aA
Rašau, norėdama gauti Jūsų patarimą ar tiesiog išgirsti Jūsų nuomonę aktualiu, manau, net tik man vienai klausimu. Turiu draugą, su kuriuo bendraujame ne taip ir ilgai, gal kokius tris mėnesius, tačiau spėjom labai artimai susibičiuliauti ir jis man labai rūpi. Jam 33 metai, būdamas 14 metų sirgo stipria anoreksijos forma (buvo maitinamas per vamzdelį į skrandį ir balansavo ant "ribos").
Tyla
© Corbis
Iki šių dienų neabejotinai jaučia fizines ligos pasekmes, manau, kad ir psichologines. Norisi suteikti visapusišką atspirtį, bet tikriausiai ne visada pavyksta. Norėjau Jūsų paklausti, kaip reikėtų elgtis tam tikrais atvejais, pvz. aptariant valgio klausimus (jis apkūnokas, bet dietų ar lieknėjimo klausimą bijau net paliesti...), su tokią praeitį turėjusiu žmogum, jei apskritai reikia kokio nors specialaus elgesio, ir apskritai, kokias pasekmes, Jūsų nuomone, turi liga ir kaip įtakoja dabartinį tokio žmogaus gyvenimą?

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Jūsų noras kuo geriau suvokti draugo situaciją yra suprantamas ir sveikintinas. Žinia apie svarbių žmonių ligas ar kitus sunkumus dažniausiai paliečia ir mus. Tai sukelia nerimą, abejones, klausimus, ar galėsime jiems padėti, priimti jų ypatumus. Gali būti, kad atsakymas bus kiek kitoks nei jūs tikėjotės, nes jis labiau lies jus pačią, o ne jūsų draugą.

Apie asmenų, sergančių anoreksija, ypatumus užsiminsiu tik tiek, kad šis sutrikimas dažniausiai siejamas su ankstyvųjų santykių patirtimi vaikystėje. Nieko neminėjote apie jūsų draugo psichoterapinį gydymą: ar jis buvo suteiktas? Nuo to priklauso, kokias ligos pasekmes išgyvena minėtas asmuo. Visgi nesinori jums vardinti ypatumų, kuriais gali pasižymėti šia liga sergantys ar sirgę asmenys (informaciją galima rasti internete). Paaiškinsiu, kodėl.

Perskaičiusi jūsų klausimą, bandžiau suprasti, kas gali jaudinti moterį, sužinojus, kad patinkantis vyras sirgo kokia nors liga? Mintyse iškilo keli aspektai. Pirmiausia, svarstymas ar būti su šiuo žmogumi. Kaip jau minėjau pradžioje, svarbių žmonių sunkūs išgyvenimai tiesiogiai liečia mus, užkrauna atsakomybę, sukelia norą viską išspręsti ir kiek įmanoma palaikyti gražų ryšį. Noras geriau suvokti sutrikimą yra teisingas, tačiau jis labiau kyla iš mūsų nesąmoningo troškimo išgelbėti kitą žmogų ir taip palengvinti savo gyvenimą.

O čia susiduriame su paradoksu: kuo mes labiau norime padėti, tuo silpnesnis darosi kitas žmogus. Tuo pačiu silpsta ir santykis, nes dėmesys nukreipiamas į asmens sutrikimą, o ne į jį patį. Anoreksija yra vienas iš sunkumų, kuriuos asmuo turi spręsti pats, padedant specialistams, kad tai duotų kokį nors rezultatą. Tai yra pirmas dalykas.

Antra, jūs pažįstami tik tris mėnesius. O tai tik santykių pradžia. Manau, jog daugelis mūsų galėtų turėti vienokią ar kitokią diagnozę, jei kas nors atidžiau mus stebėtų. Su daugeliu iš mūsų reikia tam tikro elgesio. Žmonės paprastai skiria labai daug laiko vienas kito pažinimui ir ieškojimui, kaip būti vienas su kitu.

