Nesėkmingi bandymai

Farmacijos kompanijų pastangos išrasti saugų ir efektyvų vaistą, padedantį numesti svorio, iki šiol itin gerų rezultatų nedavė. Dėl to suklestėjo nelegalių laboratorijų ir gamyklėlių darbas: pradėti gaminti nelegalūs, neefektyvūs augaliniai preparatai arba dar blogiau – pavojingi vaistai, kaip, pavyzdžiui, vadinamasis DNP (dinitrofenolis).

Sėkmingas dietinės piliulės sukūrimas atneštų farmacinėms kompanijoms didžiulius pinigus, o labai apkūniems pacientams – galimybę, vaistą derinant su mityba ir fiziniu aktyvumu, pasiekti apčiuopiamų rezultatų. Tačiau daugelis iki šiol rinkoje pasirodžiusių registruotų vaistinių preparatų anksčiau ar vėliau iš tos rinkos ėmė ir pasitraukė. Dažniausiai – dėl per didelio pavojaus sveikatai, šalutinių poveikių, sukeltų komplikacijų.

Štai, pavyzdžiui, apetitą slopinantis fenfluramino ir fentermino derinys, kadaise registruotas Amerikoje ir ten vadintas tiesiog „Fen – Phen“. Iš rinkos „Fen – Phen“ išimtas ir uždraustas 1997 metais po to, kai nustatyta, jog šis preparatas gali sukelti rimtą širdies vožtuvų pažaidą.

Kiti du preparatai – sibutraminas ir rimonabantas – iš rinkos išimti šiek tiek vėliau. Įdomu tai, kad prieš registruojant juos buvo atlikti kruopštūs klinikiniai tyrimai ir saugumo bei efektyvumo vertinimai. Visgi pavojingi šalutiniai poveikiai buvo pastebėti tik tada, kai abu vaistai pradėti plačiai vartoti visame pasaulyje. Rimonabantas kai kuriems pacientams sukeldavo suicidinių minčių, o sibutraminas galėjo padidinti infarkto arba insulto riziką.

Beje, sibutraminas, „Reductil“ pavadinimu, ir rimonabantas, pavadinimu “Acomplia”, kadaise buvo registruoti ir Lietuvoje.

Šiuo metu pasaulinėje farmacijos rinkoje oficialiai patvirtintas ir registruotas tėra tik orlistatas. The National Institute for Health and Care Excellence (UK) orlistatą rekomenduoja tik labai nutukusiems pacientams. Tokiems, kurie siekia numesti apie 2,5 kg per keturias savaites papildomai laikantis dietos. Jei didelį antsvorį turintis orlistatą vartojantis pacientas nenumeta 5 proc. savo kūno svorio per 12 savaičių, vaisto vartojimas, anot The National Institute for Health and Care Excellence specialistų, turi būti nutrauktas.

Jungtinėje Karalystėje egzistuoja ir viena su lieknėjimo preparatais susijusi keistybė. Čia iki šiol registruoti ir legaliai gaminami du apetitą slopinantys vaistai, sukurti dar 1960 metais. Tačiau jų bendrosios praktikos gydytojai paskirti negali. Jie išrašomi specialiose lieknėjimo klinikose.

Kilus skandalui dėl „Fen – Phen“ pavojaus sveikatai, fenteraminas ir dietilpropionas atsidūrė po didinamuoju stiklu. Vaistinius preparatus kontroliuojančios institucijos atidžiai juos tyrė, tačiau šiuo atveju jokių galimų pažeidimų sveikatai taip ir neaptiko. Nuspręsta šių vaistų neuždrausti, tačiau kartu jie neturi tam tikro patvirtinimo. Taigi fenteraminas ir dietilpropionas gali būti paskiriami tik specialių lieknėjimo centrų gydytojų gydantis ambulatoriškai tuose lieknėjimo centruose.

Taigi legalaus, registruoto, kiekvienam antsvorį turinčiam pacientui prieinamo, saugaus ir tikrai efektyvaus preparato šiuo metu rinkoje beveik nėra.

O kaip žoliniai preparatai?

Panaši ir žolinių preparatų istorija. Rinkoje pilna maisto papildų lieknėjimui: su žaliosios arbatos, čili pipirų ekstraktu, obuolių sidru, žaliadumbliais, greitai brinkstančiomis skaidulomis. Visgi, visų jų klinikinis efektyvumas nėra ištirtas ir iki galo įrodytas. Teigiama, jog maisto papildai gali prisidėti prie greitesnės medžiagų apykaitos, skatinti riebalų pasišalinimą, pripildyti skrandį skaidulų ir taip suteikti tariamą sotumo pojūtį. Patyrę dietologai teigia, kad tokie augaliniai papildai gali būti tik priedas prie sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo.

