aA
Labai reikalinga jūsų pagalba: mano būsimas vyras bijo... mirties. Ne, jis neserga jokia mirtina (ir išvis - jokia) liga. Tik, kaip pats sako, nesupranta, kam reikia gyventi, jei galiausiai vis tiek viskas baigiasi mirtimi. Kartais jam užeina kone priepuoliai dėl to... Ši jo baimė, atrodo, yra nuo vaikystės. Nuo ko viskas prasidėjo, jis nežino.
Baimė, akys
Baimė, akys
© Corbis/Scanpix
Jokie paaiškinimai, kad viskas turi pradžią ir pabaigą; kad mes, kaip ir daiktai, galiausiai susidėvime nepataisomai; kad gyventi verta dėl daugelio dalykų - vien tai, kad radome viens kitą, kad laukiame netrukus gimsiančios dukrytės, kad gyventi, nors ir nelengva, bet labai smagu... Na, gal nelabai čia aiškiai viską išdėsčiau, bet mintį tikiuosi supratote, ir galėsite ką nors patarti. Širdingai dėkoju.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Kiekvieno mūsų santykis su mirtimi yra savitas, bet daugiau ar mažiau su baimės prieskoniu. Suvokimas, jog šis gyvenimas turi savo pabaigą, mintis apie mūsų nebuvimą, nerimas, o kas bus po to, sukelia įvairius jausmus. Vieni mobilizuoja savo jėgas įsivardindami, kad nereikšmingiems dalykams nėra laiko, kiti – pasiduoda beprasmybės pojūčiui.

Vienas žymus psichoterapeutas Irvin D. Yalom, savo knygose daug kalba apie mirties reikšmę žmogaus gyvenimui ir jo kokybei (šio autoriaus kūrinius galima rasti knygynuose). Kaip vieną iš paradoksų jis pateikia ryšį tarp pasitenkinimo gyvenimu, jo kokybės ir požiūrio į mirtį. Pasak jo, kuo labiau žmogus savo gyvenimą suvokia kaip neišsipildžiusį, tuo baisesnė jam atrodo jo pabaiga, tai yra mirtis.

Minėjote, jog būsimas sutuoktinis šią baimę jaučia nuo vaikystės. Gali būti, jog tam tikrą požiūrį į mirtį jis perėmė iš savo tėvų ar kitų artimųjų. Gaila, kad neaprašėte, kaip jo baimė reiškiasi kasdienybėje. Iš kokio jo elgesio ar pasisakymų sužinojote apie šį problemą? Tai padėtų lengviau suprasti, su kuo jums pačiai tenka susidurti.

Tai, jog prakalbau apie jūsų vietą šios problemos kontekste, nėra atsitiktinis dalykas. Greičiausiai apie jūsų vyrą parašiau viską, nes apie problemą prakalbote ne jis, o jūs. Panašu, kad šis sunkumas labiau slegia jūsų pečius. Kai tuo tarpu būsimas vyras kol kas nėra pasiruošęs ką nors daryti su išgyvenamu nerimu (problemos sprendimas prasideda tada, kai pagalbos kreipiasi pats žmogus, o ne jo artimieji).

Prieš galvojant apie tai, kaip padėti mylimam žmogui, pirmiausia verta pamąstyti apie save. Kokius jausmus, mintis jums pačiai sukelia vyro problema? Kokį jo su šia baime susijusį elgesį jums sudėtingiausia suprasti, priimti?

Kito žmogaus mintys apie gyvenimo beprasmybę gali skaudinti, ypatingai kai suvokiame save kaip didelę jo pasaulio dalį. Pačią baimę suprasti nėra sunku, tačiau kur kas sudėtingiau būti šalia tos baimės padarinių: pasyvumo, neryžtingumo, abejingumo, džiaugsmo nebuvimo, dažnai pasireiškiančio liūdesio, pykčio ir panašiai.

Jums turėtų būti nelengva, besilaukiant vaikelio, kartu išgyventi mylimojo abejingumą gyvenimui. Jūsų jautrumas, padidėjęs troškimas, kad kiti labiau rūpintųsi, kurtų ramybę (tai nėštumo sąlygoti poreikiai), sunkiai derinasi su vyro išreiškiamu nerimu.