Pagalvokite, kas keistųsi, jei jūs neturėtumėte informacijos apie minėtą draugo sutrikimą? Greičiausiai jūs bandytumėte jį pažinti, atrastumėte puses, kurios jus džiugintų, ir savybes, kurios būtų sunkiai toleruojamos bei priimamos. Kartu ieškotumėte, kokiomis temomis ir kaip kalbėtis vienas su kitu. Manau, kad lygiai tą patį reikėtų daryti ir dabar.

Kiekvienas žmogus yra geriausias savo gyvenimo ekspertas. Jūsų draugas geriausiai išmokys jus būti su juo, priimti jį ir galbūt jam padėti, jei jūs tik turėsite troškimą kurti santykį kartu, o ne už jo nugaros. Kalbant apie santykius su žmonėmis, svarbu suvokti vieną dalyką, kad bet kokius neaiškumus geriausiai pakomentuos ir atsakys pats jų šeimininkas. Ir tik jis vienas įsileis į savo sunkumą arba ne. Suteiks progą jam pagelbėti, arba ne.

Apibendrinant norėčiau pasakyti, kad išvardinti sutrikimo ypatumai greičiausiai iškreiptų santykių tikrovę: nemažai vykstančių dalykų gali būti prisikirti ligai ir ja pateisinami. Kita vertus, jūsų sutiktas žmogus tikrai yra gebantis mąstyti ir kalbėti. Kartu jūs geriausiai atrasite, kas jam būdinga ir kokio palaikymo jis iš jūsų norėtų. O gal pats labiau norėtų jumis rūpintis?

Vaida

Klauskite psichologės Vaidos: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuviai atrado tobulų atostogų salą Europoje: kainos maloniai džiugina, atmosfera puiki, klimatas geras (71)

Korsika įspūdinga, bet šiemet, gegužės viduryje, orai nelepino, o ir sostinė Ajačas ypatingai...

Norvegijos jūroje – Černobylis po vandeniu: pasekmės gali būti labai liūdnos (187)

Sovietų povandeninis laivas „Komsomolec“ tapo radiacijos šaltiniu Arktyje. Laivas jūros dugne...

Įtakingiausiųjų sąrašas: kodėl visuomenė pasirinko Nausėdą, o elitas – Grybauskaitę (180)

Pirmadienį DELFI paskelbė įtakingiausių politikų sąrašą . Visuomenės nuomone,...

Vytautas Landsbergis: taip ateina į valdžią diktatoriai ir diktatūros (503)

Pirmadienį DELFI paskelbė įtakingiausių politikų sąrašą . Daugybę metų įtakingiausiųjų...

Pasitraukusios iš INF sutarties JAV išbandė vidutinio nuotolio sparnuotąją raketą (95)

JAV Gynybos departamentas pirmadienį paskelbė išbandęs vidutinio nuotolio nuo žemės...

Po paslaptingų sprogimų prabilo ir Putinas: pavojaus nėra, tačiau priemonių imamasi

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pareiškė, kad po anksčiau šį mėnesį...

Orai: praūžus audrai grįš šiluma

Antradienio dieną orams didesnę įtaką darys aukštesnio slėgio zona. Lietūs, naktį skalbę...

Lietuviškos kainos – turistų iš užsienio akimis: Varšuvos neprimena, primena Paryžių (248)

Pirmadienį popiet, saulei kepinant iki 29 laipsnių karščio, Katedros aikštėje verda veiksmas....

„Žalgirio“ naujokas LeDay – jau Kaune, su naujaisiais namais supažindino Walkupas (1)

Kauno „Žalgirio“ legionieriai po truputį jau renkasi Kaune, kur pradės pasiruošimą naujajam...

Iki rudens Vilniaus vairuotojams teks apsišarvuoti kantrybe: svarbia gatve siūlo nesinaudoti (21)

Po kone kiekvienos stiprios liūties patvindavusi Teodoro Narbuto gatvė Vilniuje ilgainiui turėtų...