aA
Infarktas, insultas, trombozės... nemažai žmonių profilaktiškai vartoja aspiriną tikėdami, kad tokiu būdu užbėgs baisiausioms kraujo krešulių sukeliamoms ligoms. Deja. Neteisingai vartojamas aspirinas gali sukelti sveikatos problemų, o nuo rimtų ligų neapsaugoti, teigia gydytoja kardiologė prof. Žaneta Petrulionienė, Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro I kardiologijos skyriaus vedėja.
Tiršto kraujo baimė: profesorė pasakė, kada griebtis aspirino, o kada padės kiti būdai
© DELFI / Karolina Pansevič

Gali sukelti kraujavimą

Pirminei prevencijai, tai yra asmenims, nesirgusiems širdies ir kraujagyslių ligomis, aspirinas vartotinas tik išskirtiniais atvejais. Analizuodama tyrimų duomenis Europos kardiologijų draugija nustatė, kad sveikiems žmonėms, vyresniems ar turintiems antsvorio, be gydytojo rekomendacijos profilaktiškai vartoti nuo krešulių susidarymo aspirino nereikia, nes veiklioji medžiaga – acetilsalicilo rūgštis gali sukelti kraujavimus iš virškinamojo trakto.

„Pirminei prevencijai galima nauda mažesnė už kraujavimo riziką. Ypač kraujavimo tikimybė padidėja žmonėms, kurie turėję skrandžio, dvylikapirštės žarnos problemų, opų, erozijų, kuriems praeityje jau yra kraujavę iš virškinamojo trakto ar yra padidėjusi bet kokio kraujavimo rizika. Aspirinas gali būti pavojingas vyresnio amžiaus žmonėms su sutrikusia funkcija“, – įspėjo Ž. Petrulionienė.

Žaneta Petrulionienė
Žaneta Petrulionienė
© DELFI / Šarūnas MažeikaKada skiriamas aspirinas?

Aspirinas turi savo veikimo mechanizmą, kuris kai kuriais atvejais efektyvus, o kai kuriais – bejėgis, todėl šį vaistą turi skirti gydytojas. Prof. Ž. Petrulionienė apgailestauja, kad savigyda paskatina žmones imtis priemonių, kurios jiems visiškai netinkamos.

„Europos kardiologų draugija, Amerikos kardiologų kolegija ir kitos medicininės organizacijos po išsamių aspirino veikliosios medžiagos tyrimų pateikė gaires, kad šis preparatas efektyvus kaip antrinė prevencijos priemonė (75–100 mg per dieną) žmonėms, jau susirgusiems koronarine širdies liga: nestabiliąja krūtinės angina, miokardo infarktu, ypač po stentų implantavimo širdies vainikinėse arterijose, apeinamųjų jungčių operacijos, taip pat sergant lėtine koronarine širdies liga“, – pasakojo gydytoja kardiologė prof. Žaneta Petrulionienė.

„Jei žmogus nesirgęs širdies kraujagyslių ligomis, aspirinas pirminei prevencijai gali būti skiriamas tik kai kada – pavyzdžiui, gydytojo sprendimu esant didelei rizikai ir komplikuotam antrojo tipo diabetui, prieš tai būtinai įvertinus galimo kraujavimo riziką. Aspirino prireikia ir tais ūminiais atvejais, kai užsitęsia stiprus skausmas krūtinėje ir yra įtariamas besivystantis miokardo infarktas. „Skausmui už krūtinkaulio nepraeinant ilgiau nei 20 minučių ir laukiant greitosios yra tikslinga suvartoti 150–300 mg aspirino. Pažymėtina, kad miokardo infarkto skausmas yra stiprus, plintantis į gerklę, kairę ranką, petį, tarp menčių, neretai lydimas mirties baimės ir prakaitavimo“, – pasakojo Ž. Petrulionienė.

Aspirinas
Aspirinas
© Shutterstock

Yra kitų išeičių

Prof. Ž. Petrulionienė teigia, kad yra daug kraują skystinančių vaistų, kurie taikomi esant skirtingiems negalavimams, o aspirinas – tik vienas jų. „Pavyzdžiui, prieširdžių virpėjimo atveju, esant giliųjų venų trombozei, insulto rizikai yra skiriami kiti medikamentai ir aspirinas bus neefektyvus, tik padidės kraujavimo rizika“, – sako prof. Ž. Petrulionienė.

Ji įspėja, kad aspirino nederėtų duoti ir vaikams nuo karščiavimo.

Profesorė teigia, kad burokėliai kraujo netirština ir pastebi, kad žmonės linkę užduoti tokius populistinius klausimus, kaip „kas tirština ar skystina kraują“, neatsirenka patikimos informacijos internete. Tačiau tai neveda į tikrą pagalbą sau.

Ž. Petrulionienė aiškina, kad užbėgti pavojingų kraujo krešulių susidarymui ir jų sukeltoms ligoms padės apsilankymai pas šeimos daktarą ir kas metus ar pora atliekami profilaktiniai kraujo tyrimai. Jų rezultatai parodys, ar reikia kraują skystinančių preparatų. Kokius vartoti – patars gydytojas, įvertinęs paciento sveikatą.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(43 žmonės įvertino)
3.7442

Top naujienos

Putinui dabar labiausiai reikia pauzės ir derybų: kaip į tokius siūlymus reaguos Vakarai (1)

Vis daugiau rusų supranta, kad karas nevyksta taip, kaip nori Vladimiras Putinas, o jo eiga Rusijai...

Rusijai apribojus vilkikų įvažiavimą, nerimas dėl kitos šalies: būsime blokuojami, vežti prekių nebeapsimokės (1)

Savaitgalį Rusijai paskelbus, kad nuo spalio 10 d. uždraus ES šalyse registruotų vilkikų...

Karas Ukrainoje. Dėl įvykių Chersono srityje – netikėtas Rusijos gynybos ministerijos pranešimas

Rusijai nespėjus atsigauti po rimtų pralaimėjimų (įskaitant ir žalą įvaizdžiui) Charkivo...

Kremliaus gerbėjai iš Lietuvos žengia į Europą: nesidrovėdami šalį dergė tarptautinėje konferencijoje (27)

Varšuvoje vykstančiuose ESBO žmogiškojo matmens konferencijos renginiuose dalyvaujantys...

Hidrometeorologas: jau žinome, kada prasidės Bobų vasara

Rytų Lietuvoje ir pajūryje pirmadienį laukiama stipraus vėjo, jis pasieks pavojingo reiškinio...

Verslas PliusStephanie Bodoni

Malta prisidirbo su auksiniais pasais: gresia teismai

Maltai gresia ieškinys Europos Sąjungos aukščiausiame teisme , valdžios institucijoms...

Įspėja Europos gyventojus: žiemą gali sutrikti mobiliojo ryšio paslaugos

Šią žiemą Europoje gali įvykti kai kas anksčiau neįsivaizduoto: visame žemyne gali užtemti...

Rusija grasina atsakyti į Lietuvos sprendimą (12)

Lietuvos užsienio reikalų ministerija anksčiau iškviestam Rusijos ambasados atstovui įteikė...

Vilniuje užfiksuota situacija vairuotojams sukėlė pyktį: vairuotoją pavadino katastrofa

Saugaus eismo ekspertai pabrėžia, kad dažniausios priežastys, kodėl nepavyksta išvengti...

Žilvinas Žvagulis gavo penkiaženklę sąskaitą už elektrą: pasidalino neeiline savo reakcija (13)

„Parodyt? Pratrydau“, – tūpdamas prieš televizijos kamerą savo kepyklos kieme sakys...