aA
Funkcinė dispepsija sudaro reikšmingą pacientus kamuojančių virškinimo sutrikimų dalį. Teigiama, kad šis negalavimas gali kankinti net kas ketvirtą pacientą. Vadinasi, tai aktuali sveikatos problema, kurią spręsti būtina. Kuo daugiau pacientai žinos apie dažniausiai pasitaikančius ligos simptomus, tuo didesnei daliai sergančiųjų bus galima padėti. Juk svarbiausia, kad sprendimą apie kreipimąsi į medikus pirmiausiai priimtų pats pacientas.
Virškinimas
© Adobe Stock

Kokie funkcinės dispepsijos simptomai?

Šio sveikatos sutrikimo simptomai nėra specifiniai – tai ankstyvas sotumo jausmas, nuolatinis pilnumo ir sunkumo jausmas, nevirškinimo jausmas, varginantis raugėjimas, pilvo pūtimas ir raižymas, šleikštulys ir pykinimas, skausmas ir kiti nemalonūs pojūčiai epigastriumo srityje. Pacientas gali jausti tik skausmą, gali jausti ir keletą ar net visus minėtuosius simptomus – būklė priklauso nuo individualaus atvejo.

Kam diagnozuojamas šis virškinimo sutrikimas?

Pastebima, kad funkcinė dispepsija diagnozuojama daugiau nei pusei virškinimo sutrikimais besiskundžiančių pacientų, įvairiais tyrimo metodais atmetus kitas sveikatos būkles, pavyzdžiui, gastroezofaginio refliukso ligą, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opą ar žarnyno uždegimą, kuriais sergant paprastai būdingi ir morfologiniai virškinimo trakto pakitimai ar pastebima kitų tai ligai specifinių ligos simptomų.

Kokių tipų būna funkcinė dispepsija?

Kai paciento klausiama, kokie simptomai vyrauja, jis arba gali išskirti vyraujantį simptomą, arba negali, nes vyraujančių simptomų, anot jo, tiesiog nėra. Pagal tai funkcinė dispepsija gali būti skirstoma į kelis skirtingus tipus:

  • kai vyrauja opinio pobūdžio skausmas, t.y. opaligę primenanti funkcinė dispepsija;
  • kai vyrauja nemalonūs ir varginantys virškinimo sutrikimai, pavyzdžiui, šleikštulys, pykinimas, greitas sotumo jausmas, nevirškinimo pojūtis, pilvo pūtimas ir raižymas, t.y. dismotorinė funkcinė dispepsija;
  • kai neįmanoma išskirti nei vieno vyraujančio simptomo ir pacientas jaučia „visko po truputį“, t.y. nediferencijuota funkcinė dispepsija.


Kokios galimos šio virškinimo sutrikimo priežastys?

Funkcinės dispepsijos priežastys nėra visiškai aiškios. Tikima, kad įtakos gali turėti įvairūs faktoriai, pavyzdžiui, virškinimo trakto infekcijos, kuriomis persirgta anksčiau, didesnis virškinimo sistemos jautrumas, skrandžio funkcijos sutrikimai, genetiniai pakitimai. Ligos atsiradimą gali lemti net keli faktoriai.

Labai dažnai funkcinės dispepsijos priežastys taip ir lieka neaiškios. Mokslinėje literatūroje teigiama, kad šis sveikatos sutrikimas ypatingai kamuoja kitų įvairių negalavimų turinčius ir jautresnės nervų sistemos pacientus. Ne paslaptis, kad virškinimo sistemos funkcionavimas labai glaudžiai susijęs su patiriamu stresu ir kitais nemaloniais jausmais ar depresinėmis nuotaikomis.

Kokios gydymo galimybės?

Gydymą sudaro medikamentinės ir nemedikamentinės priemonės.

