aA
Dėmesio: sėlina šokoladinis batonėlis, o pasaulyje plinta klastinga nutukimo pandemija. Mėsainių kimšimo varžybos tapo amerikietišku "nacionaliniu sportu". Amerikiečių storuliai, kurie jau nebeprimena žmonių, veikiau beformę masę, keleriems metams atsigula į valstybės išlaikomas ligonines ir nesikelia iš lovos, nes tai pernelyg sunku ir pavojinga. Ten jie toliau kemša hormonų prifarširuotą vištieną ir keptas bulvytes.
Viršsvoris, nutukimas
© Corbis/Scanpix
"Jei ir toliau taip kimšite, jūs mirsite", - sako gydytojai, bet tai dručkiams nė motais. Priklausomybė nuo maisto stipresnė. Ir ji tarsi gyvatė įsirangė į besočius pilvus ne be maisto pramonės juodų darbelių. Naujausios maisto pramonės technologijos atkeliauja ir į mūsų naminio maisto kraštą. Pradėję valgyti tai, ką valgo užsienio žmonės, konservantų, natrio glutamato (skonio stipriklio) ir kitokių medžiagų prikimštą maistą, po dešimties metų galime ir mes pradėti storėti.

Genai - dar ne viskas

Ką daryti, jei neišlošėte buratino genų loterijoje? Ar jūsų apimtis kaip pusiaujas - šeimos bruožas? Ar jau gimėte kaip milžiniškas keksas? Gana išsisukinėti, kad beveik nieko nevalgėte. "Suvalgiau tik tris porcijas virtinukų", - nekaltai mirksite. Vertėtų įkurti draugiją "Anoniminiai apsirijėliai". Apsimetate esą paukšteliai, mintantys trupinėliais, o kertate it medkirčiai. Gal tie pyragėliai su kremu patys įsirango į jūsų pilvą, kai miegate?

Jūs galite pilotuoti lėktuvus, dirbti savanoriais Irake, tačiau krentate nelygioje kovoje su šokoladuku? Bandote praeiti pro konditerijos skyrių nunarinę galvą, o naktį tuštinate šaldytuvą tarsi seifą? Manote, liksite nenubausti? Gal sportu galima pavadinti pratybas, kai sušveičiate viską, kas liko papietavus vaikams?

Dalis žmonijos jau nusisiurbė riebalus nuo strėnų ir užsivėrė žiedą ant skrandžio, tik nepakeitė savo rajos prigimties. Tiesa, šiame komercijos pasaulyje nėra lengva atsilaikyti "sunkiajai maisto artilerijai", kuri pasitelkia ne visai švarius metodus. Bet visada prisiminkime, kad šalia gyvena ir balerinos - buratino pusseserės...

Stori faktai

Žemėje žmonių su antsvoriu dabar daugiau nei badmiriaujančiųjų. Šiais laikais nutukimas yra turtingųjų šalių aktuali problema, bet Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) prognozuoja, kad iki 2010 metų ekonomiškai besivystančių valstybių gyventojai savo svoriu nebebus pralenkiami. Pagal PSO duomenis, pasaulyje yra milijardas suaugusių žmonių, turinčių antsvorio, o iš jų 300 mln. yra nutukę.

"Reuters" agentūros duomenimis, Europoje daugiausia nutukusių žmonių gyvena Anglijoje, Ispanijoje, Vokietijoje. Mažiausia nutukusiųjų - Nyderlanduose, Norvegijoje, Šveicarijoje. Pastaraisiais metais Kinijoje moterų, turinčių antsvorį, padvigubėjo, o vyrų - patrigubėjo. Europa tukimo tempais vejasi Ameriką. Čia daugiau kaip 5 mln. vaikų yra laikomi turinčiais antsvorio arba nutukusiais. Lietuvoje antsvorį turi apie 53 proc. gyventojų - lenkiame latvius ir estus.

Lietuvoje labiau nutukę yra vyresni žmonės.

