Sportuodami mes stengiamės kuo greičiau pasiekti norimą rezultatą. Tačiau pokyčiai nevyksta taip greitai, kartais užsiėmimų efektas yra pastebimas tik po gana ilgo laiko. Nekantrieji stengiasi pasiekti rezultatų kuo greičiau: per trumpiausią laiką, bet kokiais būdais ir nesvarbu kokia kaina. Žinoma, gali atsitikti nenumatyti dalykai, kurie gali ilgam laikui atitolinti jūsų siekiamą tikslą.
Sportas, pulsas
© Corbis/Scanpix
Tai kaip surasti tokį „aukso vidurį“ tarp siekiamų rezultatų ir persistengimo?

Į kokius rodiklius verta atkreipti dėmesį, kad neišklystume iš pasirinkto kelio, siekiant optimalių rezultatų? Vieni sako, kad reikia įsiklausyti į savo paties pojūčius. Tai puikiai tinka žmonėms, linkusiems į savianalizę. O kaipgi bus su tais, kurie sumenkina savo galimybes arba priešingai – jas pervertina? Dažniausiai subjektyvus požiūris būna tik penas vaizduotei, tačiau neparodo tikrosios padėties.

Realų vaizdą galime gauti naudojant objektyvius rodiklius – kalbame apie pripažintus ir plačiai naudojamus matavimo vienetus. Jeigu kalbėsime apie fizinę žmogaus būklę, tai žinoma bus pulsas – širdies susitraukimų skaičius per laiko vienetą. Norint išmatuoti žmogaus pulsą, nereikia specialių prietaisų, todėl šis būdas yra prieinamas visiems. Taigi, pabandykime nustatyti ir įvertinti savo pasirengimą, remdamiesi žemiau duotais duomenimis. Pagal gautus rezultatus galėsime nustatyti sau tinkamą krūvį. Pulsas matuojamas ramiai sėdint apie 5 minutes.

Taigi, pažvelkime į mūsų parodymus:

Pulso dažnumas esant ramioje būsenoje (skaičius/min)Širdies veiklos būsenaFizinis krūvis
45 - 58Galimi keli variantai: arba jūs treniruotas sportininkas, arba jūs turite širdies veiklos sutrikimųPatyręs sportininkas vargu ar naudosis rekomendacijomis. Duotu atveju krūvis parenkamas priklausomai nuo keliamo uždavinio ir dozuojamas pagal paties sportininko nuožiūrą. Jeigu jūs savęs nepriskiriate prie sportininkų, reikėtų išsiaiškinti, kodėl jūsų pulsas toks retas: galimas nedidelis fiziologinis nukrypimas arba tiesiog toks vaizdas rodo ne visai gerą jūsų sveikatos būklę. Būtinai aptarkite su savo gydytoju visus galimus širdies veiklos funkcijų normalizavimo būdus, taikant kvėpavimo gimnastiką, plaukimą ar kitas priemones.
59 - 72Širdies sistemos veikla yra puikios būsenos. Tikimės, kad ir kitos sistemos funkcionuoja puikiaiEsant tokiam pulsui, jaučiamas pakilimas ir noras treniruotis pilnu pajėgumu. Labai svarbu nepersistengti, kad nenukryptume nuo siekiamo rezultato. Geriausias orientyras treniruočių metu yra jūsų pulso dažnumo sekimas. Treniruotės metu jis gali siekti 140 – 150 kartų/min. Toks pulso dažnumas leidžia siekti norimų rezultatų. Užsienio šalyse 150 – 180 kartų/min pulso dažnumas leidžiamas treniruočių metu, kai treniruojamasi siekiant sportinių rezultatų. Tai kartais ne visada suderinama, siekiant mūsų tikslo: gražiai atrodyti ir gerai jaustis. Krūvis, kuris paskiriamas pulsui esant 140 – 150 kartų/min, neleidžia organizmui jausti perkrovų ir persitreniravimo. Taigi, laikykite ranką ant pulso ir geri rezultatai tiesiog neišvengiami.
73 - 88Tariamai normalus pulsas ramybės būsenoje.Toks pulso apibūdinimas parinktas pagal aukščiau aprašytus apibūdinimus. Gal jūs truputį negaluojate ar patyrėte stresą. Skelbti pavojų praktiškai priežasčių dar nėra, tačiau situaciją derėtų paanalizuoti. Matuodami pulsą ramybės būsenoje, išsiaiškinkite ar tai jūsų normalus pulsas, ar jis pakito dėl jūsų organizmo negalavimų, mitybos pakeitimo ar kito sveikatos sutrikimo. Žinoma, terniruotės jums suteiktų naujų jėgų. Paįvairindami savo pasyvų gyvenimo būdą aktyviu jūs nukreipiate savo jėgas į sveikatos ir grožio siekimą. Na, o kol dar tik esate kelyje, siekiant tikslo, stebėkite, kad jūsų pulsas neviršytų 140 tvinksnių/min. Šiame etape geriau mažesis krūvis, negu pervargimas.
89 - 100Situacijos negalima pavadinti gera.Būtinai kreipkitės į kvalifikuotus specialistus, kad išsiaiškintų nukrypimo nuo normos priežastis Užsiėmimai esant tokioje būsenoje galimi tik skyrus gydytojui. Tai gali būti gydomosios gimnastikos pratimų kompleksas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po buvusio šnipo apnuodijimo ES valstybės imasi beprecedenčių veiksmų, jungiasi ir Lietuva Maskva pagrasino Latvijai (379)

28 Europos Sąjungos (ES) valstybės narės leido Didžiajai Britanijai iškovoti svarbią...

Miltinio paveikslas: tai buvo žvėris ir Dievas, be lašo gailestingumo (107)

Aktoriaus ir režisieriaus Juozo Miltinio talentu ir indėliu į Lietuvos teatro istoriją neabejoja...

Neįtikėtina istorija: beveik 20 tūkst. gyventojų turintį miestelį perkelia kartu su pastatais (1)

Švedijos šiaurėje įsikūręs kalnakasių miestelis Kiruna tęsia savo didįjį kraustymąsi....

Įkaitę pasisiūlęs pakeisti policininkas mirė (102)

Prancūzų policininkas, kuris pasisiūlė į prekybos centre džihadisto laikytų įkaitų vietą ir...

Naktinis reidas Vilniuje: girtas vairuotojas trenkėsi į elektros laidus tvarkiusius darbininkus (70)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė jau įprastą...

Kodėl Lietuva niekada negyveno taip gerai kaip Vakarai (571)

Lietuva niekada negyveno taip gerai, kaip Vakarų Europa, sako „Luminor“ banko vyriausiasis...

Kuriozinė situacija: „Uber“ nevažiavo, bet nuskaičiavo 360 eurų (7)

Lankiausi Paryžiuje ir kai jau reikėjo vykti į oro uostą, atšaukė ten vežantį autobusą dėl...

Ekspertai išanalizavo, kokia mama yra Kate Middleton: kūno kalba išduoda svarbias detales (6)

Kate Middleton niekada nesivaržo pasauliui parodyti, kad vaikai yra svarbiausias jos prioritetas....

Lemiamu metu taškus rinkęs Valančiūnas sužaidė vienas rezultatyviausių sezono rungtynių (9)

Jonas Valančiūnas žibėjo puolime, o jo ir Kyle'o Lowry vedama Toronto „Raptors“ ekipa...

Kaip tinkamai planuoti ir neviršyti atostogų biudžeto?

Dažna šeima, planuodama atostogas, pirmiausia siekia praleisti laiką kartu. Taigi, į keliones...