Sveiki, net nežinau nuo ko pradėti, rašau apimta visiškos nevilties. Prieš porą savaičių, mano gyvenimo draugui diagnozavo leukemiją... Planavome vaikelį, vedybas, gyvenimą kartu. Deja... Kas šiuo metu vyksta, net pati nesuprantu - visiškas chaosas.
Moteris, liūdesys, depresija
© Corbis/Scanpix
Jis sako, kad nebegalime likti kartu, kad aš turiu kurti gyvenimą be jo, bet aš žinau, kad jis mane myli ir taip kalba tiesiog išimtinai dėl ligos... Aš pasiryžusi gyvent su juo, kiek jam Dievas duos, tačiau jis labai užsispyręs, neprisileidžia artyn, nori viską iškęsti. Aš nebežinau kaip su juo kalbėti, kokiu būdu jam įrodyti, kad man nesvarbu kuo jis serga, kad jį myliu vis tiek ir mylėsiu iki galo... Gal galėtumėt patarti. Dėkoju.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Žinia apie sunkią ligą bei artėjančią mirtį yra didelis ir sunkus išbandymas tiek pačiam asmeniui, tiek jo artimiesiems. Būdami jauni ir stiprūs nedaug mąstome apie savo gyvenimo pabaigą, suvokiame ją kaip tolimą, o mintys apie mirtį sukelia mažų mažiausiai nerimą.

Jau ne viename atsakyme esu minėjusi E. Kubler – Ross išskirtus gedėjimo etapus (neigimas, pyktis, derėjimasis, depresija, priėmimas) skyrybų, artimųjų mirties atveju. Panašius išgyvenimus patiria ir sunkiai sergantis, akistatoje su savo mirtimi esantis žmogus. Šie išgyvenimai ne visiems pasireiškia paeiliui ir vienodo stiprumo, tačiau tai yra procesas, kuris padeda susitaikyti su situacijos neišvengiamybe.

Panašu, kad jūsų draugas šiuo metu išgyvena pasimetimą ir baimę. Labai tikėtina, kad jausmai sunkiai leidžia veikti racionaliems sprendimams. Noras atsiriboti ir susidoroti su savo liga vienam yra būdas, kuriuo jis šiuo metu reaguoja į naują žinią. Liga sugriovė ne tik jūsų, bet ir jo planus, įsivaizdavimus, norus, troškimus ir kitą. Ne taip lengva susivokti, kad gyvenimas keičiasi jau dabar. Bet, kaip minėjau, tai yra procesas, kurio metu keičiasi asmens būsena, norai ir elgesys.

Sunkiais momentais žmonės įvairiai išgyvena kitų artumo poreikį. Čia stebimi ir skirtumai tarp moterų bei vyrų. Pastarieji labiau linkę spręsti sunkumus viduje, neskuba jais dalintis ir panašiai. Gali būti, jog žmogus, kurį mylite šiuo metu nori pats suprasti, kas vyksta. O gal jis šiuo metu išgyvena neigimo stadiją, o buvimas su jumis, pokalbiai jam primena ligą.

Galime daryti ir tokia prielaidą, jog matydamas jūsų skausmą, jaučia pareigą pasirūpinti jumis, tačiau neturi tam jėgų. Atrodo, kad būdamas vienas šiuo metu jis lengviau susidoroja su jį užklupusia nelaime.

Vis gi ką reikėtų daryti jums? Pirmiausia turėtumėte suprasti, kad draugas turi teisę elgtis taip, kaip jam dabar lengviausia. Labai svarbu, jog suprantate, jog tai nėra tikrieji jo jausmai jūsų atžvilgiu. Pabandykite daug neįtikinėdama pasakyti, jog mylite jį ir visada būsite šalia (nebūtinai fiziškai). Galite pasidalinti, jog suvokiate jo kančią ir norėtumėte jam padėti, tačiau nesiūlykite pagalbos per prievartą. Išsakyti ir savo jausmus bei norą būti kartu. Išreikškite troškimą prasmingai išgyventi laiką, kurį dar turite. Pabandykite parodyti, kad net ir būdama atskirai gyvenate mintimis apie jį. Turėtumėte aiškiai išsakyti, jog emociškai nenorite su juo išsiskirti, tačiau kurį laiką galite pasitraukti, kad jis susigyventų su neseniai išgirsta žinia.

