aA
Labai dažnai galvoju apie tai, kad greitai mirsiu, arba kad sergu/sirgsiu mirtina liga. Manau, kad tai galėjo įtakoti mano senelio mirtis nuo vėžio (nors tai buvo prieš 8 metus) ir užstrigęs pasakymas, kad tokia liga persiduoda kas antrai kartai. Man tik 19 metų, bet šios mintys neduoda ramybės. Atrodo, jos visada mano galvoje, kad ir ką bedaryčiau. Kartais mane ištinka netgi priepuoliai, kuomet galvoje sukasi vienintelė mintis - aš greit mirsiu. Tuomet pradedu verkti, nes negaliu suvokti, kodėl apie tai galvoju. Juk čia nesąmonė!
Baimė
Baimė
© Corbis/Scanpix

Žinau, kad minčių galia yra labai didelė ir mane dar labiau neramina faktas, kad nuolat apie tai galvoju. Bijau įsišnekėti ligą. Stengiuosi apie tai negalvoti, bet mano mintys stipresnės. Negaliu gyventi visaverčio gyvenimo, nes dažnai atrodo, jog mirties baimė temdo mano laimę.

Kartais atrodo, lyg gyvenčiau ligonio gyvenimą, juk esu jauna, neturėčiau sau galvos kvaršinti tokiais dalykais. Problema ta, kad dabar studijuoju užsienyje ir negaliu sau leisti lankytis pas psichologą. Gal turite kokių patarimų, kaip atsikratyti šių liguistų minčių? Noriu išmesti jas iš savo galvos ir mėgautis normalaus, sveiko žmogaus gyvenimu. Dėkui.

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

Jūsų baimė yra pakankamai populiari ir graikiškai vadinasi „tanatofobija“. Nuo šios baimės kentėjo daug žymių žmonių – tarkime, garsus komikas ir komedijų režisierius Vudis Alenas. Taigi baimei atsirasti visiškai nereikia būti labai rimtu žmogumi. Tik Vudis surado puikų būdą su ja sugyventi: jis šaiposi pats iš savęs savo filmuose ir apsakymuose.

Ar iš tiesų jūsų baimę skatina mintys? Taip, tačiau ne paprastos mintys.

Jei tai būtų tik paprastos mintys, tai jų poveikis būtų trumpalaikis. Štai, tarkime, jūs pagalvojate, kad jūsų AIDS testas yra teigiamas. Jūs jaučiate staigią baimę... O po to sužinote, kad tai buvo klaida. Ir baimė atslūgsta. Mintis šiuo atveju labai susijusi su suvokiama realybe ir labai aiškiai lemia jausmus. Čia jau žmogus stipresnis už baimę ta prasme, kad gali atkreipti dėmesį į pozityvią informaciją - ir baimė nyksta.

Jūsų gi atveju mintys yra stipresnės už jus, ir nors išorinio pagrindo joms atsirasti nėra, vis tiek sukasi jūsų galvoje. Žinoma, sukasi ne šiaip sau, o todėl, kad jūs jaučiatės nesaugiai, t.y. gyvenate su nerimu. Taigi, jūsų mintys ne realistiškos, o įkyrios.

Nerimas - neapibrėžtas jausmas, o protas neapibrėžtumų nemėgsta ir visuomet bando iš nerimo padaryti aiškesnį jausmą, susijusį su kuo nors, kas yra matoma ir apčiuopiama. Tuomet gimsta įkyri mirties baimė, t.y. baimė sujungta su idėja: ne šiaip nerimas, o konkrečiai: susirgti, numirti, patekti į nelaimingą atsitikimą, pakartoti senelio likimą, ir t.t. ir pan.

Protas yra išradingas ir prie pagrindo - nerimo jausmo - „prikabina“ įvairius pateisinimus. O jie savo ruožtu sukelia aiškesnes baimes. Taip vystosi tanatofobija - įkyrios mintys apie mirtį + baimės jausmas. Kartais jis yra nuolatinis, kartais paaštrėja lyg priepuolis.

Labai dažnai žmogus su įkyriomis baimėmis bando save paguosti, prikalbėti nebijoti, užsimiršti, pakeisti požiūrį į pasaulį. Ir jam nepavyksta. Todėl, kad žmogus bando elgtis su įkyrumu taip, lyg tai būtų realistiškas, proto pagimdytas jausmas. O įkyrumas kyla ne iš išorinės tikrovės, o iš žmogaus vidaus, t.y. sielos. Siela yra daugiau nei protas, ir įtraukia į save Vidinį Kritiką (superego) bei pasąmonę (jausmus, norus ir fantazijas, kuriems ne vieta būti jūsų dėmesio centre). O taip pat siela sugeba stebėti pačią save. Štai šioje sielos vietoje jums ir reikia atsidurti.

Taigi, norėdama susitvarkyti su savo mirties baime, jūs turite pradėti ne nuo minčių, ne nuo baimių, o nuo bendro nesaugumo jausmo - nerimo, kurį jūs išgyvenate sielos gilumoje - stebėjimo.

Kada mūsų sieloje atsiranda nerimas?

Čia jau jums teks patikėti manimi, nes tai, ką aš kalbu, akivaizdžiai jūsų galvoje nevyksta. Taip atsitinka tada, kai iš jūsų pasąmonės į sąmonę bando ateiti noras, fantazija ir jausmas, o Vidinis Kritikas jam sako: stop!

