aA
Smegenų vėžys – iš tikrųjų gąsdinanti diagnozė. Laimei, piktybinio galvos ar nugaros smegenų auglio išsivystymo tikimybė per visą gyvenimą, remiantis „The American Cancer Society“ organizacijos pateikiamais duomenimis, tesiekia mažiau nei 1 proc.
Smegenų vėžys
© Shutterstock

Liūdna, tačiau, kaip praneša „The National Brain Tumor Society“, išgyvenamumo rodiklis smegenų vėžio atveju tesiekia mažiau nei 35 proc. Dar svarbu pastebėti, kad 42 proc. šios ligos atvejų tenka moterims, taigi, savaime aišku, naudinga susipažinti su smegenų vėžį galimai prognozuojančiais ženklais, kurių ignoruoti negalima.

Galimos dvi smegenų vėžio rūšys: pirminiai navikai, atsirandantys smegenyse ir retai išplintantys, ir antriniai navikai, susidarantys kitose kūno dalyse (dažniausiai plaučiuose ar krūtyse) ir vėliau išplintantys į smegenis, rašo womenshealthmag.com. Laikui bėgant smegenų vėžys gali pažiesti aplink esančias smegenų ląsteles ir sukelti rimtą pavojų smegenų funkcijai. Toks pavojus kyla tiek piktybinių, tiek ir gerybinių navikų atveju, išplitimo smegenyse tikimybė vėžinių auglių atveju didesnė ir viskas vyksta sparčiau. Dėl šios priežasties esant piktybiniams augliams būtina taikyti agresyvius gydymo metodus, apimančius chirurgines intervencijas, spindulinę terapiją ir / arba chemoterapiją.

Kadangi galvos smegenų gydytojai profilaktiškai netikrina, lieka tik patiems stebėti savo sveikatos būklę ir įsiminti dažniausiai pasireiškiančius smegenų vėžio simptomus. Jei pastebite simptomų, būdingų smegenų augliui, nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją.

Štai 7 smegenų vėžio simptomai, kuriuos žinoti privaloma kiekvienam.

Stiprus galvos skausmas

Kažin ar šis požymis kam atrodo netikėtas, tačiau svarbu akcentuoti, kad galvos skausmas gali būti smegenų auglio simptomas. Savaime suprantama, šiuo atveju neturimi omenyje nestiprūs galvos skausmai, pasireiškiantys dėl pernelyg ilgo žiūrėjimo į ekraną. Jei staiga kilo stiprus galvos skausmas, pasireiškiantis kartu su pykinimu ar vėmimu, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Nors neretai pykinimas pasireiškia varginant migrenai, niekada nėra blogai imtis papildomų atsargumo priemonių, ypač jei migrenos priepuoliai darosi stipresni.

Sąmonės aptemimas

Kai aptemsta sąmonė, tai rodo, kad sutriko smegenų darbas. Toks simptomas pasireiškia, kai vėžinės ląstelės daro spaudimą aplink esančioms smegenų ląstelėms ir sukeliami perduodamų signalų trikdžiai. Tikėtina, kad jums bus diagnozuotas kitas sutrikimas, kuriam būdingi pasikartojantys sąmonės aptemimo priepuoliai. Vis tik patyrus vos vieną tokį aptemimą rekomenduojama būtinai pasitarti su gydytoju, kad įtarimai būtų išsklaidyti.

Stiprus pykinimas

Akivaizdu, kad pykinimas gali pasireikšti dėl daugybės pačių įvairiausių priežasčių. Vis tik įkyrus šleikštulys be jokio logiško paaiškinimo neabejotinai turėtų būti vertinamas kaip rimtas įspėjimas. Jei niekada nesijaučiate prastai ir staiga ima varginti stiprus pykinimas, ypač jei jums virš 40 m., ignoruoti šios būklės negalima. Itin svarbu skirti dėmesio šiam simptomui, jei jis pasireiškia kartu su kitais smegenų vėžiui būdingais simptomais, pateikiamais šiame sąraše.

