbingumo lygį, garsus...

Druskininkuose mįslingai dingo vyras: ant kojų sukeltos gausios pareigūnų pajėgos (28)

Druskininkų policija prašo visuomenės pagalbos, paslaptingai dingo vyriškis. Paaiškėjo, kad...

Grandiozinis renginys, į kurį grįžta ir emigrantai iš viso pasaulio: bilietai tiesiog šluojami (3)

Jau birželio 30 d. Lietuvoje prasidės jubiliejinė, 20-oji, Dainų šventė .

Stilistė Austėja Jablonskytė parodė, kaip reikėtų rengtis vasaros šventėms TOP 3 deriniai (1)

Šiltais orais lepinanti vasara – gražiausių švenčių ir atostogų metas. Vieni garderobą...