aA
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – ir išsivysčiusių, ir mažiau pažengusių šalių problema. Oficialiai žinoma, kad visame pasaulyje LOPL serga mažiausiai 60 – 70 milijonų žmonių, bet manoma, kad šie skaičiai gali būti net kelis kartus didesni.
Plaučiai
Plaučiai
© Shutterstock

Nors rūkymas kasmet vien Europoje sukelia daugiau nei pusę milijono gana ankstyvų mirčių, žmonės vis dar nesuvokia, kokia tikroji tabako dūmų daroma žala. Teigiama, kad šiame amžiuje šis žalingas įprotis jau bus nusinešęs mažiausiai milijardą gyvybių. Kadangi LOPL yra viena dažniausių šiomis dienomis mirtį sukeliančių priežasčių, kiekvienam vertėtų žinoti, kokių faktorių derėtų vengti dėl geresnės savo kvėpavimo takų ir plaučių apsaugos. Taigi kokie pagrindiniai šios ligos rizikos veiksniai?

Liga – mirties priežasčių trejetuke

Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos rizikos veiksniai šiomis dienomis paliečia daugybę pasaulio gyventojų. Dėl to sergamumas šia liga ne mažėja, o tik didėja – ja serga vis daugiau asmenų, todėl tai tampa ir viena dažniausių mirties priežasčių. Tai labai didelė sveikatos, ekonominė ir socialinė problema. Liga pavojinga sveikatai, jos gydymas atsieina didžiulius piniginius kaštus, o pagalbos nesulaukiantys asmenys patiria itin sunkių emocinių išgyvenimų.

Pasaulinė sveikatos organizacija pateikia duomenis, kad LOPL jau patenka į pavojingiausių ligų sąrašą. Tikėtina, kad taip nebūtų, jei liga labai ilgus metus nesivystytų be jokių simptomų. Blogiausia tai, kad daugybė asmenų, ypač rūkančių, tiesiog numoja ranka į vis dažnėjantį kosulį, dusulio priepuolius ir net labai intensyvų gleivingų išskyrų atkosėjimą, tad LOPL neretai diagnozuojama jau gana pažengusiose stadijose.

Vertėtų atsiminti, kad laikas čia taip pat labai svarbus – kuo anksčiau liga aptinkama, tuo sėkmingiau ji kontroliuojama, be to, tuo geresnius gyvenimo kokybės rodiklius galima pasiekti, taikant efektyvų medikamentinį gydymą bei gyvenimo būdo korekciją. Gydyti LOPL niekada nevėlu – net ir tuomet, kai pacientui atrodo, kad sveikatos būklė tiesiog beviltiška.

Tarp ligos rizikos veiksnių pirmauja rūkymas

Didžiausias ir reikšmingiausias LOPL rizikos veiksnys yra tabako rūkymas, ypač jei jis ilgalaikis. Dauguma pacientų su LOPL diagnoze būna prarūkę 10–15, o kartais net ir 20 metų ar dar ilgiau. Nesvarbu, koks rūkymo pobūdis – aktyvus ar pasyvus – kvėpavimo takams ir plaučiams tabako dūmai kenkia bet kuriuo atveju. Net ir viena cigaretė padaro nepataisomos žalos. Statistika rodo, kad tabako rūkymas „atsakingas“ už mažiausiai 4 ligos atvejus iš 5, o kai kuriuose šaltiniuose nurodoma, kad rūkymas nulemia net 90 proc. visų LOPL diagnozių. Prisiminkime ir plaučių vėžį – rūkymas taip pat stipriai padidina ne tik šios, bet ir kitų pavojingų ligų riziką.

Kiti svarbūs ligos rizikos veiksniai yra:

  • Užterštas aplinkos oras – svarbu, kur asmuo gyvena arba dirba. Jei jo aplinkoje gausu dūmų, cheminių garų, dulkių ir pan., tuomet labai išauga rizika susirgti LOPL. Daug nulemia tai, kaip šildomi namai, kokios darbo sąlygos. LOPL kartais vadinama ir profesine liga – jos išsivystymą neretai išprovokuoja profesinės dulkės, chemikalai ir t.t.;
  • Paveldimas genetinis polinkis, kaip teigiama, ligos atvejus nulemia žymiai rečiau – dėl šios priežasties visuomet domimasi, ar LOPL minima šeimos ligų istorijose;
  • LOPL dažniau išsivysto tiems suaugusiesiems, kurių vaikystėje pasitaikė sunkių ir (arba) dažnų respiracinių infekcijų, be to, pirmieji LOPL simptomai (paūmėjimai) neretai pasirodo būtent susirgus virusine ar bakterine kvėpavimo sistemos infekcija.
medguru.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
4.5000

Top naujienos

Kasčiūnas: incidentas prie Rūdninkų poligono primena provokaciją (381)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sako, kad...

Tomaševskis: LLRA neorganizavo protesto akcijos Rūdninkuose, tai – provokacija (368)

Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga neorganizavo protesto akcijos...

Žmonės nuo kelio prie Rūdninkų poligono nustumti jėga, neramumus malšino riaušių policija policija sulaikė 8 asmenis, įvyko dar vienas pareigūnų ir protestuotojų susirėmimas (1803)

Policijos pareigūnai pirmadienį jėga patraukė žmones nuo kelio prie Rūdninkų poligono, kur jie...

Netikėtas posūkis už Atlanto: „Grizzlies“ išmainė Joną Valančiūną (53)

ESPN žurnalistas Adrienas Wojnarowskis skelbia, kad Memfio „ Grizzlies “ klubas nusprendė...

Darbdaviai skundžiasi darbuotojų trūkumu, bet vyresnio amžiaus žmonės jaučiasi nepastebimi: trūksta stažo pensijai (204)

Darbdaviai skundžiasi, kad negali rasti darbuotojų. Profsąjungos atkerta, kad vyresnio amžiaus...

Tropinė oro masė pasitrauks su trenksmu (1)

Šiandien per Lietuvą slinks aktyvus, kontrastingas šaltasis atmosferos frontas, pamažu...

Eglė su šeima iš Vilniaus išsikraustė į kaimą: dabar trijų vaikų mama augina tai, ko nerasi jokiame turguje ar prekybos centre (29)

Kol vieni ieško egzotikos už tūkstančio kilometrų, kiti ją „augina“ patys savo darže. Eglė...

Atlikėjas Paulius Bagdanavičius su žmona Lina dukroms surengė krikštynų šventę: vyresnėlė pati išsirinko sau krikštatėvius (21)

Grupės „El Fuego“ narys Paulius Bagdanavičius su žmona Lina Vilniaus Šv. Apaštalų Petro ir...