aA
Vilniaus universito ligoninės Santariškių klinikų Vidaus ligų centro vadovas profesorius Virginijus Šapoka teigia, kad kiekvienas žmogus, rūpindamasis sveikata, turėtų bent susipažinti su pagrindiniais didžiausią grėsmę sveikatai sukeliančių ligų simptomais. Tarp jų - ir giliųjų venų tromboze.
© Shutterstock nuotr.

Vilniaus universito ligoninės Santariškių klinikų Vidaus ligų centro vapindamasis sveikata, turėtų bent susipažinti su pagrindiniais didžiausią grėsmę sveikatai sukeliančių ligų simptomais. Tarp jų - ir giliųjų venų tromboze.

- Turbūt pacientai dažnai klausia, ar turite ką nors bendro su garsiuoju istoriku Adolfu Šapoka?

- Aš tik galiu pasakyti, kad mano seneliai yra kilę iš to paties kaimo, kur buvo ir Adolfo Šapokos gimtinė. Galbūt kraujyje ir yra kokių nors bendrų sąsajų, tačiau kad esame tikri giminės – negalėčiau pasakyti.

- Neseniai dalyvavote konferencijoje, kurioje buvo kalbama apie giliųjų venų trombozę. Tiesa, kad ji gali sukelti mirtinas pasekmes?

- Negalime sakyti, kad kiekviena trombozė yra baisus pavojus sveikatai, lygiai kaip negalime sakyti, jog tai yra visiškai nekaltas procesas.

Didesnė bėda, kad kojose susidarę trombai gali nukeliauti į plaučius ir sukelti aiškią plaučių arterijos tromboemboliją su aiškiais klinikiniais požymiais: dusuliu, kraujospūdžio kritimu, skausminiu sindromu, atsikosėjimu krauju. Arba gali būti labai nežymus simptomas, kuris pasireiškia netikėtai – žmogus epizodiškai paduso ir viskas tuo pasibaigė.

Atrodytų, nieko blogo, bet vienas, antras dusulio pasikartojimas ilgainiui sukelia padidėjusį plaučių arterijos spaudimą.
Tuomet dešinioji širdies pusė, kuri varinėja kraują į plaučius, pradeda plėstis, sutrinka jos darbas, pradeda kauptis skysčiai pilve, kojose. Toks pacientas pradeda tinti ir tampa neįgalus.

- Kas padidina giliųjų venų trombozės riziką?

- Kojų venų trombozė rodo, kad yra arba papildomi rizikos veiksniai, arba nusižengimas higienos dalykams. Sakykime, ilgos kelionės, ilgą laiką sulenktos kojos, sėdėjimas užmetus koją ant kojos, kraujospūdžio padidėjimas, nutukimas – tai dideli rizikos veiksniai. Taip pat amžius – kuo vyresnis žmogus, tuo rizika didėja. Kartais kojų veninės trombozės netgi būna pirmasis vėžio simptomas. Vėžio dar niekas nemato, bet jau atsiranda giliųjų venų trombozė.

Reikia neužmiršti, kad yra genetiškai sąlygotos priežastys.
Kartais jauni žmonės, ypač moterys, ant šlaunų pastebi nedidelius išsiplėtimus. Tada iš karto su lazeriu pridegina. Bet tai rodo, kad venų sienelės nėra stiprios, kolageno gamyba sutrikusi. Ateityje dėl to gali kilti rimtų problemų.
Jeigu tėvų paviršinės venos išsiplėtusios, didelė tikimybė, kad ir vaikai tai paveldės.

- Įvardykite pagrindinius šios ligos simptomus?

- Pagrindiniai simptomai būtų staiga atsiradęs skausmas, tynimas – asimetrinis, tai yra vienos kojos, o ne abiejų iš karto. Gali pasireikšti skausmingumas venų projekcijoje. Kartais pakyla nedidelė temperatūra, nors tai nėra dažnas simptomas. Gali būti nedidelis odos paraudimas, priklausomai, jeigu tai yra paviršinės venos.
Paprastai pacientai atkreipia dėmesį, kad staiga atsirado „kažkas netikėto su koja“: dažniausiai ji pastorėja daugiau nei tris centimetrus.

- Kokių yra pažangių gydymo metodų?

