Pataria specialistė

Vilniaus Centro poliklinikos šeimos gydytoja Elvyra Pavliukovič:

– Ūžimas galvoje, arba ausyse – tai gana paplitusi problema. Pavyzdžiui, vien Amerikoje jis vargina apie 36 milijonus gyventojų. Mediciniškai toks ūžimas yra vadinamas tinitu, paprastai apibūdinamas kaip spengimas, cypimas, zvimbimas, švilpimas ir panašūs garsai. Sąlygiškai sutrikimą galima skirstyti į ūminį, trunkantį iki trijų mėnesių ir lėtinį (ilgiau nei trys mėnesiai). Dažnai jis gali praeiti taip, kaip ir atsiradęs.

Tačiau jei tai vargina ilgesnį laiką arba linkęs kartotis, derėtų susimąstyti ir pasikonsultuoti su gydytoju. Toks sutrikimas ilgainiui gali sukelti klausos susilpnėjimą ar net kurtumą.

Tinitas nėra konkretus sutrikimas, o tik simptomas. Todėl ir jo atsiradimo priežasčių – daugybė. Jų pobūdį nulemia ir paciento amžius. Vienas dažniausių atvejų – paprasčiausias ausies kamštis arba svetimkūnis. Ūžimas gali atsirasti dėl vidurinės ausies uždegimo, kitų lėtinių problemų (cukraligė, arterinė hipertenzija), Menjero ligos, kuria serga tiek jauni, tiek vidutinio amžiaus žmonės. Taip pat – esant kraujagyslės sienelės dalies išsiplėtimui (aneurizmai), smegenų kraujotakos pablogėjimui ir sergant ateroskleroze.

Kitu atveju, vyresniame amžiuje, ūžesį gali sukelti tiesiog pamažu silpnėjanti klausa, jos nervo galūnėlių pažeidimas (kochlearinis neuritas).

Dar viena priežastis – lėtinė akustinė trauma, kuri susiformuoja ilgą laiką praleidžiant triukšmingoje aplinkoje, pavyzdžiui, dirbant statybose arba garsiai klausantis muzikos.

Tinito atsiradimui įtakos gali turėti ir emocinės problemos – nerimas ar depresija. Todėl pradėjus vartoti antidepresantus negalavimas gali ir išnykti.

Taigi norint išspręsti tokią problemą gali prireikti įvairių specialistų pagalbos: otorinolaringologo, neurologo, psichiatro ir kt. Tik nuodugnus ištyrimas leis paskirti ir konkretų gydymą.

Kaip išvengti ūžesio galvoje ar jį sumažinti:

Vengti didelio triukšmo, nesiklausyti garsiai muzikos.

Jei dirbama statybose, reiktų turėti atitinkamas ausų apsaugas.

Stengtis „užmaskuoti“ ūžesį, tyloje sudaryti jam konkurenciją, pavyzdžiui, šalia pasistatyti radiją ar laikrodį, jo tiksėjimas padės užgožti ūžesį.

Nustoti nerimauti, „nesiklausyti“ ūžesio, nes taip jis tik atrodys garsesnis.

Mažinkite stresą, čia pagelbės ir atpalaiduojantys pratimai, meditacija, aromaterapija, akupunktūra ir pan.

Reguliariai mankštintis, tai gerina kraujotaką.

Kontroliuoti kraujo spaudimą.

Vengti centrinę nervų sistemą stimuliuojančių produktų – tabako, kofeino (daug jo yra kavoje, arbatoje, šokolade), tai gali pabloginti vidinės ausies kraujotaką.

Riboti druskos vartojimą.

Derinti darbo ir poilsio režimą.

Stenkitės nevartoti acetilsalicilo rūgšties (aspirino) ir jos produktų , kitų vaistų nuo skausmo ir uždegimo.

Verta žinoti

Suskubkite pas gydytoją, jei:
Ausų ūžimas vargina nuolatos ar kartojasi reguliariai.
Ūžesys girdimas vienoje ausyje.
Kartu atsirado kitų simptomų (galvos svaigimas, pusiausvyros sutrikimas ar netekimas ir kt.).