Taigi pagalbą jam pirmiausia reikėtų pradėti nuo pokalbio, kaip jūs pati jaučiatės būdama kartu, o gal šalia. Pasidalinkite, kaip jūs pati priimate besikeičianti gyvenimą (tokie virsmai kaip santuoka, tėvystė paaštrina egzistencinius nerimus). Išklausykite ir jį.

Pabandykite kartu paieškoti galimų sprendimų, kaip baimė mirti galėtų mažiau trukdyti jo gyvenimui. Paklauskite ir apie tai, kiek jis pats nori išspręsti šią problemą. Ir reikėtų nepamiršti, kad problemas gali išspręsti tik pats žmogus. Kuo labiau jausitės atsakinga už būsimo sutuoktinio sunkumą, tuo mažiau jis ką nors keis.

Jei norite konkrečiai šiam žmogui pagelbėti, galite klausti, kokio jūsų elgesio jis tikisi. Padėti įmanoma tada, kai asmuo konkrečiai įvardija, ko nori iš kito. Sprendimas kreiptis pas psichologą yra gera išeitis, bet jis turi būti priimtas vyro, o ne jūsų. Priešingu atveju jis bus neveiksmingas (jūsų mieste konkrečių kontaktų nežinau, tačiau bent vienas psichologas turi dirbti psichikos sveikatos centre, ten gal būt galėtumėte gauti ir daugiau kontaktų).

Jūs kiekvienas turite po problemą: vyras – mirties baimę, jūs – panašu, kad nepatenkintus poreikius būnant šalia jo (pati pabandykite įsivardinti tiksliau, ko labiausiai trūksta, būnant šalia vyro). Nesiūlau nusisukti nuo kito, tačiau jokiu būdu nereikėtų pamiršti ir savęs.

Sėkmės. Vaida

Klauskite psichologės Vaidos: psichologui@delfi.lt

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nerimo apimtame Italijos regione dirbanti lietuvė – apie tikrąją padėtį: iš namų stengiamės neišeiti (60)

Kone kiekvieną dieną daugėja naujų koronaviruso užsikrėtimo atvejų – pasaulio žiniasklaida...

Kubilius: Šimonytė būtų geriausia premjerė – klausimas, ar Lietuva turės tokią galimybę (272)

„Politikai labai dažnai galvoja, kad jie jau žino atsakymus. Bet esame atėję į tokią stadiją,...

Austrijoje viešbutyje – baimė ir nerimas: dėl koronaviruso grėsmės paskelbtas karantinas (86)

Austrijoje, Alpių mieste Insbruke, uždarytas vienas viešbutis, paaiškėjus, kad koronavirusu...

Istorinėje Vilniaus vietoje – patirtis gomuriui už 5000 eurų: tai, kas įvyksta tarp šių sienų, liks mūruose (100)

Viešbutyje „ Pacai “ naujai atidarytas restoranas „Muros“, kuris pakeitė prieš tai...

Libaną purtančių neramumų centre atsidūręs lietuvis: niekada nemačiau tokių protesto akcijų (5)

Kai kalbama apie Artimuosius rytus, neišvengiama kalbos apie karą, konfliktus, tačiau prie...

Už auklių ir remonto paslaugas gyventojams bus grąžinta apie 1 mln. eurų

Prašymus atgauti dalį gyventojų pajamų mokesčio ( GPM ) už auklių, būsto ir automobilių...

ES ir britų derybos: laukia paskutinės nakties sindromas ar visiškas fiasko? (30)

Kaip toli Britų salos nudreifuos nuo ES ? Kaip Norvegija, Kanada, o gal net taip toli, kaip...

Silvestras Dikčius

Australijos gaisrai pasauliui nusiuntė aiškesnę žinutę, nei visi klimato kaitos ekspertai kartu sudėjus

Reportažų srautas gaisrų tema iš Australijos nutrūko prieš gerą mėnesį, bet liepsnų ir...

Italijos krepšinio federacija dėl koronaviruso laikinai stabdo visus čempionatus (113)

Italijos krepšinio federacija informavo neribotam laikui stabdanti visus šalyje vykstančius...

Šiaurės Italijos gyventojai: tai tikrų tikriausia panika (236)

Nedideliame Cassago Brianza kaimelyje, esančiame Milano ir Komo ežero pusiaukelėje, gyvenantis...