Man jau senokai išdygo viršutiniai protiniai dantys, todėl labai sunerimau, jog vis dar nedygsta apatiniai. Apsilankiau pas odontologą, kuris padaręs rentgeno nuotrauką, pasakė, kad apatiniai dantys auga šonu ir stumia kitus dantis. Odontologas pasiūlė operuotis, bet labai bijau. Ar įmanoma išvengti šitos operacijos? Ar išdygusius viršutinius protinius dantis būtina iš karto rauti? (Laima, 27 m.)
© Vida Press

Vienu metu išoperuoti abu protinius dantis galima tik viršutinėje žandikaulio dalyje, o apatinėje to padaryti negalime, nes skiriasi apatinės ir viršutinės dalies nuskausminimas.

Protiniai dantys daugeliui kelia nerimą – išdygę greitai sugenda arba iš viso neišdygsta. Dažnai svarstome, ar juos rauti vos pasirodžiusius burnoje, ar palikti, o gal ieškoti dar neapčiuopiamų dantų užuomazgų.

Pataria specialistė

VUL Žalgirio klinikos Konsultacinės poliklinikos vedėja gydytoja odontologė Aušra Šaikuvienė:

Grėsmė pažeisti kitus dantis

Tinkamam laikui atėjus protiniai dantys išdygs. Jau nebėra terminų, kada tai turi nutikti. Gali išdygti net tuomet, kai jau burnoje visi dantys ištraukti – septyniasdešimtmečiams būna išdygsta užsilikęs protinis dantis. Jeigu dantys dygsta į šoną ir stumia kitus dantis, būtina juos operuoti. Tokiu atveju daromas pjūvis, gręžiamas kaulas, prieinama iki apsivertusio danties ir jis ištraukiamas.

Dantis yra organas, kuris visada nori dygti – taip jau užprogramuota. Jeigu jis negali dygti normalioje padėtyje, o yra atsirėmęs į kaimyninius dantis, pavyzdžiui, savo viršūne – jis ir dygs į tą dantį, pats neapsivers. Arba jis dygs normaliai į burną, arba į tą pusę, į kurią pasisukęs vainikas. Jeigu nusprendžiama operacijos nedaryti, protinis dantis gali nutirpdyti kaimyninio danties šaknis – bus pažeistos gerų nuolatinių dantų šaknys.

Vienu metu išoperuoti abu protinius dantis galima tik viršutinėje žandikaulio dalyje, o apatinėje to padaryti negalime, nes skiriasi apatinės ir viršutinės dalies nuskausminimas.

Rauti, kai trukdo

Išdygusių protinių dantų rauti iš karto nėra būtina, ypač jeigu jie netrukdo. O jeigu jie ima trukdyti išsižiojimui ar kramtymui, gesti, žmogus jaučia diskomfortą, pirmiausia reikia eiti pasikonsultuoti su gydytoju, o ne pačiam spręsti, kada rauti, o kada ne.

Jeigu specialistas pamatys, kad dantis blogos padėties arba trukdo išsivalyti tikrajam dančiui, jį nedelsiant pašalins. Tikrai neišvengiamas protinių dantų rovimas yra tada, kai jie pūliuoja, neišsivalo, stringa maistas, eina į šoną ir spaudžia gretimus dantis. Dažnai pacientai sako, kad jaučia priekinių dantų spaudimą, nors kaltas būna galinis protinis dantis. Kartais to žmonės nė neįtaria, todėl tam ir yra gydytojai, pas kuriuos jie privalo apsilankyti.

Odontologas apžiūrės burną, padarys rentgeno nuotrauką ir nuspręs, kas yra situacijos kaltininkas ir ką reikia padaryti, kad pacientas jaustųsi geriau. Nesusitikus su pacientu gyvai ir nepamačius jo rentgeno nuotraukos interpretacijos gali būti klaidingos.

Įdomu

Dantų dygimą lemia genetika. Protiniai dantys mums nebereikalingi, jie užsilikę kaip trečias vokas – tai recesyviniai požymiai. Būna, kad jau net užuomazgų nebėra, todėl kad žmonėms kramtyti žalios mėsos nebereikia. Mūsų smegeninė dalis yra užaugusi dėl didesnio smegenų darbo, pasikeitusi kaukolė, todėl nebėra vietos protiniams dantims, nes jie funkciškai žmonėms nebereikalingi. Yra tendencija, kad laikui bėgant jų išvis nebeliks.

Verta žinoti

Po neišdygusio viršutinio protinio danties šalinimo problemų kyla retai. Tinimo įprastai nebūna, skausmo taip pat nėra arba trunka vos kelias paras. Po apatinio protinio danties šalinimo operacijos skruosto patinimas gali laikytis dvi tris dienas. Skausmas priklausomai nuo rovimo sudėtingumo ir režimo laikymosi trunka iki dešimties dienų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Žalgiris“ – tikras fenomenas: kodėl žaliai baltas kraujas taip masina Eurolygos turčius? lyderis – pagal du rodiklius (91)

Jau tapo įprasta, kad kasmet į kovą prieš galingiausias Europos krepšinio armijas stojantis Kauno...

Azovo jūroje – naujas karštasis taškas: turime būti pasiruošę (320)

Vieną vasaros rytą keturi Ukrainos pakrančių apsaugos pareigūnai greitaeigiu patruliavimo...

Vitrinų spindesy labdara netiko (1)

Prie didžiausio Panevėžyje prekybos centro nebematyti čia penketą metų stūksojusio labdaros...

Kelyje po Europą: džiaugsmas piniginei, laisvėje gyvenančios beždžionės ir laimingi žmonės (19)

Įspūdžius apie mūsų kelionę reikia skaityti vienu įkvėpimu. Tai – kaip greitas veiksmo...

10 ingredientų, kurių sriubai geriau nenaudoti (1)

Sriuba yra ne tik skanus ir maistingas, bet ir figūrai naudingas patiekalas. Tačiau daugelis...

Draugas papasakojo apie Grafininos parodytas kaukes: jei ji gyva ir stebi šią situaciją – jai tai brangiai kainuos (94)

Paskelbus be žinios dingusios Sandros Grafininos paiešką, suimtas jos vyras Nigelas Westas. Šią...

Užkalnis: kaip jums paaiškinti, kad jūsų restoranas blogas? (302)

Žinau, kad daug kas galvoja, kad man patinka kritikuoti restoranus ir visaip prie jų kabinėtis....

Johnny Deppas kaltina buvusią žmoną pasibjaurėtinu elgesiu: teigia savo lovoje radęs jos ekskrementų (17)

Johnny Deppas kaltina savo buvusią žmoną nederamu elgesiu – esą po konflikto ji specialiai...

Septyneri metai namo statyboms: pora atskleidė, kas atėmė daugiausia laiko ir pinigų (200)

Namo statybos – ilgai trunkantis ir nelengvas procesas, kuris gali trukti keletą metų ar net...

Gailina pusę metų jautėsi pavargusi kol pagaliau rado ligą: buvo priversta gerti 15 tablečių per dieną (20)

Dusulys , drebulys, augantis svoris ir nuolatinis nuovargis – sutrikusios skydliaukės simptomai,...