Nevartoju alkoholio, bet pastebėjau, kad vis dažniau ima drebėti rankos. Gydytojas man įtaria esencialinį tremorą. Ar tai gali būti tik pervargimo ir streso ženklas, ar tai – rimta liga? (Rimas, 26 m.)
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Esencialinį tremorą gali padėti įtarti vadinamasis rankų testas: reikia ištiesti į priekį rankas ir, jei jos dreba, o tam nėra paaiškinamos priežasties, vertėtų apsilankyti pas gydytoją.

Pataria specialistė

Respublikinės Šiaulių ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja gydytoja neurologė Sigla Ščeponavičiūtė:

– Žmogų tremoras – nevalingas kūno dalies drebėjimas – gali varginti dėl įvairių fiziologinių priežasčių – patyrus didelį stresą, iš baimės, pervargus, po naktinių budėjimų, padauginus alkoholio ar kofeino turinčių produktų, esant elektrolitų, kalio, magnio trūkumui, taip gali pasireikšti ir vaistų šalutinis poveikis. Toks drebulys vieną dieną gali užeiti, o kitą – praeiti.

Tačiau esencialinis tremoras taip lengvai nepraeina. Tai jau yra patologija, kurią reikia gydyti. Liga gali pasireikšti įvairiame amžiuje – pasitaiko ir paaugliams, ir gerokai vyresniame amžiuje. Bene dažniausiai šiuo sutrikimu skundžiasi vidutinio amžiaus – vyresni nei 40 metų žmonės. Tačiau ateina ir jaunesni, pavyzdžiui, dvidešimtmečiai ir sako, jog nevartoja alkoholio, sveikai gyvena, tačiau nebegali nulaikyti puodelio jo neišlieję. Taip rankų drebėjimas tampa socialine problema – apsunkina bendravimą ir pan.

Esencialinis tremoras atsiranda dėl pakitimų smegenyse. Dalis pacientų gali šį sutrikimą paveldėti. Tačiau tremoras gali užklumpti ir dėl kitų veiksnių – netinkamo gyvenimo būdo. Jei liga jau užklupo, puolus keisti nusistovėjusius įpročius situacija gali mažai pasikeisti. Visgi, priešingu atveju, jei patiriamas didelis stresas, žmogaus būsena gali ryškiai pablogėti.

Tačiau ne visada tremorą paprasta diagnozuoti, būtina atlikti specialius testus. Neretai žmonės išsigąsta drebulio, nes jį palaiko Parkinsono ligos simptomu. Nors išties dažnai sudėtinga ištirti ir pasakyti, ar tai – Parkinsono liga, ar esencialinis tremoras. Abiem atvejais gali varginti ne tik rankų, bet ir galvos, kojų, liežuvio drebulys. Tačiau, pavyzdžiui, Parkinsono ligai yra būdingas ramybės tremoras, o esencialinis tremoras išnyksta miegant. Tarkim, maždaug vienam iš dešimties, besiskundžiančių drebančiomis rankomis, nustatoma Parkinsono liga.

Esencialinio tremoro gydymas, kaip ir diagnostika, yra ne mažiau sudėtingas ir labai individualus. Pirmiausia žmogų tik stebime. Jei yra kokie nors ligą sukeliantys veiksniai, pavyzdžiui, pakrikęs dienos režimas, reikėtų tai susitvarkyti. Tik pašalinus neigiamus veiksnius yra skiriamos tam tikrų grupių medikamentai. Pirmenybę visuomet taikome homeopatiniams preparatams. Gydoma ir paskiriant fizioterapines procedūras – yra dedami svoriai ant riešų, daromos specialios mankštos.

Verta žinoti

Esencialinį tremorą gali padėti įtarti vadinamasis rankų testas: reikia ištiesti į priekį rankas ir, jei jos dreba, o tam nėra paaiškinamos priežasties, vertėtų apsilankyti pas gydytoją.

Įspėti apie ligą gali padėti ir pakitęs raštas. Taip pat – jei žmogus nebegali paimti smulkių daiktų ar atlikti nedidelių darbų, nors anksčiau tai nesukėlė problemų. Sekant tokius dalykus galima anksčiau įtarti ligą ir ją išsitirti.

Nors paprastai esencialinis tremoras nėra pavojingas sutrikimas, jis gali pablogėti laikui bėgant ir kai kuriuos žmones net suluošinti. Tokiu atveju, jei neefektyvus medikamentinis gydymas, galimas ir chirurginis įsikišimas – atliekama giliųjų branduolių stimuliacija.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Arūnas Milašius. Antras smūgis per sočią senatvę – kaip žlugo planas B (11)

Lietuvos valdžia eilinį kartą sumanė pensijų reformą. Tiksliau nubraukė vienos valdžios...

Pratrūko net Venclova: nenoriu, kad tai būtų siejama su mano vardu (985)

Garsūs intelektualai – Tomas Venclova ir Mindaugas Kvietkauskas – labai nustebo savo pavardes...

Medikai išeina į gatves: algos pramušė dugną (2)

Absoliuti dauguma – 67 proc. sveikatos specialistų –neuždirba net vidutinio šalies atlyginimo,...

Telefonų vagystėms atėjo galas: operatoriai žada naujoves (21)

Šalies mobiliojo ryšio operatoriai blokuos vogtus telefonus. Tai reiškia, kad pavogtas telefonas...

Rusijos keršto planas: kai kurie iš JAV išsiųsti rusų diplomatai vykdė šiurpią užduotį (46)

Iš 60 Rusijos diplomatų, išsiųstų iš Jungtinių Valstijų , buvo ir specialiųjų tarnybų...

„Danske Bank“ patvirtino apie pokyčius: ką reikia žinoti klientams? (97)

Antra pagal turtą Šiaurės Europoje finansų grupė „ Danske Bank “ Baltijos šalyse atsisako...

Istorinis „Žalgirio“ žygis pradžiugino ne tik sirgalius (44)

Istorinis Kauno „Žalgirio“ krepšininkų žygis Eurolygoje džiugina ne tik sirgalius. Rankomis...

Prieš Eurolygą – nauja stipri „Panathinaikos“ ataka: tai – surežisuotas cirkas, ar yra prasmė tęsti seriją? (26)

Atėnų „Panathinaikos“ klubo vadovybė dar kartą itin nuožmiai atakavo Eurolygos turnyro...

Jeffas Bezosas labai neįprastai atsirenka darbuotojus: kaip jūs atsakytumėte į suktus jo klausimus? (118)

Jeffas Bezosas, turtingiausias pasaulio žmogus ir „Amazon“ vadovas, yra pasakęs: „Jau mieliau...

Kurlianskis ginklų nesudeda: inicijavo dar vieną bylą prieš prokuratūrą (32)

Politinės korupcijos byloje papirkimu ir prekyba poveikiu kaltinamas buvęs koncerno „ MG Baltic...