Buvimas su sunkiai sergančiu žmogumi reikalauja daug jėgų, dėl to svarbu, kad turėtumėte su kuo pakalbėti apie jus užklupusią problemą. Jūsų draugas, kaip ir daugelis jo likimo atstovų, šiuo metu sunkiai galėtų rūpintis jūsų jausmais. Neretai tokie asmenys labiau linkę kalbėti nei klausytis kitų. Gali būti, kad jūsų ramesnė būsena, bet jokiu būdu neapsimetinėjimas, jog nieko nevyksta, padės ir jam priimti jus į savo skausmą.

Svarbu reaguoti į mylimo žmogaus poreikius. Jei jis neigia ligą, neverskite jo apie tai kalbėti. Toks būdas gali būti sąmoningai pasirinktas ir padedantis išgyventi. Kita vertus, nereikėtų gyventi taip tarsi nieko nėra atsitikę. Būkite pasiruošusi netikėtoms draugo reakcijos, sprendimams ir panašiai. Svarbu stebėti elgesį, žmogaus pokyčius ir būnant su juo mokytis atliepti jo jausmus bei poreikius. Išmokite išlaukti, paliekant pasirinkimą artimam žmogui.

Dar kartą pasikartosiu, jog jums taip pat labai svarbu susirasti pagalbą (draugė, mama, psichologas), kad galėtumėte išreikšti savo jausmus: baimę, pasimetimą, skausmą, pyktį, liūdesį ir panašiai. Taip pat labai rekomenduočiau paskaityti daugiau knygų mirties tematika, tai leis geriau suvokti, ką išgyvena jūsų mylimas žmogus ir atrasti tinkamiausias buvimo su juo formas.

Nereikėtų atmesti ir to, jog žmogus, su kuriuo esate, vis dėl to nuspręs galutinai nutraukti santykius. Deja, šiuo atveju reikėtų pripažinti savo galimybių ribotumą paveikti kito asmens veiksmus ir sprendimus. Vis dėl to reikėtų išbandyti kitokius elgesio būdus, kurie padėtų išlikti dviese ir ligos akivaizdoje. Labai nuoširdžiai linkiu stiprybės... Vaida

Klauskite psichologės Vaidos: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (108)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (22)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Ar kolchozus pripažinsime savo, o ne okupantų istorijos dalimi? (35)

Kai Seimo sveikuolis Dainius Kepenis pasiūlė statyti bendrą paminklą stribams ir partizanams,...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (52)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Prekybos centro „Ozas“ aikštelėje užsidegė automobilis (1)

Šeštadienį į prekybos ir pramogų centrą „ Ozas “ suskubo ugniagesiai: antrame aukšte...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (280)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...

Kelio remontas pykdo: vienas darbininkas kasa, o penki stovi ir žiūri (168)

Iš Klaipėdos uoste veikiančių terminalų vedančio Jūrininkų prospekto kelio dangos...

Dakaro pragaras baigėsi: Juknevičius pagerino savo paties rekordą (290)

Dvi savaitęs trukęs alinantis, nenuspėjamas ir išbandymų kupinas Dakaro ralis – baigėsi....

Karališkieji kūdikiai: gimdymas be nuskausminamųjų, griežti reikalavimai vardui ir 163 metus dėvėti tie patys drabužėliai (2)

Didžiosios Britanijos Kembridžo kunigaikštienė praėjusių metų rugsėjo pradžioje...

Kinija užsipuolė JAV sukėlus „didžiulę grėsmę“ (218)

Pekinas šeštadienį pranešė išsiuntęs karo laivą, kuris privertė pasitraukti JAV...