aA
Man jau senokai išdygo viršutiniai protiniai dantys, todėl labai sunerimau, jog vis dar nedygsta apatiniai. Apsilankiau pas odontologą, kuris padaręs rentgeno nuotrauką, pasakė, kad apatiniai dantys auga šonu ir stumia kitus dantis. Odontologas pasiūlė operuotis, bet labai bijau. Ar įmanoma išvengti šitos operacijos? Ar išdygusius viršutinius protinius dantis būtina iš karto rauti? (Laima, 27 m.)
© Vida Press

Vienu metu išoperuoti abu protinius dantis galima tik viršutinėje žandikaulio dalyje, o apatinėje to padaryti negalime, nes skiriasi apatinės ir viršutinės dalies nuskausminimas.

Protiniai dantys daugeliui kelia nerimą – išdygę greitai sugenda arba iš viso neišdygsta. Dažnai svarstome, ar juos rauti vos pasirodžiusius burnoje, ar palikti, o gal ieškoti dar neapčiuopiamų dantų užuomazgų.

Pataria specialistė

VUL Žalgirio klinikos Konsultacinės poliklinikos vedėja gydytoja odontologė Aušra Šaikuvienė:

Grėsmė pažeisti kitus dantis

Tinkamam laikui atėjus protiniai dantys išdygs. Jau nebėra terminų, kada tai turi nutikti. Gali išdygti net tuomet, kai jau burnoje visi dantys ištraukti – septyniasdešimtmečiams būna išdygsta užsilikęs protinis dantis. Jeigu dantys dygsta į šoną ir stumia kitus dantis, būtina juos operuoti. Tokiu atveju daromas pjūvis, gręžiamas kaulas, prieinama iki apsivertusio danties ir jis ištraukiamas.

Dantis yra organas, kuris visada nori dygti – taip jau užprogramuota. Jeigu jis negali dygti normalioje padėtyje, o yra atsirėmęs į kaimyninius dantis, pavyzdžiui, savo viršūne – jis ir dygs į tą dantį, pats neapsivers. Arba jis dygs normaliai į burną, arba į tą pusę, į kurią pasisukęs vainikas. Jeigu nusprendžiama operacijos nedaryti, protinis dantis gali nutirpdyti kaimyninio danties šaknis – bus pažeistos gerų nuolatinių dantų šaknys.

Vienu metu išoperuoti abu protinius dantis galima tik viršutinėje žandikaulio dalyje, o apatinėje to padaryti negalime, nes skiriasi apatinės ir viršutinės dalies nuskausminimas.

Rauti, kai trukdo

Išdygusių protinių dantų rauti iš karto nėra būtina, ypač jeigu jie netrukdo. O jeigu jie ima trukdyti išsižiojimui ar kramtymui, gesti, žmogus jaučia diskomfortą, pirmiausia reikia eiti pasikonsultuoti su gydytoju, o ne pačiam spręsti, kada rauti, o kada ne.

Jeigu specialistas pamatys, kad dantis blogos padėties arba trukdo išsivalyti tikrajam dančiui, jį nedelsiant pašalins. Tikrai neišvengiamas protinių dantų rovimas yra tada, kai jie pūliuoja, neišsivalo, stringa maistas, eina į šoną ir spaudžia gretimus dantis. Dažnai pacientai sako, kad jaučia priekinių dantų spaudimą, nors kaltas būna galinis protinis dantis. Kartais to žmonės nė neįtaria, todėl tam ir yra gydytojai, pas kuriuos jie privalo apsilankyti.

Odontologas apžiūrės burną, padarys rentgeno nuotrauką ir nuspręs, kas yra situacijos kaltininkas ir ką reikia padaryti, kad pacientas jaustųsi geriau. Nesusitikus su pacientu gyvai ir nepamačius jo rentgeno nuotraukos interpretacijos gali būti klaidingos.

Įdomu

Dantų dygimą lemia genetika. Protiniai dantys mums nebereikalingi, jie užsilikę kaip trečias vokas – tai recesyviniai požymiai. Būna, kad jau net užuomazgų nebėra, todėl kad žmonėms kramtyti žalios mėsos nebereikia. Mūsų smegeninė dalis yra užaugusi dėl didesnio smegenų darbo, pasikeitusi kaukolė, todėl nebėra vietos protiniams dantims, nes jie funkciškai žmonėms nebereikalingi. Yra tendencija, kad laikui bėgant jų išvis nebeliks.

Verta žinoti

Po neišdygusio viršutinio protinio danties šalinimo problemų kyla retai. Tinimo įprastai nebūna, skausmo taip pat nėra arba trunka vos kelias paras. Po apatinio protinio danties šalinimo operacijos skruosto patinimas gali laikytis dvi tris dienas. Skausmas priklausomai nuo rovimo sudėtingumo ir režimo laikymosi trunka iki dešimties dienų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ekspertas apie Rusijos kariuomenę: net sovietmečiu taip nebūdavo (87)

Pastarųjų dvidešimties metų Rusijos tiriamosios žurnalistikos atstovai Andrejus Soldatovas ir...

Finale dominavę Ispanijos krepšininkai susigrąžino pasaulio čempionų titulą MVP – Ricky Rubio (249)

Pasaulio krepšinio čempionatas Kinijoje pasiekė finišo tiesiąją. Lemiamamą pirmenybių...

Rimvydas Valatka. Pinigų nėra, pinigų yra – anekdotas apie mus ir juos (47)

Karbauskio kurpta naujoji Seimo dauguma užsilenkė taip greit, kad nespėjo nuversti nė...

Prie Klaipėdos apvirto jachta: vienas žmogus nuskendo, dar vieno ieškoma (5)

Rugsėjo 15 d., 18.17 val., Bendrajame pagalbos centre skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu...

Užkalnis Italijoje: „Michelin“ gidas, šimtai eurų vakarienei ir graužiami kaulai (54)

Klausykit, kaip man nepasisekė: ir į Ameriką šį rudenį neišskridome dėl jaunesnės šunelės...

Rimas Šapauskas

Rimas ir kunigas. Pokalbis su Broliu Astijumi

Iš kur kyla gandai, stereotipai ir nesusikalbėjimas? Dažniausiai – iš nežinojimo. Ar tikrai...

Lietuviai laužo tylos įžadus, tačiau apie šitą ligą kalbėti vengia iki šiol: kartais šalia tokio žmogaus yra pragaras (167)

Nors apie ženklus, kurie gali padėti suprasti, jog žmogus išgyvena emocinę krizę ir galvoja apie...

Išskirtiniu trofėjumi pasipuošęs ispanų puolėjas nusilenkė rinktinės veteranams: jie yra gimę laimėti (1)

Solidžiai pasaulio čempionato finale pasirodęs bei planetos pirmenybių aukso medalį iškovojęs...

Senovės babiloniečių sumanymas virto verslu: nieko bendro su mokslu neturinti astrologija krauna milijardus (7)

Nors horoskopai egzistuoja tūkstančius metų, astrologija nuo mokslo atskirta XVII a., o dabar...