Registruoti žolinį vaistinį preparatą kol kas irgi nepavyko, nors didelių vilčių ne per seniausiai teikė vienas Pietų Afrikos augalas.

Kaktusinis augalas Hoodia gordonii vartotas jau nuo senų laikų vietinių Pietų Amerikos genčių. Ilgose ir varginančiose kelionėse per kaitrą augalo sultys padėdavo malšinti alkio jausmą.

Su šalies vyriausybės parama šių laikų Pietų Afrikos mokslininkai izoliavo ir patentavo aktyvųjį Hoodia gordonii ingredientą, atliko ne vieną efektyvumo tyrimą. Tačiau didžiausia problema, kad niekaip nepavyksta sukurti tinkamos vaisto formos. Tokios, kuri patekusi į žmogaus organizmą pasižymėtu geru bioprieinamumu ir pasisavinimu.

Tam tikslui farmacijos kompanija „Pfizer“ buvo suvienijusi jėgas su Jungtinės Karalystės kompanija „Phytopharm“, tačiau nepaisant didelių finansinių ir technologinių investicijų, vaisto forma nebuvo sukurta. Tą padaryti vėliau bandė ir kita kompanija – „Unilever“, tačiau pastangos ir vėl buvo bevaisės. Netrukus nustota stengtis sukurti augalinį preparatą iš Hoodia Gordonii dėl per didelių finansinių investicijų ir naujų klinikinių tyrimų rezultatų – pasirodo, šio augalo ekstraktas gali sukelti ne tik pykinimą ir vėmimą, bet ir kraujospūdžio pakilimą, širdies ritmo sutrikimus.

Piliulės internete

Kaip jau ir rašėme, skambūs pažadai, iliustruoti įspūdingomis nuotraukomis, masina viltį praradusius žmones, turinčius antsvorio. Išsamiai ir kruopščiai panaršius interneto puslapius (ypač internetines užsienio parduotuves), gali rasti iš rinkos seniausiai išimtų, bet nelegaliuose mėgėjų fabrikėliuose gaminamų vaistų. Ir tai – ne blogiausias variantas. Į kai kuriuos internete parduodamus nelegalius preparatus dedamos narkotinės alkį malšinančios, metabolizmą skatinančios ar kitokios žmogui toksiškos cheminės medžiagos. Pavyzdžiui, DNP. DNP (2, 4 – dinitrofenolis) svoriui mesti vartotas 1933- 1938 metais, kol pastebėta, jog vaistas gali sukelti mirtiną hipertermiją: suaktyvinama medžiagų apykaita ir energijos gamyba ląstelėse taip, kad žmogus pradeda kaisti iš vidaus. Pasiekus tam tikrą hipertermijos laipsnį, paralyžiuojami kvėpavimo takai, kvėpavimas sustoja ir žmogus miršta. DNP gali sukelti ir mirtiną širdies ritmo sutrikimą, širdies sustojimą. Metabolizmą stipriai skatinantis vaistas internetinėse parduotuvėse nelegaliai parduodamas iki šiol net nenurodant, kad jo esama preparato sudėtyje. Su šio vaisto vartojimu siejama mažiausiai 60 mirčių per pastarąjį dešimtmetį.

Beje, jei kalbėtume apie tikrąjį DNP panaudojimą, ši cheminė medžiaga iki šiol naudojama žemės ūkyje kaip efektyvus ir stiprus pesticidas.

Kiti nelegalūs tablečių „gamintojai“ verčiasi su augaliniais papildais – štai galima rinktis prekę iš daugybės Hoodia gordonii papildų įvairovės. Tokiose tabletėse, tiesą sakant, šio augalo nė su žiburiu nesurasite dėl ekstrakto patento ir jau aptartos priežasties – veiksminga farmacinė forma su Hoodia gordonii dar nesukurta.

Koks moralas? Efektyvaus ir saugaus preparato, skirto lieknėti, iki šiol sukurti nepavyksta. Taigi klesti juodoji internetinė nelegalių vaistų rinka su abejotinos kokybės, veiksmingumo ir saugumo tabletėmis.

Ar verta tikėti jomis ir į kairę dešinę mėtomais pažadais? Ar verta mokėti didžiulius pinigus už tuščią viltį ir galimą savo sveikatos sutrikdymą? Vargu.

Pirmiausia pradėkite nuo savo valgiaraščio ir kasdienio fizinio aktyvumo. Pasitarkite su mitybos ar sporto specialistais, jei vienam kovoti su antsvoriu nepavyksta. Pasikalbėkite su psichologu, jei nuolat kamuoja persivalgymo priepuoliai, valgymo sutrikimai.

Jei visgi nuspręsite įsigyti lieknėti skirtų vaistų ar papildų, įsigykite juos tik vaistinėje – ten, kur vaistai ir maisto papildai įvairių institucijų yra griežtai kontroliuojami.