Pirmiausiai reikėtų koreguoti mitybą ir daugiau judėti. Kai kurie patiekalai ir maisto produktai neigiamai veikia skrandžio motorinę funkciją arba apsunkina virškinimo veiklą (pavyzdžiui, labai aštrūs ir labai riebūs, kepti ar sunkiai virškinami patiekalai). Svarbus poilsis, stresinių situacijų vengimas, pakankamas skysčių vartojimas, malonios veiklos propagavimas. Patariama atsisakyti žalingų įpročių (nerūkyti, negerti alkoholio, nevartoti kitų virškinimo traktą žalojančių medžiagų).

Individualų gydymą vaistais paskiria gydytojas, nustatęs diagnozę. Skiriami skrandžio sulčių sekreciją ir motoriką veikiantys vaistiniai preparatai, padedantys sumažinti nemalonius simptomus.

Kada funkcinės dispepsijos diagnozė mažai tikėtina ir reikėtų susirūpinti dėl rimtesnių virškinimo trakto ligų?

Kai pasirodo sveikatai ir kartais net gyvybei pavojingesnių ligų simptomų, tuomet reikėtų nedelsti ir apie tai informuoti savo gydytoją. Sunerimti reikėtų, jei atsiranda gelta (pagelsta oda ir gleivinės), vėmimas, rijimo sutrikimų (disfagija), melena (pavojinga būklė, kai išmatos tampa juodos dėl jose atsiradusių kraujo priemaišų). Mažakraujystė ir svorio netekimas taip pat svarbūs apie rimtesnius sveikatos sutrikimus pranešantys simptomai. Savo sveikata labiau rūpintis turėtų ir vyresni nei 50 metų amžiaus asmenys.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
4.5217

Top naujienos

Švelnūs orai truks nebeilgai (4)

Slenka ko gero paskutinės švelnios vėlyvo rudens dienos. Antroje savaitės pusėje tikimasi, kad...

Buvęs prokuroras sudėliojo svarbiausius akcentus Kauno žudynių byloje: Venckienė ir Venckus buvo pasirūpinę alibi (581)

Prieš dešimtmetį Lietuvą sukrėtusią Kauno žudynių bylą sekė Drąsiaus Kedžio ir Andriaus...

Šnipų mainų paslaptys: kodėl su lietuviais iškeistas norvegas domino JAV ir Rusijos žvalgybas (90)

„Kalėdos Maskvoje“, – tokia nuotrauka iš Raudonosios aikštės 2017 gruodžio 5-ąją...

Didesnės kainos gali sustabdyti cigarečių pakaitalų populiarėjimą DELFI specialiai iš Londono (22)

Vyriausybei siekiant padidinti akcizų tarifą kaitinamojo tabako produktams, specialistai sako, kad...

Vaikino pasiūlymas pasibaigus pasimatymui tapo nepavykusio vakaro vinimi: merginos, būkite protingos (67)

Vaikinas mane užkalbino mano tuometinėje darbovietėje-drabužių parduotuvėje. Maniau pakalbėsim...

Kai medžiotojas nušovė du vilkus – vilkė atėjo atsisveikinti su žuvusiais jaunikliais (438)

Dvidešimt metų medžiojantis Kazimieras Urmanavičius prasitarė, jog tądien, kai ruošėsi...

Skelbiama, kad „Žalgiris“ pasiruošęs išsiskirti su Perezu, jam jau numatyta pamaina (11)

Kauno „Žalgiris“ netrukus gali atsisveikinti su meksikiečiu Alexu Perezu, skelbia 24sek...

Kauniečio lentynoje duona guli jau 4 mėnesius, o vis dar kaip nauja: ko į ją deda? (157)

DELFI skaitytojas buvo nustebintas – į spintelę prieš keturis mėnesius padėta duona atrodė...

Sudie elegantiškiems batams – štai, kokie aulinukai bus madingiausi šią žiemą (23)

Šį šaltąjį sezoną praktiškumo ( angl. „practi-cool“ ) tendencija keičia iki šiol madoje...

Kaip jaučiasi vyrai, kai moteris žengia pirmą žingsnį (42)

„Reddit“ forume buvo išsamiai aptartas visiems seniai ramybės neduodantis klausimas: „Kaip...