Tunka ir vaikai

ES šalyse yra per 14 mln. antsvorį turinčių ir 3 mln. nutukusių vaikų. Ispanijoje, Anglijoje pasitaiko atvejų, kai iš tėvų atimami po 100 kilogramų sveriantys vaikai, neva motinos nesugeba sureguliuoti jų mitybos. Per pastarąjį dešimtmetį Anglijoje 50 proc. padaugėjo antsvorio turinčių vaikų, o Ispanijoje kas trečias vaikas turi antsvorio. Londone jau taikomos specialios programos nutukusiems vaikams ir jų tėvams. Jas taikydami dietologai ir psichologai siekia padėti mažiesiems storuliukams. Vietoj traškučių ir šokoladinių kiškių vaikai gundomi Briuselio kopūstais ir kitokiu požiūriu į maistą bei sveiką gyvenimo būdą.

Didžiosios Britanijos vyriausybė susirūpino dėl gyventojų antsvorio ir ketina imtis rimtų priemonių. Princas Charlesas užsipuolė greito maisto restoranus teigdamas, kad tik juos apskritai uždraudus bus galima kovoti su vaikų nutukimu.

Lietuvoje nėra labai daug nutukusių vaikų. Vis dėlto jau gimsta naujagimiai "drambliukai".

Kūdikiai - milžinai

Išsivysčiusiose šalyse pastebėta, kad daugiau pasitaiko kraštutinių variantų: labai didelio arba labai mažo svorio kūdikių. Gamta tarsi bando atkurti pusiausvyrą. Tiesa, žmonės dabar yra didesni nei prieš šimtą metų. Didžiausia akceleracija pasaulyje įvyko XX amžiaus viduryje. Dabartiniai keturiasdešimtmečiai, penkiasdešimtmečiai yra ją patyrę maksimaliai. Anksčiau ankstyvas brendimas, akceleracija buvo laikomi kaip teigiamas procesas, neva gerėjančio gyvenimo ženklas. Dabar antropologai ir medikai prabyla apie negatyvias pasekmes sveikatai.

Naujausiais tyrimais įrodyta, kad pernelyg dideli žmonės gyvena trumpiau, turi daugiau problemų dėl sveikatos: stuburo, širdies ir kraujagyslių ligų, rizikos nutukti. Dideliam kūnui sudėtingiau save aptarnauti: juk širdis, inkstai ar kepenys dažniausiai nėra didesni. Tą neva gerėjantį gyvenimą galima pavadinti nenatūralaus maisto era. Vokiečių antropologas prof. M.Hermanussenas teigia, kad ekonominio kilimo, aukštų maisto technologijų bumo rezultatas greičiausiai po 5-10 metų bus nutukimo pandemija.

Spartus kūno masės didėjimas susijęs su maisto gamyboje vis plačiau naudojamais kai kuriais konservantais ir hormonais. Akivaizdu, kad prasideda hormonų pusiausvyros sutrikimas, kurio priežastis pasaulio antropologai dar tik pradeda nagrinėti. Kuo didesniu hormoninio poveikio medžiagų kiekiu maistas papildytas, tuo didesnė medžiagų apykaitos disbalanso tikimybė. Organizme labiliausia lytinė sistema, todėl pradeda trikti vaisiaus augimo reguliavimo funksijos.

Gamta labai gudri, žino, koks konkrečios moters dubuo ir prie jo pritaiko vaisių. Įsivaizduokite, kas būtų, jei kūdikiai taptų akceleratais gimdoje? Moterys negalėtų pagimdyti. Tik nereikia kaltinti moterų dėl to, kad jos daugiau valgo būdamos nėščios. Ji gali valgyti kiek nori, tik pati sustorės, o vaikas pasiims tiek, kiek jam reikia. Jo svoris nuo to beveik nedidės. Gamta yra tobula.

Per pastaruosius dešimt metų akceleracija sustojo. Kodėl? Naujausia mokslininkų teorija yra tokia. Žmogus negali iki begalybės augti. Kai buvo išsemtas biologinis ūgio limitas, vis dar veikiamas pašalino poveikio žmogaus organizmas ėmė plėstis į plotį. Kol kas lietuvės moterys nėra storos, nes mes dar neseniai valgėme natūraliai riebų lietuvišką maistą.

