aA
Labai reikalinga jūsų pagalba: mano būsimas vyras bijo... mirties. Ne, jis neserga jokia mirtina (ir išvis - jokia) liga. Tik, kaip pats sako, nesupranta, kam reikia gyventi, jei galiausiai vis tiek viskas baigiasi mirtimi. Kartais jam užeina kone priepuoliai dėl to... Ši jo baimė, atrodo, yra nuo vaikystės. Nuo ko viskas prasidėjo, jis nežino.
Baimė, akys
© Corbis/Scanpix
Jokie paaiškinimai, kad viskas turi pradžią ir pabaigą; kad mes, kaip ir daiktai, galiausiai susidėvime nepataisomai; kad gyventi verta dėl daugelio dalykų - vien tai, kad radome viens kitą, kad laukiame netrukus gimsiančios dukrytės, kad gyventi, nors ir nelengva, bet labai smagu... Na, gal nelabai čia aiškiai viską išdėsčiau, bet mintį tikiuosi supratote, ir galėsite ką nors patarti. Širdingai dėkoju.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Kiekvieno mūsų santykis su mirtimi yra savitas, bet daugiau ar mažiau su baimės prieskoniu. Suvokimas, jog šis gyvenimas turi savo pabaigą, mintis apie mūsų nebuvimą, nerimas, o kas bus po to, sukelia įvairius jausmus. Vieni mobilizuoja savo jėgas įsivardindami, kad nereikšmingiems dalykams nėra laiko, kiti – pasiduoda beprasmybės pojūčiui.

Vienas žymus psichoterapeutas Irvin D. Yalom, savo knygose daug kalba apie mirties reikšmę žmogaus gyvenimui ir jo kokybei (šio autoriaus kūrinius galima rasti knygynuose). Kaip vieną iš paradoksų jis pateikia ryšį tarp pasitenkinimo gyvenimu, jo kokybės ir požiūrio į mirtį. Pasak jo, kuo labiau žmogus savo gyvenimą suvokia kaip neišsipildžiusį, tuo baisesnė jam atrodo jo pabaiga, tai yra mirtis.

Minėjote, jog būsimas sutuoktinis šią baimę jaučia nuo vaikystės. Gali būti, jog tam tikrą požiūrį į mirtį jis perėmė iš savo tėvų ar kitų artimųjų. Gaila, kad neaprašėte, kaip jo baimė reiškiasi kasdienybėje. Iš kokio jo elgesio ar pasisakymų sužinojote apie šį problemą? Tai padėtų lengviau suprasti, su kuo jums pačiai tenka susidurti.

Tai, jog prakalbau apie jūsų vietą šios problemos kontekste, nėra atsitiktinis dalykas. Greičiausiai apie jūsų vyrą parašiau viską, nes apie problemą prakalbote ne jis, o jūs. Panašu, kad šis sunkumas labiau slegia jūsų pečius. Kai tuo tarpu būsimas vyras kol kas nėra pasiruošęs ką nors daryti su išgyvenamu nerimu (problemos sprendimas prasideda tada, kai pagalbos kreipiasi pats žmogus, o ne jo artimieji).

Prieš galvojant apie tai, kaip padėti mylimam žmogui, pirmiausia verta pamąstyti apie save. Kokius jausmus, mintis jums pačiai sukelia vyro problema? Kokį jo su šia baime susijusį elgesį jums sudėtingiausia suprasti, priimti?

Kito žmogaus mintys apie gyvenimo beprasmybę gali skaudinti, ypatingai kai suvokiame save kaip didelę jo pasaulio dalį. Pačią baimę suprasti nėra sunku, tačiau kur kas sudėtingiau būti šalia tos baimės padarinių: pasyvumo, neryžtingumo, abejingumo, džiaugsmo nebuvimo, dažnai pasireiškiančio liūdesio, pykčio ir panašiai.

Jums turėtų būti nelengva, besilaukiant vaikelio, kartu išgyventi mylimojo abejingumą gyvenimui. Jūsų jautrumas, padidėjęs troškimas, kad kiti labiau rūpintųsi, kurtų ramybę (tai nėštumo sąlygoti poreikiai), sunkiai derinasi su vyro išreiškiamu nerimu.