- Pats pagrindinis dalykas - tikslios diagnozės nustatymas. Tam šeimos gydytojas praktiškai neturi didelių galimybių – jis gali kliniškai įtarti, tačiau diagnozuoti arba patvirtinti reikalingi specialūs tyrimai.
Šiandienai turime naujų vaistų – labai efektyvių, jie leidžiami gydymo periodu, ir nereikalinga laboratorinė kontrolė. Deja, šie vaistai nėra kompensuojami. Jų skiriame, jeigu pacientas sutinka pats sumokėti apie 250 litų – tiek kainuoja mėnesio gydymo kursas. Ne kiekvienas žmogus gali sau tai leisti.

- Kad nereikėtų vėliau pirkti tokių brangių vaistų iš savo kišenės, patarkite, kaip išvengti šios venų ligos?

- Mūsų visuomenė sensta, mes nenorime judėti, pasidarėme tingūs, galiausiai didėja nutukimas, nes žmonės mėgsta gerai pavalgyti, ypač vakare, kuomet jau nereikėtų persivalgyti.
Tiesa, vis labiau populiarėja fizinis aktyvumas. Ir tai gerai. Sakykime, kadaise amerikiečiai buvo labai nutukusi tauta, o dabar jie propaguoja sveiką gyvenimo būdą, taisyklingą mitybą ir gerokai pasistūmėję į priekį. Todėl daug kas priklauso nuo sveikatos apsaugos politikos.
Galiausiai žmogus pats turėtų rūpintis savo sveikata, o ne atiduoti ją vien tik medikams gydyti jau kaip pasekmes.

Tarkime, yra žmonių, kuriems patinka užsidaryti tualete ir ištisas valandas ten skaityti laikraštį arba romaną. Jie užsimiršta, ko sėdi, ir tas sėdėjimo procesas padidina venų trombozės susiformavimo riziką. Lygiai taip pat jeigu kojos ilgą laiką nejudrios, jeigu yra didelis antsvoris, natūralu, kad venos greičiau plečiasi.

- Akcentavote sveiką gyvenimo būdą. Koks sportas šiuo atveju tiktų labiausiai?

- Idealiai tinka visi judrūs sportai - bėgimas, slidinėjimas, plaukimas. Venas neigiamai veikia vadinamieji sunkiosios atletikos elementai: štangų kėlimai, spaudimai, kai iš paskutiniųjų keliamas svoris ir jos gauna didžiausias apkrovas.
Be to, neveltui sakoma – jeigu yra galimybė, kojas reikia pakelti aukščiau, kad geriau cirkuliuotų kraujotaka.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Smurtas, skolos ir antstoliai lydėjo visą gyvenimą: kartą pamatęs laišką suprato, kad teks tiesiog bėgti (115)

Po tėvų skyrybų namuose trūko šilumos, todėl jos pradėjau ieškoti gatvėje, sako Andžėjus....

Biudžetininkams kitais metais gali būti sunku: didėjančią algą praris augančios kainos (175)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos suformuota darbo grupė kartu su profsąjungomis sutarė,...

Skvernelis: skandalingame pasitarime buvo daug emocionalių pasisakymų, bet ne apie žiniasklaidos laisvę (17)

Emocingų pasisakymų apie žiniasklaidos laisvę posėdyje, kurio įrašą žurnalistai reikalavo...

Po netikėto sukrėtimo prie laisvo krepšinio sosto buriasi galingų užtarėjų stumiami asmenys (6)

Patrickas Baumannas ruošėsi vadovauti Tarptautinei krepšinio federacijai ( FIBA ) bent iki 2031...

Darbuotojai tai turėtų žinoti: ko galite reikalauti iš savo darbdavio?

Biuruose dirbantys darbuotojai nuolat skatinami atkreipti dėmesį į tai, kiek jie praleidžia laiko...

Gentvilas ragina Šimašių trauktis iš Liberalų sąjūdžio vicepirmininkų (15)

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas paragino Vilniaus merą Remigijų Šimašių...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (458)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

3 klaidos, kurias dauguma daro ruošdami pusryčius (5)

Pusryčius suvalgyk pats, pietus pasidalink su draugu, o vakarienę atiduok priešui, sako kinų...

Kineziterapeutas siūlo atlikti paprastą testą: ar galite bėgioti ir eiti į žygius (15)

Bėgiojate , einate į ilgus žygius, mėgstate veiklas, kur atliekami šuoliukai? Kineziterapeutas...

Artėjant „Brexit“ lemiamai akimirkai, rinkos dalyviai pasiruošę svaro vertės kaitai (19)

Rinkos dalyviai rengiasi didesniems svaro sterlingų svyravimams tuo metu, kai Junginės Karalystės...