Daugelis minėtų medžiagų labai sutrikdo jų apykaitą, išbalansuoja sotumo jausmą. Tai konstatuoja biologai ir antropologai. Evoliucijos metu žmogus prisitaikė prie natūralių dalykų. Jo organizmo kaita lėtai vyko milijonus metų. Tai, ką žmogus padarė per pastaruosius 50-60 metų, yra akibrokštas gamtai. Neprotinga civilizacija atsigręžia prieš mus.

Storulių rinka

Verslo požiūriu žmonijos masinis nutukimas atveria naujas rinkas. Dručkiams gyventi vis dar nepatogu: lūžta lovos ir laiptai, viešose vietose jie netelpa į kėdes. Amerikoje verslininkai siūlo įvairiausio plauko paslaugas storuliams - internetu parduoda viską, ko tik antsvorį turintiems žmonėms gali prireikti: nuo didelių dydžių drabužių iki baldų. Pavyzdžiui, lovas žmonėms, kurie sveria per 200 kilogramų. Tokia lova - su aštuoniomis kojomis, platesnė, čiužinys storesnis ir standesnis, kad neišsigulėtų.

Gaminami didesni skėčiai, drabužių pakabos, rankšluosčiai, svarstyklės, kurios išlaiko iki puspenkto šimto kilogramų. Viename Meksikos kurortų atidarytas viešbutis, pritaikytas apkūniesiems: platesnės lovos, laiptai, kėdės be ranktūrių, tvirtesni hamakai, o personalas apmokytas neįžeidinėti storulių. Populiarėja svorio kabinetai, sporto treneriai labai stambiems žmonėms pardavinėja vaizdajuostes su įrašytais pratimais.

Ir Lietuvoje XXL drabužiai kainuoja kiek brangiau, bet mūsų dručkiai dažniausiai apsiperka užsienyje. Juk čia nerasi Guliverio batų ir tinkamų liemenėlių. Būti storam - brangus malonumas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dalis veiksmų gali turėti visiškai priešingą efektą: prezidento rinkimuose – penktadienio intriga (31)

Gitanas Nausėda turi platesnį rinkėjų ratą, o Ingridos Šimonytės rinkėjai yra labiau...

Erdvesnis kotedžas ar butas už tą pačią kainą: viename iš jų slypi apgaulingi spąstai (1)

Nusprendusius pirkti būstą dažnai kankina dilema, ką geriau rinktis – butą ar kotedžą....

Milijardieriaus pažadas padengti studentų paskolas pasėjo euforiją ir abejones

Milijardierius Robertas F. Smithas nustebino Morhauzo (Morehouse) koledžo studentus, pažadėjęs...

Šimonytė: aš nevengiu sąsajų su partija, tačiau turiu visišką sprendimų laisvę (460)

Prezidento posto siekianti Ingrida Šimonytė sako, kad rinkimų kampanija niekaip nepakeitė jos...

Lietuvos nusikalstamumui – dar neregėtas teisėsaugos smūgis: paviešino, kaip gudriai grupuotės veikia šiais laikais (136)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Ant raudonojo Kanų kilimo – išskirtinis dėmesys lietuvei Ingridai (1)

Gegužės 14-25 dienomis vykstantis Kanų festivalis sutraukia garsenybes iš viso pasaulio....

Rusijos propagandistas prisikalbėjo, sulaukė kvietimo į dvikovą (290)

Rusijos valstybinės televizijos propagandininkas sulaukė kvietimo į dvikovą – ir viskas dėl...

Įsivyraus vėsesni orai (4)

Penktadienio dieną šaltasis atmosferos frontas iš mūsų šalies stums paskutinius šiltos ir...

Valinską pagyręs Jasikevičius kalbėjo apie White'o svorį ir svarbiausią faktorių finale (2)

Į „Betsafe– LKL “ finalą žengusio Kauno „Žalgirio“ vedlys Šarūnas Jasikevičius...

Mėnesio prognozė: birželio orai džiugins, bet ne visą laiką (18)

Lietuvos upėse ir ežeruose paviršinė vandens temperatūra netoli kranto jau yra pasiekusi...