aA
Kai skauda kelius, judėjimas tampa nemalonus, tiksliau, norisi jo vengti. Tačiau ar tai geras pasirinkimas? Ar sėslus gyvenimo būdas apsaugos nuo skausmo? Ar susilaikymas nuo fizinė veiklos atneš palengvėjimą keliams?
Skausmas keliuose: kokios priežastys ir ką daryti?
© Shutterstock nuotr.

Sporto klubo „Goodlife” treneris Vytenis Steponėnas sako: tikrai NE. Nejudrus gyvenimo būdas tik dar labiau pagreitins sąnarių ligų progresavimą. Sąnariai mėgsta judėjimą, o be fizinės veiklos jie kenčia.

Kelio sąnarys – vienas didžiausių ir saudėtingiausių žmogaus kūne. Sudėtingas mechanizmas – įvairios ir skausmo priežastys. Dažnai skausmą sukelia įvairūs uždegimai, išprovokuoti peršalimo, didelių fizinių krūvių, ilgo sėdėjimo.

Taip pat kaltos gali būti ir įvairios traumos – raiščių pertempimas arba įtrūkimas, meniskų plyšimai, girnelių chondromaliacija (suminkštėjimas). Sportuojantiems ir aktyviai judantiems žmonėms kelius gali mausti dėl pasikartojančių neteisingų judesių, pernelyg didelių krūvių.

Na, o antsvorį turinčių žmonių keliai, visą dieną nešantys didžiules apkrovas, taip pat ilgainiui gali signalizuoti apie nepakeliamą krūvį skausmu.

Kelio sąnarys atlieka daug svarbių funkcijų kasdieniame gyvenime: padeda mums atsistoti, atsisėsti, eiti, bėgti, tad kai judesiai tampa skausmingi, jie tuo pačiu metu tampa ir riboti, ir sudėtingi.

Skausmas išprovokuoja savisaugos instinktą – norime saugoti sąnarius atsisakydami judėjimo. Tačiau toks nenoras judėti daro neigiamą įtaką visam judėjimo aparatui, bei širdies ir kraujagyslių sistemai.

Skausmas keliuose: kokios priežastys ir ką daryti?
© Goodlife photography nuotr.

Kaip pagelbėti sau? Jei kelių skausmas nėra ūmus ir jūs neturite rimtų traumų – pagelbės nuolatinis neintensyvus judėjimas. Nei viena skausmo priežastis neturėtų užkirsti kelio sportuoti. Pats geriausias vaistas maudžiančiam ir nuolat apie save primenančiam sąnariui – mankšta. Konkretaus judesių komplekso nusakyti neįmanoma, nes kiekvienas atvejis individualus, kiekvieną problemą reikia spręsti skirtingai. Tad nesirinkite tos mankštos patys, geriau pasitarkite su specialistu, kuris išsiaiškinęs jūsų kelių skausmų priežastį, patartų ir parodytų mankštos pratimus.

Judėjimas padės atsistatyti ir po traumų. Traumos dažniausiai išprovokuoja sumažėjusią sąnario judesio amplitudę, taip pat prarandamas sąnario lankstumas, mobilumas. Tad pradžioje būtina susigrąžinti natūralią sąnario funkciją, stiprinti raiščius ir pamažu bandyti atgauti maksimalią judesių amplitudę.

Svarbu sąnario neskubinti, t.y. neversti jo judėti maksimalia amplitude per prievartą. Tad potrauminiu laikotarpiu reikėtų vengti gilaus pritūpimo, gilaus įtupsto, judesių, kurių mtetu didžiausias krūvis tenka keliams. Apšilkite ant vertikalaus dviračio, kuris nevargindamas kelio sąnarių padės pamažu atgauti mobilumą, sustiprins sąnarius, juos išjudins. Vėliau galima bus didinti ir judesių amplitudę, ir krūvį.

Bėgimo entuziastus neretai taip pat vargina kelių skausmai dažnai vadinami „bėgiko keliais”. Dažniausia tokių skausmų priežastis – neteisinga kelių biomechanika. Tačiau tai nereiškia, kad turite mesti savo mėgiamą užsiėmimą – pamažinkite krūvį ir būtinai pasikonsultuokite su specialistu dėl bėgimo technikos (o taip, tokia taip pat egzistuoja). Teisingai bėgiojant skausminga problema turėtų išsispręsti.
O jei kelių skausmai jūsų nevargina – profilaktika nepakenks. Būtent kasdienis judėjimas ir neintensyvus sportas jums padės išlaikyti sklandžią sąnario judėjimo funkciją, lankstumą ir tvirtumą.

GOODLIFE
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Policijai teks atsiprašyti emigranto: išprovokavę konfliktą patruliai vairuoti pasiūlė 2-mečiui (110)

Trumpų atostogų iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą su dvimečiu sūnumi atskridęs ir iš oro...

Daugiabučių gyventojai gali sulaukti pokyčių: įtaria norą užkrauti finansinę naštą ir sužlugdyti bendrijas (55)

Daugiabučių gyventojai jaučiasi apgauti. Nuo lapkričio mėnesio Aplinkos ministerijos rengtas...

ECB: ekonomikai atsiveriant, euro zona vis dar žengia netvirtais žingsniais (2)

Euro zonos ekonomika vis dar susiduria su rimtomis grėsmėmis, nors politikos formuotojai ėmėsi...

Ne viskas, kuo tikėjome apie tyrimus, tiesa: Morozovas sudėjo visus taškus ant i (1)

Anksčiau mano kolegoms reikėjo žinoti daugiau nei 60 apčiuopiamo pulso rūšių, iš gleivinių ir...

The Economist

Nesibaigianti „Kraftwerk“ įtaka

Neseniai miręs Florianas Schneideris paliko viliojantį, tačiau tikra vizija netampantį Europos...

Vilnietis atliko eksperimentą su erkėmis: štai būdas, kaip savo kieme galite sugaudyti erkes (22)

Tikėtina, kad Lietuvai atsigaunant nuo karantino, bet vis dar esant neužtikrintumo dėl keliavimo...

Prasideda vasara – profesionalus sodininkas pataria, ką būtina nuveikti sode ir kokių klaidų šiukštu nedaryti ar išsigąsti raudonų šilauogių lapų

Laidoje Delfi 11 kalbamės su Gediminu Cijūnaičiu, gediminosodai.lt savininku, kuris papasakoja, ką...

Nausėda apie jaučiamas krizės nuotaikas: artėjame prie antirekordo (249)

Prezidentas Gitanas Nausėda išskirtiniame interviu Delfi įvertino koronaviruso krizės žalą...

Kodėl būtina apkarpyti pinigų medį ir kaip tą daryti tinkamai

Storalapis, pinigų medis (lot. crassula ) – populiarus augalas. Daugeliui kambarinių augalų...

Ant svetimos nelaimės griuvėsių: didžiausios Rusijos šou verslo šeimų ardytojos – ne tik gražios, bet ir be galo gudrios (15)

Žinomas posakis byloja, kad ant svetimos nelaimės griuvėsių naujos laimės nepastatysi. Bet ar jis...

|Maža didelių žinių kaina