Skaičiai – iškalbingi. Tad kyla klausimas: ką daryti, kad į tuos spąstus nepakliūtume, o pakliuvę – kuo greičiau išsivaduotume? Apie tai kalbamės su „GET FIT“ sporto akademijos profesionale trenere, kineziterapeute Santa Povilonyte.

Kokios dažniausios nugaros skausmų priežastys?

– Apatinės nugaros dalies skausmo atsiradimo priežastys gali būti įvairios: psichologinės, fizinės ir socialinės. Dažniausiai šios problemos kyla dėl nutukimo, mažo fizinio aktyvumo, nuovargio, psichologinio spaudimo, sėdimo ar fizinio darbo, netaisyklingos laikysenos, vidaus organų ligų ir t.t.

Atrodo, priežasčių – begalė! Ką daryti pajutus pirmuosius skausmo požymius?

– Svarbiausia nesiimti savarankiško gydymo, o kreiptis į specialistą, kuris padės išsiaiškinti nugaros skausmo priežastį ir lokalizaciją bei greičiau sumažinti atsiradusi skausmą.

Jeigu sportuojate – bent trumpam laikui reikia daryti pertrauką. Nugaros skausmai ir savarankiškai besimankštinantiems mėgėjams, kurie sveikatinimo tikslais pratimus atlieka namuose, kartais – juos atlieka netaisyklingai, taip traumuodami savo kūną.

Vadinasi, sportuoti namuose, savarankiškai, reikia itin atsargiai?

– Mankštintis galima ir namuose savarankiškai, tačiau būtina laikytis visų specialisto nurodymų, išmokti taisyklingai parinkti kūno padėtis, suprasti atliekamų pratimų specifiką, kuri neleis traumuoti minkštųjų audinių ar įjungti ne tas raumenų grupes, kurias siekiama sustiprinti. Kiekvienas mes esame unikalus ir individualus, todėl siekiant dar didesnės kokybės, tikslingesnės yra individualios treniruotės su specialistu.

Vedate treniruotes „Sveika nugara“. Kokia jų nauda?

– Tai grupė pratimų, kuriais siekiama sustiprinti pilvo, juosmens, sėdmenų, šlaunų ir apatinės galūnės raumenis taip, kad jie galėtų užtikrinti taisyklingą laikyseną ir juosmeninės dalies raumenų korseto kontrolę, atliekant kasdieninius judesius. Turint tvirtą juosmeninės dalies raumenyną, skausmo išvengsite kasdieninėje veikloje bei kitose sporto šakose.

Ar tam, kad jaustumeisi fiziškai sveikas, užtenka vien šių treniruočių?

– Nugaros skausmo prevencijai – taip.

Kiek kartų per savaitę reiktų sportuoti, atlikti specialius pratimus, kad skausmas pradėtų mažėti, o problema – spręstis?

– Turint problemų su stuburu, tikslingus biomechaninius pratimus rekomenduojama atlikti kasdien.

Dažnai nugaros skausmais skundžiasi nėščiosios. Ar jos į šią treniruotę irgi gali ateiti?

– Jokiu būdu, todėl į šitą klausimą nesiplėsiu, nes nėščiosioms yra atskiri pratimai ir skirtingai parenkamos atliekamų pratimų kūno padėtys.

Ką, norint išvengti nugaros skausmų, reiktų žinoti be sporto? Ką reiktų keisti savo kasdienybėje?

– Žmonės susižeidžia nugarą nelaimingo atsitikimo metu, sportuodami ar netinkamai keldami sunkius daiktus, tačiau kur kas daugiau jų jaučia nugaros skausmus dėl netaisyklingos sėdėsenos, stovėsenos ir eisenos.

Dažnai kalbama apie gerą arba blogą laikyseną, tačiau nėra įrodymų, kad tam tikra padėtis gali tapti nugaros ar kaklo skausmo priežastimi. Dažniausiai laikysena yra individualus dalykas – tai, kas jums sukelia skausmą, gali neturėti jokios įtakos kitam žmogui. Nugaros pakenkimų prevencijai yra labai svarbūs stuburo stabilizavimo pratimai.

Kada sportas gali ne padėti, o kenkti?

– Kai sportuojantis asmuo neadekvačiai pasirenka fizinį krūvį ar keliamą svorį ne pagal savo galimybes. Kai sportuojama nesilaikant specialisto nurodymų: parenkamos netaisyklingos kūno padėtys arba jų nesilaikoma.

Trys pagrindiniai Jūsų patarimai besiskundžiantiems nugaros skausmais:

Nekentėk
Kreipkis į specialistą
Sportuok

Kai kurie medikai tvirtina: tai, jog nugaros stiprinimas, baseinas, važiavimas dviračiu, joga ar kabėjimas ant skersinio gali pagelbėti jaučiantiesiems nugaros skausmus – tik mitas. Kaip jūs tai vertinate?

– Tai yra labai individualu, nes skausmo priežastys yra įvairios, todėl vieniems tai gali pagelbėti, o kitiems pakenkti. Pavyzdžiui, juk ne visi mokame plaukti taisyklingai, su kvėpavimu ir galvos panardinimu, kas leidžia išlaikyti visus taisyklingus stuburo linkius viso judesio metu, netraumuojant.