aA
Mano baimė prasidėjo labai seniai, gal prieš 15 metų. Ir gyvenu su ja, bet jinai šakojasi. Prasidėjo nuo to, kad susijaudinau, kai darbe reikėjo pirmą kartą svečiams kavą paduoti, sudrebėjo rankos. Tada negalėjau su direktorium susitikti bufete, nes jos vėl ėmė paniškai drebėti. Nors iki to gėrėm kavą bufete, mieste ir su malonumu užeidavau kavos puodeliui, pietauti ir taip toliau.
Moteris
© Corbis
Šiandien jau iki tiek įsisiautėjo ta panika, kad jau pietauti su kolegom neinu, nes panika kai suima, rankos dreba, jokio malonumo. Baigiu nuo kolektyvo atsiskirti. Nuėjau pas psichologą, bet patarimo negavau jokio: nieko na ir kas, kas gi žiūri į jūsų rankas, bet gi vidinė panika ką reiškia jei jos nebūtų, tai ir rankos nedrebėtų.

Aš kai viena ar su šeima namie, tai gi jos nedreba. Dieve, kaip to atsikratyti, gal hipnozės seansas padėtų. Gal galit patarti ką daryti, kur kreiptis. Daugiau gyventi taip negaliu.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Baimė, pamažu priverčianti atsisakyti iki tol įprasto elgesio, sąlygojanti nerimą keliančių situacijų vengimą bei apsunkinanti gyvenimą, reikalauja sprendimo. Gaila, kad jums nepavyko užmegzti kokybiško, gydančio santykio su psichologu, tačiau norėdama spręsti jums ramybės neduodančią problemą, visgi turėsite iš naujo patikėti šios specialybės žmonėmis.

Kaip dažnai darau, atsakinėdama į klausimus, pradžioje pabandysiu šiek tiek atskleisti tai, kas su jumis vyksta. Panašu, kad susidūrėte su konkretaus įvykio „paleista” baime. Nerimas būnant su nepažįstamais ar reikšmingais žmonėmis greičiausiai buvo ir anksčiau, tačiau rankų sudrebėjimas palaipsniui tapo konkretus ir aiškus baimės objektas, kurio ėmėte vengti. O kadangi jos dreba būnant su tam tikrais žmonėmis, tai ėmėte atsisakyti bendravimo su jais.

Jūsų aprašytą baimę galima priskirti socialinių baimių grupei. Joms būdinga tai, kad dažniausiai yra bijoma ne paties susitikimo su žmonėmis, o jų nuomonės, vertinimo. Jos dažniausiai susijusios su ne visada sąmoningu noru sužavėti, būti gerai įvertintam, troškimu būti pripažintam ir iš to kylančia baime nepatikti, būti nepriimtam, būgštavimu pasirodyti nekompetentingu, nepakankamai protingu, silpnu ir panašiai.

Jūsų baimė taip pat pasireiškia būnant su žmonėmis, kurių vertinimas yra svarbus, tiesiogiai susijęs su pripažinimu, gali būti net ir padėtimi darbe, galimybe save realizuoti ir taip jaustis vertinga.

Kaip baimė vystosi ir stiprėja? Jūsų nerimas būnant su kitais žmonėmis įgijo konkrečią išraišką – drebančias rankas. Taip atsiranda ratas: DREBANČIOS RANKOS – BAIMĖ, KAD JOS VĖL DREBĖS – SITUACIJŲ, KADA DREBA RANKOS, VENGIMAS – DAR LABIAU STIPRĖJANTI BAIMĖ, KAD RANKOS DREBĖS – DREBANČIOS RANKOS IR, KAIP JŪS ĮVARDINOTE, VIDINĖ PANIKA.

Kuo labiau vengiate situacijų, kuriose jaučiatės nemaloniai, tuo baisesnės jos atrodo, tuo didesnė tikimybė, kad išgyvensite intensyvius jausmus ir fizinę jų išraišką. Paprastai mūsų baimės yra minčių rezultatas. Jei pamąstytumėte, greičiausiai atpažintumėte panašius sakinius savo galvoje, kai ruošiatės susitikti su bendradarbiais ar kitais svarbiais žmonėmis. Jie atrodytų maždaug taip: „Man ir vėl nepavyks”, „Jie visi žiūri į mano drebančias rankas”, „Jie galvos, kad esu visiška nevykėlė”, „Nesugebėsiu susivaldyti” ir t.t.

Kai jau esate toje situacijoje, vėl užpuola minčių lavina: „Taip ir sakiau, kad nepavyks”, „Dabar jie tikrai galvoja, kad aš niekam tikusi”, „Jie dar ilgai prisimins mano drebančias rankas” ir panašiai. Nereiškia, kad jūs galvojate identiškai, kaip čia parašyta, bet panašias variacijas turėtumėte atpažinti. Bendrai tariant, per daug įtemptai galvojate apie kitų žmonių požiūrį į jus ir esate įsitikinusi, jog esate jų dėmesio ir vertinimų centre.

Jei trumpai apibendrinant, tai jūsų nerimas kyla ne iš nepasitikėjimo savimi ir noro būti priimtai, o greičiau baimės nepritapti, būti atstumtai, nepripažintai. Kadangi tai jums yra labai svarbu, suvokiama nesėkmė ar pažeminimas tam tikroje grupėje yra tolygus mirčiai ar kokiai kitai dideliai nelaimei. Ką su tuo daryti?

