Kai galvojame apie prieskonines žoleles, visada galvojame apie įprastus žalumynus: petražoles, kalendras, bazilikus, bet retai apie šias.

Galbūt daugelis žmonių nežino, kokia universali yra ši žolelė arba kad ji aktuali didžiąją metų dalį. Ekspertai paaiškino, kodėl šią žolelę reikėtų naudoti dažniau.

Šalavijo nauda sveikatai

Pasak žolininkės Brittany Nickerson, šalavijo sudėtyje yra stiprių aromatinių lakiųjų aliejų, kurie ramina nervų sistemą, skatina virškinimą ir palaiko imuninę sistemą, rašo „Eatingwell“.

„Tai puiki sutraukiamoji ir antiseptinė priemonė, kurią galima naudoti įbrėžimams, įpjovimams ir bėrimams gydyti arba skalauti gerklę.

Šalavijas taip pat gali būti naudojamas arbatos gamybai peršalimo ir gripo sezono metu, siekiant palaikyti imuninę ir kvėpavimo sistemas“, – sakė ekspertė.

Šalavijas

Kaip pasirinkti šalaviją

Nesvarbu, šalavijo perkate maisto prekių parduotuvėje ar ūkininkų turguje, ar renkate jį savo sode, ieškokite ryškiai pilkšvai žalių lapų be dėmelių, stipraus vaistažolių kvapo, puriu paviršiniu sluoksniu, kurį liečiant jaučiate švelnumą.

Šalavijai veiksmingiausi ir aromatingiausi, kai renkami vasarą ir ankstyvą rudenį.

Žolelė taip pat gerai išsilaiko, todėl ją patiekalams galima naudoti ištisus metus.

Kaip laikyti šalavijus

Jei neturite laiko sunaudoti visų šviežių šalavijų per vieną ar dvi dienas nuo surinkimo, Nickerson patarė prieš naudojant lapus jų neplauti – taip prailginsite jų galiojimo laiką.

Kad šalavijo lapai greitai nesugestų, padėkite juos į vandenį (puodelyje ar nedidelėje vazoje) ir venkite tiesioginių saulės spindulių.

Taip pat galite įdėti juos į sandarų indą ar maišelį ir padėti į šaldytuvą ar šaldiklį.

Norėdami išsaugoti šalaviją iki dvejų metų, turite jį išdžiovinti.

Du paprasčiausi būdai – pakabinti arba padėti ant lygaus paviršiaus. Jei kabinite, suriškite stiebus virvele ir pakabinkite tamsioje, gerai vėdinamoje patalpoje, kol visiškai išdžius – maždaug per penkias-septynias dienas.

Taip pat galite jį padėti ir džiovinti ant stalo panašioje vietoje.

Žolelės ir prieskoniai – tai ne tik skonio stiprikliai, galintys jūsų patiekalams suteikti skonio, bet ir maistinių medžiagų šaltiniai, kurie yra naudingi sveikatai.