Gastroenterologė Dalia Gruslienė:

„Pilvo skausmas gali būti siejamas su stresine būsena. Jei nuolat jaučiate įtampą darbe ar namuose, sąvoka „gaisras pilve“ gali tapti ne vien tik metafora“, – teigia gastroenterologė Dalia Gruslienė.

Prasideda įvairūs uždegimai

Mūsų sveikatos būklė priklauso nuo genetiškai paveldėtų organizmo savybių, aplinkos veiksnių ir gyvenimo būdo. Ligos prasideda įvairiai, kartais pačiais netikėčiausiais simptomai arba nieko neįprasto nejaučiant, o simptomai pasireiškia tik išsivysčius sudėtingoms komplikacijoms.

„Svarbūs virškinamojo trakto sutrikimų kaltininkai, – pradeda vardyti gastroenterologė, – yra civilizuoto gyvenimo būdo palydovai: ilgalaikė nervinė įtampa, netinkama ir nereguliari mityba, žalingi įpročiai (rūkymas, alkoholiniai gėrimai ir kt.), antsvoris, nepakankama fizinė veikla, įvairių vaistų vartojimas. Dar prisideda didžiulis gyvenimo tempas: valgome automobilyje, bet ką ir bet kaip arba išvis nevalgome, visą dienos maisto normą suvalgome vakare, kimšdami viską iš eilės, iš karto pavalgę einame miegoti.“

Todėl, pasak jos, visiškai nėra ko stebėtis, kad dažnam nusilpsta imuniniai ir psichologiniai organizmo gynybos mechanizmai, sutrinka medžiagų apykaita, nervinė virškinamojo trakto reguliacija, prasideda įvairūs uždegimai, infekcinės, funkcinės ir net onkologinės virškinamojo trakto ligos.

Dalia Gruslienė

Galima sau padėti

Padėti sau tikrai galime, ypač jauni žmonės, kurie dar neserga lėtinėmis ligomis. „Norėčiau paskatinti visus, ypač jaunimą, prisiimti atsakomybę už savo sveikatą, – pamoko D. Gruslienė. – Nesirūpindami savimi šiandien, ryt galite būti priversti tai padaryti. Pagalvokime ir įvertinkime galimas pasekmes, kada dėl ligos sustoja mokslai, darbai, netenkama pajamų, nukenčia šeimos nariai. Tiesiog turime išmokti stebėti save, atpažinti pasirodžiusius simptomus, suvokti jų kilmę, sąsajas su gyvenimo būdu ir sąmoningai nusiteikti koreguoti gyvenimo būdą.“

Kada kreiptis į gydytojus?

Pykinimas

„Jei pakoregavus gyvenimo būdą pilvo pūtimas, rėmuo, pykinimas, šleikštulys, sutrikęs tuštinimasis nepraeina dar 2–4 savaites, – nubrėžia ribą gastroenterologė, – tuomet jau reikia kreiptis į gydytoją. O jeigu prasideda kraujavimas, vėmimas, skausmas tampa nepakeliamas, pagelbėti gali tik gydytojas.“

D. Gruslienės teigimu, šiandien dažnos funkcinės prigimties ligos, kurioms atsirasti turi įtakos nervų sistema. Viena tokių ligų – funkcinė dispepsija, pasireiškianti viršutinės pilvo dalies skausmu, prasta bendra savijauta, pykinimu. Kita nereta liga – dirgliosios žarnos sindromas, pasireiškiantis pilvo dalies skausmais, pūtimu, tuštinimosi sutrikimais. Taip pat dažna gastroezofaginio refliukso liga, pasireiškianti rėmeniu, gerklės dirginimu, kosuliu.

„Pastaruoju metu man vis dažniau tenka diagnozuoti onkologines ligas, – neslepia ji. – Ankstyvų stadijų vėžiniai procesai dažniausiai nesukelia jokių nemalonių simptomų, todėl žmogus net neįtaria, kad serga. To galėtume išvengti, jei žmonės išsiugdytų įprotį labiau rūpintis savimi, profilaktiškai tikrintis sveikatą.“

Šaltinis
Savaitraštis „Lietuvos sveikata“