Mokslininkai kaskart atranda vis naujų įvairių produktų savybių, taip juos išpopuliarindami. Vis dėlto specialistai perspėja, kad net supermaistas nėra panacėja nuo ligų. Turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų, antsvorio, piktnaudžiauti nereikėtų.

Avokadai – idealus produktas žiemą

Knygoje „150 sveikiausių produktų Žemėje“ Jonny Bowdenas išskiria avokadus dėl juose esančių sveikųjų mononesočiųjų riebalų (oleino ir omega-9 riebalų rūgščių). Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad šie riebalai padeda mažinti bendrą blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Be to, šie vaisiai yra puikus maistinių skaidulų šaltinis (suvalgę vieną, gausite 11–15 g, o visos dienos norma yra 25 g).

Taip pat jie suteikia vitaminų A, E ir B grupės, karotino, daug širdžiai ir raumenims reikalingo kalio. Tad drąsiai avokadais gardinkite salotas, vartokite kaip garnyrą ar padažams. Garsioji gvakamolė, kuri ruošiama iš avokadų, pasirodo, labai naudinga. Nebijokite sveikųjų riebalų, nes saikingai vartojant, jie būtini kaip ir baltymai ar angliavandeniai. Be riebalų nevyktų normali medžiagų apykaita, organizmas nepasisavintų riebaluose tirpių vitaminų.



Ožerškių uogos – sveikas užkandis

Pasak kinų medicinos, ožerškio uogos aktyvina gyvybinės energijos tekėjimą ir netgi sustiprina meditacijos poveikį. Pasirodo, jose gausu beta karoteno, geležies, seleno, cinko, kalio, vitaminų C, B1, B2, taip pat turi polisacharidų ir net 18 aminorūgščių. Mokslininkų tyrimai atskleidė, kad jose esantys fitosteroliai gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, todėl jų patartina vartoti nutukusiems, sergantiesiems širdies ir kraujagyslių ligomis.

Kadangi tonizuoja ir stiprina organizmo atsparumą, džiovintomis ožerškio uogomis mitybos specialistai pataria mėgautis nusilpus po ligos, sergant infekcinėmis ar peršalimo ligomis. Beje, tai – puikus ir sveikas užkandis. Iš dygliuotojo ožerškio uogų verdamos uogienės, spaudžiamos sultys. Jų galite dėti į glotnučius, pasukų, išrūgų ar vaisių kokteilius. Maistui ir liaudies medicinoje jo uogos vartojamos ir šviežios, ir džiovintos.

Juodasis šokoladas – ne tik nuo depresijos


Kalbame būtent apie juodąjį šokoladą be priedų, kuriame yra ne mažiau kaip 72 proc. kakavos. Mokslininkai, ilgai tyrinėję juodojo šokolado savybes, šį skanėstą ne tik reabilitavo, bet ir priskyrė supermaistui. Užsienio mokslininkai teigia, kad kokybiškas juodasis šokoladas turi medžiagų, kurios saugo nuo mažakraujystės, padeda reguliuoti kraujospūdį, mažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Naujausiais tyrimais įrodyta, kad kavos pupelėse, kurios yra pagrindinis šokolado komponentas, antioksidantų (katechinų) daugiau nei vaisiuose, daržovėse, arbatoje bei kituose produktuose.

50 g juodojo šokolado antioksidantų tiek, kiek keturiuose puodeliuose arbatos, dviejose stiklinėse raudonojo vyno, šešiuose obuoliuose ar penkiolikoje stiklinių apelsinų sulčių. Iš šimto ištirtų produktų pagal antioksidantų kiekį po kavos ir šokolado antroji vieta atiteko juodajai arbatai, trečioji – bananams.

Nustatyta, jog šokolade kofeino yra net 20 kartų mažiau nei puodelyje kavos.

Pataria specialistė
Dietistė, fitoterapeutė Zita Martinaitienė:

- Žodis „superproduktas“ skamba viliojamai, todėl daugelis tai palaiko panacėja nuo visų ligų ir ima piktnaudžiauti. Geros savijautos receptas – subalansuota mityba, produktų įvairovė, kad gautume įvairių reikalingų maisto medžiagų, ir, žinoma, judėjimas. Valgant ilgą laiką vienodus produktus, kokie jie naudingi būtų, gero rezultato nepasieksime.

Ožerškių uogos – puikus būdas papildyti kasdienį maisto racioną natūraliais vitaminais ir mineralais. Tačiau jos nėra stebuklas. Pavyzdžiui, perdžiovintose uogose vitamino C lieka nedaug, o plika akimi to nepamatysi ir neįvertinsi.

Nereikėtų šiomis uogomis piktnaudžiauti. Ypač jei turite padidėjusį kraujospūdį, vartojate kraują skystinančius vaistus, laukiatės kūdikio ar maitinate krūtimi. Kadangi džiovinti ožerškiai yra saldūs, turi nemažai angliavandenių, šių uogų negalima padauginti ir sergantiesiems diabetu, netgi sveikiems žmonėms, kurių cukraus kiekis kraujyje nepastovus.

100 g ožerškio uogų suteikia apie 306 kcal! Tad jei turite antsvorio, lieknėjate, irgi vartokite saikingai. Džiovintomis ožerškio uogomis geriausia mėgautis tarp valgymų. Dienos norma – apie 25 g. Kaip ir visus džiovintus vaisius, prieš valgant jas būtina nuplauti.

Nors juodasis šokoladas kaloringas, turi ir daug mineralų bei vitaminų. Taip pat nuotaiką keliančių ir raminamai veikiančių medžiagų. Sveikiems keli gabalėliai juodojo kokybiško šokolado tikrai nepakenks. Dienos norma – 30 g. Tačiau šokolado reikėtų vengti turintiems antsvorio, sergantiems cukriniu diabetu, šokoladui alergiškiems žmonėms.