„Skauda nugarą. Nustatyta dviejų slankstelių osteochondroziniai pakitimai. Iki šiol pagal kineziterapeutų rekomendacijas atlikau namuose statinius pratimus, kaip skėrio asaną – kai gulint ant pilvo tiesiamos į priekį rankos, keliamos kojos. Tačiau radau informaciją, kad šis pratimas gali tik pakenkti stuburui, nes sukelia didžiules stuburo slankstelių spaudimo apkrovas. Ar tai tiesa? Art tai tinkamas pratimas esant stuburo skausmui?“,- klausia Milda, 57 m.
© Shutterstock

Atsako kineziterapeutas, gydomojo masažo specialistas, konsultantas sporto klausimais Egidijus Tutkus

Išties šiuo pratimu perkraunama apatinė nugaros dalis, t.y. įsijungia ne tie raumenys, kurie turėtų įsijungti: vietoj sėdmens raumenų ir klubo tiesimo atsiranda apatinės nugaros raumenų darbas ir juosmens hiperekstenzija.

Paprastai dėl posturalinio (laikysenos) streso sėdint žmogus turi hiperkifozę ir kompensacinį juosmens hiperlordozavimą (dubuo labai nestabilus, nenormaliai aktyvūs šlaunies aduktoriai). Jeigu atliekame pratimus, kurie dar labiau aktyvina juosmenį, tuomet jį dar labiau perkrauname. Tuo tarpu krūtininis kifozavimas nepagerėja. Savo praktikoje tokių pratimų niekada nenaudoju dėl nepakankamo veiksmingumo ir dėl judesių valdymo deformacijos pernelyg didelės rizikos.

Tačiau, deja, visur mokoma tokių pratimų. Mokoma pratimų ant nestabilios atramos, ant kamuolių, su gumomis... Tai vadinama kineziterapija. Tokie pratimai nepadeda, neretai ir gerokai sudirgina, tačiau jie vis tiek "teisingi".

Žmogus yra dinaminis organizmas ir jam adekvatūs dinaminiai pratimai, ne statiniai. Kasdien žmogus patiria labai daug statikos (dėl to ir judėjimo sistemos sutrikimų daug), tokie pratimai taip pat statiniai. Ką reiškia statika: raumuo įsitempia ir užspaudžia skysčių apykaitą, t.y. kraujas, limfa negali tekėti kaip jiems priklauso. Vadinasi, sutrinka energetika, sutrinka medžiagų apykaita, audiniuose lieka metabolitai, raumuo susitraukia ir normaliai neatsipalaiduoja.

Prieš aktyvinant ekstenziją reiktų ištempti fleksorius. Jeigu iš karto įtempinėsime ekstenzorius, gausime raumens tempimo refleksą ir atitinkamai dar didesnę fleksorių aktyvaciją.

Nei jogos, nei kalanetikos ar pilateso pratimų niekad nerekomenduoju, jeigu skauda stuburą – pernelyg netikslūs judesiai.

Viena vertus, tai statika, kita vertus, atlikimas dažnai abejotinas.

Kineziterapijos tyrimuose praktiškai niekada nelyginamos tarpusavyje metodikos, bet lyginama su žmonėmis, kurie jokių pratimų nedaro. Jei vienas ką nors daro, kitas nieko, visuomet bus geresnis rezultatas to, kas daro, tačiau argi tai ką nors parodo?

Pratimai su savo kūno svoriais labai dažnai yra tiesiog per sunkūs netreniruotiems, perkrautiems raumenims. Paprastas dėsningumas, kad energijos perkrautame raumenyje yra tik trim sekundėms, neleidžia ilgai atlikti statinių padėčių.

Jei žmogus išlaiko statiką ilgiau, įsijungia kompensaciniai mechanizmai, t.y. ne tie raumenys, kurie turėtų, vadinasi, dar labiau įtvirtiname judesių valdymo deformacijas.

Jeigu su statika išdarkome kraujotaką, tai apie kokį raumens stiprinimą galime kalbėti?.. Užtenka atsisėsti sulinkus (kaip daugelis sėdi prie stalo), ir kraujospūdis didėja 10 mm/hg, pulsas maždaug tiek pat.

Kol judėjimo sistema ir visas kūnas nebus suvokiamas kaip vienetas, tol nebus normalių sprendimų.

Jeigu nėra išvaržos, tuomet gydymas apsiriboja priešuždegiminiais vaistais ir rekomendacija eiti plaukioti. Plaukimas nesprendžia judesių valdymo deformacijų, nes jis skirtas gerinti bendrąją ištvermę. Antra vertus, problema ne gydyme, o prevencijoje. Neurologas neprisikabins, jeigu nervinė dalis funkcionuos gerai. Dažniausiai, ypač pirminėje stadijoje, judėjimo sistemos sutrikimai yra ne dėl neurologijos, bet dėl mechanikos, t.y. kaip juda raumenys ir sąnariai. Tai sistema iš 220 kaulų ir 620 raumenų, kurie nuolat kinta. Čia susigaudyti reikia daug pastangų ir neįmanoma paprastai "atlikti tyrimo", nes reikia matyti judesio mechaniką, viso kūno judesių tarpusavio sąveikas. Vadinasi, ir vakarietiškas požiūris, kai išskiriama viena detalė, nepataikys į tikslą. Taip, egzistuoja holistinis požiūris, tačiau paplitusioje praktikoje tai labiau graži siekiamybė nei tikrovė.

