Jos dažnai prasideda įkopus į trečią ar ketvirtą dešimtį. Įprasta atsiradusius negalavimus sieti su amžiumi. Iš pradžių jie nebūna itin akivaizdūs – tai vienokių ar kitokių vitaminų, mineralų trūkumas, lengvi skrandžio veiklos sutrikimai, dažnesnis nuovargio jausmas ir pan. Tačiau ar kada susimąstėte, kad nemaža dalis sveikatos sutrikimų gali būti siejami su kasmet mažėjančiu skrandžio rūgštingumu?
Vitaminai, mineralai ir kitos maistinės medžiagos reikalingos visą gyvenimą, tačiau gebėjimas tinkamai suvirškinti ir įsisavinti maistą su amžiumi mažėja. Tam įtakos turi skrandžio gaminamos rūgšties sumažėjimas.
Pakankama skrandžio rūgšties sekrecija yra būtina siekiant tinkamai suvirškinti suvalgytą maistą bei apsisaugoti nuo bakterijų išvešėjimo žarnyne, saugo nuo aplinkos patogenų. Svarbiausi per mažo skrandžio rūgšties simptomai yra rėmuo, nevirškinimas, pilvo pūtimas, geležies stokos anemija, mineralų trūkumas, lėtinės žarnyno infekcijos, nesuvirškintas maistas išmatose. Be šių simptomų, su per mažu rūgštingumu siejamos ir tokios ligos kaip astma, celiakija, autoimuniniai susirgimai, diabetas, egzema, alergijos maistui, gastritas, hepatitas, tulžies pūslės ligos, osteoporozė, anemija, psoriazė, kolitas, išsėtinė sklerozė, reumatoidinis artritas.
Išskirti turime rėmenį – jis kyla kai rūgštingumas yra per mažas, o ne per didelis, todėl rūgštingumą reikia ne mažinti, o priešingai – didinti. Rėmuo, rūgštaus skonio jausmas burnoje, deginimo pojūtis krūtinėje yra skrandžio rūgšties sumažėjimo simptomai. Esant šiai situacijai vartojami rūgštingumą mažinantys vaistai ilgalaikėje perspektyvoje tik dar labiau blogina situaciją.
Skrandžio rūgšties sekrecija mažėjimas siejamas su amžiumi. Kuo žmogus vyresnis – tuo sekrecija yra mažesnė. Paveiksle matoma, kad 61-70 m. (ir vyresnio) amžiaus žmonių skrandžio rūgšties sekrecija ir net kelis kartus mažesnė nei 11-20 metų amžiaus grupės žmonių.
Atsižvelgiant į tai, reikia didinti skrandžio rūgšties sekreciją. Tam naudojami papildai, natūralūs maisto produktai. Dar prieš 100 metų, 1920-aisiais buvo įrodyta pakaitinės papildų terapijos nauda. Tačiau anot gydytojo, knygų apie mitybą autoriaus, natūralios medicinos pionieriaus Jonathan V. Wright, dėl blogai suplanuotų ir netinkamai atliktų tyrimų interpretacijų, buvo pateiktos klaidingos išvados, kad pakaitinė terapija nėra reikalinga.
Jonathan V. Wright nurodo, kad vartojant papildus, atitinkamus maisto produktus, galima pagerinti virškinimo veiklą.
Tai tokie papildai kaip betaino hidrochloridas – natūralus papildas, išgaunamas iš augalų, vartojamas daugiau nei šimtą metų. Padeda atstatyti skrandžio rūgštingumą ir palaikyti sveiką žarnyno veiklą. Kiti papildai – tai pepsinas, pipirmėčių ekstraktas, gencijonų preparatai.
Virškinimą taip pat gerina nefiltruotas obuolių sidro actas, citrina, imbieras. Šiais produktais galima pagardinti gaminamą maistą ar ruošiamus gėrimus.
Akivaizdu, kad gera sveikata priklauso nuo gebėjimo įsisavinti maistines medžiagas iš suvalgyto maisto. Jeigu rūgštingumas yra per mažas – maistas tinkamai neįsisavinamas. Rūgštingumą pagerinti galima vartojant pasirinktus natūralius papildus, maisto produktus. Tai ypač aktualu vyresniame amžiuje, kuomet natūrali skrandžio rūgšties sekrecija yra ženkliai sumažėjusi.
Šaltiniai:
1. Wright J. 2001. Why Stomach Acid Is Good for You: Natural Relief from Heartburn, Indigestion, Reflux and GERD. 208 p. M. Evans & Company.
2. Patrick Holford. 2017. Are you lacking stomach acid? https://www.patrickholford.com/advice/are-you-lacking-stomach-acid
3. Jim English. 2018. Gastric Balance: Heartburn Not Always Caused by Excess Acid. https://nutritionreview.org/2018/11/gastric-balance-heartburn-caused-excess-acid/
4. Jonathan Wright, MD, The Digestive Theory of Aging, Part I, http://www.tahoma-clinic.com/aging.shtml.
5. Diagramos šaltinis Wright J. 2001. Why Stomach Acid Is Good for You: Natural Relief from Heartburn, Indigestion, Reflux and GERD. 208 p. M. Evans & Company. Vertimas Kuras Kūnui.
Top naujienos
Vokietijos parlamentaras: Rusija turi tris pagrindinius tikslus (16)
„Aš manau, kad būtent europiečiai yra Rusijos karo taikinys, tačiau dalis mūsų visuomenės...
Didžiulės NT kainos daliai gyventojų tapo nebeįkandamos: situacija šiemet gali pasikeisti įvertino, pirkti ar nuomotis (3)
Spartaus nekilnojamojo turto (NT) kainų augimo nepasivijęs gyventojų atlyginimų augimas, o dabar...
Ukraina: šiandien absurdas pasiekė naują lygį
Ukrainoje Maskva vykdo agresyvų karą, kuriam jos niekas neprovokavo. Hagoje Vladimiro Putino laukia...
Karas Ukrainoje. JAV generolas pateikė pesimistinę prognozę
Mažai tikėtina, kad Ukraina 2023 metais visus Rusijos karius pašalins iš savo teritorijos,...
Po pergalingo plano – Maksvyčio susirūpinimas: prašau, tik neišduokite mūsų derinių paaiškino išvykusio Evanso situaciją
Geriausią sezono mačą žaidęs Karolis Lukošiūnas smeigė keturis tritaškius, Laurynas Birutis...
Kasdienybės herojai. Morgana Danielė prabilo apie asmeninį gyvenimą ir kaip skiriasi lietuviai?
Išskirtinis Morganos Danielės interviu – garsi politikė pirmą kartą prabilo apie patirtą...
12 šaltų užkandžių Velykų stalui – nuo gardumynų tiesiog raibsta akys
Ilgai netrukus jau švęsime šv. Velykas. Ypatingos pavasario šventės proga norime paryošti...
Ir toliau laimintis Sabonis buvo arti trigubo dublio gimtajame mieste
Dar vieną, jau 47-ą, pergalę NBA reguliariajame sezone pasiekė Sakramento „Kings“ (47-30)...
Sinoptikų prognozėje – tai, kas labai nemalonu: apie pavasario šilumą tik svajosime
Šeštadienio naktį Lietuvos padangė išliks debesuota, todėl temperatūra kris lėtai. Dieną šie...
Seimo nario automobilį taranavęs žinomas ūkininkas – vėl policijos akiratyje: šįkart – didesni nemalonumai (5)
Prieš keletą metų būdamas neblaivus tuomečio Seimo nario Juozo Imbraso vairuojamą automobilį...