Taigi pagalbą jam pirmiausia reikėtų pradėti nuo pokalbio, kaip jūs pati jaučiatės būdama kartu, o gal šalia. Pasidalinkite, kaip jūs pati priimate besikeičianti gyvenimą (tokie virsmai kaip santuoka, tėvystė paaštrina egzistencinius nerimus). Išklausykite ir jį.

Pabandykite kartu paieškoti galimų sprendimų, kaip baimė mirti galėtų mažiau trukdyti jo gyvenimui. Paklauskite ir apie tai, kiek jis pats nori išspręsti šią problemą. Ir reikėtų nepamiršti, kad problemas gali išspręsti tik pats žmogus. Kuo labiau jausitės atsakinga už būsimo sutuoktinio sunkumą, tuo mažiau jis ką nors keis.

Jei norite konkrečiai šiam žmogui pagelbėti, galite klausti, kokio jūsų elgesio jis tikisi. Padėti įmanoma tada, kai asmuo konkrečiai įvardija, ko nori iš kito. Sprendimas kreiptis pas psichologą yra gera išeitis, bet jis turi būti priimtas vyro, o ne jūsų. Priešingu atveju jis bus neveiksmingas (jūsų mieste konkrečių kontaktų nežinau, tačiau bent vienas psichologas turi dirbti psichikos sveikatos centre, ten gal būt galėtumėte gauti ir daugiau kontaktų).

Jūs kiekvienas turite po problemą: vyras – mirties baimę, jūs – panašu, kad nepatenkintus poreikius būnant šalia jo (pati pabandykite įsivardinti tiksliau, ko labiausiai trūksta, būnant šalia vyro). Nesiūlau nusisukti nuo kito, tačiau jokiu būdu nereikėtų pamiršti ir savęs.

Sėkmės. Vaida

Klauskite psichologės Vaidos: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atsiskleidė paveikslas, ko iš tikrųjų lietuviai su Šakalienės pagalba mokėsi už norvegų pinigus (629)

Vaiko teisių atėmimo istorijų fone parlamentarė Dovilė Šakalienė sulaukė kaltinimų, kad ji,...

Arūnas Milašius: Kada pigs butai ir ar teks brangiai gyventi naujoje realybėje (67)

Nekilnojamojo turto rinkoje vis daugiau prieštaringų ženklų į kuriuos vystytojai žvelgia su...

Karininko papirkimu įtariamas buvęs Šiaulių oro uosto vadovas Mikšys

BNS žiniomis, teisėsauga bandymu papirkti Lietuvos karininką įtaria buvusį ilgametį Šiaulių...

Feisbuke nuskambėjusio skandalo finalas: keturių vaikų motina areštinės išvengė (39)

Ketvirtadienio vakarą socialiniame tinkle ėmė plisti tiesioginė vaizdo transliacija, kurioje...

Skvernelis iškrito iš geriausiai vertinamų politikų dešimtuko: kokį sprendimą dabar priims premjeras? (156)

Visuomenė premjerą Saulių Skvernelį yra linkusi vertinti labiau neigiamai nei teigiamai, rodo...

Įvertino apokaliptines prognozes apie Trumpą (14)

„Prisimenant prognozes, kad, JAV prezidento rinkimus laimėjus D. Trumpui, Vašingtonas paskęs...

Privačių miškų savininkai prakalbo apie mitingus ir kompensacijas

Kaune, Aleksandro Stulginskio universitete vyko tarptautinė konferencija „Lietuvos miško ūkio...

100 vaikų jau ruošiasi kelionei į Laplandiją: kartu su jais vyks ir Grybauskaitė (12)

„Vykstu su Lietuvos vaikais į Laplandiją pas Kalėdų Senelį ir tikrai nuvešime Jūsų laiškus...

Avarija kelyje Kaunas-Vilnius: krovininiame automobilyje pavojingas krovinys

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Kauno rajone, kelyje Kaunas–Vilnius ties sankryža su...

Dainininkas Stano atvirai apie išgirstą vėžio diagnozę: baimė - tai jausmas kurį pažinau giliausiai (318)

Dainininkas Stanislavas Stavickis -Stano patvirtino jau gerą pusmetį pramogų pasaulio...