Situacija beveik beviltiška todėl tiek daug sergančių sąnarių ligomis. Antra vertus, jeigu žmogus bent minimaliai judėtų, nereiktų ieškoti priežasčių.

Kartą atėjo močiutė, maždaug 80-ies metų. Jai gydytojai pasakė, kad "pakilusi diafragma". Žinoma, ji sėdi ir žiūri televizorių susikūprinusi. Turi antsvorio. Greitai dūsta. Jau po 3 užsiėmimų ji pradėjo džiaugtis, kad iki autobuso gali šiek tiek bėgti, kad kvėpuoti lengviau ir bendrai jaučiasi geriau. Jokios statikos netaikiau, tik balansuojančius kinetines grandines pratimus, t.y. kai kur ištempti, kai kur aktyvinti. Tai gana sudėtinga, reikalaujanti tik individualaus darbo sistema, todėl nepopuliari. Daug paprasčiau sukišti 20 senukų į baseiną, ant kranto rodyti jiems pratimus , pavyzdžiui, su lazda, nesijaudinant, kaip tiems senukams sekasi atlikti pratimus.
Dar viena kritiška problema yra pernelyg dideli krūviai, ypač pirmųjų užsiėmimų po traumų ar operacijų metu. Žmonės stengiasi pasiekti normalią judesio amplitudę iš karto. Taip perkrauna ir be to pažeistas struktūras.

O osteochondrozė paprastai yra todėl, kad ilgą laiką buvo neoptimali statika ir dinamika. Vadinasi, pratimai, kurių kryptis yra normalizuoti judesių valdymą, privalo padėti. Netikėkite, kai sako, kad nežinomos priežastys, kodėl skauda sąnarius, raumenis ir kitus minkštuosius audinius. Skausmo priežastys žinomos jau nuo praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio ar dar anksčiau. Miofascijinių skausmų teorija ir praktika puikiai aprašyta nuostabių mokslininkų bei medicinos praktikų knygose. David G. Simons, Janet G. Travell, Lois S. Simons, Karel Lewit, Jochen Sahse, Vladimir Janda darbus galima skaityti ir tuojau pat sėkmingai taikyti praktikoje.

Dėl sąnario pažeidimų atsiranda judesių apribojimas, todėl funkcija 100 proc. neatsikurs, bet pagerėjimas privalo būti.

Jeigu sąnariai funkcionuoja normaliai, vadinasi, nėra priežasties, kodėl turėtų atsirasti sutrikimai ir skausmai.
Normaliai sąnarių funkcijai trūksta ne priešuždegiminių vaistų (pavyzdžiui, diklofenako), ne fizioterapijos ar purvo vonių bei masažų, ne stebuklingų trijų pratimų, bet normalios laikysenos, normalaus judesių valdymo ir tiesiog fizinio aktyvumo.

Ant nestabilių atramų (kamuolių, platformų) niekaip neįmanoma gauti normalaus judesio. Jeigu žmogus negali atlikti pratimų stabiliai remdamasis, tuo labiau jis negalės teisingai atlikti ant nestabilios atramos. Taip, kažkoks judesys bus, tačiau tai labiau ne judesys, o judesio deformacijos ir kompensacijos.
Atrodo logiška ir lengvai suprantama tiesa, kad nenormaliai naudojamas segmentas negali normaliai funkcionuoti, tačiau ji mažai galioja parenkant fizinius pratimus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Feisbuke uraganą sukėlusios karalienių įkvėpėjos ir jos vyro interviu apie turtus kraunančią veiklą ir tikrąjį gyvenimą (19)

Neseniai feisbuke it virusas paplito įrašas, kuriame Rasa Kaktytė kvietė moteris šypsotis,...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (27)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (154)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karališkos vestuvių naktys, kurių nesinori prisiminti (12)

Jie ištarė santuokos priesaiką stebint 29 milijonams žmonių, tačiau princo Harry ir Meghan...

Savaitgaliui į namus vykę kariai pateko į avariją: vienas žuvo, keturi sužaloti papildyta (150)

Penktadienį, rugpjūčio 17 d., pavakare, kelio Molėtai–Pabradė 9-ajame kilometre, susidūrus...

Savaitgalio orai: viena diena bus ypač karšta (21)

Sunku patikėti, kad jau greitai imsime skaičiuoti paskutines vasaros dienas ir netrukus pasitiksime...

Skaitytojai dalijasi istorijomis: ką daryti, jei persekioja kelyje? (55)

DELFI skaitytojos istorija apie tai, kaip naktį ją automobiliu persekiojo nežinomas vyras...

Neįprastos vyrų ir moterų charakterio savybės, kurios atrodo seksualios priešingai lyčiai (14)

Seksualumas yra labai susijęs su kūnu. Žmonėms patinka matyti ir liesti kitų žmonių kūnus –...

Į festivalį „Karklė Live Music Beach 2018“ – net ir pėsčiomis (8)

Šiandien, penktadienį, Karklės miestelyje prasidėjo muzikos ir menų festivalis „ Karklė Live...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (729)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...