Įsivaizduokite: riaušininkai susiduria su policija. Bet ne po jūsų langais, o gretimoje gatvėje, kurios jūs nematote. Šioje vietoje prasideda susidūrimas: kaukia sirenos, mėtomi buteliai su benzinu, šaudoma guminėmis kulkomis ir į darbą paleidžiami „bananai“. Kažkas panašaus vyksta ir jūsų sieloje, tik jūs nematote, kas. Užtat susidūrimo garsus girdite: tai ir yra jūsų nerimas. Pasakyti, ko ten daugiau - maišto ar represijos - negalite, nes visa tai yra neišryškinta, nesimato ir neįvardijama. O ką, jei jūs iš riaušių padarysite veiksmo filmą?

Ir ką jums su tuo dar daryti Pradėti kovoti? Kur gi - juk į savo sielą nelabai įlįsi.

Daugelis žmonių, kurie kenčia nuo įkyrių baimių, atranda, kad laikinai padeda tam tikri vaistai: neuroleptikai ar trankvilizatoriai. Retsykiais - naujieji antidepresantai. Juos dabar išrašo šeimos gydytojai. Tačiau išgydyti įkyrumus vien vaistais dažniausiai nepavyksta. Jums reikia psichoterapijos, o jeigu jūs pas psichologą patekti negalite, tai teks pačiai tapti psichoterapeute. Tik psichoterapeute ne tradiciška, o truputį ekscentriška. Galima netgi sakyti, kiek trenkta.

Pradėkite nuo to, kad užimkite stebėtojos poziciją savęs atžvilgiu. Tiktų ir veidrodis, kur jūs galite stebėti savo neramų ir nelaimingą veidą. Atsisėskite prieš jį ant kėdės. Žiūrėkite į save įdėmiai ir kvėpuokite taip, kad iškvėpimas būtų kuo ilgesnis, o apie įkvėpimą negalvokite. Tuomet, kai apsiprasite su savo atspindžiu, mirktelkite jam ir pasakykite: tai ką, mirti susiruošei? Ir padarykite baisią grimasą - tarkime, pavaizduokite numirėlę. Iškiškite liežuvį, pakriokite, užverskite akis. Galite nukristi nuo kėdės ir pagulėti kelias minutes. Kol neatsibos.

Tuomet vėl pasižiūrėkite į savo atspindį. Greičiausiai jūs pamatysite visai kitokį veidą. Tada parodykite sau liežuvį, pavaizduokite idiotę ir grėsmingai tarkite sau: „Bijok Mirties! Vis stipriau ir stipriau! Ji ateina! Baltas chalatas eina per miestą!“ Tada atsikelkite ir sučiupusi kokią nors pagalvėlę padaužykite ją. Ir garsiai kelis kartus nusikeikite.

Tada vėl grįžkite prie atspindžio ir padėkokite sau. Dėkokite labai rimtai ir pagarbiai. Galite net pabučiuoti savo atspindį. Paglostykite save per galvą. Ir tarkite: „Kitą kartą aš atrodysiu dar siaubingiau – juk reikia, kad kažkas manimi pagaliau pasirūpintų“.

Jeigu jūs esate kūrybingi, paįvairinkite šį seansą. Prisiminkite: įkyrumai labai nemėgsta nuoširdaus smalsumo ir humoro jausmo. O nuo juoko jie išvis traukiasi.

Sėkmės.
Olegas Lapinas

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
4.0000

Top naujienos

Kokia iš tiesų yra Lukašenkos strategija: tai, ko labiau už koronavirusą bijo Baltarusijos lyderis (177)

Katastrofos nėra. Taip toliau užsispyręs tikina Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka,...

NT bendrovės paviešino savo rezultatus: tokių skaičių ekspertai jau seniai nėra matę siunčia žinią pirkėjams (124)

Kol lietuviai namuose leidžia ketvirtąją karantino savaitę, NT vystymo bendrovės Lietuvoje...

Koronaviruso susirgimų skaičius šalyje – 999, praėjusią parą fiksuoti 44 nauji atvejai (40)

Lietuvoje iš viso jau užfiksuoti 999 koronaviruso atvejai. Praėjusią parą ištirti 3242 ėminiai,...

Daugėja įrodymų, kad pasaulinė recesija jau prasidėjo (26)

Daugėja įrodymų, kad šių metų kovą prasidėjo gili pasaulinė recesija. Griūties mastas jau...

Skvernelis: Vyriausybė ruošia keturių dalių planą dėl karantino švelninimo (49)

Vyriausybė kitą savaitę planuoja paskelbti preliminarų keturių dalių planą, kada laipsniškai...

Marya Hannun, Sophie Spaan

Laikotarpis, kai Europa dievino islamą

Nors dabar Europoje norima drausti net dėvėti hidžabą, kažkada žemyno aristokratai...

Niujorko valstijoje užfiksuota daugiausia pasaulyje atvejų, Kinijoje padaugėjo naujų užsikrėtimų (6)

Jungtinėse Valstijose per pastarąją parą mirė 1 783 žmonės, kuriems buvo nustatyta...

Pranešimų apie karantino pažeidimus daugėja, žmonės atsipalaiduoja

Pranešimų apie karantino pažeidimus daugėja, nes žmonės vis labiau atsipalaiduoja, sako...

Gydytojas Morozovas apibūdino 5 stadijas, kurias dauguma jau praėjo: pasitikrinkite, kuri jums šiuo metu aktuali (22)

Tikiuosi, koronavirusas Jūsų neužpuolė iš išorės, o karantinas ir izoliacija dar nesuėdė...

Kaip kovoti su amarais, šliužais, sraigėmis ir kitais kenkėjais sode (1)

Iš pirmo žvilgsnio nepavojingai atrodantys vabzdžiai iš tiesų gali ne šiaip pakenkti derliui, o...

|Maža didelių žinių kaina