Čia nepateiksiu jokių pratimų ar metodų. Pabandysiu paminėti sritis, kurias reikėtų stiprinti, kad baimė silpnėtų ir pamažu atpalaiduotų jus bei leistų bendrauti su jums svarbiais žmonėmis. Pirmiausia reikėtų stiprinti savo vertės suvokimą (apie tai kaip tai galima daryti, esu rašiusi ne viename atsakyme). Kaip ir kiekvienas žmogus, taip ir jūs turite savo išskirtinumus, dovanas ir sugebėjimus, kuriuos svarbu atrasti ir priimti kaip kokybės ženklą, bei tuo dalintis su kitais.

Kitas dalykas yra nuostatų keitimas. Dažnai mes reikalaujame iš savęs, o nebyliai ir iš kitų, kad būtume priimti, kad mumis būtų žavimasi. O to nebuvimas mums siejasi su didžiule nesėkme, nelaime.

Gali būti, kad nesąmoningai vadovaujatės nuostata: „Jei rankos vėl sudrebės, aš neišgyvensiu”. Kuo stipresnė antra sakinio dalis, tuo didesnė baimė. Tuo labiau rankos dreba. Tikslas būtų pamažu keisti sakinio turinį: „Jei rankos sudrebės, tai bus labai nemalonu, tačiau išgyvenama”.

Tam, kad mintys keistųsi reikia nuolat sau apie tai priminti ir ryžtis kuo dažniau būti situacijose, kur pasireiškia baimė. Kiekvieną kartą po išgyventos patirties, apmąstyti ją. Greičiausiai atrasite, kad buvo baisu, bet išgyvenote. Jei sau tai garsiai pasakysite, kitą kartą jau rankos drebės kiek trumpiau. Gali būti, kad šitą baimę palaiko kokios kitos nuostatos. Jų atpažinimas ir keitimas (tai padeda atlikti psichologas) yra vienas efektyviausių jūsų problemos sprendimo būdų.

Kai kurie autoriai rekomenduoja susigalvoti kokį nors ritualą, kuris tarsi padėtų išgyventi nemalonią situaciją. Tarkim, su nykščiu ir rodomuoju pirštu nupiešti ratą, kuris būtų tarsi jūsų nusiteikimo ką nors keisti ženklas ir tuo pačiu pagalba. Tam reikia savitaigos, jog tokie dalykai jums gali padėti.

Baimių gydymas reikalauja laiko ir jūsų nuolatinio savęs palaikymo: pagyrimo, pasidžiaugimo, kad situacija keičiasi. Jūsų pastangos yra labai svarbios, tačiau baimės yra sudėtingas dalykas, dėl to yra sunku, o kartais ir neįmanoma jų atsikratyti be profesionalios pagalbos. Čia verta pasiieškoti patikimo psichologo, su kuriuo galėsite pasiekti kur kas efektyvesnių rezultatų, nei tai darydama savarankiškai (jei norėsite gauti psichologų kontaktus, galite dar kartą rašyti į redakciją).

Sėkmės. Vaida

Klauskite psichologės Vaidos: psichologui@delfi.lt

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Automobilių taršos mokestis dar neįsigaliojo, bet jau veikia: rinkoje pastebima pokyčių

„Kalbos apie automobilių taršos mokestį galimai šiek tiek prisidėjo prie pokyčių Lietuvos...

Policija pateikė 7 miestų gatvių sąrašą, kur stovės „trikojai“: Vilniuje jų – per 30 (55)

Keliuose atsiradus „trikojais“ pramintiems mobiliems greičio matavimo įrenginiams vairuotojai...

Kokių vaiko pinigų tikisi ir daug, ir mažai uždirbantys tėvai (187)

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų palaiko vaiko pinigus, ir tik mažesnioji mano, kad vietoj jų...

Gauti Kinijoje viešėjusio ir į Kauno ligoninę patekusio vyro mėginio rezultatai (139)

Pirmadienį į Kauno klinikinę ligoninę iš Alytaus atvežtas Kinijoje lankęsis vyras, kuriam buvo...

Medikė išaiškino, kaip išsirinkti aliejų ir kokiomis taisyklėmis vadovaujasi pati (4)

Šiais laikais labai daug kalbama apie mitybą ir jos įtaką sveikatai. Ir nors informacijos yra...

Nuo koronaviruso mirė Uhano ligoninės direktorius pranešimai buvo cenzūruojami (18)

Kinijoje nuo koronaviruso mirė Uhano ligoninės direktorius.

Gudrybės, kurios padės lėktuvo bilietus nusipirkti pigiau (8)

Skristi lėktuvu atostogauti smagu. Džiaugsmo teikia ir vaikščiojimas po oro uosto sales, lėktuvų...

Ringo herojus: sportininką nuo dar vieno smūgio apsaugojęs teisėjas pademonstravo išskirtinę reakciją

Praėjusį savaitgalį Bankoke vykusi muai tai kova tarp dviejų Tailando sportininkų tapo...

The Economist

Mokslininkai sudarė išsamiausią iki šiol genetinį vėžio žemėlapį (1)

Jis atskleidžia, kaip sunku bus perprasti auglius.

|Maža didelių žinių kaina