Regos sutrikimai

Smegenų auglių atvejais simptomai kartais priklauso nuo smegenų dalies, kurioje yra navikas. Taigi jei auglys yra už akies, gali sutrikti rega. Gali nutikti taip, kad vairuotojas sukelia avariją, nes jo regos lauke, atrodo, ima šis tas šmėžuoti. Taigi labai svarbu skirti dėmesio regai ir reguliariai ją tikrinti (pageidautina kartą per metus).

Silpnumas ar nerangumas

Smegenų vėžys kituose smegenų plotuose taip pat gali fiziškai pasireikšti – sutrinka balansas ir motorika. Jei vienoje kūno pusėje jaučiate silpnumą ar nerangumą, sudėtinga apsirengti, tai gali būti susiję su augliu. Deja, priežasčių, galimai paaiškinančių staigius ir stiprius balanso ir koordinacijos pokyčius, nėra daug.

Sumišimas ar kognityvinė disfunkcija

Žinoma, kiekvienas kartais gali pasijausti sutrikęs dėl darbų gausos, nekokybiško miego ar per žemo cukraus lygio kraujyje. Jei vis tik sudėtinga rasti tinkamą žodį ar draugai pastebi, kad painiojate daiktų pavadinimus, būtinai pasitarkite su gydytoju dėl galimybės atlikti smegenų tyrimus. Stipriai išreikštas užmaršumas ir sumišimas – nerimą keliantys ženklai, liudijantys apie ne itin gerus smegenyse vykstančius procesus, galimai susijusius su augliu.

Stiprūs nuotaikos svyravimai

Kadangi kaktos skiltis – tai smegenų dalis, kontroliuojanti asmenybę, smegenų vėžys gali tiesiogine prasme pakeisti asmenybę iš esmės. Iš tikrųjų auglio atveju pastebimi elgesio pokyčiai, pasireiškia keistenybių. Neretai po gydymo kurso žmogus pats pripažįsta, kad buvo šiek tiek „pakvaišęs“, o dabar jaučiasi kaip normalus žmogus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip vienas atsitiktinumas ir lemtingos 13 min. išgelbėjo Hitlerį ir pasmerkė visą pasaulį (163)

Daugelis lapkričio 9-ąją laiko lemtinga diena Vokietijai . Tačiau XX a. istorijos kryptį išties...

Darbą nuolatinio pavojaus sąlygomis valstybė vertina 500-700 eurų: net batus per didelius verčia nešioti (414)

48 dydžio batai vietoje reikalingų 46, sena suplyšusi uniforma, kurią reikia pačiam susisiūti,...

Gyvi po žeme: bunkerio anatomija (9)

Bunkeriuose užklupti susisprogdino, nusišovė ar buvo nužudyti tūkstančiai partizanų. Ir visgi...

Pirmieji širdies sutrikimų simptomai: kardiologė patarė, kaip galima išvengti ankstyvos mirties (161)

Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje daugiausiai serga širdies ir kraujagyslių ligomis . Per...

Kokį būstą pirkti, kad būtų paprasta parduoti net ir po 10 metų? (115)

„Pirkdami būstą gyventojai turėtų pagalvoti apie jo vertę ir likvidumą ateityje. Ar prireikus...

Atostogos auksiniame Egipte: kaip nebūti apgautam ir sutaupyti (10)

Saulės ir šilumos išsiilgę keliautojai prieššventiniu laikotarpiu skuba krautis lagaminus ir...

Kaip išsirinkti kokybišką ir porų neužkemšantį veido aliejų? (1)

Apie aliejų naudojimą kosmetikoje prirašyta daugybė straipsnių. Vieni juos labai mėgsta, tiki...

Patarimai ir gudrybės, kaip išvalyti bet kokias užuolaidas

Bėgant laikui visų tipų užuolaidos prisigeria dulkių, purvo ir kvapų. Surinkome patarimų ir...

Uždirba 700 eurų: net ir purvinas darbas gali teikti džiaugsmo (16)

Ten kiaulių nebuvo, bet viskas buvo riebaluota, viskas purvina, LRT RADIJO laidoje „Darbas – ne...

Eksperimentas: ar tikrai išmanusis šiais laikais gali atstoti fotoaparatą? (47)

Keliauti yra nuostabu, o vėliau žiūrėti nuotraukas iš kelionių – ne mažesnis malonumas....